Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti

(TV seriál)
  • Česko Zákon a pořádek (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1999–2021), 363 h 25 min (Minutáž: 40–45 min)

Tvůrci:

Dick Wolf

David Platt, Peter Leto, Jean de Segonzac, Alex Chapple, (více)

Julie Martin, Warren Leight, Brianna Yellen, (více)

Mariska Hargitay, Dann Florek, Richard Belzer, Ice-T, Christopher Meloni, BD Wong, Tamara Tunie, Diane Neal, Stephanie March, Dean Cain, (více)

Série(23) / Epizody(510)

Spin-off jednoho z nejdelších a nejúspěšnějších krimiseriálů nejen společnosti NBC - Law & Order. Myšlenka původního seriálu, tedy rovnocenné rozdělení dílu na "část detektivní" a "část soudní", se posouvá ve prospěch práce vyšetřovatelů, i když divák si užije i charizmatických státních zástupců. Special Victims Unit neboli Útvar pro zvláštní oběti je zvláštní oddělení NYPD, které se zabývá řešením případů násilných trestných činů se sexuálním motivem. V Law & Order: SVU ale nejsou hlavní zločiny ani jejich pachatelé. Jsou to muži a ženy s odznakem, kteří se snaží žít své normální životy a chránit svoje blízké před zvěrstvy, která vidí při své práci dnes a denně.

Právě práce s postavami a kvalitní scénáře vynesly tomuto seriálu řadu ocenění, z nichž nejprestižnější jsou Zlatý Glóbus a Emmy pro představitelku detektiva Olivie Bensonové, herečku Marisku Hargitay, která nezůstává nic dlužna proslulosti své matky, Jayne Mansfieldové. (Gemini)

Rozhovor 6 - Danny Pino

Gemini

Nejlepší krimi seriál jaký se u nás kdy vysílal. Všechno je vypilované takřka k dokonalosti - hudba, scénář (na tyhle svinstva přece jen u nás nejsme tak zvyklí jako na vraždy, které nám servíruje každý krimi seriál), skvělé postavy, obzvlášť co se vyšetřovacího týmu týče. Děkujeme TV N@va za poněkud nepochopitelnou několikaletou pauzu po první sérii, když na Slovensku jely nové série Special Victims Unit s naším dabingem minimálně rok a půl zpátky. Ačkoliv Stablera coby tátu od rodiny musí člověk obdivovat a krásnou, inteligentní, životem nepříliš hýčkanou Bensonovou přímo zbožňovat, největším přínosem pro tým je detektiv John Munch, renesanční, kriticky a cynicky myslící to borec nad všechny borce. Škoda, že Cassidy to tak brzo zabalil, ale potom co viděl a slyšel se mu ani nedivím (znova opakuju - na tenhle hnus tady nejsme zvyklí a doufám, že nikdy nebudeme). Update:Jak jsem říkal, po první sérii odchází Jefferiesová (to není spoiler). Přece jen mít v jednom krimiseriálu dva černochy v hlavní roli, to by bylo moc korektnosti najednou. Ice-T ale překvapivě "umí". Update 2: SVU je s námi už pěknou řádku let, a sluší se říct, že se na mém hodnocení vůbec nic nemění. Samozřejmě je obtížné držet laťku pořád stejně vysoko, a některé díly jsou objektivně slabší (kupříkladu vládní konspirace s testováním léků na vojácích), jiné zase působí divně proto, že nejsme Američani, a tamní kontroverze různých aktuálních společenských otázek je nám neznámá. Ale co je hlavní - postavy žijí a vyvíjejí se, herci výborně hrají, a doktor Huang je borec:) A - jak to nazval Tyler - "malých televizních Sedm" se v každé sérii objeví dost na to, abych držel pět hvězd. ()

