The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (95)

The Hunt (1962) (S03E19)

Dejovo táto kresťansko-duchárska rozprávka spadá skôr do priemeru TTZ, avšak je tam milo nakrútená a zahraná, že sa budete po nej cítiť veľmi príjemne. Chlapík si najskôr musí uvedomiť, že je skutočne mŕtvy a potom si v novom prostredí musí nájsť ten správny smer, k čomu mu dopomôže jeho pes. Epizóda obsahuje aj jedno prekvapenie, tvorcovia sa vážne aj pri tých najpriamočiarešjích častiach snažia diváka čo najviac prekvapiť. ()

Showdown with Rance McGrew (1962) (S03E20)

Tak že môže byť aj epizóda z divokého západu takto skvelá a zároveň vtipná, by som asi nečakal. Tvorcovia si robia srandu z nakrúcania westernov s namyslenými hviezdami, ktoré by v reálnom svete 19. storočia neprežili jediný deň a celé sa to tu vtipným spôsobom tematizuje, samozrejme s pomocou nadprirodzena. To je využité inovatívnym spôsobom a hneď získate odlišný pohľad na Jesseho Jamesa. ()

Kick the Can (1962) (S03E21)

Pre niekoho môže byť tento pohľad na starých ľudí žijúcich v dome dôchodcov a túžiacich opäť žiť ako za mladi emocionálnym vrcholom celého seriálu. Nie sme svedkami žiadnych zvratov, žiadneho humoru, ide o nostalgiu za starými časmi, o rozjímaní nad prežitým životom, na chuť opäť si "kopnúť do plechovky". Že sa nakoniec ocitneme v nejakej zóne súmraku, tak o to tu vôbec nejde. Mňa to ale presa len oslovilo menej ako to najlepšie zo seriálu, ale plánujem sa k tejto časti vrátiť o 30-40 rokov, ak to bude možné. ()

The Last Rites of Jeff Myrtlebank (1962) (S03E23)

Malý sociálny experiment, ako budú rednekovia reagovať na taký malý, nečakaný zázrak v ich dedine. Nápoveda: chlapík prehlásený za mŕtveho sa na vlastnom pohrebe preberie. A na to, čo urobí s menším davom davová psychóza, ohováračky a nakoniec strach. Hádajte, ako sa ľudkovia vyfarbia. Jeff je jedna z najzaujímavejších postáv celého seriálu a práve vďaka takýmto epizódam obdivujete genialitu tvorcov TTZ. ()

To Serve Man (1962) (S03E24)

Jedna z najcynickejších epizód celého seriálu a ukážka toho, ako rýchlo sa môžu všetky okolnosti života v našom vesmíre a hierarchia jeho obyvateľov zmeniť. Implicitne sa tu dá vyčítať náš vzťah k prírode a špeciálne k zvieratám, ale v tomto prípade akákoľvek poznámka by znamenala spoiler. Tak v krátkosti, na Zem pristanú mimozemšťania s cieľom ľudstvu pomôcť k trvalému mieru. A ďalej už ani slovo. ()

The Fugitive (1962) (S03E25)

Jedna z najmilších epizód seriálu, určená skôr pre deti, ale veĺmi chytro napísaná a proste roztomilá v každom okamihu. Malé dievča má za kamaráta dobrého starčeka, ktorý však disponuje zvláštnymi schopnosťami. Je to superhrdina, mimozemšťan, alebo niečo iné? Vtipne a logicky vypointované. No a Serling vám vysvetlí rozdiel medzi sci-fi a fantasy, takže rozhodne túto epizódu nepreskočte. ()

Little Girl Lost (1962) (S03E26)

Pokiaľ ste čítali Heinleinovu poviedku Crooked House tak by ste mali byť doma. Štvrtý rozmer je tu síce zobrazený inak a zápletka poviedku nekopíruje, ale proste je to ďalšia sci-fi záležitosť, ktorá sa dosiaľ v seriáli ešte neobjavila a bez nej by bol presa len takpovediac nekompletný. Všetko je tu veľmi jednoduché, ale účinné, ocitáme sa v byte, kde rodičia počujú cez steny kričať svoju dcéru. Ocitla sa totiž mimo našej dimenzie. Páči sa mi, že sa tvorcovia nebáli siahnuť k netradičnému záveru. ()

Person or Persons Unknown (1962) (S03E27)

Chlapík sa zobudí do sveta, kde ho nespoznáva ako jeho manželka, tak ani celé okolie. Pre hrdinu sa začína psycho-peklo, kde sa bude snažiť odhaliť nejaký ten premyslený aprílový žartík, alebo si bude musieť na konci uvedomiť, že mu jednoducho iba preplo. Scenár necháva vysvetlenie situácie na divákovi, pričom to najlogickejšie riešenie, totiž prechádzanie medzi altrernatívnymi svetmi, nám ani nespomenie, ale napadne vás hneď na začiatku. Person or Persons je pre každého to, čo v tejto epizóde chce vidieť. ()

