Podnikavá dívka

• slovenský

Podnikavé dievča

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1988, 109 min

----- "Budeme mít, co si zasloužíme." ----- Nemůžu říct, že bych je měla nějak zvlášť v lásce ... všechny ty krásné, ambiciózní a PODNIKAVÉ dívky - ať už si říkají Tess nebo Katherine. Častokrát bývají svolné i k cílevědomé chůzi přes mrtvoly (v přeneseném slova smyslu, pochopitelně) ... za vidinou oslnivé kariéry - přesně v duchu amerického snu, který jim popletl ty jejich krásné, ambiciózní a PODNIKAVÉ hlavinky. Neodpočívají ... prakticky NEŽIJÍ své životy, neboť kráčejí neúnavně kupředu a ani na vteřinu nepolevují ve svém úsilí - bez ohledu na to, zdali je zrovna někdo podrazil či nikoli. Jsou velice učenlivé - a nechybí jim bělostné zoubky ani ostré drápky ... pravda - menších, kočičích rozměrů. Nicméně Tess jsem ochotná vzít na milost, neboť zápletka se utěšeně a naoko cudně zaplétá, aby se mohla ve finále dle očekávání zase efektně a už bez známek studu rozplést ... vždy připravena nezávazně pobavit sebe i vás, což dokážu ocenit ... 3,5*(27.4.2016)

Emancipující se romantické drama, v němž žena není jen za erotický objekt (právě naopak), kde se hlavní mužská postava (a největší herecká hvězda filmu) objevuje až po třiceti minutách a kde má hrdinčin kariérní vzestup minimálně stejnou hodnotu jako její úspěch v osobním životě. Přesto je vykreslení hrdinčiny cesty k úspěchu o kus pozadu za feministickými myšlenkami, které jsou ve filmu vyřčeny (například její závislost na mužích a jejich mínění je srovnatelná s libovolnou romantickou komedii dneška, přílišná ambicióznost postavy Sigourney Weaver, která se očividně dokáže vypracovat i bez Harrisona Forda po boku, je podle filmu nepřípustná a závěr v zásadě popírá potřebu strukturální změny poměrů). Navzdory množství známých herců, kteří na nás během filmu vykuknou, je dnes sociologická hodnota Podnikavé dívky vyšší než její hodnota zábavnostní. Možná je tím, že nemá-li Nichols v rukou opravdu kvalitní scénář, svižnou komedii se svou divadelní režii natočit nedokáže. 60%(7.3.2011)

Ty účesy.. ty vycpávky..(7.4.2008)

Příjemná komedie z konce osmdesátých let. Účesy hereček jsou nepřehlédnutelné a charakteristické pro toto období. Obzvlášť Joan Cusack to teda fakt "sedne"! Po letech znovu viděno na Blu-ray (14.01.2015) a musím svoje hodnocení upravit na plný počet...tahle komedie si to fakt zaslouží!(25.8.2008)

Taková ta "osmdesátková" klasika, co nikdy neurazí - ani nezstárne!(25.8.2002)

• - Vycpaný králík, kterého si postaví Tess na stůl při nástupu do nové práce je od známého tvůrce plyšových medvídků Gae Sharpa a pro natáčení byl zakoupen v Mables v New Yorku. Ke konci natáčení koupil režisér Mike Nichols dalších pět, aby jimi obdaroval členy štábu. (don corleone)

• - Pro role Tess a Catherine se uvažovalo také o Michelle Pfeiffer a Meryl Streep. (don corleone)

• - Jako prostory vestibulu firmy The Petty Marsh, kde pracovaly obě hlavní představitelky, posloužil vestibul v sedmém patře World Trade Centra. (don corleone)