Příběhy ze záhrobí - Série 5

(série)
Horor / Fantasy / Komedie / Thriller / Povídkový
USA, 1993, 5 h 46 min (Minutáž: 24–29 min)

Tvůrci:

Steven Dodd

John Kassir, Steve Buscemi, Tim Curry, Ed Begley Jr., Yvonne De Carlo, Hector Elizondo, Patsy Kensit, John Shea, Adam West, Sam Waterston, Miguel Ferrer (více)

Epizody(13)

Mr.Apache

Pátá série je pro TFTC skoro úplným návratem do původní formy a kvalitativní laťka, nastavená prvními třemi řadami, zde bývá oproti předchozí sérii shazována jen minimálně. V Death of Some Salesman exceluje Tim Curry, známý též coby transylvánský transvestit z Rocky Horror Picture Show nebo klaun Pennywise z původního To. Zde si zahraje hned celou rodinku kreatur, v jejíchž spárech uvízne vychcaný pojišťovák ztvárněný Edem Begleym. Mimochodem, soulož Begleyho s Winonou Brackett patří k nejbizarnějším, nejnechutnějším a zároveň nejvtipnějším momentům celého seriálu. Po Curryho zrůdné Winoně je tak pohled na blonďatého andílka Patsy Kensit v As Ye Sow přímo očním balzámem. Není divu, že jí má zmatený Hector Elizondo (Nemocnice Chicago Hope) plnou hlavu a k řešení svých problémů neváhá přizvat zabijáka Miguela Ferrera, který se v Tales objeví už podruhé, nikoliv však naposledy. Po suverénním Timu Rothovi ze třetí série tu máme dalšího tarantinovského herce oněch časů - skvělého Steva Buscemiho. Rozpad jeho osobnosti (fyzický, nikoliv morální) ve Forever Ambergris patří jednoznačně k nechutným highlightům seriálu. V této epizodě zaujme mj. i přirozený herecký výkon jinde spíše prkenného Rogera Daltreyho z kapely The Who. Legendární zpěvák je dalším z řady rockových hvězd (namátkou: Meat Loaf, Iggy Pop, Slash, Gregg Allman, Steve Jones, Adam Ant), které se v Tales objevily. //// People Who Live in Brass Hearses a.k.a. Zmrzlináři disponují výbornou dvojkou Bill Paxton a Brad Dourif, která se společně s nečekanou freak-show-pointou postará o to, že na tenhle díl jen tak nezapomenete. V Two for the Show se objeví bývalá pornohvězda Traci Lords a v House of Horror vládne dokonale vystřižený mazák Kevina Dillona (The Blob, Četa, The Doors). Po upírech, zombiích a vlkodlacích přijde v Tales čas na další klasické horrorové monstrum. Tím je mumie, kterou ve sklepě přechovává egyptolog Jeffrey Jones v epizodě Creep Course. Další sličnou slečnou této série je po Patsy Kensit osmdesátková hvězdička Brooke Shields (Modrá laguna). Její prohnané mršce není ve finále Came the Dawn ani veškerá mazanost nic platná, protože tak už to s dámami, které se ocitnou v otevřené variaci na Hitchcockovo Psycho, bývá. A když už jsem výše zmínil zombie, tak v Half-Way Horrible si jich užijete dosyta. //// Naprostým kvalitativním vrcholem páté řady je její poslední epizoda Til Death Do We Part, jejíž twist vymyslel Ambrose Bierce před nějakými 150 lety. Pokud jste se s ním ještě nikdy nesetkali, bude pro vás nejspíše stejným šokem jako pro autora těchto řádků, když tuhle epizodu někdy v půli devadesátek viděl poprvé. Till Death Do We Part se krom jednoho z nejnezapomenutelnějších zvratů v dějinách horroru může po Patsy a Brooke (Curryho Winona promine) pyšnit i třetí nejhezčí dámou této série. Blonďatá Kate Vernon se za svou postavu v bílém prádelku rozhodně stydět nemusí. A když jsem dříve psal o tom, že se v Tales objeví skoro všechny hollywoodské stars oněch časů, včetně Arnolda Schwarzeneggera, neměl bych opomenout, že Sylvestera Stallona zastoupí v tomto díle alespoň jeho brácha Frank, jenž si svou roli pragmatického mafiánského řezníka očividně užívá. Ovšem největší hvězdou epizody je pro mě rozhodně Eileen Brennan, která byla na přelomu 80. a 90. let v rolích takovýchto jedovatých babic prostě nepřekonatelná (viz též epizoda Touched with Fire z Divadla Raye Bradburyho). //// Podtrženo sečteno: Už fakt, že jsem zde považoval za nutné vyjmenovat deset z celkových třinácti epizod této řady, svědčí o tom, že Tales from the Crypt v roce 1993 opět vládnou. A to se naštěstí nezmění ani v následující sérii z let 1994 - 1995. Za tuhle řadu má ode mě Crypt Keeper každopádně čtyři hvězdičky, silné tak, jak jen to může jít nejvíc. () (méně) (více)

MM_Ramone

Hello boys and ghouls. Očarujúco cynický kostlivec Crypt Keeper uvádza "Tales from the Crypt vol. 5". Titul "Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov a divákov, ktorí majú radi napätie, strach, krv a teror. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných epizód. Na tomto projekte sa podieľalo mnoho skúsených režisérov, scenáristov a známych hereckých osobností. Tento seriál sa stal jednou z vlajkových lodí televízneho káblového kanálu HBO (Home Box Office). V poradí piata séria bola natočená v roku 1993. Je vyskladaná z trinástich častí. **** ()

zdeny99

Úžasné strašidelné povídky, které díky krátké stopáži (cca 20 minut) mají vysoké tempo a celou dobu udrží diváka v napětí. Jsou geniálně vymyšlený, vždy s nečekaným koncem, něco jako náš DRÁKULŮV ŠVAGR. Každý díl uvádí prohnilá, zato velice zábavná kostra, která se mi moc líbí. [19. hodnocení, 1. komentář, 80%] ()