Jestřábí moudrost

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

• klima777

Rok výroby 1989, tedy doba, kdy cenzura již byla mnohdy nepozorná. Pochybuji však, že se film dostal do kin před Sametovou revolucí. Takže, co tu máme? Pohádku s POSELSTVÍM. Jenže sebeušlechtilejší poselství musí být neseno solidním příběhem, jakož i odpovídající formou (včetně uvěřitelných hereckých výkonů a náležité atmosféry). Jestřábí moudrost nevykazuje ani jeden z výše uvedených atributů. Záležitost k "neukoukání" (IMHO). Honem pryč.(27.12.2010)

Možná to bylo tím, že jsem byl ještě dost malý a od té doby jsem to znovu neviděl, ale na mě ta pohádka hooodně zapůsobila. Rytíři, válečníci, zem věčně pod sněhem (přestože metr za hraničním kamenem všechno kvete), postupná proměna z člověka v dravčí bestii...co víc si přát?......Aktualizace: Tak jsem právě viděl kousek, když to znovu dávali a přišlo mi to dost hrozné, především ale co se týče dialogů a hereckých výkonů. Ale pořád to ještě má něco do sebe :-((13.2.2008)

• Dvoja

Pohádka skončila a mě zbyla jen otázka: "Co to bylo?". Nejvíc mi přišly k smíchu tzv. bitvy. Takhle hrozné se podaří málokomu :-). Jeřábího krále mohli taky vybrat alespoň trošku lépe. Proti jeho vzhledu raději nic, ale že by uměl nějak dobře hrát to také ne. Trošku se divím, že jsem vydržela koukat až do konce.(27.12.2010)

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku.(16.2.2014)

Takové hodnocení by to mít asi nemělo, ale je to o dost lepší než jaké to hodnocení má - Tady v České republice si totiž pořád představujeme pohádky jako něco, kde musí být princezna co nejvíc načančaná, aby to bylo komediální, a aby byly dobové reálie značně pošramocené - viz gotické hrady a v nich renesanční výbava, atp atp. Jestřábí moudrost nenadchne excelentními hereckými výkony. Nadchne atmosférou a právě i realističností. (jasně, pomineme-li přeměny v jestřábí stvůry atp.) Skvěle vystihnutá je role z/rádce. Ale co už. Hodina a půl tak akorát. mělo by to být na 4*, ale vzhledem k nadhodnocování takovejch hrůz jako je Princezna ze mlejna 1,2,3,4,5,6,7, atd. musím dát 5*(27.12.2010)

• Jiří Pomeje

• - Jiří Pomeje (kováč Martin) spomína na natáčanie filmu ako na najkrajší a najšpinavší film, aký kedy natáčal. Zároveň musel podstúpiť náročnú fyzickú prípravu so šermiarskou skupinou "Regius" a na natáčaní sa podieľala aj poľská kaskadérska skupina "Pirate". (Raccoon.city)

• - Veľké množstvo scén v rozprávke bolo tak surových a drsných, že boli z filmu vystrihnuté. (Raccoon.city)

• - Štáb do filmu potreboval dážď, ale keďže viac dní nepršalo, poprosili miestnych hasičov, aby im s hasičskou technikou urobili umelý dážď. (Raccoon.city)