Reklama

Reklama

Ally McBealová

(seriál)
  • USA Ally McBeal (více)
USA, (1997–2002), 148 h 24 min (Minutáž: 42–4242 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Hudba:

Danny Lux

Hrají:

Calista Flockhart, Courtney Thorne-Smith, Greg Germann, Lisa Nicole Carson, Jane Krakowski, Peter MacNicol, Portia de Rossi, Lucy Liu, Vonda Shepard (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(112)

Obsahy(1)

Hlavní hrdince Ally McBealové je dvacet osm let a je absolventkou práva na Harvardově univerzitě. Zatím je svobodná, přestože větší část svého života byla silně spjata s přítelem Billym Thomasem. Kamarádili se spolu od sedmi let. Hráli si dohromady na ulici, společně také prožili dobu studií a později se stali milenci. Když Ally byla vybrána ke spolupráci v prestižním právnickém časopisu Law Review a Billy ne, jejich cesty se náhle rozešly. Po nějaké době osud zavál Ally do "malé" advokátní kanceláře, kterou vede její známý ze studií - Richard Fish. Ten se v prostředí soudů a právníků pohybuje jako vychytralý žralok, který přesně ví, kde a kdy navázat ty správné kontakty. Právě on nabídne Ally profesní útočiště. A ironií osudu zde hned první pracovní den potká svého Billyho. Ano, skutečně - toho samého, s nímž se kdysi tak dlouho a důvěrně znala. Jenomže Billy je teď ženatý s krásnou a chytrou blondýnkou... Komediálně laděný seriál Ally McBealová je vystavěn na rozporu dvou světů: toho všem dobře známého, reálného - a světa fantazií. Díky zobrazení vnitřních představ a vnitřního hlasu hlavní hrdinky máme přehled o tom, co si Ally skutečně myslí o klientech, svých spolupracovnících, mužích anebo ženě svého bývalého milence. Její vnitřní život tak navíc dostává originální, bohatší a komediální polohu. Scenárista seriálu, David E. Kelley, nenechá představitele svých postav, ale ani diváky, "odpočinout": často nečekaně mění vývoj děje během jediné epizody, jindy nachází překvapivé navázání "příběhu" hlavní hrdinky hned v následující části. Pro představitelku Ally byla v konkursu vybrána herečka Calista Flockhartová (nar. 11. listopadu 1964 v Illinois) - vysoká, štíhlá, obdařená příjemnou a nekonveční tváří s velkýma očima a širokým úsměvem. Svou dráhu začínala na divadle, kde zaujala jako zlá Nataša ve Třech sestrách. Na Broadwayi debutovala úspěšně ve Skleněném zvěřinci, za roli v této hře obdržela cenu Nejlepší nový talent. Ve filmu se poprvé vyrazněji zablýskla v dramatu Petera Cohna Opilci, později hrála v úspěšné komedii Ptačí klec a v nejnovější filmové verzi Shakespearova Snu noci svatojánské. Málokdo z diváků tuší, co někdy obnáší odvrácená tvář účinkování v seriálu a s tím spojené obrovské popularity: například před samotným natáčením televizní producenti donutili Calistu, aby pro roli Ally zhubla více než deset kilo, což této fyzicky křehké ženě příliš na zdraví nepřidalo. V současné době Calista Flockhartová žije se známou hereckou hvězdou Hollywoodu, kterou není nikdo jiný než Harrison Ford (Blade Runner, Svědek, Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů a také titulní hrdina volné Spielbergovy trilogie o Indianu Jonesovi). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (345)