Segrestor

Sídliště, parkoviště u Billy. 6:00. Embéčko nacouvalo před svědky do modrého Hjundé. V klidu odjíždí. Koukám na to z okna. Rozhodl jsem se napsat komentář o lidské lhostejnosti. Byt, sídliště. 7:00. Usnul jsem na stole s kusem bagety v ústech. Sousto se úplně rozmočilo a nebylo již k pozření. Dolní město, Hlavní ulice. 8:00. Spěchám do práce a zahlédnu inkriminované Embéčko. Zapamatuju si značku. Vzpomenu na Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. Vcházím do budovy soudu. Budova soudu, U křižovatky. 10:00. Svačil jsem kafe a cigára. Na chodbě jsem uviděl stát řidiče Embéčka. O hodinu později řeším dilema, zda ho udám nebo vezmu zákon a pořádek do vlastních rukou. Znovu si vzpomněl na Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. U Hnátků. 13:00. Sleduji řidiče. Teď sedím v restauraci asi dvě hodiny a čekám, kam se vydá dál. U Hnátků. 22:00. „Jáá si myšlím, žeee… žeee… tendle pží... pží… pží… případ! Že tendle případ můžeme uza… tento, no… uzavžít,“ povídám řidiči Embéčka, nyní mému kamarádovi. Byt, sídliště. 00:00. Koukám na Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti a říkám si, jak skvěle je to natočené, že je to jak ze života. Došlo mi, že i já jsem taková zvláštní oběť. Druhý den nato musí mé modré Hjundé odtáhnout. ()

monolog

Jo, tak tohle je podle mě na vrcholu ze všech tří sérií Law & Order. Těsně v závěsu se drží Zločinné úmysly a pak následuje původní série z devadesátýho. A ještě za tím je CSI Las Vegas. No, možná někde různě mezi, podle dílu. Ale tohle je celkově mnohem lepší než ostatní. Už jen ta znělka je úžasná, když přidáme skvělý herce a opravdu zajímavý případy a navíc inteligentně řešený, nemám téměř co vytknout. Vlastně jo, vysílací čas, protože pár hodin po půlnoci je opravdu hodně pozdě. ()

woody

Nejraději mám Zločinné úmysly(samozřejmě pro geniální výkon D'Onofria).To však neznamená, že Úpzo by byl horší.Netradiční případy, výborný vyšetřovací tým a rozlousknutí každého případu jako třešnička na dortu.Veškeré odpornosti co se dají v NY najít.Žádné dokonalé zločiny, ale uvěřitelné a o to hrůznější činy.Všechno od sériových vrahů, sodomistů, deviantů, prznitelů malých dětí, rasismu.Říkáte si, že toho už bylo trochu dost, ovšem další díl vás vyvede z omylu, že takových lidí neubývá...Někdy se objeví slabší část.Ve srovnání s okolní tvorbou by to však stále byl silný nadprůměr. Z hereckého ansámblu bych se taky zmínil o B.D.Wongovi - psychologovi, vysvětlující detektivům, koho vlastně hledají. ()

larelay

Po prvej serii davam za styri. Hoci som si na zaciatku myslela, ze co nove mozu priniest tzv.sexualne zlociny, aby to vystacilo na teraz uz 12 serii, ale cele ponatie serialu, herecke obsadenie a ta klasicka detektivna praca su proste ocarujuce! Plus sa neviem vynadivat na to kvantum hercov, ktori ucinkovali aj v seriel "Oz". Vidiet ich v pozitivnych rolach a nie ako vrahov, dealerov a znasilnovacov je naozaj matuce :D Edit: Po necelych 12stich seriach v priebehu cca troch mesiacov zvysujem o jednu hviezdu, serial je pre mna nieco neuveritelne, a to by som nikdy o seriale, kde nie su na prvom mieste vztahy, nepovedala. Hltam kazdy jeden diel a dufam, ze to takto pojde az dovtedy, kym nezosediviem a budem si musiet vyberat zuby do poharika na nocnom stoliku. Stabler, Benson, Tutuola, Cragen a Munch su proste bozi... ()

Galerie (4 976)

• Dominnick Carisi (Peter Scanavino) nosí v 16. sérii výhradně košili s kravatou a sponou, od začátku 17. série jej ale můžeme vídat už jen v košili s vestou a kravatu mívá bez spony. (TaNya_)