The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele mm13 k tomuto seriálu (56)

Where is Everybody? (1959) (S01E01)

Čím to chcete viac "creepy", tým minimalistickejšie prostriedky použite. A ak tomu nasadíte pointu "ako hrom", máte vyhraté. Vynikajúca miniatúra, napínavá a znepokojujúca, hlavný hrdina sa nazdáva že spí, ja som dúfal, že sa mi tejto noci nič snívať nebude. Viac než len sľubný úvod do tejto zbierky filmových poviedok, trasiem sa na ďalšie. ()

One for the Angels (1959) (S01E02)

Andertonove prirovnanie ku Čapkovi sedí. Hlboko ľudská epizóda. Presvedčivo taká. ()

Mr. Denton on Doomsday (1959) (S01E03)

Jedna z epizód, ktorá, keby skončila v polovici, nič sa nestane, bude to stále veľmi kvalitná filmová poviedka so zaujímavou myšlienkou. Nápadmi prekypujúci Serling a spol. si ale pokoj nedali a dotiahli to celé do ešte zaujímavejšieho konca. ()

The Sixteen-Millimeter Shrine (1959) (S01E04)

Neprekvapilo a predsa mrazilo. Skoro horor... a nie len v prenesenom zmysle slova. ()

Walking Distance (1959) (S01E05)

Nezbavil som sa dojmu, že sa tu dokopy nič extra nestalo. Chýbal tomu ten povestný "twilightovský" esprit v detailoch, tvoriacich na minimálnom priestore omračujúci celok. ()

Escape Clause (1959) (S01E06)

Tentokrát je pointa jasná, veď ono s Diablom (v poctivom dospeláckom príbehu) žiaden ľudský červ nikdy nevyhral... nie, keď mu už raz upísal svoju dušu. Čo ale vďaka mimoriadne originálnemu poňatiu absolútne neprekáža. Aspoň ja si teda nepamätám, kedy sa Diablovi upísal hypochonder a z tejto diagnózy tu bolo čo do psychologickej roviny aj dramatického efektu vyťažené maximum! Rozkošné aj mrazivé rovnakým dielom. ()

The Lonely (1959) (S01E07)

V tejto chvíli najvážnejší kandidát na plný počet hviezdičiek! Stále som toho videl málo, aby som v rámci série Twilight Zone dokázal triediť, ale emočný dopad tejto epizódy predčil všetky doteraz videné. Pre neštandardné vzťahovky mám skrátka slabosť, táto miniatúra toho v sebe naviac obsiahla ďaleko viac a položila celý rad otázok, s ktorými istý subžáner sci-fi pracuje intenzívne a v rôznych obmenách dones. ()

Perchance to Dream (1959) (S01E09)

Opakovane zaspať práve pri sledovaní tejto poviedky, to je takmer interaktívny zážitok... o dosť vyšší level od "nejde vyhnať z hlavy"... Twilight Zone si v divákovej hlave robí svoje vlastné veci, veľký ohľad na neho neberie... a keby som vedel, ako sa to skončí, tak sa k tomu každý nasledujúci večer tak tvrdohlavo nevraciam ;) ()

Judgment Night (1959) (S01E10)

Neprišlo mi to až také vybrúsené, ako poviedky z The Twilight Zone zvyknú byť. Vlastne ani nijak zvlášť originálne. Takto potrestaných vinníkov poznáme už minimálne od antiky, priskoro som vedel ktorá bije... ()

And When the Sky Was Opened (1959) (S01E11)

Poriadne mrazivé a ešte sa ani neobťažovali čokoľvek objasniť! Tu sa skrátka niečo stane/deje, a ty človeče môžeš akurát tak zízať s s pootvorenými ústami. Veľmi efektné. Z tých pár poviedok, ktoré som teraz v krátkom čase po sebe videl, sa mi niektoré možno páčili viac (boli mi bližšie), táto ma ale prenasleduje najviac... ()

What You Need (1959) (S01E12)

V popredí tohto príbehu nie je "paranormálny jav" (i keď samozrejme prítomný), ale ľudská povaha. A zvládnuté je to opäť na jednotku! Deduškovi ako z rozprávky nechýba temnejší rozmer, zloduchovi... no, ten ľudský. Všetko ako má byť a aby to nebolo mravoučné až príliš, v úplnom závere tu na diváka čaká malý, vhodne odľahčujúci vtip. Potešilo. ()

Third From the Sun (1960) (S01E14)

Ideologicky neutrálny apel jak sviňa! Je jedno, či uhádnete alebo neuhádnete pointu, je v nej (a celej poviedke) toho vypovedaného toľko, že to bude riadne fackať aj pri opakovaných pozretiach. Mňa teda určite. ()

I Shot an Arrow into the Air (1960) (S01E15)

Pointa prebíja všetko to malé nedokonalé, dnes už dupľom nepresvedčivé či mierne deravé. Okrem jednej ehm-ehm klasiky z roku 1968 (ktorej predloha tiež vznikla neskôr, než táto poviedka), som si spomenul aj na (doteraz stále zúfalo nedocenený) horor z roku 2007... v ktorom si ale hlavný hrdina ten svoj koniec, na rozdiel od tohto tu, nezaslúžil. ()

The Hitch-Hiker (1960) (S01E16)

Zatiaľ čo v Where Is Everybody? ťahali pointu z klobúka vypožičaného od kúzelníka najvyššieho kalibru, tu sa po celý čas váľa rovno pred divákom, ale len preto, aby ju v závere museli zo zeme zdvihnúť samotní tvorcovia a oplieskať mu ju, opäť raz vyvalenému, o hlavu. A to prosím pred vyše polstoročím! Rafinované. ()

The Fever (1960) (S01E17)

Presné tak, až to pekné nie je. Ale ani byť nechcelo... vlastne nemohlo. Jedinečná epizóda! ()

The Last Flight (1960) (S01E18)

Čo sa z počiatku javí ako trest, ukáže sa byť šancou na nápravu. Len to v sebe nájsť... ()

The Purple Testament (1960) (S01E19)

Okrem ústredného nápadu... no, nenápadité. Keby to aspoň ukončili pred výbuchom. ()

Elegy (1960) (S01E20)

No hej, najväčšia hrôza číha pod tým najuhladenejším povrchom (...a za najlepšími úmyslami). ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)