Městečko Twin Peaks - Série 2 (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 1990–1991, 17 h 53 min (Minutáž: 46–93 min)

Frank Byers

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Kimmy Robertson, Joan Chen, Piper Laurie, Ray Wise, Eric DaRe, Harry Goaz, Michael Horse, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Wendy Robie, Don S. Davis, Ian Buchanan, Kenneth Welsh, Chris Mulkey, Gary Hershberger, Mary Jo Deschanel, Catherine E. Coulson, Grace Zabriskie, Michael Parks, Al Strobel, Miguel Ferrer, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Heather Graham, David Patrick Kelly, Billy Zane, David Lynch, James Booth, Carel Struycken, Frank Silva, Victoria Catlin, Phoebe Augustine, Hank Worden, Lenny von Dohlen, Brenda Strong, Jane Greer, Tony Jay, Charlotte Stewart, David Warner, David Duchovny, David L. Lander, Galyn Görg, Royal Dano, Ritch Brinkley, Claire Stansfield, Dave Bean, Clarence Williams III, Gavan O'Herlihy, Alicia Witt, Frances Bay, Austin Jack Lynch, Jill Pierce, Van Dyke Parks, Ian Abercrombie, Julee Cruise, Kathleen Wilhoite, Don Calfa, Joshua Harris, Tony Burton, John Apicella, Geraldine Keams, Molly Shannon, Nicholas Love, Robert Bauer, Matt Battaglia, Michael J. Anderson, Jack McGee, Ted Raimi, Willie Garson, Andrea Hays, Jan D'Arcy, Will Seltzer, Clive Rosengren, Bellina Logan, Mark Frost, Chris Morrissey, Royce D. Applegate, Ron Taylor, Gérald L'Ecuyer, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Michael J. Anderson (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.)

Komentáře uživatelů k sérii (14)

„Sovy nejsou tím, čím se zdají být.“ Pokud viditelně divnější a obskurnější podívanou svazuje jasná příběhová kostra (v 1. polovině vyšetřování Lauřiny vraždy, ve 3. třetině šachová partie s maniakálním Windomem Earlem), drží pohromadě a někam směřuje. Odkrývání záhady Černého vigvamu dokonce dodá ždibec smyslu a celý seriál zastřeší jakous takous "lynchovskou" mytologií. Problém jsem měl s prostředkem sezóny (kolem suspendace agenta C.), který se tříští na sledování přízemních patálií tuctu nudných postaviček a vysloveně přešlapuje na místě, i s poslední makabrózně "psycho" (navíc nic neuzavírající) epizodou.(25.10.2017)

Přesto, že Lynch dvojku tvrdě odsuzuje a neměl s ní prý po odhalení vraha už moc společnýho, já to tak bledě neviděl a těžko říct, zda lepší když to zrovna sklouzlo do brilantní komedie, nebo temnýho tajemna. To momentum je trošku problém, nějaký zápletky podle mě zbytečný (emo James, p*ča Donna, Nadine a do jistý míry s Josie). Skvělých chvil ale převážilo, některý z postav byla možnost pořádně si zamilovat a jsem velmi zvědav, co přijde teď 25 let poté... Moji oblíbenci: Cooper, Major Briggs (miluju scénu "Vision of light"), Audrey. Benova občanská válka a STOP GHOSTWOOD show byla sranda k nezaplacení. 80%(11.7.2017)

Druhá série Twin Peaks sice začala stejně dobře jako první, ale výsledné 4 hvězdičky jsou vlastně kompromisem - výsledkem procesu, kdy jsem se od počátečního nadšení začal od seriálu v jeho druhé polovině pomalu, ale jistě vzdalovat. Lynch nedokázal udržet na uzdě svou excentričnost a zálibu ve fantastičnu. Krok za krokem přibývalo surrealistických prvků a výletů do jiné dimenze. Narušila se citlivá rovnováha mezi prvky, které svět Twin Peaks držely pohromadě. Absurdní a zneklidňující to bylo od začátku - konec konců to byl vlastně důvod, proč jsem měl seriál tak rád. Jenže čeho je moc, toho je příliš, a poslední, dodatečně natočená a notně pošahaná epizoda přinesla poznání, že já jako divák a Lynch jako tvůrce směřujeme každý už někam jinam. Celkový dojem: 75 %.(29.8.2017)