A_FISH 

všechny recenze uživatele

Další "oblíbený" americký seriál "hezkých tváří" (i když nechápu jak ally může někoho přitahovat, nicméně je jich dost). Zpočátku celkem originální zápletky se každým dalším dílem v kterém se řeší další "šokující" ( = nesmyslná ) kauza (zřejmě aby zaujala i američany kteří se soudí o všechno a všude ) propadá k odpadu ... navíc silně femenisticky laděno, zvlášť mě irituje allynina přičmoudlá kamarádka ... ( uff snad mě nezažaluje ) a ty scénky z (opět originálních společných) záchodků ... ? co to je ? a večer si všichni společně zazpíváme v klubu, nasadíme podtvářenku a půjdeme spát - dobrou noc ... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jeden ze slavných popkulturních seriálů 90. let, který byl mimořádně populární zejména mezi ženskou částí diváků. Tak nějak si s ním nevím rady - neupírám mu řemeslné kvality, solidní herectví a v řadě případů i funkční humor, na druhou stranu mi byl krajně nesympatický svým obsahem a životním stylem i profesní zkušeností svých hrdinů. Na jedné straně ukazuje bizarní svět formalistického amerického soudního systému, kdy se právníci přímo vyžívají ve snaze manipulovat s laickou porotou, a přes určitou scénáristickou nadsázku jde bohužel o trefu do černého. Takhle nějak to často v Americe chodí a šikovný advokát dokáže v leckterých případech pro svého klienta a pochopitelně i pro sebe vytřískat těžké prachy v naprosto obskurních soudních přích. Právníci, kteří byli hrdiny seriálu, v nejednom případě stavěli pojem spravedlnosti na hlavu a já v duchu fandil jejich protivníkům. Zároveň mi seriál vadil svou hyperkorektností, genderovými a feministickými bludy a v neposlední řadě i zobrazením konzumního života americké vyšší střední vrstvy. Hrdinka seriálu je chodící reklamou na bulimii, ženské postavy jsou přímo ztělesněním představ o ideálním ženském těle, je to takové pohodové a poživačné. Děti se tam nějak moc nevyskytují. Když měla jedna z partnerských dvojic řešit otázku mateřství, dospěli oba právníci, kteří bezpochyby patřili mezi 10 % nejlépe placených Američanů, k tomu, že si je prostě nemůžou dovolit - vždyť by chuďátko strádalo nedostatkem. Celkový dojem: 40 %. Příznačné je, jak seriáloví hrdinové sní o rodinném zázemí, ale vzhledem ke svým vysokým nárokům na partnera a vlastní neschopnosti se přizpůsobit a dávat jsou odsouzeni k neustálému střídání krátkodobých vztahů. ()

Reklama

Jufonka 

všechny recenze uživatele

Mlj oblibený seriál. První dvě série jsou prostě dokonalé, často jsem měla hysterické výbuchy smíchu a hlášky si opakuju dodnes. Bohužel s každou sérií ztrácí seriál na kvalitě... Kolikrát se zasměju např. u čtvrté série bych mohla spočítat na prstech jedné ruky... Ally McBealová je sympatická postava, která si žije ve svém vlastním světě. Prostě fajn seriál, který dodá dobrou náladu ale někdy i rozpláče. ()

Vignette 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu skvělá zábava, výborně charakterově vybavené postavy a jejich "libůstky" :-), ovšem na druhé straně... nikdy se vám nestalo, že jste hned na začátku přesně odhadli konec dílu? (Například Ally s jednorožcem.) Taky mi přišlo, že tvůrci v některých momentech vůbec nevěděli kudy kam, takže problémy hlavních postav se neřešily, ale naopak omílaly po několika epizodách pořád dokola. Nicméně.. Ally mi stejně nakonec přirostla k srdci : ) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Vonda Shepard: 1. Searchin' My Soul ,2. Ask the Lonely ,3. Walk Away Renee ,4. Hooked on a Feeling ,5. You Belong to Me ,6. The Wildest Times of the World ,7. Someone You Use ,8. The End of the World ,9. Tell Him ,10. Neighborhood ,11. Will You Marry Me? ,12. It's in His Kiss ,13. I Only Want to Be With You ,14. Maryland ()

Galerie (277)

Zajímavosti (37)

  • Při scéně na záchodech hraje „You're The First, The Last, My Everything“ od Barryho White a po ní následuje „Love Serenade“ od Barryho White (Duoscop)
  • Lucy Liu sa pôvodne uchádzala o rolu Nelle Porter, ktorú nakoniec dostala Portia de Rossi. Rola Ling Woo bola až neskôr vytvorená špeciálne pre Lucy. (ekogarniza)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Ally to znovu rozjede!

Ally to znovu rozjede!

27.02.2006

No, ne tak úplně docela, ale pokud někomu chyběla Calista Flockhart, hlavní představitelka Ally McBealové, může se těšit na její televizní comeback v seriálu BROTHERS AND SISTERS. V společnosti… (více)

Reklama

Reklama