Ally McBealová (TV seriál)

Ally McBeal

Ally McBealová

Komedie / Drama

USA, 1997 - 2002, 148 h 24 min (Minutáž: 112x42 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Danny Lux

Calista Flockhart, Courtney Thorne-Smith, Greg Germann, Lisa Nicole Carson, Jane Krakowski, Peter MacNicol, Portia de Rossi, Lucy Liu, Vonda Shepard, James Le Gros, Albert Hall, Regina Hall, James Marsden, Julianne Nicholson, Hayden Panettiere, Robert Downey Jr., Gil Bellows, Lisa Edelstein, Gary Graham, Eva Jeníčková, Jesse L. Martin, Phil Leeds, Michael Easton, Tracey Ullman, Alexandra Holden, Taye Diggs, Christina Ricci, Gina Philips, Anne Heche, Jon Bon Jovi, Dyan Cannon, Bruce Willis, Dylan McDermott, Željko Ivanek, Daniel Dae Kim, Kyra Sedgwick, Harry Lennix, Nicki Aycox, Donna Murphy, Christopher Hutson, Michael Vartan, Sandra Bernhard, David Batiste, James Denton, Jeremy Davidson, Brenda Strong, Harriet Sansom Harris, Ashley Johnson, Matthew Perry, Bobby Cannavale, Heather Locklear, Lara Flynn Boyle, Kathleen Wilhoite, Alicia Coppola, Michael Gaston, Anastacia, Dakin Matthews, Brooke Burns, Loretta Devine, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, Anson Mount, Kathryn Joosten, Ryan Hansen, Maria Pitillo, Peter Birkenhead, Mark Feuerstein, Kellie Waymire, Josh Ryan Evans, Dee Wallace, Meta Golding, Richard Topol, Dakota Fanning, Marcia Cross, Nancy Lenehan, Michael O'Neill, Scott Adsit, Paula Newsome, Anthony Anderson, Alexander Gould, Tina Turner, Antonio Sabato Jr., Josef Sommer, John Ritter, Justin Theroux, Bernadette Peters, Kelly Lynch, Brett Cullen, John Michael Higgins, Lily Mariye, Thomas Kopache, Sting, Randy Oglesby, Eric Lutes, Andy Umberger, Orson Bean, Barbara Alyn Woods, Cheri Oteri, Harrison Page, LisaGay Hamilton, Josh Groban, Betty White, Don Perry, Ray Walston, Leslie Jordan, Famke Janssen, Rosie O'Donnell, Kevin Rahm, Jami Gertz, Tony Shalhoub, Eyal Podell, Sam Anderson, Robert Picardo, Jay Karnes, Michael Reilly Burke, Tom McCarthy, Holliston Coleman, Aloma Wright, Joe Regalbuto, Tom Kemp, Renée Goldsberry, Anita Barone, Jane Sibbett, Mike Hagerty, Marlo Thomas, Bob Clendenin, James Naughton, Peter Scolari, Pamela Warren, Melinda McGraw, Eddie Mills, William Russ, Mariah Carey, Josh Hopkins, Jonathan Taylor Thomas, Kathy Baker, Elton John, Dwier Brown, Randy Newman, Cristine Rose, David Dukes, Mark Linn-Baker, Wilson Cruz, Arturo Gil, Brigid Brannagh, Marguerite MacIntyre, Camryn Manheim, Talia Balsam, Willie Garson, Barry Humphries, Tracy Middendorf, Phill Lewis, David Spielberg, Sarah Hagan, Cleo King, Ann Cusack, Clare Carey, Jesse D. Goins, Kristen Kerr, Kristin Dattilo, Kirsten Nelson, Darin Cooper, Eric Scott Woods, Frederick Koehler, Ben Livingston, Robert Blanche, Raphael Sbarge, Don McManus, Jerry Hardin, Lee Wilkof, Ken Colquit, Ed Brigadier, Ken Abraham, Mary Beth McDonough, Natalia Nogulich, Boyd Kestner, Ted Marcoux, Tim Thomerson, Anne-Marie Johnson, Christopher