Jako honicí pes se žene Javert za Jeanem Valjeanem. Znovu mu unikl těsně mezi prsty, stejně jako Thénardierovi, který se ho snažil obrat o peníze a zřejmě i o život. Poprvé se Cosetta začíná vzdalovat tomu, kdo jí zasvětil svůj život, zamilovala se a chce následovat svou lásku. Znovu Valjean opouští svůj dům, mění své jméno a marně chystá útěk do Anglie. Cosetta s ním odmítá odjet, navždy by ztratila svého Maria. Po ulicích Paříže teče krev a Valjean s nasazením vlastního života zachraňuje toho, kdo zaplnil místo v Cosettině srdci... Čtvrtá část francouzské koprodukční série Bídníci završí osudy trestance, galejníka Jeana Valjeana a Javerta, člověka, který se nedokázal smířit s tím, že porušil předpisy a pravidla, kterými se řídil celý život. Naplní se skutek biskupa Bienvenua, který se řídil přikázáním a daroval Jeanu Valjeanovi stříbrné svícny, aby tak určil jeho další životní osud a poslání, jemuž Valjean se ctí dostál.
Uzavře se jeden z nejkrásnějších příběhů, které nám francouzská literatura za celá staletí mohla nabídnout. Je určen těm, kteří ho četli nebo viděli v mnoha různých podáních, ale především těm, kteří budou bez dechu sledovat příběh toho, který se vzepřel svému osudu. (Česká televize)