Never Grow Old

(pracovní název)

Never Grow Old

Akční / Western

Irsko, 2019, 100 min

Western Never Grow Old má sice líbivou a neotřelou pochmurnou atmosféru, nicméně příběhová kostra, scénář a herecké výkony tento nadějně začínající snímek nemilosrdně sráží do hlubokých vod filmového průměru. Je to vážně velká škoda, jelikož již dlouho tady nebyl nějaký pořádný western, na který by se nevzpomínalo s dnes již typickou trpkostí v srdci, nýbrž s řádným filmovým nadšením.(27.3.2019)

Do Velkého Zapadákova přijedou tři na koni a hned tam začne být rušno. Místní tesař, co si přivydělává jako hrobník, fofrem plní svou pokladničku pod prknem. A vzhledem k tomu, že si poměrně dost dlouho stojí na vedení a želvím tempem dochází k rozhodnutí, sama jsem měla chuť kopnout ho pod koleno. Na druhou stranu musím přiznat, že John Cusack mě bavil, zloun zlý s občasnými záchvaty gentlemanství byl působivý a hezky mě pohoupal. A pravda, ten závěr to zas trochu dorovnal. Takže u mě dobrý, westernová jednohubka, která nijak zvlášť nenadchla, ale ani neurazila. P.S. Jen si tak říkám, kdy vlastně vypuklo femi hnutí, že by byla Françoisová první?(21.3.2019)

Sice sem to štěkala o něco temnější, ale se vším tím blátem to nakonec je celkem průjemný. John Hnusack se do filmu regulérně vypašíkoval a jelikož je pořád oblečenej v černym, tak sem celou dobu přemejšlela, koho mi připomíná páč jsem věděla, že tuhle karikaturu už jsem někde viděla. A pak mi to došlo !!! Regulérně na konci filmu když je Hnusack skomírající řešeto a opírá se o kostelní zeď, vepřovou hlavu zvednutou k našemu irovi, tak jsem prozřela a vykřikla z plna hrdla až jsem vzbudila celej barák "Ty pííííčo vždyť to je jasnej Severus Snape !! " Kdo viděl chcípat Severuse v Potterovi a pak Hnusacka v tomhle, ten to nemůže vyvrátit to prostě nejde. Identický dvojčata.Jinak k filmu - Malej, nesympatickej, fousatej, irskej přizdisráč pracující jako mistr tesař se holt utnul a dal se do paktu s trojicí desperádos. V tu chvíli se mu krásně rozjede obchod s výrobou rakví a tuze bohatne, takže jsem absolutně nechápala, proč byl nasranej. Já bych na jeho místě jásala. "Kladná strana" čili vymrdaní křesťani se opět předvedou v plný parádě - Kecat umí skvěle, pomoci se od nich ale v životě nedočkáte a nakonec jsou největší svině (nic proti křesťanům, já nesnáším všechny věřící stejně včetně pohanů, jelikož nesnáším úplně všechny) . Takže nic novýho pod sluncem snad jen rčení, že : Kdo druhému jámu kopá.....je, pyčo, hrobník.(19.4.2019)

Kdyby mi ještě včera někdo řekl, že uvidím film, ve kterém se mi bude můj velmi neoblíbený John Cusack líbit jako herec, hluboce bych se mu vysmál. A teď tu sedím a jen na nechápavě kroutím hlavou, co se vlastně stalo. Je mi to vlastně nakonec šumák, ale jeho roli jsem mu konečně po těch jeho mnoha předchozích letech uvěřil, což mi dnes spolu s jednoduchým příběhem, plným "pravé", křesťanské lásky, krvavými souboji s ještě krvavějším, výtečným koncem bohatě stačí k mojí celkové spokojenosti.(2.6.2019)

Never Grow Old je notně inspirován nedávným Brimstone, který poprvé od dob spaghetti westernů dokázal, že evropská produkce umí vyprodukovat opravdovější western než produkce hollywoodská a posunout mrtvý žánr zase o kus dál. I když se Kavanagh evidentně snažil rekonstruovat vše co v něm viděl (syrovost, emoční nekompromisnost, atmosféru, tempo, vývoj a psychologii postav, část zápletky), nepodařilo se mu úspěšně přenést v podstatě nic. Nejenom, že film má slaboučký scénář s jedinou pointou, kterou recykluje po celý děj (morální dilema tesaře v podobně volby mezi vlastním prospěchem nebo dobrem), ale především naprosto selhává ve vývoji postav a jejich chování je ke konci tak bezdůvodně iracionální, až tím popírají samy sebe. Obsazení rovněž není moc vhodné, což je o to viditelnější v žánru western, který vždy stál pouze na silných charakterech postav, podpořených přirozeným charismatem herců. Francouzská herečka s příznačným jménem François, hrající francouzskou přistěhovalkyni se svým francouzským přízvukem chvílemi působí, že neumí hrát (měli ji nechat mluvit rodnou řečí), což ještě umocňuje kontrast mezi ní a postavou stručného manžela, kterého ztvárnil třicátník Hirsch s tělem a hlasem středoškoláka, takže v poloze starostlivého otce vůbec nefunguje, což se projeví zvláště ke konci. Cusack si roli záporáka sice viditelně vychutnával, ale western, ve kterém je největším záporným bossem John Cusack prostě nemůže moc fungovat a postavit proti němu kalibr v podobě Clitorise Eastwooda, bylo by to vůči němu až nefér. Takto z toho ale vychází ještě docela dobře, protože má za protiklad zarostlé děcko. 55 %(21.3.2019)