Epizoda 8 (S03E08) (epizoda)

Drama / Mysteriózní

Scénografie:

Ruth De Jong

Kostýmy:

Nancy Steiner

David Lynch si s quality TV vytřel prdel. Twin Peaks Return nemá největší počet šokujících zvratů ani nepřináší nový fantasy svět plný nových elfů a hobitů... Jen od samého základu proměnil to, co od televizního seriálu můžeme očekávat. Lynch tímto dílem udělal pro seriál de facto totéž co Buñuel s Andaluským psem nebo Kubrick s Vesmírnou odyseou pro film. Není Twin Peaks: The Return náhodou úplně první artový seriál všech dob? Nedá se to úplně přesně popsat, každopádně je ale velmi vzrušující být každý týden u toho!(5.7.2017)

Já nevím, jak ostatní, ale NIKDY ! už nepřipálím žádnýmu houmlesákovi aka woodsmanovi (není totožný se zdejším uživatelem, haha) (jako bych to někdy dělal) a věta- ,,Toto je voda, toto je studna, pij z hluboka a klesni ke dnu. Kůň je oční bělmo a temnota uvnitř´´ (což je vlastně pravda, hehe)...mě beze srandy bude strašit ještě několik let. 40minut!!! Lynchových artových orgií, které učinily z jeho předchozích podobných počinů, ubohé šaškárny. No, snad až na Mazací Hlavu. Ale jsem rád, že jsme se dověděli, jak vznikl Bob. Též oceňuji, že od 5.dílu (nebo tak) je zde už nějaká hudba. Závěrečné songy, nepočítám. I když zrovna v tomto díle, jsou přímo uvedeni na scénu (jako vždy) výborní Nine Inch Nails. Viděno kolem půlnoci. Moc hezky se potom usíná:) Slabším povahám radím - tomuto dílu se vyhněte širokým obloukem. Buď ho nepochopíte, nebo vás vyděsí až do morku kostí. Lynch už předtím tak nějak koketoval s hororem, ale až tady to definitivně rozstřelil! Nevím, zda být rád či ne, ale každopádně je to fascinující díl a pro mě (zatím) po prvních 2dílech, absolutní top. Nejlepší komentář, gumolit.(28.7.2017)

Konečně se to vyjasňuje. A vida - také Penderecki se dá úžasně vizualizovat. Zatímco Mazací hlava byl pro mne ještě trochu nevyvážený debut třicátníka, tady už vidím velkého surrealistického filmového básníka, který se vrací ke svým kořenům. Mimochodem, pokud někdo neví, co to surrealismus je, zde ho kdosi trefně definoval jako "sračky z choré hlavy", to by se třeba Buňuelovi v dobách Andaluského psa určitě líbilo, jakkoliv to nelze přímo srovnávat. Jinak bylo v této epizodě velmi působivé spatřit, jakým fascinujícím způsobem byl Bob zplozen a jak dojemně a zároveň komicky může někdy vypadat anděl strážný. A jistě - některé sekvence nepatří tak úplně do surrealismu, ale do abstraktního umění, které miluji taky.(26.6.2017)

Deliaca čiara - to je ôsma kapitola nového Twin Peaks s podtitulom The Return. Deliaca čiara medzi podobou televíznej produkcie a predovšetkým tzv. quality tv pred a po druhom veľkom vstupe radikálneho experimentátora na naše obrazovky. Deliaca čiara medzi starým a novým, ako i etapami Lynchovej tvorby. Deliaca čiara medzi diváckymi tábormi. Ak The Leftovers označím za počiatočnú rozbušku, The Return je atómovou bombou násilne otvárajúcou voľnú cestu tomu, čo sa snáď zmení v úplne novú podobu modernej televízie (resp. jej časti). Pripomínať si pri sledovaní Eraserhead a sledovať búrlivé kontroverzné reakcie publika je zatiaľ to najväčšie potešenie, aké mi nová séria priniesla. "Got a light?"(27.6.2017)

Moje fantazie právě narazila na svoje hranice a přestala mi zvládat překládat do srozumitelné formy to, co vidím, načež jsem společně se skončením epizody usnul vyčerpáním. Tohle už mi prosím, Davide, nikdy nedělej. Bylo nesmírně těžké snažit se držet pozornost, protože to co jsem viděl, mě z velké části jednoduše nijak závratně nezajímalo. Cooperovo putovní napříč životem a smrtí ve třetí epizodě bylo skvělé, ale tyto černobílé výjevy, surrealismus a symbolika - to už bylo na můj vkus trošku moc. Ani Mazací hlava se mi před dlouhými lety absolutně nelíbila a bohužel to byl snad první film, který jsem od Lynche viděl, takže jsem ho v té době začal nenávidět. Postupně jsem na něj ovšem měnil názor a začal ho milovat, protože jsem mu přicházel na chuť a měl jsem v plánu si Mazací hlavu zopakovat. Po této epizodě Twin Peak už tuto chuť nemám. Lynch se pokouší sdělit nesdělitelné a toho se dá docílit pouze touto prudce surrealistickou formou zcela vybočující mimo běžně zažité standardy a to mi úplně nechutná, protože mi to dělá z mozku černou díru a nesmírně mě to vyčerpává. Tentokrát už si netroufnu udělat závěr, že Lynch je kokot, protože dobře vím, že není. Tohle dílo bylo ovšem zcela mimo můj záběr věcí, které dokážu docenit. [60 %](3.5.2020)