Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990–2017, 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Kimmy Robertson, Joan Chen, Piper Laurie, Miguel Ferrer, Ray Wise, David Lynch, Wendy Robie, Russ Tamblyn, Eric DaRe, Sheryl Lee, Grace Zabriskie, Don S. Davis, Catherine E. Coulson, Al Strobel, Gary Hershberger, Chris Mulkey, David Patrick Kelly, Ian Buchanan, Chrysta Bell, Mary Jo Deschanel, Robert Forster, Naomi Watts, Kenneth Welsh, Laura Dern, Pierce Gagnon, Charlotte Stewart, John Pirruccello, Don Murray, Victoria Catlin, Brent Briscoe, Heather Graham, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tom Sizemore, Robert Knepper, Jim Belushi, Eamon Farren, Amy Shiels, Michael J. Anderson, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Frank Silva, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Trent Reznor, Zoe McLane, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Meg Foster, Travis Hammer, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Hank Harris, Ernie Hudson, Elena Satine, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Jane Levy, Jeremy Davies, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren, Sara Sohn, Lesli Linka Glatter, Chris Morrissey, Ron Taylor, Sheryl Lee (a.z.), Madeline Zima (a.z.), Ben Rosenfield (a.z.), Jose Rosete, Annie Hart, Ime Etuk, Smokey Miles, Robert Broski (a.z.), Mélita Toscan du Plantier, Grace Zabriskie (a.z.), Rodney Harvey, Jed Mills, Joe Knetter

Komentáře uživatele VanTom k tomuto TV seriálu

Divák i agent Cooper (neodolatelně entuziastický sympaťák do morku kostí, oni všichni policisté zastávají bezvýhradně kladné role) pozvolna pronikají do zašmodrchaných vztahů svérázných charakterů, plných na povrch vyplouvajících tajemství. Tuto vědomou telenovelu (podvratně souznící se široce sledovanou 'Invitation to Love') Lynchovo snové mystično jen jemně okořeňuje, prim jednoznačně hraje (detektivní) odhalování okolností Lauřiny vraždy i další kriminální činnosti, bující ve zdánlivě idylickém městečku. Aura plíživého (starodávného?) zla tak ponejvíce vyzařuje z lyricky krásné, ale zároveň znepokojující Badalamentiho hudby (tu jsem prostě nemohl nezmínit :-)). Poslední a nejspíš nejlepší díl pak končí opravdu monstrózním cliffhangerem!(3.7.2017)

Jeden z nejkultovnějších seriálů všech dob odstartoval jako normální vyšetřování vraždy středoškolačky Laury Palmerové (plus zbití a znásilnění jedné další) bez jakýchkoliv psychotropních podivností - i když třeba vodítko "odraz motocyklu v detailu oka" (videokamery na CRT televizi!!!) mi vždycky přišlo více než přitažené za vlasy. :-) Ve 24hodinovém okně krátce představil množství postav (většinu se zatím nejasným účelem) a jejich propletené vztahy. Jedinečnou atmosféru obstarala dnes již klasická Badalamentiho hudba, cíleně hodně pomalé tempo mě však po 60 minutách regulérně uspávalo, což snad u standardně dlouhých epizod hrozit nebude. 7/10(22.5.2017)

„Sovy nejsou tím, čím se zdají být.“ Pokud viditelně divnější a obskurnější podívanou svazuje jasná příběhová kostra (v 1. polovině vyšetřování Lauřiny vraždy, ve 3. třetině šachová partie s maniakálním Windomem Earlem), drží pohromadě a někam směřuje. Odkrývání záhady Černého vigvamu dokonce dodá ždibec smyslu a celý seriál zastřeší jakous takous "lynchovskou" mytologií. Problém jsem měl s prostředkem sezóny (kolem suspendace agenta C.), který se tříští na sledování přízemních patálií tuctu nudných postaviček a vysloveně přešlapuje na místě, i s poslední makabrózně "psycho" (navíc nic neuzavírající) epizodou.(25.10.2017)