Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990–2017, 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Kimmy Robertson, Joan Chen, Piper Laurie, Miguel Ferrer, Ray Wise, David Lynch, Wendy Robie, Russ Tamblyn, Eric DaRe, Sheryl Lee, Grace Zabriskie, Don S. Davis, Catherine E. Coulson, Al Strobel, Gary Hershberger, Chris Mulkey, David Patrick Kelly, Ian Buchanan, Chrysta Bell, Mary Jo Deschanel, Robert Forster, Naomi Watts, Kenneth Welsh, Laura Dern, Pierce Gagnon, Charlotte Stewart, John Pirruccello, Don Murray, Victoria Catlin, Brent Briscoe, Heather Graham, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tom Sizemore, Robert Knepper, Jim Belushi, Eamon Farren, Amy Shiels, Michael J. Anderson, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Frank Silva, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Trent Reznor, Zoe McLane, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Meg Foster, Travis Hammer, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Hank Harris, Ernie Hudson, Elena Satine, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Jane Levy, Jeremy Davies, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren, Sara Sohn, Lesli Linka Glatter, Chris Morrissey, Ron Taylor, Sheryl Lee (a.z.), Madeline Zima (a.z.), Ben Rosenfield (a.z.), Jose Rosete, Annie Hart, Ime Etuk, Smokey Miles, Robert Broski (a.z.), Mélita Toscan du Plantier, Grace Zabriskie (a.z.), Rodney Harvey, Jed Mills, Joe Knetter, Greg Vrotsos

Skvost všech skvostů a kult všech kultů. Nepřekonaný a snad i nepřekonatelný seriál, jenž dal nový rozměr slovu "televizní". David Lynch by měl přijít do nebe (nebo do bílého vigvamu, chcete-li) už jen za tohle své dílo, ani by nemusel natočit nic jiného. Kyle McLachlan se už nikdy potom nepřekonal, stejně jako řada dalších známějších i neznámých herců z této fantaskní série.(23.1.2003)

Isn´t it too dreamy? Kdo ve "skutečnosti" byla zavražděná Laura Palmerová? Je vůbec někdo v městečku Twin Peaks nevinný? A co na to Islanďané, Douglasovy jedle, polena či sovy? Městečko Twin Peaks můžu sebevíce milovat za to jak mě dokáže neustále překvapovat, jak mnou cloumá od jedné emoce ke druhé, následně rozesmívá až k slzám a jak mě z něj pravidelně mrazí až do morku kostí. Můžu ho zbožňovat za geniální tvůrčí propojení tria ve složení David Lynch, Mark Frost a Angelo Badalamenti. Můžu mu denně děkovat za jedny z nejatmosferičtějších (nejen) televizních pohyblivých obrázků, co mám tu čest znát. Ovšem jedno stejně vím naprosto jistě. Za nic na světě bych se v tomhle městečku nechtěl ocitnout ve skutečnosti. A to ani v doprovodu nejstylovějších zvláštních (doslova) agentů FBI, kteří kdy z Quantica vyšli, božského Dale Coopera a Alberta, který povyšuje neasertivní chování na zcela novou úroveň. A i když ve druhé polovině seriálu dochází k úbytku kvality (s čestnou výjimkou posledních epizod), tak je to stejně takřka neznatelné. Úbytek je to totiž asi takový, že nepřekonatelně geniální seriál se velmi nenápadně přesune do škatulky "pouze" zatraceně dobrého, kterému se i tak vyrovná málo co. Pokud vůbec něco.(15.9.2008)

Uvařte si silnou černou kávu, připravte si spoustu višňových koláčů, hoďte se do gala (pánové tmavé obleky s vázankou a béžové baloňáky), půjčte si všech třicet dílů seriálu a na víkend si nedělejte žádné plány. Vydáte se do tichého, poklidného světa, kde nádherně voní vznešené Douglasovi jedle, kde žijí poslední muži se srdcem na pravém místě a krásné, osobité dívky, kde každý skrývá své vlastní tajemství a kam spolu s vámi míří speciální agent Dale Cooper, aby přišel na kloub záhadě tak temné a děsivé, že z toho ještě dlouho budete mít těžké spaní. Thriller se potkává s bláznivou komedií, zamilovaná scéna je následována tajuplnou mystickou vizí. Twin Peaks je průsečík žánrů a forem, je to komplexní velký příběh kroutící se jako neposlušná nit, na nějž jsou citlivě napojeny příběhy menší, aby se tu víc, tu méně přidali k vytváření hlavní detektivní linie, hlavně ale aby sami o sobě pobavili, dojmuli... Celý dojem hluboce podkreslují Badalementiho originální mysticky-jazzové hudební motivy a opakující se symboly, které se vám velice brzo dostanou pod kůži a i vy budete vědět, že "sovy, nejsou čím se zdají být"... Nejsilnější stránkou seriálu jsou samotné postavy, charizmatické ve své jedinečnosti a nepochybuji, že si stejně jako já zamilujete šerifa Harryho, tajemného Hawka, přitroublého Andyho a jeho malou, pomalou Peggy , krásné servírky Shelly a Normu, živočišnou Audrey, rozervanou dvojici Donnu a Jamese, podrazáckého Bena Horna, tajemnou Annie a samozřejmě Dalea Coopera, nejcharizmatičtějšího agenta v dějinách pohyblivých obrázků. A jakkoliv je zakončení posledního dílu geniální, David by za něj zasloužil kopanec do řitě. To je ode mě vše. Za celý personál hotelu Great Northern přeji příjemnou zábavu! 100%(18.6.2006)

• monolog

asi jsem cvok, ale nikdy jsem netušil, co kdo vidí na nekonečným seriálu o vyšetřování jedný vraždy, ke kterým pro oživení přibývaj další, a který se stejně vraha nedopátrá ani kdyby jel až do soudnýho dne, prostě jen proto, že vraha ani najít nechce a podle udaných fakt by ho nenašel ani hercule poirot. a ne, nelíbilo.(6.12.2005)

„Myslím, že svět už k nám dorazil.” Mysteriózní mindfuck, u kterého jsem se pořádně zapotil. Místy až béčkové herectví i zpracování, ale to všechno k Twin Peaks patří a dodává mu tu atmosféru, která je umocněna prostředím, hudbou a hlavně kamerou. Stejně tak sem patří záhadní obyvatelé městečka, kteří jsou tak trošku sto let za opicema. Místy opravdu nadčasové názory, jindy prostě nepochopitelné momenty. Zkrátka jsme jen Lynchovi loutky.▐ 1. Série 85%,2. Série 90%▐ (1.1.2015)

• - Na seriál odkazuje aj hra "Life is Strange". Jedno z áut má značku "TWNPKS", čo je vlastne skratka pre Twin Peaks. (GTS_PUNK)

• - Stejně tak ve filmu nakonec nejsou scény zobrazující vztah mezi Jamesem Hurley a jeho matkou. (don corleone)

• - V anketě "25 nej kultovních pořadů" vyhlášené v roce 2004 časopisem TV Guide, se umístil tento seriál na 20. místě. (don corleone)