The Little People (1962) (S03E28)

Jedna z vôbec najvydarenejších epizód celého seriálu. A že s týmto nápadom prišli až v tretej sérii! Dvaja kozmonauti pristanú na neznámej planéte a po chvíli bádania tu nájdu veľmi špecifický mimozemský druh života. Obaja sú však diametrálne rozdielni a pristupujú k bádaniu bytostí odlišným spôsobom. Tým ale prekvapenia nekončia a ten, čo si myslí, že vyhral, sa nakoniec presvedčí o opaku. Alegória zhubnosti (politickej) moci a akéhosi božského syndrómu, ktorý táto eufória so sebou prináša. ()

Hocus-Pocus and Frisby (1962) (S03E30)

Vchvalovanie samého seba sa nevypláca, niekto môže vaš klamstvá zobrať vážne. A nakoniec ak niekomu poviete pravdu, tak vám neuverí. Pán Frisby je miestny chválenkár, ktorý má 38 vysokých škôl, je autorom vesmírneho korábu a tak ďalej a tak podobne. Lenže chudák chlap netuší, že tam niekde hore ho niekto sleduje a má na základe jeho rečí s ním veľké plány. Komediálne sci-fi s výborným castingom, Andy Devine je perfektný redneck. ()

The Trade-Ins (1962) (S03E31)

Toto bola téma, z ktorej sa dalo vyťažiť ešte niečo naviac. Starý manželský pár žijúci v budúcnosti má tú výhodu, že zdravotníctvo pokročilo tak ďaleko, že si starí ľudia môžu kúpiť nové mladé telo. Pričom jedna takáto operácia stojí iba 5 tisíc dolárov, takže sme vážne v nejakej alternatívnej realite budúcnosti. Lenže ste dvaja a máte iba tých 5 tisíc, čo teraz? Zaujímavá premisa má očakávateľné rozuzlenie a jednu dejovú odbočku, ktorá bola možno trochu zbytočná. Diel je to ale stále veľmi vydarený. ()

The Gift (1962) (S03E32)

Netradične do mexického vidieckeho prostredia zasadená invazívna epizóda. Teda invazívna... kto vie, čo po nás votrelci tentokrát chcú, alebo žeby niečo dokonca pre nás mohli mať? Pochopiteľne to chápe iba malý chlapec, veriaci ešte v silu fantázie a žijúci ešte bez predsudkov. A o tom celý tento diel je, o strachu z neznáma a niet divu, že sa tu spomínajú mená, ako Ježiš a Judáš. Na Vianoce tak The Gift potešil. ()

The Dummy (1962) (S03E33)

Tak máme tu po dlhej dobe horor a je to riadne psycho. Komik vystupujúci s bábkou prehovárujúcou jeho hlasom sa tak vžije do svojho umeleckého čísla, až mu z toho prepne a začne mať pocit, že bábka je živá. Alebo, v zóne súmraku, ožila skutočne a Jerry s tým nič neurobí. Pointa je opäť vynikajúca a nečakaná, pretože celý čas sa dá predpokladať úplne odlišné vyústenie, a táto schopnosť prekvapovať v najnečakanejších momentoch je možno tá skutočná hnacia sila celého seriálu. ()

Young Man's Fancy (1962) (S03E34)

Táto epizóda sa radí viac k tým psychologickejším a viac mimo logiku fungovania sveta v zóne súmraku. Ani nejde o to, či to, čo sledujeme, je realita alebo predstava, ale ide o podstatu veci. Muž sa s manželkou po rokoch vracia do svojho bývalého domu, ktorý chce pár predať. Spomienky na život s dominantnou matkou a nostalgické spomienky na detstvo však vezmú za svoje. Možno je dobré, že to skončilo ako skončilo a nestalo sa z toho "Psycho", ale svojim spôsobom môžeme Young Man´s Fancy brať ako jeho prequel. ()

The Changing of the Guard (1962) (S03E37)

Profesor strávil na univerzite vyše 50 rokov a je zmyslom jeho života. Ako to už chodí v jeho veku, dostáva výpoveď a šancu dostáva omladina. Muža chytajú depresie ohľadom zmyslu jeho života a vôbec zmyslu jeho pedagogickej praxe. Dá mu niekto najavo, že jeho život bol skutočne zmysluplný a nemá sa prečo trápiť? Výkon Donalda Pleasancea je možno tým najlepším počas celých troch sérií a tak fakt, že práve táto epizóda tú tretiu uzatvára, má svoje opodstatnenie. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)