Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Sherilyn Fenn, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate
  • Dan9K

Více snovosti, více mystéria a především méně keců o ničem, nezajímavých obyčejných větví příběhu, dílů, ve kterých se nestane absolutně nic a taky méně zcela nesnesitelných postav. Pak by to mohly být i tři hvězdičky :-). Seriálu Twin Peaks jsem zasvětil hrubého času skoro dva roky, samotného mě šokuje, jak dlouho mi trvalo zkouknout třicet dílů. Proč jsem to vlastně dělal, když se mi to nelíbilo? Je možná fakt, že jsem byl malinko zvědavý, jak se celá záležitost vyvrbí, ale mnohem méně bych byl ochoten připustit, že nademnou Lynch vyhrál a já seriál vzdal. Dílo je to pro mě rozporuplné od první do poslední minuty. Seriál má dle mého tři geniální díly, Zen, or the Skill to Catch a Killer v první sérii, který jsem vlastně poznal už dávno v parodii v Simpsonech, poté Arbitrary Law uprostřed série druhé a pak samozřejmě díl úplně poslední, který je prostě jízdou. Ne náhodou jsou dva z těchto tří dílů režírovány Davidem Lynchem. Těch několik epizod, kdy usedl na režisérskou stoličku, se totiž vyznačují tím, jakoby byly úplně z jiného světa. Ostatní díly jsou v podstatě normální, sledujeme ty obyčejné nudné životy postav, které bychom nejraději sami zavraždili (Andy, Lucy nebo ta kravka s pirátskou páskou přes oko), ovšem Lynchovy díly, tam jsou hned dialogy jiného směru, okamžitě dávají menší smysl, děj směřuje do záhad mnohem větší rychlostí než jindy, setkáváme se v nich taky se skvělým tančícím trpaslíkem, jehož hraje herec, kterého jsem si zamiloval ze seriálu Carnivale. Často také s oním Bobem, jehož přítomnost mě naopak poněkud iritovala. Twin Peaks je v mých očích počin hodný pozornosti, kdyby se ale celý děj zkrátil do nějakých šesti dílů, jednalo by se o skvost. Většině lidí to přijde jako skvost už nyní, druhou sérii ale já považuju za nesmírně natahovanou, odhadem prvních šest dílů druhé série bylo přímo tragických a zhruba od dílu dvanáctého se situace opakovala. Jsem nakonec rád, že jsem tento seriál zhlédnul, jestli ale lituji toho času, to si ještě promyslím.(25.8.2008)

1.série: Geniální mysteriózní počin a pozoruhodná směsice žánrů, kdy každých pět minut sálá z obrazovky úplně jiná nálada. Vše podpořeno výtečnou hudbou a rozmanitými, značně podivuhodnými postavami, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Vynikající finále. 2.série: Bizarnost Lynchova světa se konečně naplno projevuje, a to hned v první epiziodě. Celkově je rozjezd druhé řady trochu slabší, ale díly jako 2x07 nebo 2x09, v nichž se v podstatě uzavírá původní hlavní dějová linie, už jsou znovu špičkové. Následující nová zápletka je taktéž vysoce kvalitní a zajímavá, vrcholící v nezapomenutelných epizodách 2x21 a především 2x22. Zkrátka při popisu Městečka Twin Peaks se nelze ubránit superlativům. PS: Vzhledem k tomu, jaký posun k bizarnostem se konal mezi první a druhou sérií, mám dojem, že kdyby se natočila i třetí série, museli by hrdinové podnikat minimálně meziplanetární lety, provést světovou revoluci a na pozici vládce dosadit plyšovou sovu.(19.6.2009)

Ode zdi ke zdi, přesně tak jak to psychotickým Blížencům vyhovuje, obzvlášť servíruje-li nám takhle temnou detektivku Mistr scénárista Mark Frost, Mistr režisér David Lynch a Mistr skladatel Angelo Badalamenti, jejichž poetické duše neustále dokazují, že hranice mezi šílenstvím a genialitou je tenká...Kyle McLachlan je už navždy Dalem Cooperem a Douglasovy jedle už nikdy nebudou takové jako dřív...a o sovách ani nemluvím... A kdo by zapomněl na zhmotnělé zlo jménem Bob? Jednou provždy 100%.(26.12.2003)

Tenhle seriál není tím, čím se zdá být...Stejně jako sovy. Všichni oceňují Lynche (a já se k nim hlasitě připojuji), ale prosím nezapomínejte na scénáristu Marka Frosta! Tohle se musí vidět, jiná možnost není!!! Osobně dodávám, že Dale Cooper je tou vůbec nejpozoruhodnější a nejdokonalejší postavou televizní historie...Tak šup, udělejte si šálek černé kávy, vezměte si meruňkový koláč a koukat se! P.S. : Potkat někoho kdo vypadá jako Bob, poseru se strachy.(23.1.2003)

• monolog

asi jsem cvok, ale nikdy jsem netušil, co kdo vidí na nekonečným seriálu o vyšetřování jedný vraždy, ke kterým pro oživení přibývaj další, a který se stejně vraha nedopátrá ani kdyby jel až do soudnýho dne, prostě jen proto, že vraha ani najít nechce a podle udaných fakt by ho nenašel ani hercule poirot. a ne, nelíbilo.(6.12.2005)

• - V Něměcku pozastavila stanice RTL vysílání po 20 epizodách, protože konkurenční SAT 1 prozradila jméno vraha Laury Palmer, a rapidně tak klesla sledovanost. (don corleone)

• - Se začátkem natáčení druhé sezóny se u Sherilyn Fenn objevil těžký zápal plic, musela proto na chvíli ze seriálu „zmizet“, ale překvapivě brzy se vyléčila. (HellFire)

• - Stejně tak ve filmu nakonec nejsou scény zobrazující vztah mezi Jamesem Hurley a jeho matkou. (don corleone)