Neiman, Rosemary Forsyth, Brody Hutzler, Julie White, Jacob Witkin, Wendy Worthington, Barry Miller, Richard Kiley, Dennis Arndt, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Aaron Lustig, Caitlin Dulany, Mark Metcalf, Charles Kimbrough, Eileen Ryan, Rob Schneider, Amy Aquino, Tim Dutton, Lauren Bowles, Jane Clark, William Stanford Davis, Christian Clemenson, John Aylward, Jamie Rose, Ken Lerner, Michael Bofshever, Gloria Gaynor, Amy Castle, Yves Bright, Vyto Ruginis, Edward Conna, Jay Leggett, Susan Krebs, Jennifer Rhodes, Jim O’Heir, Gregg Daniel, Michael Mantell, James Greene, Jean Louisa Kelly, Lydia Look, Paul Willson, Jerry Lambert, Paul Reubens, Michelle L. Gardner, Michael Hyatt, John Ducey, David Burke, Greta Sesheta, Chubby Checker, J. Kenneth Campbell, Julia Campbell, Debra Christofferson, Victor McCay, Amy Pietz, Lillian Adams, Jason Blicker, Tom Virtue, Peter Mackenzie, Claudette Nevins, Elaine Giftos, Mary Mara, Joel Polis, Christine Estabrook, Roy Brocksmith, Karen Abercrombie, Bruce French, Gregory Jbara, Ralph P. Martin, Adrian Sparks, Paige Tamada, Harvey J. Alperin, Travis Payne, Judith Drake, Joel Brooks, Mo Collins, Bradford English, Dan Butler, Lily Knight, McNally Sagal, Kathleen Nolan, Miriam Flynn, Peter White, Robert Briscoe Evans, Richard T. Jones, John O'Leary, Eric Christmas, Maurice Godin, Craig Anton, Davenia McFadden, Mark C. Baldwin, Eve Brenner, Florence Henderson, Audrie Neenan, Claire Rankin, Alaina Reed-Hall, Richard Lee Jackson, Anne Haney, Jeffrey Kramer, Janet Carroll, John Short, Kenneth Kimmins, Nancy Stephens, Barry Livingston, Eric Mansker, Allan Graf, Scott Klace, Earl Billings, Candice T. Cain, Brandy Schaefer, Paul Gutrecht, Carol Locatell, Paul Jenkins, Susan Blommaert, Louis Giambalvo, Luck Hari, Shirley Prestia, Joyce Brothers, Al Pugliese, James Sutorius, Linda Gehringer, Matt McKenzie, John O'Brien, Richard Riehle, Michael Galeota, Mika Boorem, Tate Donovan, Jon Hamm, Kate Jackson, Keene Curtis, Gerald Emerick, Rusty Schwimmer, Brenda Vaccaro, Stan Ivar, Loudon Wainwright III, Armin Shimerman, Eric Pierpoint, Elizabeth Ruscio, Lawrence Pressman, Dina Meyer, Liz Torres, John Fink, Paul Guilfoyle, Steve Harris, Kelli Williams, Isaiah Washington, Michael Brandon, Tony Amendola, Eric McCormack, Cynthia Stevenson, Dabbs Greer, Richard Schiff, Bob Gunton, H. Richard Greene, Brad Grunberg, Michael Laskin, Sally Wingert, Jim Jansen, Julius Tennon, Carlos Jacott, Mark Ankeny, Christopher John Fields, Donna Hanover, Bret Loehr, Jack Shearer, Bob Stephenson, Vicki Lawrence, David Dunard, Andrew Heckler, Valeri Ross, Wren T. Brown, Steve Vinovich, Andrew Bloch, Paul Perri, David Ogden Stiers, Keith MacKechnie, Mary Margaret Robinson, Nell Carter, Bert Rosario, Constance Marie, Missy Yager, Stefan Umstead, Gwen McGee, Nelson Mashita, Gerry Becker, Susan Merson, Pat McNamara, Jon Simanton, Michael Tomlinson, Brad Blaisdell, Bradley White

