Obléhání města

The Siege

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2019, 69 min

Kremnica a okolie je krásny kus Slovenska. Dokument nás o tom presviedča a pripája aj obyvateľov, ktorí to tam jednoducho milujú a chcú bojovať, aby im tú krásu nezdrancovali kvôli vyšším záujmom. Dokument dáva dostatok priestoru aj druhej strane, avšak je jasné poznať na ktorej strane sú tvorcovia. Dokument prináša informácie o čo tu ide, nedáva nejaký jasný rezultát vzniknutej situácie. Čo ma mrzí je titulkovanie, ktoré má otrasný formát a neraz sú v titulkoch kardinálne gramatické chyby, napr. typu použitie s/z v 7. páde. Keď si uvedomíme, že tých chýb je viacero v časovo krátkom dokumente, tak to zaváňa amaterizmom.(3.4.2019)

Zúčastnil som sa premiéry filmu na Febiofeste aj následnej diskusie s autormi a ďalšími aktivistami, a musím skonštatovať, že film ma ako zastáncu iného názoru mierne urazil. Najväčší problém som videl v neobjektívnom pohľade na argumenty druhej strany. Veľmi sa mi nepáčilo, že ťažiari a ľudia s iným názorom boli priam až "parodizovaní". Takisto, keď sa uviedol argument proti ťažbe, vznikol prestrih na banícky cech s baníkmi, vďaka čomu vyzneli skôr ako alkoholici tešiaci sa z drancovania vlastnej prírody, nie ako ťažko pracujúci ľudia, ktorí riskovali každý deň svoje životy. Dôraz sa dával hlavne na aktivistov so svojím skálopevným presvedčením, aké je všetko zlé, akí sú klamaní a ako ľuďom ťažba iba škodí. Ak boli prezentované pozitíva, tak iba okrajovo. Taktiež by som dal väčší dôraz pri prechode z témy do témy (ložisko bentonitu - ložisko zlata), človek sa v tom nachvíľu stratí. Po technickej stránke niet čo vytknúť, zaujímavo spracovaná kamera, zvuk aj strih, ako sa na investigatívny dokument patrí.(25.3.2019)