Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Sherilyn Fenn

Seriál obracející naruby žánrová klišé mýdlových oper, převratný jak svým temným laděním, tak - na seriál nezvykle vysokou - úrovní zpracování, počínaje režií přes bezchybné herecké výkony a vynikající Badalamentiho hudbu po nápaditý střih, který si právem vysloužil nejedno ocenění. Navíc McLachlanův Dale Cooper je pro mne bez diskuze nejsympatičtějším agentem FBI z celé americké filmové i televizní tvorby.(22.6.2007)

S01: TWIN PEAKS má ultimátně kultovní status a zrovna se vrací, tak ten rest konečně doháním. V podstatě od začátku zaujme jiná atmosféra a těžko popsatelná střelenost, která z toho dělá unikát. Co jsem zatím viděl od Lynche, měl jsem trochu obavu o přepálený DIVNO, ale držel se tady na uzdě a vychytal to akorát. Detektivní zápletka je zajímavá a táhne se v solidním tempu, osudy postav se chytře protínají, požitkář Dale Cooper BAVÍ, miluju tu obsesi černou kávou (i moje!) s koláči a donuty, komickou policajtskou bandičku, nějaký ten element tajemna a nadpřirozena v pozadí je příjemný, hudba... na tu jsem si -uznávám- nějakou chvíli zvykal, přispívá k zážitku... plus aura zapadákova někde uprostřed lesů, jo joo, slupnul jsem to během dvou dní, naštěští se nejedná o nijak náročnou látku a stáří nehraje roli. Teď jsem hlavně zvědavý, proč má druhá sezóna 22 dílů...🤔 ...hodnocení včetně pilotu: 85%(30.5.2017)

Ve svých nejlepších momentech opravdu perfektní seriál. Bohužel si nedokáže držet úroveň po celou dobu. První série je dokonalá. Má to tajemství, bizarní humor a skvělé postavy. Druhá série začíná taky parádně, jenže po pár dílech se vyřeší vražda Laury Palmerové, ale seriál nekončí. Prostě to pokračuje a neděje se tam naprosto nic zajímavého. Vždy jen přijde nějaká nová postava, např. transvestitní agent FBI David Duchovny, chvilku nudně oxyduje a zmizí. Tahle prostřední část zabírá fakt hodně dílů a je opravdu bolestivé na to ždímání, předtím tak dokonalé látky, koukat. Vše se začne k lepšímu obracet, až když na scénu dorazí Windom Earle a zase to postupně graduje do fakt psychopatického finále. Atmosféru to má, v těch dobrých dílech, parádní, ale hlavně to táhnou postavy. Kyle MacLachlan je jako hlavní hrdina agent Dale Cooper k sežrání, ale totálně nejvíc válí Ray Wise jako Leland Palmer. Každá jeho scéna je geniální, ten jeho úsměv a tanečky mě fakt rozesmívaly celou dobu. A hrají tam hezké holky. Moje favoritka je jednoznačně Shelly. Určitě to doporučuju zkouknout, protože takhle absurdní humor fakt nikde jinde není. Jen je nutné přežít prostřední část druhé série.(4.10.2014)

Teď, když je natočena nová série, jsem mohl po letech konečně zhlédnout poslední díly, které jsem si původně „šetřil“ a průběžně si je chtěl dávkovat po zbytek svého života, jelikož jsem počítal, že s posledním dílem se dostaví nejen absolutno (ať už to znamená cokoliv), ale zároveň nepříjemný pocit beznaděje a prázdnoty, jíž nezaplní žádný jiný seriál. Ano, poslední díl je nejlepší věc na světě.(24.10.2016)

1. série: Skvělý nájezd už přes pilot, který zároveň děsí i dojímá. Lynchova režie je jistá a jeho části (první díly) patří mezi nejpovedenější. V tomto seriálu si oproti své klasické tvorbě mnohem více vypomáhá geniální hudbou "Bad Angel", kterou dotváří onu typickou atmosféru. Osudy všech postav jsou rozehrány výborně, každou charakterizuje určitá situace a o nějaké plochosti nemůže padnout ani slovo. Není krásnějšího pohledu než na šťastnou tvář Kylea MacLachlana nad borůvkovým koláčem či 5x ohřátou překapávanou kávou. Jeho postava, částečně parodující FBI příslušníky, patří mezi prvky, jež vaši vnímavost udržují stále v pozoru. I jeho charakter patří k onomu typicky lynchovskému černému humoru, kterého jde zde naládováno skutečně mnoho... Možná vinou nevyrovnanosti scénáře jsou 4. a 5. díl slabší, ve kterých se toho moc neodehraje. Poslední část, režírovaná spoluscénáristou Markem Frostem, zas zvyšuje celkový dojem z první série, a tak díky ní (a lásce k Davidovi) musím trochu nadhodnotit... Ale věřte: "In the town of Twin Peaks, no one is innocent." 2. série: Požitek z jízdy s vrcholem v posledním dílu. Průběžná škobrtnutí se dají šmahem odpustit...(23.6.2006)

• - Se začátkem natáčení druhé sezóny se u Sherilyn Fenn objevil těžký zápal plic, musela proto na chvíli ze seriálu „zmizet“, ale překvapivě brzy se vyléčila. (HellFire)

• - Exteriéry byly natočeny v městech Snoqualmie a North Bend. Většina interiérů pak byla natočena v ateliérech v San Fernando Valley, jež se nachází v blízkosti Hollywoodu. (shimik77)

• - Postava Davida Lynche, Gordon Cole, byla pojmenována po postavě z filmu Sunset Blvd. (1950), kterýžto film měl na Lynche velký vliv. (HellFire)