The Lonely (S01E07) (epizoda)

Drama / Thriller / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1959, 26 min

Jack Smight

Komentáře uživatelů k epizodě (6)

Zatím asi nejsilnější díl první série - chlap uvězněný k samotě miliony mil od Země a jeho love story s robotkou Aliciou (velmi charismatická Jean Marsh). Pouštní krajina má moc do sebe a zrovna tady by určitě bodla dvakrát taková stopáž. Říkám jako člověk silně v nepřízni s Jonzeho HER. "Witness if you will, a dungeon, made out of mountains, salt flats, and sand that stretch to infinity..."(26.11.2018)

V době prvního uvedení Twilight Zone platil Ray Bradbury za absolutního mistra science fiction. Něco jako Stephen King v horroru o nějakých třicet let později. Nebylo tedy divu, že se Serling pokoušel získat pro psaní scénářů ke svému seriálu i Velkého Raye. Ten však měl podmínku, že mu v nich nesmí být změněno ani slovo. Takže se nakonec moc nedohodli (přestože jejich vztahy zůstaly přátelské), a podle Bradburyho scénáře vznikl jeden jediný - poněkud slabší - díl. Serling však nelenil a sám napsal několik epizod, které byly tvorbou mistra inspirovány. The Lonely je rozhodně jedna z nich. Už v úplně prvním díle TZ (Where Is Everybody?) použil Serling některé obrazy z povídky "Mlčící města" (The Silent Towns), obsažené v legendární Marťanské kronice. K čemuž se ale ihned sám přiznal. Na Serlingovu obhajobu však nutno uvést, že tato inspirace je jen velmi lehká. Celý příběh, včetně jeho vyznění, je v podstatě úplně jiný, a kdyby se Rod sám nepráskl, nikdo (ani já) by mu to nejspíš neměl za zlé. V The Lonely se opět řeší téma osamění a Bradburyho styl, stejně jako jeho obvyklé propriety, na nás dýchají z každého kroku po tomhle rozpáleném pouštním asteroidu. Rozhodně tu ale nejde o žádný plagiát. Kdepak. Je to plnokrevná serlingovka v dobově bradburyovském duchu. Ovšem (!) s nečekaně brutálním, až cynickým závěrem, hodným pověsti Zóny soumraku. Navíc pojetí jedné z postav (pokud v tomto případě můžeme opravdu hovořit o postavě) zcela odpovídá vývoji, předpokladům a poznatkům z roku 2019. I to je jeden z důvodů trvalé atraktivity této kvalitní, posmutnělé, ovšem stále velmi silné sci-fi epizody.(8.5.2019)

Při expozici a ještě při zápletce, vlastně po celou první půlku, to vypadá na dost slabou epizou, jakkoli i tentokrát jde o eminentní (a jak se ukáže na konci, velmi dobře situačně zasazené) téma. Hypertrofují zde jisté slabiny vícera dílů, totiž promluvy postav sestávající z patetických deklamací relevantních myšlenek a naivně umělá nastrojenost situace (oproti situacím přirozeným jako např. ve Stopařovi, nebo primitivně bazálním, do nichž jsou postavy bez jakéhokoli kontextu prostě vrženy, jako v Kde jsou všichni nebo v Pěti postavách). Také atmosféra nepůsobí tak mocně jako jinde. Ale už zcela poslední moment před půlícím předělem, moment docela hrůzný (repetice "My name is Alcia...") je dost silný na to, aby v divákovi vzbudil živou reflexi a očekávání věcí příštích. Dalším silným momentem, opačného ovšem vyznění, jsou robotovy slzy. A pak samozřejmě moment finální (v kteréžto scéně představitel hlavní postavy krásně hraje fyzicky jazykem), moment ponechávající diváka s předestřeným dilematem brutálně otevřeným. Pro nás dnes o to silněji, že tato sci-fi epizoda "verneovsky" předpovídá problematiku, jejíž prehistorie je v naší době již započata a od jejíž aktuálnosti nás možná dělí pouhá desetiletí. Situace, do níž je zasazena, je dost přitažená za vlasy, nicméně je eminentně relevantní, jak vystihuje název The Lonely. Slasher tady píše, že "zrovna tady by určitě bodla dvakrát taková stopáž". Souhlasím.(18.5.2019)

Chlapík v sebeobrane zabije a dostane za to trest 50 rokov väzenia...na ďalekom asteroide, v úplnej samote. Každé tri mesiace sem prichádza zásobovacia loď s posádkou a s odpoveďou na otázku, či náhodou nedošlo k udeleniu milosti. Jednému kozmonautovi príde odsúdenca ľúto a prinesie mu jeden zvláštny dar... na prvý pohľad spásu, lenže veci sa vyvinú trochu inak, osud je totiž nevyspytateľný. Doterajší vrchol série, v dokonalom "asimovskom" duchu...(18.8.2018)

V tejto chvíli najvážnejší kandidát na plný počet hviezdičiek! Stále som toho videl málo, aby som v rámci série Twilight Zone dokázal triediť, ale emočný dopad tejto epizódy predčil všetky doteraz videné. Pre neštandardné vzťahovky mám skrátka slabosť, táto miniatúra toho v sebe naviac obsiahla ďaleko viac a položila celý rad otázok, s ktorými istý subžáner sci-fi pracuje intenzívne a v rôznych obmenách dones.(9.5.2019)

Zase ta samota. Velmi oduševnělý díl na vděčné téma člověk a robot. Lahůdka.(11.4.2019)