Aj cez veliké množstvo nedostatkov mala druhá séria niekoľko výnimočných okamžikov, skvelý záver a úžasne presladenú romantiku. Together forever a v 90.tych rokoch mal Lynch skrátka najkrajšie baby.(10.5.2019)

První série dávala naději na pro rozjezd slušně rozvinutému detektivnímu příběhu na pozadí městečka Twin Peaks a vztahových pletek mezi celou řadou postav. Musím konstatovat, že na svižnosti hodně ubralo a detektivní příběh se začal stáčet do míst, které mi docela připadala směšné a dost tomu ani nepřidala utahanost všech těch záhad. Navíc závěr se honí v posledních čtyřech dílem tím stylem, že plno náhod, banalit irituje a samotná pointa vůbec neohromí. V posledním díle je to Lynchovo psychologické peklo, výjevy působí art, ale v podstatě nic neříkají a je na každém, jak si to přebere. Co více mě celý film štvalo, tak vykreslení jednotlivých postav s jistou dávkou nadsázky a dialogy jsou z půlky opravdu telenovelických rozměrů, až trapné. Docela si nedokážu představit, jak Lynch bude chtít podat v roce 2017 podat třetí sérii......6/10(12.4.2017)

Druhá série začíná dobře, ale po atmosférou nadupané epizodě s odhalením vraha se nějak vytrácí tajemno a horor a mění se to v trochu nenápaditý běžný seriál s příhodami ze života lidí (a pokud si budete seriál reprízovat, pocítíte otrávenost ještě víc). Naštěstí vše napravuje šílené finále. Takhle si nějak představuju zfilmované noční můry.(6.9.2017)

2. série je brilantní asi do nějaké deváté desáté epizody, kdy se konečně šetření vraždy Laury Palmerové dostává do největší gradace a totálního boomu a zároveň zmatku. Postavy přibývají, ale pořád jsou neskutečně dobře napsané a žádná nepřichází na zmar. Začátek až polovina této série konkuruje té první a rychle jí šlape na paty. Nicméně, když se upouští od vyšetřování, kvalita jednotlivých dílů jde podle mého názoru bohužel trochu ke dnu, protože epizody ztrácejí na zajímavosti nebo jsou dokonce některé jejich twisty až zbytečné či otravné. Kvůli tomuto faktu jsem nucena hvězdičku strhnout, ale nezapomenu říct, že očekávaný mindfuck závěr se dostavil v plné kráse a mně nezbývá nic jiného, než se pustit do novodobé třetí série a doufat, že se Lynch pořádně vyřádil.(7.11.2018)

Dlouho jsem zvažoval, kolik hvězdiček mám vlastně druhé sérii dát. Nutno podotknout, že začátek je výborný, ovšem uprostřed ztrácí celý seriál své tempo. Ke konci mě ale opět dokázaly pobavit úžasné charaktery a to nejlepší - Lynch mě naprosto odzbrojil závěrem celého seriálu. Tomuhle se nedá říct jinak než velmi dobře odvedená práce. Jen musím říct, že druhá série je trochu jinačí než první. Ale čím? Na to si už přijďte sami.(15.4.2018)

U druhé řady platí zásadní pravidlo, že kvantita není to samé, co kvalita. Chápu všechny okolnosti, které k poklesu kvality vedly, ale v případě Twin Peaks je ten rozdíl dost markantní. Zatímco prvních devět dílů navazuje na kvalitu první série a celá věc okolo smrti Laury neuvěřitelně eskaluje (Bob přelézající přes gauč nebo odhalení vraha, na to v životě nezapomenu), tak následné zápletce trochu déle trvá, než si vás svým způsobem získá. Je to celé utahané a těch několik dílů je fakt nudných. Vím, že jsem se na to díval vyloženě už z povinnosti. Jenže pak se začne rozjíždět situace okolo WE, napětí vrcholí a poslední tři díly jsem zhltnul během jedné noci. A fakt to stálo za to!!! Takže jako celku musím dát druhé řadě 4 hvězdy (ačkoliv poslední díl by si jich zasloužil i šest). Bohužel, je tu několik fakt hluchých a nudných míst, což (jak jsem naznačil) je dáno počtem dílů, ale celé to funguje perfektně. Dám si pár dní odpočinek a vrhnu se na novou třetí řadu :-)(16.8.2017)

