Městečko Twin Peaks

(TV seriál)
  • USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, (více)

Série(3) / Epizody(48)

Kdo je vrah a kdo je obětí milostné vášně nebo pouhé náhody? Slavný americký seriál o záhadách a tajemstvích jednoho maloměsta. Malé americké městečko Twin Peaks je na první pohled normální, ale... Po smrti mladé Laury Palmerové přijede její vraždu objasnit agent Cooper. Jeho vyšetřování však vede k temné pravdě. Seriál od kultovního režiséra Davida Lynche. (oficiální text distributora)

Djkoma

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Chvíli trvalo než jsem dostal tento klenot do svých rukou a již jsem ho nepustil. Během 2-4 dnů jsem shlédl nejen celou první, druhou sérii, ale také závěrečný (spíše rekapitulační) film Fire walk with me. Twin Peaks trpí několika chybičkami, který kazí dokonalý celkový dojem. Hlavní linie o smrti Laury Palmerové je vyřešena uprostřed druhé série a navazuje na ni linie o minulosti speciálního agenta Coopera. Tato druhá linie je kvalitní, avšak není dostatečně dovyprávěná, kvůli nucenému ukončení seriálu po druhé sezóně. Je to velká škoda, protože závěrečné 2 díly jsou neskutečně a zadní vrátka (spíše velká vrata) do třetí sezóny jsou otevřena velmi zajímavě. Seriál má mnoho působivých okamžiků, při kterých vás začne mrazit v zádech a mezi hlavní okamžiky patří všechny sny, vidiny a "nečekané okamžiky". Všechny postavy ze začátku působí velmi zajímavě, ale postupem času dostávají některé větší a větší prostor (postava Garglanda Briggse) a jiné zase odcházejí do pozadí (Lee, Bobby a hlavně James). Na jednu stranu je to dobře, ale na druhou je škoda, představit divákovi tolik postav a hrát si s nimi tak dlouho, až se přestanou hodit a prostě na ně "zapomenout". Obrovský trumf celého seriálu je postava speciálního agenta Dalea Coopera, v které je Kyle MacLachlan naprosto božský, úchvatný a okouzlující. Lehkost této postavy, její pohledy, mimika a naprostá nadvláda těla nad myslí, jsou nezaměnitelné a pro fanoušky seriálu navždy milované znaky Dalea Coopera. Škoda velké nevyrovnanosti v obsahu a kvalitě dílů, kterým se nevyvaruje prakticky žádný seriál, ale Twin peaks jich má zbytečně mnoho. Úžasná hudba, která působí tak pozitivně i přes všechno co se děje na plátně je poslední kapka do číše s asi nejlepším mystickým seriálem v historii televize, který však není rozhodně dokonalý a neosloví všechny natolik jak budou očekávat. ()

Anthony

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Co díl to jeden den + díly na sebe navazují, takže v podstatě sledujeme třicet dní života v Twin Peaks (ačkoli v prvním díle je to myslím více, jak jeden den). Výborně napsané postavy zažívají nečekané proměny, krásně bizarní humor je doplňován scénami hrůznými, detektivními i zamilovanými. Navíc se objeví pár nových postav - především skvělý Albert, Gordon Cole a krásnou roli tu má David Duchovny. Především první díly jsou geniální, s postavou Windoma Earla mi to už přišlo trochu natahované, závěrečný díl je ovšem jako rána do palice. ()

Gemini

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Ode zdi ke zdi, přesně tak jak to psychotickým Blížencům vyhovuje, obzvlášť servíruje-li nám takhle temnou detektivku Mistr scénárista Mark Frost, Mistr režisér David Lynch a Mistr skladatel Angelo Badalamenti, jejichž poetické duše neustále dokazují, že hranice mezi šílenstvím a genialitou je tenká...Kyle McLachlan je už navždy Dalem Cooperem a Douglasovy jedle už nikdy nebudou takové jako dřív...a o sovách ani nemluvím... A kdo by zapomněl na zhmotnělé zlo jménem Bob? Jednou provždy 100%. ()

J*A*S*M

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

1.série: Geniální mysteriózní počin a pozoruhodná směsice žánrů, kdy každých pět minut sálá z obrazovky úplně jiná nálada. Vše podpořeno výtečnou hudbou a rozmanitými, značně podivuhodnými postavami, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Vynikající finále. 2.série: Bizarnost Lynchova světa se konečně naplno projevuje, a to hned v první epiziodě. Celkově je rozjezd druhé řady trochu slabší, ale díly jako 2x07 nebo 2x09, v nichž se v podstatě uzavírá původní hlavní dějová linie, už jsou znovu špičkové. Následující nová zápletka je taktéž vysoce kvalitní a zajímavá, vrcholící v nezapomenutelných epizodách 2x21 a především 2x22. Zkrátka při popisu Městečka Twin Peaks se nelze ubránit superlativům. PS: Vzhledem k tomu, jaký posun k bizarnostem se konal mezi první a druhou sérií, mám dojem, že kdyby se natočila i třetí série, museli by hrdinové podnikat minimálně meziplanetární lety, provést světovou revoluci a na pozici vládce dosadit plyšovou sovu. ()

Radyo

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvost všech skvostů a kult všech kultů. Nepřekonaný a snad i nepřekonatelný seriál, jenž dal nový rozměr slovu "televizní". David Lynch by měl přijít do nebe (nebo do bílého vigvamu, chcete-li) už jen za tohle své dílo, ani by nemusel natočit nic jiného. Kyle McLachlan se už nikdy potom nepřekonal, stejně jako řada dalších známějších i neznámých herců z této fantaskní série. ()

Galerie (1 330)

• Hank Jenning měl stejné vězeňské číslo 24601 jako Jean Valjean v Bídnících. (don corleone)
  • Maddie Ferguson přijela na návštěvu z města Missoula v Montaně. Je to město, kde se narodil David Lynch. (don corleone)
  • Seriál se prodal do 55 zemí. (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)