The Twilight Zone - Season 2

(série)
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1960–1961), 12 h 25 min (Minutáž: 25–26 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, David Armstrong, Burgess Meredith, John Anderson, Pat O'Malley, Barney Phillips (více)

Epizody(29)

Anderton

Je obdivuhodné, že po niekoľkých desiatkách epizód prvej série seriál dokázal aj na druhýkrát neustále prekvapovať stále niečím novým, neošúchaným. A ak aj priniesol už niečo raz použité, tak to dokázal predať v originálne podanej zápletke. Nižšie hodnotenia si zaslúži skutočne iba zopár častí, tých maximálnych o niečo viac, ale vďaka vysokému štandartu a kvalitatívnej vyrovnanosti je konečný dojem nakoniec "maximálny". Humorne ladené epizódy streidajú tie napínavé až hororové, čistokrvné sci-fi zase fantasy a nadprirodzené zápletky. Vždy tu ale ide v prvom rade o bežného človeka, ktorý sa ocitol v nezvyčajnej situácii a aj v tom tkvie sila celého seriálu. ()

PetrPan

Podruhé na dovolené v Zóně soumraku a znovu potěšen, pobaven a místy i doslova ohromen.  Viditelnou změnou od první série jsou tu pak především přímé vstupy  otce TZ Roda Serlinga do děje, jenž jsou mnohdy svým pojetím a originalitou lepší než  pak povídka samotná. Trochu zamrzelo jen intro,  oko na konci první sezóny bylo rozhodně lepší než tato zjednodušená a ořezaná znělka.  Zajímavostí je pak i krátký experiment s pokusem o ušetření  peněz  a natočení šesti epizod místo na filmový pás, tak jen na levnou videopásku. Na druhou stranu jsem v Zóně poprvé zaznamenal i originální výtvarně a esteticky, tedy formálně, dokonalé epizody a opět se podařilo najít nová témata, případně zpracovat ta oblíbená v rozličných úhlech pohledu. Subjektivně, nepočítal jsem to, tu pak převládají zejména hrátky s časem. Před zhlédnutím posledních dvou epizod jsem pak chvíli i koketoval s myšlenkou udělit druhé sezóně přes všechna pozitiva "jen" čtyři hvězdičky, ale díky nim Zónu opět opentlím plným počtem hvězd.  Trocha statistiky a 5 nejlepších epizod dle mého skromného názoru: 29 zhlédnutých epizod, 10 x plný počet hvězd, 9x čtyřhvězdí, 6x tři hvězdičky, 2x dvě a 2x jen jedna hvězda. Odpad tentokrát žádný. 1. Will the Real Martian Please Stand Up? - dokonalá konverzačka s nejoriginálnější pointou v rámci zatím celé TZ ; 2. Dust - lidskost ; 3. Silence  - říz, vtip, šmrnc, takto má vypadat krátká filmová povídka ; 4. Eye of the Beholder -  zřejmě nejznámější a nejslavnější, právem ; 5. The Obsolete Man - aneb to nejlepší nakonec, závěrečná epizoda s formou jak od Orwella ()

Reverse01

Druhá séria seriálu Twilight Zone bola veľmi rozmanitá. Pre porovnanie s prvou sériou, ktorá bola viac menej konzistentná, bola tá druhá podstatne slabšia. Aj z toho dôvodu dostávali niektoré epizódy plný počet a niektoré slabú 1*. V zóne súmrakov to však stále funguje, vôňa tajomna sa nevytratila a rovnako nás seriál ďalej prekvapuje príbehmi, ale aj filmárskymi inováciami. Opäť, ako pri prvej sérií by som vypísal zo S02, epizódy, ktoré stoja za pozretie: E06 Eye of the Beholder - príbeh, ktorý si buduje tajomno a atmosféru až na šokujúci koniec, E17 Twenty-Two - dôkaz, že tento seriál je studnica inšpirácií pre neskoršie filmové spracovania, E25 The Silence - každý z nás pozná človeka, ktorý toho narozpráva aj za troch. V zóne súmrakov sa to však nevypláca, E26 Shadow Play - sny v tomto seriály nie sú žiadnym prekvapením a ide skôr o variácie príbehov z prvej série. Kto by však povedal, že práve tu nájdem jeden z najlepších dielov celej druhej série. Ku koncu by som zhodnotil, že druhá séria má svoje chyby, preto sa obávam čo prinesie tá tretia a či sa tam nájdu nové originálne nápady 80% ()