The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (95)

Season 1 (1959) (S01)

Najpevnejší a najdôležitejší pilier celej nasledujúcej sci-fi a mystery tvorby. A možno nielen tej televíznej. Zápletky a zvraty, ktorých sme tu svedkami, sme videli neskôr nespočetnekrát, či už v kine obklopení drahými efektami, ale nie efektívnejšie ako tu, alebo proste iba v ďalších kvantách seriálov. Občas sa objaví slabšia epizóda, netrvá však dlho a opäť vás jedna z tých nasledujúcich zrazí do kolien. Milovníci prekvapivých koncov by si tento zabudnutý klenot žánru nemali nechať ujsť. ()

Where is Everybody? (1959) (S01E01)

Seriál snáď ani lepšie začať nemohol. Spočiatku sa zdá, že sledujeme adaptáciu The Last Man on Earth, dokonca tu vidíme aj samotnú knihu v kníhkupectve. Lenže tvorcovia majú v rukách veľký tromf a prinášajú vskutku nečakaný, ale logický záver, ktorý prináša hlboké podnety na zamyslenie a predikuje veľmi blízku budúcnosť. Len tá bola v tomto konkrétnom prípade pozitívnejšia, čo sa týka dopadu na jednotlivca/jednotlivcov v posádke. ()

One for the Angels (1959) (S01E02)

Príbeh pôsobí ako niečo kratšie od Čapka, čo je samozrejme veľký kompliment. Za chlapíkom tesne pred sedemdesiatkou príde smrť, chlapík sa s tým nevie zmieriť a začne kšeftovať. Lenže v závale zúfalstva si akosi neuvedomí, že na vyššiu inštanciu sa nedá dozrieť. Ako bonus sa tu objaví zmenšenina robota Robbieho zo Zakázanej planéty. ()

Mr. Denton on Doomsday (1959) (S01E03)

Twilight Zone je síce mystery a sci-fi seriál, ale aký by to bol americký seriál, ak by sme v ňom nemali aspoň jednu westernovú epizódu. Spočiatku sa zdalo, že pôjde o alkoholický problém, ale epizóda sa vyvinula iným smerom. A pointa, respektíve to, v čom spočívala pomoc tajomného predajcu pána Osudu, príjemne prekvapila. A je tu mladý Martin Landau ako bonus. ()

The Sixteen-Millimeter Shrine (1959) (S01E04)

V 50. rokoch bol fenomén vyhorenia starých filmových hviezd asi ešte aktuálny, a tak tu máme mystickejšiu verziu Sunset Boulevard. V globále je to ale aj o tom, že často nedokážeme prijať realitu taká, aká je a východisko nebýva útek z nej, ten je možný len v Twilight zone, ako nám prízvukuje Sterling. Ženy to majú v tomto smere ťažšie, starší muž si totiž založí sieť supermarketov, ako Jerry, a je spokojný. Inak koľko herečiek dávno mimo kurzu by aj dnes prijalo menšiu úlohu matky v dobrom filme... ()

Walking Distance (1959) (S01E05)

Detstvo máme len jedno a mali by sme si ho užiť, pretože potom to bude už len "kolotoč" povinností...tak znie posolstvo tohto milého dielu TZ. Sci-fi prvok, resp. prečo sa tak stalo, sa príliš nerieši, ale zrejme podľa tvorcov išlo o nejaké nostalgické želanie, ktoré vesmír či Boh na nejaký ten jeden deň vyslyšal. Snáď si chlapík, žijúci zrejme neustále v strese, odniesol späť do prítomnosti viac ako len poškodené koleno... ()

Escape Clause (1959) (S01E06)

Starý dobre známy príbeh o zapredaní duše diablovi za nesmrteľnosť. Lenže keď ste hypochonder, bude vám stále niečo vadiť, nikdy nebudete spokojný. Dejovo celkom slušne nadupaný diel, plný prekvapení, kľudne by z toho mohla byť aj hodinová epizóda. ()

The Lonely (1959) (S01E07)

