Ally McBealová

(seriál)
  • USA Ally McBeal (více)
USA, (1997–2002), 148 h 24 min (Minutáž: 42–4242 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Danny Lux

Calista Flockhart, Courtney Thorne-Smith, Greg Germann, Lisa Nicole Carson, Jane Krakowski, Peter MacNicol, Portia de Rossi, Lucy Liu, Vonda Shepard (více)

Série(5) / Epizody(112)

Hlavní hrdince Ally McBealové je dvacet osm let a je absolventkou práva na Harvardově univerzitě. Zatím je svobodná, přestože větší část svého života byla silně spjata s přítelem Billym Thomasem. Kamarádili se spolu od sedmi let. Hráli si dohromady na ulici, společně také prožili dobu studií a později se stali milenci. Když Ally byla vybrána ke spolupráci v prestižním právnickém časopisu Law Review a Billy ne, jejich cesty se náhle rozešly. Po nějaké době osud zavál Ally do "malé" advokátní kanceláře, kterou vede její známý ze studií - Richard Fish. Ten se v prostředí soudů a právníků pohybuje jako vychytralý žralok, který přesně ví, kde a kdy navázat ty správné kontakty. Právě on nabídne Ally profesní útočiště. A ironií osudu zde hned první pracovní den potká svého Billyho. Ano, skutečně - toho samého, s nímž se kdysi tak dlouho a důvěrně znala. Jenomže Billy je teď ženatý s krásnou a chytrou blondýnkou... Komediálně laděný seriál Ally McBealová je vystavěn na rozporu dvou světů: toho všem dobře známého, reálného - a světa fantazií. Díky zobrazení vnitřních představ a vnitřního hlasu hlavní hrdinky máme přehled o tom, co si Ally skutečně myslí o klientech, svých spolupracovnících, mužích anebo ženě svého bývalého milence. Její vnitřní život tak navíc dostává originální, bohatší a komediální polohu. Scenárista seriálu, David E. Kelley, nenechá představitele svých postav, ale ani diváky, "odpočinout": často nečekaně mění vývoj děje během jediné epizody, jindy nachází překvapivé navázání "příběhu" hlavní hrdinky hned v následující části. Pro představitelku Ally byla v konkursu vybrána herečka Calista Flockhartová (nar. 11. listopadu 1964 v Illinois) - vysoká, štíhlá, obdařená příjemnou a nekonveční tváří s velkýma očima a širokým úsměvem. Svou dráhu začínala na divadle, kde zaujala jako zlá Nataša ve Třech sestrách. Na Broadwayi debutovala úspěšně ve Skleněném zvěřinci, za roli v této hře obdržela cenu Nejlepší nový talent. Ve filmu se poprvé vyrazněji zablýskla v dramatu Petera Cohna Opilci, později hrála v úspěšné komedii Ptačí klec a v nejnovější filmové verzi Shakespearova Snu noci svatojánské. Málokdo z diváků tuší, co někdy obnáší odvrácená tvář účinkování v seriálu a s tím spojené obrovské popularity: například před samotným natáčením televizní producenti donutili Calistu, aby pro roli Ally zhubla více než deset kilo, což této fyzicky křehké ženě příliš na zdraví nepřidalo. V současné době Calista Flockhartová žije se známou hereckou hvězdou Hollywoodu, kterou není nikdo jiný než Harrison Ford (Blade Runner, Svědek, Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů a také titulní hrdina volné Spielbergovy trilogie o Indianu Jonesovi). (oficiální text distributora)

rakovnik

Napoprvé se mi seriál velmi líbil, ale když ho opakovali a díval jsem se na některé díly, musím své hodnocení trochu snížit. Mnoho scén a situací je vlemi povedených, ale sexistických narážek a urážek je na mě až příliš. Nejvíce mi vadí příšerné postavy šéfů kanceláře. Ally je roztomilá a její činy a myšlenky táhnou úroveň seriálu nahoru, ostatní "holky" také príma, ale jejich vlastnosti jsou až příliš zvýrazněné. ()

