Jestřábí moudrost

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

• troufalka

Výpravná filmová pohádka s překrásnou muzikou. Běžná zápletka, ale těžkopádně rozehraný děj. Poprvé mě nezaujalo. Možná časem jednu hvězdu přidám, ale víc asi ne.(14.7.2014)

Česko-polská pohádková fantazy z podobně upachtěného středověku jako Poslední propadne peklu. V hlavní roli jestřábí národ, akční Jirka Pomeje a Markéta Hrubešová obklopená pastorální lyrikou. Podivný mix, přesto ale funkční. Jen ta dvojrole pro Eugeniusze Kujawskiho nebyla tou nejlepší volbou.(22.9.2011)

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku.(16.2.2014)

• flanker.27

Z příběhu IMHO by šla natočit hodně dobrá fantasy, ovšem představa, že by se to povedlo právě tomu týmu, který natočil Jestřábí moudrost, je též dobrá fantasy.(20.5.2009)

Působivě zpracováná, opravdu "severská" pohádka. Postupná proměna krále v ptačí zrůdu a symbolika sahající až k pohanským mýtům - smrtí špatného panovníka zároveň končí v království dlouhá a krutá zima, je zlomena moc staré kletby a s nástupem mladého krále (jako nadějí lepší a spravedlivé vlády) konečně přichází do země i vytoužené jaro.(15.12.2009)

• Jiří Pomeje

• - Scéna s komparzistami, ako kričia novému kráľovi na slávu, sa nakrúcala na viac krát, nakoľko ľudia nekričali dosť nahlas. (Raccoon.city)

• - Veľké množstvo scén v rozprávke bolo tak surových a drsných, že boli z filmu vystrihnuté. (Raccoon.city)

• - Jiří Pomeje (kováč Martin) spomína na natáčanie filmu ako na najkrajší a najšpinavší film, aký kedy natáčal. Zároveň musel podstúpiť náročnú fyzickú prípravu so šermiarskou skupinou "Regius" a na natáčaní sa podieľala aj poľská kaskadérska skupina "Pirate". (Raccoon.city)