Podnikavá dívka

• slovenský

Podnikavé dievča

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1988, 109 min

Vrchol osmdesátých let a vše, na co si člověk pamatuje. Oblečení, hudba, průbojné a inteligentní ženy na vzestupu, obsazení kvalitních herců (i Melanie se snažila a sošku si vysloužila) tehdy ještě zaručoval kvalitu snímku. A MIke Nichols, jenž nedokáže ani komedii natočit, aby šlo o pouhé jednoduché odlehčení. Naštěstí.(17.11.2005)

Už jako malá jsem měla tento film ráda a fandila blonďaté Tess v boji proti zákeřné tmavovlasé Katherine. Teď, když jsem ho viděla po dlouhé době, vidím, že i dnes je to prostě příjemný romantický film, na který se kdykoliv ráda podívám. A dokonce i Ford tu pro mě má něco do sebe, i když tomu tak jindy není.(18.3.2012)

Námět je obehraný tak, že bychom ho neměli z toho pásku ani jak rekonstruovat. Šmrc mu však dává nejen prostředí, ale hlavně postavy a v neposlední řadě jejich představitelé. Duo Ford-Griffithová funguje tak úžasně, až to u srdce bere, Weaverové sluší sádra a záporná role a Joan Cusackové zase role ztřeštěné kamarádky. Tenhle film dělají pozdější velká jména. proto na něj nedám dopustit.(29.8.2010)

Pro mě především nostalgická záležitost, než že by to byl až tak dobrej film. Nicméně svojí kvalitu samozřejmě má. Taky je to trefnej obraz doby - ať už se jedná o strašidelnej účes Joan Cusackové nebo kravský brejle Melanie Griffithové (která tehdá ještě nebyla zmrzačená platiskama a byla to holka k světu). Za co ale film posbíral Oscarové nominace, to teda nevim. Ovšem jediný Oscar kterej film dostal, a sice za nejlepší píseň, je setsakramentsky zaslouženej a co se mě týká, je to jedna z nejlepších, možná dokonce vůbec nejlepší píseň, která kdy byla pro film napsána a moje neexistující vlasy mi na hlavě hrůzou vstávaj, když někde slyším fujtajblovej cover od Lucie Vondráčkový...tfuj!!(26.1.2015)

Jeden z dalsich filmov z 80-tych rokov, ktory ma niekedy v 90-tych rokov celkom prijemne bavil a preto som si ho chcel zopakovat. Dnes uz to sice nebol ten isty zazitok, ale stale ma to bavilo. S Madison sme sa smiali na niektorich ucesoch hereciek, teda predtym, ako sa dala ostrihat M. Griffith i na jej ucese, ktore boli v mode v 80-tych rokoch, ale to vobec nie je podstatne. Taktiez prijemne bolo vidiet niektorich hercov, ktorich som vtedy az tak dobre nepoznal, ako napriklad Kevina Spaceyho, len skoda ze som nikde nevidel Davida Duchovneho, urcite som ho prehliadol. Dnes to nie je nijak vynimocny film, pre mnohych to bude len priemerny film s komedialnym nadychom so sympatickymi hercami, avsak uz len kvoli takto hviezdnemu obsadeniu sa urcite oplati tento film aspon raz vidiet. Film ziskal jedneho Oscara za piesen, ale mal aj 5 dalsich nominacii. A to hlavnu kategoriu najlepsi film, avsak v roku 1988 sa stal najlepsim filmom drama RAIN MAN (1988), v kategorii najlepsia rezia to bolo podobne, Nicholsovi vyfukol sosku Barry Levinson za Rain Mana. Za najlepsiu herecku v hl. ulohe bola nominovana Melanie Griffith - zvitazila Jodie Foster za dramu ZNASILNENIE (1988). Aj Joan Cusack a Sigourney Weaver boli nominovane na Oscara za najlepsie herecky vo vedl. ulohe, avsak zvitazila Geena Davis za dramu NAHODNY TURISTA (1988). Pre zaujimavost, S. Weaver bola nominovana v tychto Oscaroch aj za iny film GORILY V HMLE (1988), avsak ani tu nemala stastie, kedze Oscara si prebrala uz spominana Jodie Foster za Znasilnenie. ________ Melanie Griffith - (Tess McGill) +++ Harrison Ford - (Jack Trainer) +++ Sigourney Weaver - (Katharine Parker) +++ Alec Baldwin - (Mick Dugan) +++ Joan Cusack - (Cyn) +++ Philip Bosco - (Oren Trask) +++ Oliver Platt - (Lutz) +++ Kevin Spacey - (Bob Speck) +++ Olympia Dukakis - (Personálna riaditeľka) +++ David Duchovny - (Jeden z priateľov na Tessiných narodeniných) +++(12.8.2011)

• - Kevin Spacey byl povolán na poslední chvíli jako náhrada za jiného herce. Mike Nichols poslal pro něj taxi se scénářem na zadním sedadle a Kevin Spacey se své repliky naučil po cestě. Nichols byl pod časovým tlakem, aby nemusel odkládat svou vlastní svatbu, která se konala za dva dny. (don corleone)

• - Vycpaný králík, kterého si postaví Tess na stůl při nástupu do nové práce je od známého tvůrce plyšových medvídků Gae Sharpa a pro natáčení byl zakoupen v Mables v New Yorku. Ke konci natáčení koupil režisér Mike Nichols dalších pět, aby jimi obdaroval členy štábu. (don corleone)

• - Jako prostory vestibulu firmy The Petty Marsh, kde pracovaly obě hlavní představitelky, posloužil vestibul v sedmém patře World Trade Centra. (don corleone)