Chlapík v sebeobrane zabije a dostane za to trest 50 rokov väzenia...na ďalekom asteroide, v úplnej samote. Každé tri mesiace sem prichádza zásobovacia loď s posádkou a s odpoveďou na otázku, či náhodou nedošlo k udeleniu milosti. Jednému kozmonautovi príde odsúdenca ľúto a prinesie mu jeden zvláštny dar... na prvý pohľad spásu, lenže veci sa vyvinú trochu inak, osud je totiž nevyspytateľný. Doterajší vrchol série, v dokonalom "asimovskom" duchu... ()

Time Enough at Last (1959) (S01E08)

Podpapučový úradníček to nemá v živote ľahké. Najväčší fanúšik literatúry by chcel neustále čítať, lenže proti sú šéf v práci aj manželka doma. A tak si číta aj etikety na kečupe, ale aj to pani domáca zakáže. No a príde veľký, nečakaný zlom a chlapík s veľkými okuliarmi so silnými dioptriami sa dostane do nečakanej situácie. Osud, respektíve scenár ale s jeho ambíciami na ďalšie desiatky rokov poriadne zakýve. Zatiaľ, spoločne s predchádzajúcou epizódou, najúdernejšia pointa. Burgess Meredith doposiaľ vedie aj ako predstaviteľ hlavnej úlohy. ()

Perchance to Dream (1959) (S01E09)

Tak spočiatku sa zdá, že pôjde o vykrádačku Invasion of body snatchers. Tridsiatnik tvrdí, že ak zaspí, umrie. Ale ako nebol prvý diel Last man on earth ale ukázal sa byť niečím absolútne odlišným, tak Perchance to dream nám pripraví opäť veľké prekvapenie na záver a aj Serlingov doslov ešte tejto epizóde dodá ďalšiu zaujímavú myšlienku navyše. Jeden slávny film z nedávnej minulosti by sa v spojitosti s devinou TZ dal spomenúť, ale bol by to až príliš veľký spoiler. ()

Judgment Night (1959) (S01E10)

Veliteľ ponorky počas druhej svetovej vojny sa po amnézii ocitá na anglickej lodi a nemôže si spomenúť takmer na nič. Ale vie svoje meno a kde sa narodil. A podozrivo toho veľa vie o vedení nemeckej ponorky. Keďže sme ale v Twilight zone, veci sú omnoho komplikovanejšie ako v takom Bourneovi a odhalenie tajomstva je omnoho prekvapivejšie a bolestnejšie ako v prípade špióna. Skutočne skvele vymyslené a vypointované. ()

And When the Sky Was Opened (1959) (S01E11)

3 kozmonauti sa s veľkou slávou vrátili z letu do vesmíru, pričom jeden z nich si pritom zlomil nohu, ale nič vážnejšie sa nestalo....teda až do času, kedy prvý z nich začne mať pocit, že akosi nepatrí do tohoto sveta. Táto epizóda nenecháva iba nebo otvorené, ale aj koniec, respektíve príčinu, prečo sa veci odohrali tak, ako sa odohrali, či skôr neodohrali, ako chcete. No a priestor pre predstavivosť je niekedy účinnejší ako doslovnosť, ako premýšľajúci divák dobre chápe...a o tom predsa TZ je. ()

What You Need (1959) (S01E12)

Starý pán sa živí tým, že náhodným okoloidúcim, i keď ten okoloidúci je skôr on, predáva, alebo aj rozdáva predmety, ktoré budú v najbližšej budúcnosti, alebo o minútku, potrebovať. Niekto je vám vďačný, niekto v tom vidí potenciálny biznis. Niekto si váš predmet zaslúži, iný zase nie a môže to potom s vami dopadnúť všelijak. Zvláštny starčekov talent vidieť do budúcnosti nie je samozrejme nijako vysvetlený, všetko ostáva na vašej fantázii, niekde v zóne súmraku... ()

The Four of Us are Dying (1960) (S01E13)

