Vlk

Vlk

Wolf

Drama / Horor / Romantický / Thriller

USA, 1994, 125 min

Je to trochu taková šestáková historka. Čistejch 7/10, ale za totálně úžasnou Pfeiffer, solidního Nicholsona a trochu příjemně random zápletku s nakladatelskejma machinacema křízenou s hororem a romanťárnou zaokrouhluju nahoru. Nichols to natočil hodně slušně, přestože mi film přišel trochu zbrkle utnutej. Ale jo, kvalita.(30.11.2019)

Vlkodlaci jsou oblíbená hororová monstra, která jsou s námi od počátku věků. Vlkodlakem se můžete stát kousnutím nebo podrápáním. Teď vážně, lykantropie je psychické onemocnění. Člověk postižený touto nemocí sám sebe vnímá jako vlka. Jacku, ty zvíře, opět se ti povedlo mě dostat. Byl jsi tak démonický. Jsi herec, který dokáže zahrát všechno, co si scénárista vymyslí. Možná jsem taky vlkodlak. Tak že s tebou sympatizuju. Úplněk má na mě totiž nějaké prazvláštní účinky. Nesmím ho ani cítit.(2.4.2009)

Vlk je čisté psychologické drama a one man show Jacka Nicholsona. Z hororu si bere jen motiv lykantropie, strašidelný však není. Nicholson předvedl uvěřitelnou proměnu člověka ve vlka, což s jeho charismatem nebylo zas tak těžké. Zdárně mu sekunduje Michelle Pfeifferová a trojici doplňuje slizký James Spader. Co je člověk ochoten udělat pro to, aby získal co nejlepší pozici ve firmě? Někdy všechno! Hororovou atmosféru má úvod, kdy se Nicholson vrací domů noční krajinou, kde na silnici srazí vlka, a pak až samotný závěr. Souboj vlkodlaků ctí žánr a patří k nejpovedenější části filmu. Pfeifferovou pak kromě zdokonaleného čichu prozradí žloutnoucí panenky... Zajímavost - k zabití vlkodlaka nebylo potřeba stříbra. Speciální efekty měl na starost mistr Rick Baker, který se proslavil nejen prací na Americkém vlkodlakovi v Londýně či Vytí vlkodlaků. K původním třem hvězdám jsem nyní přidal čtvrtou.(11.8.2018)

Starý, ale poctivý lehce hororový film s geniálním Jackem Nicholsonem. Je zajímavé, že film, který byl natočený před více než 20 lety dokáže být v mnoha ohledech lepší a kvalitnější než dnešní horory, přitom v něm skoro neteče krev. Nutno dodat, že polovinu filmu dělá samotný Nicholson, lepšího vlka opravdu nemohli vybrat a závěr se mi velmi líbil. Kdybych měl něco zkritizovat, tak především trapné ´´mord´´ scény a létání ve vzduchu. Nemusím být ani biolog, abych věděl, že vlci nelétají :D.... Jinak spokojenost a současní hororoví tvůrci by si z takového filmu měli vzít příklad. 75%(15.2.2015)

• Mr.Apache

Komentář Nicka Towa víceméně vyjadřuje i mé pocity z tohoto filmu. Na Vlka jsem tenkrát zašel do kina a bylo to v mém životě první zklamání z Jacka Nicholsona. Do té doby jsem žral prakticky celou jeho filmografii od Easy Ridera až po Batmana. Pak už jsem narazil snad jen na jediný jeho dobrý film (Přísaha). Kvalitních vlkodlačích horrorů není mnoho, a tento k nim rozhodně nepatří. Zdejší kladné přijetí napříč širokým spektrem publika přičítám známým jménům v kolonce tvůrci. Velké zklamání, od něhož pramení můj pocit, že Jack by udělal nejlíp, kdyby hned po natočení Batmana raději odešel do důchodu.(18.8.2011)