Kdyby byla právničina tak zábavná a zajímavá jako v A. McBealové, každý by šel nejspíš studovat Karlovku. Mezi mé nejoblíbenější postavy patří určitě Piškot (rád poslouchající zvony a Berryho Whita). Jeho obhajoby mám nejraději, protože jeslti vás nevyseká on, pak už nikdo. Dost drsný humor se mísí s vtipnými scénami. Vzniká z toho nenáročný a oddychový seriál, který rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. Perfektní je i český dabing, který mu na vtipnosti možná ještě přidává. Doufám, že se Ally znovu objeví v televizi. Tak a popojedem(1.12.2008)

// Právnické seriály v sobě mají určité kouzlo. Tedy alespoň pro mě, často se totiž odehrávají ve velkých městech, motá se v nich spousta hezkých lidí a tak vůbec, točí se to okolo spousty peněz, což je vždycky velká sranda. No a co teprve, když do nich vhodíte neurotickou, roztomilou, překrásnou, chytrou a bláznivou Ally McBealovou! Další z kategorie seriálů, které nejdou nemilovat.(19.10.2012)

Předně, pátou hvězdičku dávám spíš ze sentimentu, jako menší jsem to sjížděla denně a zbožňovala, teď to beru jako nenáročnou oddychovku, ale baví mě pořád. Partička bláznivých právníků v čele s roztomile neurotickou anorektičkou utápějící se v představách a halucinacích. První série nic moc, pak se to příjemně rozjede a díly s Robertem Downey Jr. nejlepší.(24.3.2011)

Seriál plný (závěrečných) řečí o tom, že pro echt-právníky neexistují žádní viníci či nevinní, ale pouze odsouzení či osvobození. A o tom jaké všemožné krávoviny jsou prdlí Američani schopní hnát až k soudu. Jen bych ze seriálu škrtl postavu Ally McBeal (heh - a tedy i přejmenoval seriál) s jejím neustálým otravným, leč marným hledáním partnera, ideálně klonu jejího otce, že.. Vystačil bych si s hnusným pragmatikem, empatií nepolíbeným Richardem Fishem (zajímavá úchylka na laloky vytahané kůže na krku milfek) a s neskutečným pošukem Johnem Cage s jeho schopností orat se soudci i s porotou a vykecat jim díru do hlavy při obhajování neobhajitelného.(14.1.2014)

• Faidra

Povětšinou zoufalé vyprávění o zoufalé ženské, která je zoufalá, že není schopná si někoho narazit, protože je zoufalá. Zhlédnout jeden a půl dílu je na posouzení seriálu asi málo, takže na svou obhajobu dodávám, že víc jsem prostě nevydržela a že mě k tomu stejně vedla jen snaha pochopit, co na tomhle moji známí mají. Nepochodila jsem, zato jsem dospěla k následujícímu: 1. každá úspěšná pracující žena je podle amerického vnímání chudinka, která po večerech pláče za imbecilního hudebního doprovodu, protože jí chybí široké mužské rameno (nebuďme pokrytečtí, zdaleka nejen rameno), o které by se mohla opřít a plakat pro změnu do něj, protože ona je pod svou slupkou nekompromisní právničky citlivá a křehká osůbka ("křehká" zde nesouvisí s tím, že Callistu Flockhart by člověk bez námahy protáhl pod dveřmi), toužící po mužíčkovi, dětičkách, psíčkovi, domečku s trávníčkem na předměstíčku (pardon, nedalo se odolat), 2. v amerických očích jsou všichni právníci dementi, tiší blázni, nebezpeční magoři nebo aspoň bezpáteřní vydřiduchové (no, na tom posledním možná i něco je, protože jak řekl Oscar Wilde, pokud by právník nechtěl neustále po někom peníze, vzalo by to člověku víru v přirozený řád světa), 3. podle Američanů jsme podobní zoufalci všichni a tudíž se na to budeme dívat a plesat. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, takže já razím milou Ally přiškrtit a řvát přitom : "Chcípni, nebo si konečně někoho najdi, ty neschopná sebelítostivá krávo! A pokud nezvládneš ani jedno z toho, tak se aspoň nažer!" Jo a ještě za čtvrté jsem si uvědomila, že opravdu, ale opravdu nenávidím feministky. Na druhou stranu, párkrát jsem se skoro pousmála a Lucy Liu je tak kouzelně, mrazivě zlá...no, hvězdičku to urve.(22.6.2007)

• - Tvůrce seriálu, David E. Kelley, je sám vystudovaný právník. (sluppka)

• - Během natáčení seriálu jedla Portia de Rossi (Nelle Porter)pouhých tři sta kalorií denně a cvičila nejméně třikrát denně, z toho i hodinu během natáčecí pauzy. Jak ve své knize uvedla, brzy při natáčení zjistila, že víceméně všichni ze seriálu mají ve své šatně nějaký cvičící stroj, tak i ona si časem pořídila běžící pás, aby mohla během pauzy běhat. Během běhání se jí mazal make-up, a tak časem zakoupila i dva stolní větráky, které zapínala na maximum a tím jí make-up zůstal držet. (Patw)

• - Původně byla pro 4. závěrečnou sérii naplánována love-story se štastným koncem, kdy si právník Larry Paul (Robert Downey Jr.) vezme Ally (Calista Flockhart) za ženu. Downey, obsazený se záměrem zvýšení sledovanosti, byl však zatčen a poslán soudem do nápravného zařízení pro drogově závislé, načež herce režiséři vyhodili, jelikož nechtěli, aby byl seriál spojován s „feťákem“. Závěr proto musel být změněn. Od té doby se prý Downey drog ani nedotknul. (Eratashi)