Chlapík má zvláštnu schopnosť, dokáže meniť vzhľad na človeka, na ktorého fotku sa práve pozerá, prípadne si na niekoho spomenie. Musí sa ale koncentrovať a nie vždy sa to podarí. Hlavne to nejde v prípade, ak je to nevyhnutné. Náhoda je samozrejme blbec a i keď táto schopnosť vám môže zabezpečiť množstvo výhod, občas sa môže stať niečo veľmi nečakané. ()

Third From the Sun (1960) (S01E14)

Planéte hrozí jadrová katastrofa, ale najvyššie orgány si túto informáciu nechávajú pre seba, zrejme aby nevyvolali paniku. Zasvätení však premýšľajú ako zo šlamastiky von. Riešenie sa nájde, ale dokáže zachrániť iba zopár vyvolených. Hlavné postavy čaká ťažká posledná noc, kedy musia zrealizovať svoj plán na útek a vyhnúť sa ľuďom, ktorí im v tom môžu zabrániť. No a na konci nás čaká zatiaľ najprekvapivejšia pointa prvej série, pričom počas deja nič nenasvedčuje, že by to mohlo byť tak, ako to na nás tvorcovia narafičili. ()

I Shot an Arrow into the Air (1960) (S01E15)

Pri sledovaní tohoto staručkého sci-fi a fantasy seriálu určite nejedného diváka prekvapí, koľko toho, čo považoval neskôr inde za originálne, sa už nakrútilo v jeho prvej sérii. Tu máme voľnejší predobraz práce so šokujúcou pointou, ktorá je oveľa slávnejšia vďaka jednej skvelej sci-fi klasike z roku 1968. Samozrejme je to úplne odlišný príbeh, ale kto videl, chápe. Pokračuje to vo vesmírnej línii predchádzajúceho The third from the sun, ten bol ale o chlp ešte lepší. ()

The Hitch-Hiker (1960) (S01E16)

Hlavný hrdina, respektíve tu hlavná hrdinka je .... ale prezrádzať nebudem. Ide však o ďalší dôkaz, že tento seriál priniesol všetky základné dejové zvraty, aké sme videli aj oveľa neskôr v sci-fi a horore a obdivovali sme za ne ich tvorcov. Ale tí zrejme poznali Zónu súmraku naspamäť. V skratke, mladá žena sa premáva v aute po krajine a všade naráža na záhadného stopára. Pomoc sa jej nedostáva ani od náhodných okoloidúcich, tí jej s jej problémom nedokážu pomôcť. Prečo to tak je, ukáže prekvapivý záver. ()

The Fever (1960) (S01E17)

Skôr psychologicky pekne prepracovaná epizóda, než mysteriózna. Všetka "nadprirodzenosť" sa totiž odohráva v hlave čerstvého gamblera. Nepoznať ich myslenie, asi by to bol pre mňa skôr priemer, ale tvorcovia presne vystihli stav mysli takéhoto človeka. Verím, že sa aj dnešným gamblerom sníva o automatoch každú noc. Teda skôr cez deň, v noci sú v herni. ()

The Last Flight (1960) (S01E18)

Tak ak máme tu neustále provokujúce paradoxy cestovania v čase. Tentokrát sa dostane letec z prvej svetovej vojny do obdobia vojny studenej a pristane na americkej základni vo Francúzsku. Veci sa začnú postupne komplikovať a neskôr samozrejme vyjasňovať, až sa vyjasnia úplne a čaká nás okrem pointy ešte jedna menšia, zdanlivo nedôležitá, ale dávajúca tomu celému ďalší rozmer. Možno sa tu veľmi voľne inšpirovali aj tvorcovia Tajomnej žiary nad Pacifikom. ()

The Purple Testament (1960) (S01E19)

Serlingova najväčšia obžaloba vojny a zároveň polemika o nevyhnutnosti osudu. Asi aj preto je epizóde vyčítaná tá pasivita hlavnej postavy. Ale aký má zmysel sa vzpierať, keď on proste vie? A ono je to tak aj s každým vojnovým konfliktom; všetci dobre vedia, že nemalé percento sa z bojov nevráti a napriek tomu tam aj tak všetci vojaci idú. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)