Dracula (TV seriál)

Dracula

Drama / Horor

Velká Británie, 2020, 4 h 29 min (Minutáž: 88–91 min)

Ťažko sa hodnotí miniséria, ktorá má hoci iba tri časti, každá z nich je odlišná skoro úplne vo všetkom - v tóne, v poetike, v príbehu, v zameraní sa na postavy, vo význame. Osobne mám rád prácu Gatissa a Moffata a som fanúšik ich verzie Sherlocka predovšetkým po scenáristickej stránke. Ono nie je jednoduché mať záľubu v klasických románoch a snažiť sa priviesť ich na obrazovku po tisícikrát, invencia musí nastať automaticky. V tomto prípade sa na Draculu zameriavame ako na ultimátne zlo, ktoré je schopné pochybovať sa v čase a priestore. Jeho silné aj slabé stránky sú zobrazené veľmi vhodne a aj keď sa zdá že niekedy s postavou trošku prešľapujeme na mieste, k záveru seriálu pochopíme prečo. Keď ste ultimátne zlo, ťažko prídete na to čo vlastne hľadáte. Veľkou devízou celého projektu je vzťah Draculu s Van Helsingovou. Výborne napísaná sestra Agáta, pri ktorej, žiaľ, nastane v tretej časti výrazná zmena, ktorá mi narušila napojenie na postavu. Ostatné postavy dostávajú priestoru len toľko koľko ho potrebujú a stávajú sa štatistami v oveľa väčšej hre medzi lovcom a korisťou. Je pravda, že niekedy máme pocit pretláčania nezmyselných provokácii. Séria niekedy nezvláda zmes humoru, napätia a provokácie, čo ale môže byť subjektívna záležitosť lebo pokiaľ niečo Dracula dokazuje, tak je to fakt, že filmárčinu nerobíte pre všetkých. Robíte ju pre tých, ktorým sa zapáči. Na druhej strane scenár ponúka mnoho prekvapení a čo je najdôležitejšie pútavé dialógy, ktoré vás dokážu vtiahnuť a užívať si moment. Osobne si nemyslím že by projekt výraznejšie obhájil svoju existenciu, bol som však súčasťou inteligentnej hry, ktorá ma bavila hoci som nad ňou mnohokrát musel privrieť oko. Možno je niekedy lepšie mať hranice.(14.1.2020)

• Jinny

Inu, musím říct, že Moffat opět za nablýskanou slupkou a rádoby chytrými twisty a dialogy neskrývá zrovna oslnivý obsah. Za cynickým přístupem k postavám se nedá schovat fakt, že minisérie nemá nosné téma. První díl má alespon sevřený děj a odpovídající atmosféru. Nakonec ale zjistíte, že každý díl minisérie je natolik odlišný, že vyžaduje vlastní expozici. Není to rozhodně jeden příběh ve třech částech. Nakonec zjistíte, že jediné, co vám tvůrci chtěli říct, je to, že Drákula se bojí smrti. Má to být objevné, když to je do určité míry pravda snad pro jakouliv upírskou postavu, co hned nespáchá sebevraždu?(5.1.2020)

• Toolshed

Ajajaj. Už na konci druhej časti som vedel, že z toho bude pri kombinácii mien Gatiss a Moffat, ktorí vždy toľko vymýšľajú, až všetko poserú, prúser gargantuovských rozmerov. A veruže som sa nemýlil. Prvá časť bola ešte celkom zaujímavým spôsobom ozvláštnená, ešte tam bolo badať rešpekt k pôvodnej látke, hoci v niektorých momentoch som už aj tam dvíhal obočie. V druhej časti už sa to začalo pomaličky lámať, no a v tretej už je to obyčajný vtip, v ktorom G&M pomrkávajú na diváka a tvária sa, akí len sú oni strašne clever, že dokážu všetky draculovské stereotypy "ozvláštniť" a "vliať im novú krv do žíl" (aha, vidíte, aké obraty dokážem vytvárať? BBC, zamestnaj ma!). Z Lucy je obyčajná diskotéková hoe, ktorá sa muckala s každým (Seward, Larry, Moe, aj Čaptavý Joe si s ňou užil), Dracula vie okamžite používať strelné zbrane a kamery, ba čo viac, odrazu má aj ľudské práva... I could go on and on. K tomu si pripočítajte kopu logických nezmyslov, ktoré clever boys G&M pri všetkej svojej duchaplnosti nevychytali. A ten ich humor. Ten za mňa absolútne nefunguje, horšie: je tu absolútne nepatričný, vďaka nemu z tohto diela vzniká nechutná fraška, z ktorej cítim neúctu k originálu. Politická angažovanosť, ktorú riešia v komentároch iní, mi ani tak neprekáža, nikdy mi neprekážala - čo ja osobne nedokážem vystáť, je to, že celá odľahčenosť a snaha o moderné poňatie a intertextualitu totálne zabíja ducha Stokerovej predlohy, pretože sa tým stráca atmosféra tajomna, ktorá z Draculu robila fenomén, akým dodnes je, a ktorej môžu príživníci ako G&M ďakovať, pretože im umožnila túto mŕtvolu nielen oživiť, ale aj pekne zneuctiť. Na tomto seriáli, a predovšetkým na tretej časti, nie je nič, kvôli čomu si ľudia Draculu zamilovali a kvôli čomu sa na tento Gatissov a Moffatov úlet tešili. Aspoň ja určite. Hrozný shite. POZNÁMKA: Sherlocka mám rád, aspoň do určitého bodu. Tam totiž tvorivý princíp nášho ever-so-clever autorského dua Gatiss a Moffat nie je až taký deštruktívny, Doylov detektív predsa len znesie odľahčenejší prístup skôr ako Stokerov gróf.(4.1.2020)

Nebudu lhát, možná jsem čekal, že to bude krapítek lepší, když je to od tvůrců mého oblíbeného Sherlocka. Hororové scény jsou velice intenzivní, což je super. Humor je také povedený. Drákula sice není tak skvěle vizuálně pojatý jako tenkrát ten Oldmanův, ale v rámci výpravy mě toto bavilo víc. Ano, poslední epizoda je sice trochu divná, ale prvé dvě části mě celkem bavily, hlavně tedy první epizoda. + Odkaz na Sherlocka Holmese v první epizodě potěšil. 8/10(4.1.2020)

Nejsem si přesně jist, co mi brání jít na maximu, protože jsem se proti původnímu očekávání nakonec výtečně bavil. Možná to, že si příběhová rovnice vynucuje některé naprosto předvídatelné a nevyhnutelné momenty, které kazí tvůrcům jejich svěží přístup k látce. Kombinace rébusu a hláškování Draculovi velmi prospěla. Připojení...realistické sestry s vlastním pojetím víry, boha i ďábla tomu ještě přidává. Dalším kladem je, že tvůrce díky posunutí klasického hororu do svých sherwhohovských rovin museli hrabátku stanovit přesná pravidla jeho fungování - od pozvánky po nuanci kůlu v srdci. Je to vysoce potěšující, zároveň o to víc ovšem zamrzí ony nevyhnutelné vývojové body, které přebroušenou látku strhávají do vod standardu.(13.1.2020)

• - Slovenské lokácie: ulice historického jadra a Starý zámok v Banskej Štiavnici, Oravský hrad a Zuberec. (DJW)