Mr.Apache

(28.8.1991) Yellow měl původně být úplně posledním dílem seriálu a po dvou Donnerových a třech Hillových epozodách bylo jasné, že se jej musí chopit Zemeckis, který měl dosud na kontě jen zdařilou vánoční povídku And All Through the House z první série. A chopil se jí věru ve velkém stylu. Už z bombastických úvodních scén je vidět, že na tuhle válečnou epizodu padlo zřejmě všechno ze zbytku velkorysého rozpočtu, který měli tvůrci k dispozici. V jedné z hlavních úloh se navíc představí Kirk Douglas a zařadí se tak na dlouhý seznam slavných jmen, které v Tales from the Crypt účinkovaly. V roli Douglasova syna uvidíme jeho skutečného (i když zrovna toho méně slavného) potomka Erica, v dalších důležitých úlohách se pak objeví Lance Henriksen (v Tales je to mimochodem už jeho druhá kreace) nebo Dan Aykroyd (Krotitelé duchů, Twilight Zone: the Movie). Tenhle díl je přibližně o čtvrt hodiny delší než všechny předchozí (i pozdější) řadové epizody a po realizační stránce mu v podstatě není co vytknout. Zemeckisova režie je tradičně skvělá, bitevní scény jsou srovnatelné s těmi z hollywoodských válečných velkofilmů, herecké výkony bez chyby... Jediným problémem, pro který nakonec musím při hodnocení ubrat hvězdičku z maxima, je fakt, že v této epizodě téměř absentují dva pro Tales naprosto podstatné prvky - horror a humor. Ano, Zbabělci určitě nechybí vtip ani napětí, a při scéně s popravou vás nejspíš zamrazí, ale celkově by se tento příběh hodil spíše do Zóny soumraku než do Tales. A to přesto, že se díly bez nadpřirozených prvků vyskytují v Twilight Zone (na rozdíl od Tales) jenom sporadicky. Z Yellow na vás totiž i přes jeho nesmlouvavou krutost dýchne více Serlingovo chápavé lidství než Crypt Keeperova odvázaná taškářská bestialita. //// Jak už dnes dobře vime, z původně plánovaných tří sérií to Tales from the Crypt dotáhly až na celkových sedm, kterýžto počet mají na kontě většinou jen ty opravdu úspěšné seriály. Robert Zemeckis si později střihl ještě jednu mimořádnou epizodu, pojatou tak trochu ve stylu svého majstrštyku Forrest Gump, zatímco Richard Donner a Walter Hill se nadále spokojili "pouze" s úlohami producentů. V rámci Tales byla natočena ještě spousta vynikajících epizod, ale žádná z následujících sérií nedosáhla jako celek úrovně prvních tří; zvláště pak té třetí, jež se dá pokládat za kvalitativní vrchol celého seriálu. //// Dodatek: Dnes (4. 1. 2023) jsem si díky Omnibusovi uvědomil, že Yellow je jednou z mála epizod Tales from the Crypt, v nichž se nevyskytuje žádná žena. Tím pádem zde úplně odpadá jeden z dalších typických talesovských atributů: Sex. Samozřejmě, v dnešní době by tomu tak nemuselo vůbec být, ale Crypt Keeper je naštěstí ještě stará (dobrá) škola. ;-) Buďme za to vděčni. //// Oprava: Při psaní původního komentáře jsem pozapomněl na fakt, že Richard Donner později přece jen ještě jednu epizodu Tales natočil. Je jí westernová Showdown ze čtvrté série. Tím pádem mají všichni tři hlavní producenti seriálu (Zemeckis, Donner a Hill) každý na kontě po třech režírovaných dílech. () (méně) (více)

Omnibus

"Tam, před četou popravčí... splnil se sen. Jenže čí?" To se takhle poručík Kalthrob (Eric Douglas) opatrně rozhlíží a strachy podělaný až za ušima kráčí v šlépějích svého dabl-otce (neboť nejen otce fimového,  v této povídce, ale i otce skutečného), plukovníka a echtovního gumáka (Kirk Douglas s kamenným ksichtem a tvrdým pohledem naprosto přesnej) a najednou zjistí, že mu kdosi nabízí pásku přes oči a že když ji hrdě odmítá, taťka se spokojeně (ačkoli trochu potutelně) usmívá a spiklenecky na něho mrká. Dodržet vojenskou rodinnou tradici a kráčet v šlépějích otce, co víc si od života, oprava, od smrti přát. Edit: Pro Mr.Apache. Máš pravdu, že v tomto dílu Talesů opravdu není žádný sex, ale jedna žena by se tam přece jen našla, ta zubatá babice s kosou ;-). ()

Willy Kufalt

Silný rodinný příběh uprostřed válečné fronty, skvěle natočené bojové scény skoro jako ze Stezek slávy a pro mě jediné zklamání na této epizodě v podobě zoufale průměrnému výkonu Kirka Douglase, z něhož jsem byl spíše rozpačitý. Nemohu si pomoct, nejdříve mě překvapivá účast takové herecké legendy v téhle sérii velmi potěšila, ale při vší úctě na mě tu pan Douglas působil jako slavný herec dávno za zenitem, který už kromě symbolické přítomnosti, byť přímo v jedné ze dvou ústředních rolí, nemá už co dalšího divákovi nabídnout a úplně jsem tu postrádal Kirkovo dřívější charisma. Kirkův méně známý syn Eric mě naopak mile překvapil a svým výkonem plným emocí na mě hodně zapůsobil. S trochu hořkým smutkem dával vedle svého táty vzpomenout, jak kdysi excelentně hrával i on... hmm, jaký (nezáměrně) zajímavý rozměr ve vztahu k samotnému příběhu otce a syna v této povídce, uprostřed tolik nemilosrdných okolností. "I'm proud of you, son.." ()

Trevor

Generál sa počas jedného z útokov ktoré nariadil dozvedá o tom že jeho syn ktorý je poručííkom nariadil ústup a muži ho majú za zbabelca. Rozhodne sa dač mu ešte jednu šancu preukázať svoju odvahu... ()