monolog

Seriál je jistě zábavný. Vlastně jedna legrační hláška střídá jinou, jedna podivná humorná lidská figurka (ať to je právník nebo klient) střídá jinou, jedna humorná situace střídá jinou. A to je podle mě problém. Je toho opravdu příliš mnoho humornýho. Po nějaké chvíli, tak dvě tři série, se vtípky začínají tak neskutečně opakovat, že mi přišlo spíš bolestný to sledovat, než cokoliv jinýho. Jednou za čas podívat se na nějakej díl, proč ne. Ale vidět neustále dokola, jak Ally nemůže dostat chlapa, jak Fish pořád plácá blbosti, jak John pořád troubí nosem, to je prostě únavný. Ale jak říkám, jednou za čas je každej díl zábavnej a hodnocení si plně zaslouží. A dabing to tentokrát nesráží do bahna, což je příjemné překvapení. ()

korbitch22

Scénáristická laskomina,která mě bavila už kdysi na střední a mile rád si jí z opakuji i dnes.Calista v roli Ally naprosto perlí a její postava je neskutečně sympaticky ´´obyčejně´´ lidská.Skvěle napsané gagy,postavy,dokonalé obsazení ve kterém má každá postava svojí úžasnou vlastnost.Hlášky nezničitelné dvojice Fish/Piškot uzemňují díl co díl.Halucinace a představy hlavní představitelky dokonale dokreslují vnitřní pocity dané postavy v dané situaci.Seriál jsem sledoval pravidelně a jednu chvíli jsem ho považoval za nejkomediálnější vůbec.Ovšem roky kdy jsem ho miloval jsou už notně zpátky bůh ví jak bych ohodnotil seriál teď,hlavně když jsem nikdy neviděl posledních 30 dílů.Jelikož mám ale momentálně víc než dost času na psaní i sledování dvd,viděl bych to na repeat :-) Z toho co si pamatuju ( není toho málo ) 90%. ()

golfista

Velmi kvalitní zábava ! Seriál o právnické firmě, ve kterém jsou velmi dobře skloubeny záběry ze soudních jednání a vzájemné lidské vztahy ve firmě. Velmi dobře natočeno, výborný casting a spousta hostů, z nichž např. Robert Downey Jr. hrál v několika sériích a vysloužil si za svoji roli ocenění na několika frontách. Calista Flockhart by mohla různými oceněními dláždit chodníky, což se ovšem mému chápání trošku vymyká :) ()

Jufonka

Mlj oblibený seriál. První dvě série jsou prostě dokonalé, často jsem měla hysterické výbuchy smíchu a hlášky si opakuju dodnes. Bohužel s každou sérií ztrácí seriál na kvalitě... Kolikrát se zasměju např. u čtvrté série bych mohla spočítat na prstech jedné ruky... Ally McBealová je sympatická postava, která si žije ve svém vlastním světě. Prostě fajn seriál, který dodá dobrou náladu ale někdy i rozpláče. ()

• Reneé Radick (Lisa Nicole Carson) se ve čtvrté řadě začala objevovat stále méně a méně. V poslední páté řadě pak zmizela bez jediného vysvětlení úplně a objevila se až v poslední epizodě, kdy se všichni loučí s Ally (Calista Flockhart), která opouští Boston. Důvodem byly zdravotní problémy její představitelky Lisa Nicole Carson, konkrétně schyzofrenie, kvůli které trpěla návaly nálad a projevovala se laxním přístupem k práci, což začalo tvůrcům seriálu značně vadit. Později byla hrečka hospitalizována z důvodu závislostí na návykových látkách a poruchami příjmu potravy. Od skončení seriálu se před kamerou téměř neobjevuje. (Dixieboy)
  • Peter MacNicol (John Cage) se poprvé ukázal v druhé epizodě, a to jen jako hostující hvězda. Diváci si ho velice oblíbili, taže mu bylo nabídnuto trvalé místo. (ČSFD)
  • Když Portia de Rossi (Nelle Porter) byla na svém váhovém minimu kolem 36 kilo, jediné, co slyšela od hlavní kostymérky bylo, že jí obléká nejradši, protože jí všechno skvěle padne. (Patw)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Ally to znovu rozjede!

Ally to znovu rozjede!

27.02.2006

No, ne tak úplně docela, ale pokud někomu chyběla Calista Flockhart, hlavní představitelka Ally McBealové, může se těšit na její televizní comeback v seriálu BROTHERS AND SISTERS. V společnosti… (více)