Těch pět hvězd druhé sérii dám, ale lví podíl na tom má prvních děvět dílů, které nejenže drží vysoko nastavenou latku první serie, ale dokonce dokáže dodat pocity úplně nové (díly 6-9, ve kterých se zrychluje děj, mířící k odhalení vraha Laury, s brutálně se projevujícím Bobem a skvostným Cooperem). Dalších pár kousků se režijně (najednou je tajemno trochu laciné) i scénáristicky (dějové linky se rozprchávají) trochu drolí, jakoby už nebylo o čem, ale závěru se daří rozdmýchat te správný twinpeakovský poměr kýče, mystiky, humoru a napětí, který člověka vtáhne a nepustí.(28.12.2018)

Stále silně nadprůměrné, přesto slabší, než první série. Je tomu tak především díky podstatně většímu počtu dílů. I když, ono by to i tak šlo utáhnout... jenže po "vyřešení případu" děj polevuje, jakoby odlehčuje, je tu více prostoru pro komediální vsuvky a jiné, menší příběhy. Tohle naštěstí trvá "pouze" několik dílů, děj se zase brzy vrátí k agentu Cooperovi a začíná další případ, tedy případy. Komických scén je tu opět méně, naopak více mystična, hororu a především napětí. Závěr se mi zdá tak trošku uspěchaný, především výborný poslední díl bylo možné ještě protáhnout, aby se toho více odhalilo... jenže, to by ani nebyl Lynch, kdyby vysvětlil příliš. I přes kvalitu závěrečné epizody pro mě nejlepší scénou série zůstává "děje se to zase", fantasticky natočeno, sestříháno. Přítomnost zajímavé postavy obra ve druhé sérii vůbec potěšila. Stejně jako "více" prostoru pro Hawka, Alberta Rosenfielda, Gordona Colea, či jiného Lea. Naopak během celé série vůbec nezaujal až kýčovitě (záměr?) romantický příběh Jamese a Donny. Po pětadvaceti letech jsem zvědav na napojení a snad i pokračování příběhu, jehož kvalita jak doufám půjde zase výše. 80%(26.5.2017)

No, jak to zhodnotit. 22 dílů, z toho dejme tomu prvních 10 je naprosto dokonalejch a drtí svým tempem a atmosférou. Pátrání po vrahovi a rozuzlení vraždy Laury Palmerové a vždy perfektní agent Cooper. Takže první desítka to je 100%. Pokračuje v tempu, který nastavil závěr první série a graduje, graduje silně. Jenže vrchol týhle gradace končí uprostřed série a začíná se jakoby od začátku. A to je špatný, ze začátku mi to ani nějak nevadilo a strašně se mi líbilo střídání humoru, mystična až lehkýho hororu. Ale děj je slabej a vlastně se neděje nic. Příhody a kecání mezi lidma v Twin Peaks, který jsou jen takovou slabou výplní, kterou zastřešuje šachová partie s psychopatem a hledání černého vigvamu, který spolu taky souvisí. Ono by se dalo říct, že je to všechno dokonale promyšlený a propojený, což určitě je a tahle myšlenka o dokonalosti mě provázela celou druhou sérií. Jenže problém je v tom, že moc dílů vypráví málo příběhu. Zkrátit sérii tak o 5-6 dílů, tak dám 5* a mluvím tady o seriálový dokonalosti. Tady 4*, ale fakt na hranici s pěti, protože Twin Peaks je seriál, kterej mě vtáhnul a nepustil, i když některý díly byly nudný a nic se v nich nedělo a prokousání se k totálně perfektnímu závěru série stálo přemlouvání udržet pozornost u televize, tak krásnejch 80%(31.3.2019)

Nejůchvatnější seriál všech dob. Poprvé někdo v Americe pochopil, že víc než patologie je metafyzika. 👌👌👌Zázrak z televizní obrazovky. Opravdový test pro diváka. Tupá hovada odpadnou jako vždy, když se jedná o kvalitu nad jejich chápání.(23.4.2017)

prvnich devet dilu pokracuje tam kde skoncila prvni serie. Od dilu 10 az nekam po dil 16 se jedna o prisenou roztahanost, nekolik naprosto nesouvisejicich a roztahanych dejovych linek, hlavni pribeh dostava sotva tretinu dilu. Nastesti nekde od cisla 17 tyto nudne a casto trapne vedlejsi linky skonci nebo je jim jiz venovano jen minimum prostoru (james, nadine, maly nickey), je pridano na humoru a hlavni pripad se zacne hezky rozjizdet, zde to jiz opet dosahuje kvalit prvni sezony.(29.9.2017)