Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Inspirací k natočení snímku Nechce se mi spát se stal skutečný případ sériového vraha Thierry Paulina, který v 80. letech zavraždil v Paříži několik starých žen. Příběh z černé kroniky přetransformovala Claire Denis ve zneklidňující moderní film noir. Soustředí se kolem tří hlavních postav, přímo či nepřímo propojených se zločiny: litevské emigrantky Daigy (Jekatěrina Golubeva), hudebníka Thea (Alex Descas) a jeho homosexuálního bratra, tanečníka Camille (Richard Courcet). Podobně jako v jiných svých dílech, i zde režisérka odmítá psychologicky vykreslovat svět hrdinů. Namísto toho staví diváky před spletitou síť propojujících se osudů – v jejich nezobrazitelném centru se nachází zlo, které těžko můžeme pochopit. Záměrně anti–dramatický film je zvláštním portrétem marginalizovaných, sociálně vyloučených bytostí, jenž neklidně bloumají na okraji společnosti. [Cinepur Choice 2008] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (3)

Hortensia 

všechny recenze uživatele

Vnějškový film. I když ho vnímáme fyzicky, nic to na tom nemění... Pachuť smutné reality a její popis, nic víc. U tohohle filmu žel platí, že když je psychologie postav vynechána a přesto film hrdiny sleduje / zdánlivě "objektivně"/ , nejaké ty motivace si přesto, jako diváci, domýšlíme. Problém je, že púsobí velmi ploše a očekávatelně. A že se tam něco vaří z vody o povaze zla... Spíš je celé vypřávéní o to brutálnejší a vzdálenejší. ()

Fifer 

všechny recenze uživatele

Mám to přesně opačně než Hortensia. Často nemám rád, když do mě režisér hučí svůj názor. Mám moc rád filmy, kdy režisér/ka nechá postavy jen prožívat a neříká nám, co si k tomu máme myslet. Nejlepší je samozřejmě ta dějová linka s vrahy, ale nebyla by tak silná, kdyby tam nebyly ty ostatní příběhy. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama