poster

Jeď, řekl

 • USA

  Drive, He Said

Drama / Komedie

USA, 1971, 90 min

 • Terminus
  ***

  Konec šedesátých let přinesl v americké kinematografii boom filmů pro opomíjené mladé, intelektuální publikum. Po vzoru Bezstarostné jízdy vzniklo několik filmů tematizujících více či méně konkrétně boj vysokoškolských studentů proti konfliktu ve Vietnamu (Jahodová deklarace, Getting Straight režiséra Richarda Rushe, který natočil též proslulý film Psych-Out a Hell´s Angels on Wheels). K těmto filmům se (méně didakticky) připojil i herec Jack Nicholson. Jeho film Jeď, řekl nepříliš zdárně propojuje příběh basketbalového hráče a antimilitaristického hipíka ("celý svět je nemocný"). Film je ve své struktuře příliš roztříštěn, na vině jsou snad filmy, v nichž Nicholson krátce předtím hrál, a které jsou na epizodičnosti postaveny (především Malé životní etudy a Carnal Knowledge Mika Nicholse). Hlavní ženskou roli zde ztvárnila Karen Black, která hrála v několika exilových filmech českého režiséra Ivana Passera, ale též v Kukuřičných dětech IV.. Produkci filmu zajistila společnost BBS Production, kterou založil režisér Malých životních etud Bob Rafelson spolu s Bertem Schneiderem a S. J. Friedmanem. Tolik malá faktografická exkurze do zajímavé doby americké kinematografie...(29.5.2005)

 • Rob Roy
  ***

  O něco lepší než Malé životní etudy, ale pořád to nestačí na čtyři. Další film o revoltérství mladých lidí. Poměrně zajímavé, ale podobných snímků (lepších i horších) byly natočeny spousty.(30.10.2003)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(8.9.2006)

 • RumbleFish
  ****

  Kdysi mi někdo řekl: "jeď..!" Tak jsem tedy tím životem jel a pomalu se ze mě stal Gabriel... Povedený, svým způsobem intelektuální snímek, který si ale na nic nehraje, zobrazuje dobu trochu z jiného úhlu. Revolta byla, je a bude, takže aktuálnost tohoto snímku se projeví v každé době a na rozdíl od jiných je mi jedno, zda tam je zakomponovaný basket, šachy či golf ;-)(11.10.2009)

 • Pohrobek
  ***

  Jack Nicholson se nezapřel. Jeho rukopis i osobnost ze snímku přímo čiší a rozhodně se nejedná o úplně nepovedený film, avšak Nicholson rozhodně není ani nemůže být tak tak dobrým režisérem, jak je dobrým herecem. Naštěstí si tuto nevyvratitelnou skutečnost brzy uvědomil a přestal tak pokoušet osud. Z hlediska nakupení šíleností (docela povedená odvodová scéna) je film určitě zajímavý, kvalitou pak spíš pokulhává.(10.2.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace