The Twilight Zone - Season 2 (1960) (série)

The Howling Man (S02E05)

(epizoda)

xxmartinxx

Skupina anglicky mluvících mnichů kdesi ve střední Evropě (podle hábitů a nezavedené elektřiny tipuju Brno) uvězní ďábla, nebo to alespoň tvrdí. Další z řady bezelstně naivních epizod, kde je hrdina potrestán za nějakou vágní nedokonalost absurdně vágním způsobem. Těžko se věří, že tahle sympatická blbina předchází jedné z nejsilnějších epizod vůbec. ()

Anderton

Atmosférou jeden z najsilnejších dielov Zóny súmraku. A tiež aj jeden z najmetaforickejších a tým pádom aj so skutočne hlbokou myšlienkou a to i napriek tomu, že opäť ide "iba" o jednoduchý príbeh jedného muža, ktorý sa stratil niekde v Európe v daždi. Aj tá lokalita bude mať nakoniec svoj význam. "Boží" sivý bradatý starček v bielom (šedom) s palicou pripomína Gandlalfa a to aj svojimi výrokmi, nečudoval by som sa, ak sa tu tak trochu inšpiroval Jackson. ()

PetrPan

Tady se dá pochválit snad jen gotická atmosféra a nechávám si jednohvězdičkovou rezervu na možnost, že v druhé Zóně opět narazím ještě na něco horšího.  Užvaněná, naivní a nepřesvědčivá hloupost, kde mi hlavní tragický hrdina lezl na nervy  už od prvních vteřin a při personalizaci Zla jsem si hned vybavil lože vyvrhelovo a Hrátky s čertem.  Ty mám ovšem rád. Až se mi nechce věřit, že na režijní stoličce seděl Douglas Heyes, jenž stál z mého pohledu za dosud nejlepší povídkou And When the Sky Was Opened. Inu i mistr tesař se holt utne ()

Willy Kufalt

SPOILERY! Člověk věděl, kde vězí ďábel. Věděl také, že ďábel rozpoutá zlo. Byl si vědom, že zlo má zůstat co nejlépe potrestáno a zůstat mimo veškerý lidský dosah. A stejně se neubránil svému pokušení, podlehl ďáblovu falešnému převleku skromného utrápeného mužíčka a vypustil ďábla na svobodu z pevného vězení. V tom se na světě rozpoutaly války a jiná zla, než se s odstupem času podařilo ďábla chytit, znovu potrestat a ještě lépe uvěznit... Jenomže lidstvo je prostě nenapravitelné... * * * Stejně jako v případě následující epizody Eye of the Beyholder, jde o jeden z dílů, díky nimž by Zóna soumraku klidně snesla i další žánrové zařazení: podobenství. Zpracování tohoto silně alegorického příběhu nese výrazný klad nejen v postupně odhalující se myšlence a nečekaném přesahu zdánlivě úsměvného příběhu, ale rovněž v atmosféře ve znamení gotického hororu (až s místy pohádkovým nádechem) a působivé kameře s pravidelně naklánějícími se záběry. ()

honajz2

Až na to nelogické podání paralely s historickými událostmi je to podle mě slušná epizoda. Ať už v silně mysteriózní první polovině, kde se postupně odhaluje oč půjde, tak i v té metaforické druhé, která má celkem zajímavou myšlenku. Vůbec mi to nepřišlo tak špatné nebo naivní, jak tu někteří píšou. 4* ()