Jestřábí moudrost

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

• Dvoja

Pohádka skončila a mě zbyla jen otázka: "Co to bylo?". Nejvíc mi přišly k smíchu tzv. bitvy. Takhle hrozné se podaří málokomu :-). Jeřábího krále mohli taky vybrat alespoň trošku lépe. Proti jeho vzhledu raději nic, ale že by uměl nějak dobře hrát to také ne. Trošku se divím, že jsem vydržela koukat až do konce.(27.12.2010)

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku.(16.2.2014)

• Lynx

Nemůžu si pomoci, ale tento snímek na mě působil téměř ve všech směrech až amatérsky. Příběh i atmosféra mě nechaly téměř chladným, o hereckých výkonech nemluvě... přesto jsem film zhlédl celý a nevylučuji, že se na něj ještě jednou nepodívám. A proč? Velice mě zaujala hudba, jejímž autorem je Jiří Stivín. Škoda, že i snímek nedosahuje podobných kvalit. Na druhou stranu - film je originálíní (na českou kinematografii), "dobové" exteriéry také neurazí a v porovnání s některými novějšími příběhy s podobnou tematikou, se rozhodně nejedná o nejslabší počin. Koho alespoň trochu oslovují legendy či pohádkové příběhy a od snímku nečeká sofistikovanější fimařinu nebo vekofilm v hollywoodském stylu, může ho film i potěšit. :-)(28.12.2006)

• Slartibarkfast

Prapodivná pohádka, kterou bych spíše považoval za nějakou ponurou fantasy. Dobrák Pomeje, který mi nebude sympatický asi nikdy, už asi těžko zachrání tuhle podrůměrnou legendu o jestřábím prokletí. Netuším, kde vyhrabali ostatní herce, ale tím to už vůbec nevylepšili. Bylo to celkově nezáživné a zmatené. Ničím zajímavé. Asi bych to nikdy nepouštěl svým dětem. 25%(1.1.2012)

• klima777

Rok výroby 1989, tedy doba, kdy cenzura již byla mnohdy nepozorná. Pochybuji však, že se film dostal do kin před Sametovou revolucí. Takže, co tu máme? Pohádku s POSELSTVÍM. Jenže sebeušlechtilejší poselství musí být neseno solidním příběhem, jakož i odpovídající formou (včetně uvěřitelných hereckých výkonů a náležité atmosféry). Jestřábí moudrost nevykazuje ani jeden z výše uvedených atributů. Záležitost k "neukoukání" (IMHO). Honem pryč.(27.12.2010)

• - Film bol natáčaný na hrade Švihov pri meste Klatovy, v Písku a poľských Sopotoch. Natáčalo sa aj na dolnej tvrdzi v Kestřanoch, postavenej v roku 1416, ku ktorej štáb kvôli natáčaniu prirobil drevené opevnenia a balkóny. Keď prišlo k demontáži dekorácií, zistilo sa, že časť bola ukradnutá. (dyfur)

• - Jestřábí moudrost měl původně točit režisér Jaromil Jireš. Přípravy byly téměř hotovy, casting proběhl a mělo se točit. Leč u pana režiséra propukly naplno jeho zdravotní problémy, které mu natáčení znemožnily. Film pak převzal a natočil Vladimír Drha. (Jas3)

• - Jiří Pomeje (kováč Martin) spomína na natáčanie filmu ako na najkrajší a najšpinavší film, aký kedy natáčal. Zároveň musel podstúpiť náročnú fyzickú prípravu so šermiarskou skupinou "Regius" a na natáčaní sa podieľala aj poľská kaskadérska skupina "Pirate". (Raccoon.city)