Test

Farma

Test

Thriller / Akční

USA, 2003, 115 min

První film, ve kterém jsem Colina Farrella viděla ve větší roli - a musím přiznat, že je skutečně víc než jenom chlapík s hezkou tvářičkou, který se náhodou přimotal k filmu. Test je poměrně zajímavý snímek o zákulisí CIA, kde se stírají rozdíly mezi hrou a realitou, proto mu odpustím i ztrátu tempa v druhé polovině. Zvlášť, když celý film není postaven na bezmyšlenkovitých střílečkách jako tisíce sobě podobných.(3.2.2006)

Programátor James Clayton (Colin Farrell) ani netuší, že je již dávno v hledáčku "headhuntera" Waltera Burka (Al Pacino), jehož cílem je nábor nových lidí pro práci v CIA. A kdo by nechtěl být tajným agentem, že ano. Ale už samotný výcvik Claytonovi (a jeho souputníkům) ukazuje, že to není práce nikterak jednoduchá (když uděláte chybu, tak jste vláčeni médii na všechny strany, ale když uděláte vše dobře, tak se to nikdo nedozví). Jenže ani James ani nikdo jiný neví, že jsou jen figurkami na šachovnici Waltera Burka ... Sice má film docela hodně sestupnou tendenci - od naprosto dokonalého začátku po hodně ujetý konec (to by přece dlouholetý pracovník CIA měl vědět, že vykecávat se před zabitím nepřítele je hovadina, když už je mrtvý, tak jsou mu ty informace k ničemu ale když přežije, tak je dokáže použít). No ale co, po herecké stránce je film naprosto brilantní - Al Pacina jsem ještě neviděl hrát špatně, a Farrella, když se to vezme kolem a dokola, taky ještě ne. Když jim třetího do party dělá hezká Bridget Moynahan, tak už jsem spokojený úplně. Mé hodnocení se pohybuje někde mezi třema a čtyřmi hvězdičkami, ale proč sem tam některému filmu trochu nepřidat ...(14.7.2010)

„Dám ti radu. Ver iba sebe.“ Ak takáto veta (a reklamné slogany "Všetko je test" a "Nikomu never") zaznie v úvodnej štvrťhodine a jednou z hlavných postáv príbehu je skúsený starý vlk zo CIA (Al Pacino), cvičiaci talentovaného, no ešte neskúseného, mladíka (Colin Farrell), dajte si pozor i na najmenšie indície, na prvý pohľad sa javiace ako nepodstatné. Taký príbeh smrdí pascou od úvodných minút, ako pes klobásou, a veruže to nie je lož! Hoci hi-tech snímka TEST zručného austrálskeho remeselníka Rogera Donaldsona (BOUNTY) neoplýva mimoriadnymi akčnými scénami (viem si to celé predstaviť ako divadelnú hru), vďaka solídnemu rozpočtu a zaujímavému hereckému obsadeniu (Pacina s Farrellom dopĺňa slušná Bridget Moynahanová z DIVOKÝCH KOČIEK) je dostatočne napínavá a dobre sa na ňu pozerá.(8.12.2004)

Ako prvé musím pochváliť hudbu sprevádzajúcu nás celý film (poďakovanie Klausovi Badeltovi). Možno to budem tu opakovať, ale nečakal som vlastne nič zvláštne. O to viac som ale dostal. Test otestuje každého, kto mu to dovolí. Mňa otestoval natoľko, že sa už odteraz pozerám na každého podozrievavo (citát z filmu) ... Takéto filmy sú pre mňa lahôdkou a priznám sa, nepamätám sa, kedy som naposledy takto ulahodil duši. Plný počet nedám len kvôli tomu, že som sa na konci, asi spolu s tvorcami, zamotal do príliš perfektného podvodu ... Inak ma tento film nadchol a odporúčam (ne)náročným divákom! PS: snímku som mal odloženú v počítači ako poslednú v poradí, ale teraz viem, že som urobil chybu :)(4.4.2008)

Já myslím, že existuje fůra překombinovanějších filmů, který řada lidí úplně nepobere, ale jsou v červených barvách a tak níž už nespadnou (protože se všichni bojí jim dát míň, aby nevypydali jako "ti blbci, co to nepochopili"). A podle mě by tenhle v červeným hávu mohl být s nimi. Má totiž zdatný herce i zvraty, u nichž si nejste jisti, jak to bude dál. Jo, zpětně se zdá, že se tohle vyústění nabízelo, ale já se v tu chvíli soustředila na jinou problematiku a zastihlo mě to tím pádem nepřipravenou. A nevím, jak CIA cvičí svoje borce (a byli by sami proti sobě, kdyby to prozradili), nicméně tenhle "look inside" byl poučnej. Stejně tak umění lží, intrik a přetvářky hlavních představitelů. To mě na tom bavilo. Lekce do života.(26.11.2010)

• - Při scéně na Farmě, v níž Colin Farrell společně s dalšími rekruty hraje karty, jednomu z nich, bývalému policistovi z Miami, říká Sonny Crockett. Colin Farrell si o tři roky později Sonny Crocketta zahrál ve filmu Miami Vice (2006). (Pedro Morales)

• - Film byl inspirován událostmi z let 1994 - 1996, kdy agent Nicholson vyučoval v táboře CIA. Pak se zjistilo, že pracuje pro Rusy. (HappySmile)

• - James Douglas Clayton (Colin Farrell) nosí hodinky značky TAG Heuer Kirium F1 a Walter Burke (Al Pacino) nosí hodinky Tutima Flieger Chronograph. (dyfur)