Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Sherilyn Fenn, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, David Chadwick, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren, Sara Sohn

Serialy prilis nepreferujem a to hlavne koli nevyvazenosti jednotlivych casti a koli natahovniu deja roznymi nudnymi pletkami medzi predstavitelmi a inou omackou. Twin peaks ma pritiahol preto ze otcom tohto serialu je David Lynch, ktoreho diela ma jednoducho fascinuju a preto musim vydiet kazdy jeho pocin. Vyhoda (teda pre mna) tohto serialu je, ze ma priamu spolocnu dejovu liniu pre vsetky epizody co je velky rozdiel oproti serialom ktore sece maju urcity dej, ktory sa postupne rozvija, ale kazda epizoda obsahuje vlastnu story a to je hlavny dovod preco byvaju serialy nevyvazene. Naopak u Twin Peaks sa tesite na kazdu cast nie koli tomu ze ste zvedavy "aky novy zloduch sa objavi na scene", ale koli tomu ako dalej bude pokracovat vysetrovanie zahadnej vrazdy. Samotny Lynch sice reziroval iba niektore epizody (a je nutno povedat, ze prave tie su najlepsie), ale serial si koli velmi kvalitnemu pribehu drzi svoju kvalitu velmi vysoko. Apropo pribeh. To je to co urcuje serialovu (ci filmovu) kvalitu. Podobne ako u Blue velvet je dej situovany do maleho malebneho mestecka v horach, ktore navonok vyzera ako kludne , tiche a bezpecne (co sa nam snazia ukazat aj uvodne titulky) a clovek by povedal ze hlavnou robotou serifa je "nahanat zatulane psy". Postupne sa vsak dostavame hlbsie a hlbsie do miestnej komunity a zistujeme ze obyvatelia niesu tak celkom tym cim na vonok vyzeraju. Tak ako aj ine Lynchove diela,aj Twin peaks ma tu skvelu tajomnu "Lynchovsku" atmosferu ktoru umocnuje skvely a uz davno preslaveny soundrack. Tak isto aj po hereckej stranke je serial na urovni a vedla mnoha povabnych hereciek celemu serialu jednoznacne dominuje Kyle McLachlan vo svojej zivotnej roli. Jeho "Sherlock-Holmsowskeho" detektiva si jednoducho nemozete nezamilovat. Sice aj tento serial trpi niektorymi neduhmi, ale tie nema zmysel komentovat. Klenot, medzi serialmi. (9/10)(4.5.2007)

„Myslím, že svět už k nám dorazil.” Mysteriózní mindfuck, u kterého jsem se pořádně zapotil. Místy až béčkové herectví i zpracování, ale to všechno k Twin Peaks patří a dodává mu tu atmosféru, která je umocněna prostředím, hudbou a hlavně kamerou. Stejně tak sem patří záhadní obyvatelé městečka, kteří jsou tak trošku sto let za opicema. Místy opravdu nadčasové názory, jindy prostě nepochopitelné momenty. Zkrátka jsme jen Lynchovi loutky.▐ 1. Série 85%,2. Série 90%▐ (1.1.2015)

Bezpochyby nejlepší hraný seriál všech dob (záměrná definice kvůli vyhnutí se srovnávání se Simpsonovými, což by mohlo dopadnout všelijak:)). Kyle MacLachlan i všichni další odvádějí naprosto dechberoucí práci. Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet... Zamrzí tak jen zásah televize ABC do děje. Když museli tvůrci proti své vůli odhalit Lauřina vraha, ještě mi to ani nevadlo, protože následující leitmotiv poskytl hodně prostoru k ještě většímu zaměření na postavy. Konec seriálu po druhé sérii, druhý to zásah produkce, byl už bolestivější a konec je tak opravdu velmi otevřený skoro ve všech liniích. A v té hlavní... raději nemluvit, ať nezkazím nikomu překvapení, ze kterého jsem v šoku ještě teď, 4 dny po dokončení:). Přesto musím uznat, že Lynch a Frost z mála vytěžili maximum. A všechny ty drobnůstky kolem, Douglasovy jedle, koláče, Log Lady, postavy Hanka Wordena, Carela Struyckena a M: J. Andersona, černá káva, sovy... tak by šlo pokračovat donekonečna. Scénář, režie, hudba, střih, kamera... vše bezchybné. K čemu to ale psát, kdo má zájem vstoupit do nejúchvatnějšího městečka na světě a je alespoň trochu blázen, nemůže si tohle nechat ujít. 100%. Ne, blbost. 140%!!!(19.4.2007)

90% - Seriál přeplněný výborně vykreslenými postavami, ke kterým si divák vypěstuje hezký vztah, protože zná životní příběh téměr každé z nich. Příběhová linie byla na mě poněkud složitá a spletitá, ale po buddhistickém vzoru "cesta ja cíl" jsem si ji užil i přes to, že mi závěr přišel trochu odfláknutý. Twin Peaks je velmi milá podívaná, které svědčí jak obměňující se režiséři, tak nově příchozí postavy. Herecky a typově doslova klenot. Vše se děje za stále stejné, poněkud ostinátní, ale dokonalé Badalamentiho hudby. Myslím, že je čas podívat se i na stejnojmenný film...(30.12.2009)

Nesnáším slovo kult, pro mě není nic v oblasti filmu kultem. Neuctívám ani filmové postavy ani režiséry, nikoho. Řekněme ale, že seriál Twin Peaks by se dal přirovnat ke coca-cole a Dale Cooper ke kofeinu = zatraceně chutné a zatraceně návykové (co se týče kinematografie). Miluji mysteriozitu, tajemno, atmosféru, tři esence vrcholného požitku z projekce. A Lynch je všechny napěchoval do jednoho lákavého balení. Já ale netvrdím, že je seriál bezchybný a to je několik postav, které mi lezou nesnesitelně na nervy (polda co bulí jako želva, sekretářka s hlasem batolete a pár dalších). Ale čert je vem, Twin Peaks mi dokázalo, že "detektivka" je vlastně zábava (a to jsem detektivky - nebo jak to správně nazvat - nesnášel). Bravo.(15.9.2008)

• - Pracovním názvem Městečka Twin Peaks byla Cesta na severozápad, v originále Northwest Passage, která získala finanční prostředky na realizaci jako čtvrtá v pořadí po nedotaženém snímku Bohyně, v originále Goddess, Bublině ze slin a Lemurianech. (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

• - Maddie Ferguson přijela na návštěvu z města Missoula v Montaně. Je to město, kde se narodil David Lynch. (don corleone)

• - Nikdy není řečeno, kdo napadl Jacobyho v sedmém díle, ale Mark Frost odhalil později, že jde o stejnou postavu, která zabila Lauru Palmer. (don corleone)