Pravda a spravedlnost

Estonsko, 1870. Mladý energický muž Andres přijíždí se svou ženou Krõõt na novou farmu, kterou si koupili na půjčku, aby mohli začít nový život. Robber’s Rise se musí stát místem vhodným pro rodinu s dětmi. Nový domov ale vyžaduje hodně práce a důslednosti - začíná souboj s přírodou, osudem a zlomyslným sousedem jménem Pearu. Když život nadělí muži více utrpení než vytoužených úspěchů, začne zoufale hledat pravdu a spravedlnost - u soudu, v hospodě i v Bibli, obětuje při tom svou rodinu, přátele a nakonec i sama sebe. Sen o prosperujícím a láskyplném místě se noří čím dál hlouběji do stínu reality. (Cinemax)

Ivoshek

Fantastická kamera. Obraz je tu na úrovni filmů z USA. a super herci. Příběh dvou sedláků a jejich soužití a potýkání po desítky let... Znělo to banálně, ale je to hezkej film se spoustou zvratů v ději. Estonci mě v posledních letech překvapují, jak dobré filmy umí udělat. A jak velký to je rozdíl oproti českému marasmu se stále stejnými tvářemi a stále stejně špatnými scénáři. ()

misterz

Fantázia, Estónsko zaváľalo. Veľmi vydarená rustikálna dráma, plná odriekania, sklamania, sporov a padnutých nádejí.... Výprava je tak vynikajúca, že schová do vačku hocijaký holyvúd. Bez problémov vás prenesie do prostredia, kde sa čas a príroda s ľuďmi príliš nemaznali. Všetko vydreté, miestami mi až srdce stislo. A k tomu sused, ktorý sa stal hotovou nočnou morou pre chudáka hlavnú postavu. Tiež zaujímavé bolo sledovať, ako sa s postupom času menia charaktery postáv, zvlášť si všímajte Andresa - je nad čím popremýšľať. Je tu síce aj trošku vaty, ale ozaj len máličko. Skrátka, obrovské prekvapenie, silný nadpriemer. 85/100 ()

Arsenal83

„Keď si zvykneš na čistý lieh, nestojíš už o vodku.“ To je asi najzaujímavejší výrok tohto dlhého filmu, ktorý je však o opilectve len málo. Je skôr sedliackou ságou s generačným vývojom, no bez silnejšieho presahu. Čakal som viac, viac intríg, viac krívd. Ešte aj to zlé, čo sa stalo, nebolo natočené tak, aby sa to diváka dotklo. Úmrtia prichádzali s dojmom, ako by to bola bežná vec. Nakoniec film akoby prinášal posolstvo o dvoch chlapíkoch, ktorí by si mohli povedať: celý život sa nenávidíme, ale vlastne sme kamoši. ()

hygienik

SPOILERY! 2,5 hodiny lopoty a intríg, prekladaných krčmovými prekáračkami a citátmi z Biblie. Keď už to skoro nemá dej, mohli to kľudne o hodinu skrátiť. Na IMDB to má 84%, ale za čo? Kvôli za vlasy pretiahnutej úvahe, že človek sa stane zlým, ak stále číta iba Bibliu? A čo mal ten sedliak na vidieku asi tak čítať, Puškina alebo Shakespeara? Alebo pre pekné zábery krajiny? Univerzálnosť príbehu? Mňa ten film vôbec nebavil a keby nebol dabovaný, určite by som ho nedopozeral. ()

Rocky62

Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna aneb jak se z prosté touhy splnit 3 chlapské úkoly a smysluplně žít, stává cesta za hledáním pravdy a spravedlnosti, sebe sama nevyjímaje. Ačkoliv se střihač mohl činit víc, přesto se Truth and Justice může pyšnit skvělou kamerou, působivou sedláckou krajinou a efektním vyobrazením kladů a záporů farmářského života. K chuti přijde i měnící se charakter hlavní postavy a několik mysteriozních pasáží. Jak jsem však zmínil na začátku, snímku škodí celková stopáž a za mě okaté teatrální spory v hospodě. 70% ()

• Na motivy jednoho ze zásádních děl estonské literatury pentalogoie „Pravda a spravedlnost“ („Tõde ja õigus“) estonského spisovatele Antona Hansena Tammsaareho. (jojo-Jozin)

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

17.12.2019

Přestože konečné nominace na Oscara ještě známy nejsou, vydala Americká filmová akademie prozatím alespoň krátké seznamy užších kandidátů pro jednotlivé kategorie, a český film může začít předběžně… (více)