Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Sherilyn Fenn, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, David Chadwick, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren, Sara Sohn

Lynchovská bizarnosť, ktorá nečakane začala veľmi umiernene a "normálne", postupnom každého dielu sa však divák zamotáva do čoraz podivnejšieho a sfetovanejšieho deja, ktorý vrcholí absolútnym nonsens-om v záverečných častiach. Lynch však lišiacky diváka pripravuje na svoje veľkolepé pomätené finále, a tak sa na to postupom tridsiatich dielov má čas pripraviť. Keby takýto psychadelický zvrat predviedol počas jedného celovečeráku, tak mu to nezožeriem podobne ako pri jeho väčšine tvorby. V tomto prípade však nemôžem ísť pod štyri, už len vďaka dokonalej atmosfére, stopercentne originálnym postavám a výbornej hudbe. Po dejovej stránke trošku viac rozvlečené, najmä diely druhej série. Keby seriál skončil niekde v polovici druhej série, dávam o hviezdičku navyše. 80%.(28.2.2015)

Tak mám za sebou za 24hodin pilot a první sérii „kultovního“ seriálu Twin Peaks a musím konstatovat, že si tu nálepku kultovní bezpochyby zaslouží. Lynch a Frost dali dohromady něco nepopsatelného a nezapomenutelného. Bizardní postavy, střídaní žánru, tuny mysteriózních scén a dokonalý hudební doprovod. Originální příběh ( strašně se těším na finále ). Pilot – 100%, 1. Série – 95% ( čerstvě po zhlédnutí – po shlédnutí celého seriálu 100% ). ---21.12.10--- Tak čerstvě po shlédnutí posledního dílu seriálu mohu říct, že děkuji tvůrcům za vznik Twin Peaks. Neuvěřitelně originální příběh, která je v druhé sérii ještě dvakrát více bizardní než-li tomu bylo v první části. Ujeté charaktery, dokonalé zahrané postavy, mysterióznost, hutná atmosféra, vynikají hudební doprovod – to vše má Twin Peaks a já si říkám, jestli má ve svém žánru tento seriál vůbec konkurenci. 2. Série - 100% - už teď je mi smutno!(28.11.2010)

Tenhle seriál není tím, čím se zdá být...Stejně jako sovy. Všichni oceňují Lynche (a já se k nim hlasitě připojuji), ale prosím nezapomínejte na scénáristu Marka Frosta! Tohle se musí vidět, jiná možnost není!!! Osobně dodávám, že Dale Cooper je tou vůbec nejpozoruhodnější a nejdokonalejší postavou televizní historie...Tak šup, udělejte si šálek černé kávy, vezměte si meruňkový koláč a koukat se! P.S. : Potkat někoho kdo vypadá jako Bob, poseru se strachy.(23.1.2003)

Teď, když je natočena nová série, jsem mohl po letech konečně zhlédnout poslední díly, které jsem si původně „šetřil“ a průběžně si je chtěl dávkovat po zbytek svého života, jelikož jsem počítal, že s posledním dílem se dostaví nejen absolutno (ať už to znamená cokoliv), ale zároveň nepříjemný pocit beznaděje a prázdnoty, jíž nezaplní žádný jiný seriál. Ano, poslední díl je nejlepší věc na světě. EDIT po třetí sérii: Návrat ukázal, čím vším může návrat být, přičemž elegantně umocnil dávnou minulost, aby ji následně zanechal v bezčasí a diváka tak uvrhl do zoufalého transu. Oproti starým dílům Twin Peaks je The Return samozřejmě dost „jinde“, ale když se přestaneme koupat v sentimentu a snít o mýdlové opeře, pravděpodobně nám dojde, že původní série solidně rozválcoval. A možná až ve chvíli, kdy se začneš pídit po různých teoriích a diskutovat s okolím o významech, si naplno uvědomíš, kolik filozofie a zároveň temnoty třetí série ukrývá, co se asi stalo Audrey a jak bezútěšný je Cooperův osud. Lauřin závěrečný výkřik ve mně pak bude rezonovat dalších pětadvacet let.(24.10.2016)

Bylo mi ctí se svými nejlepšími přáteli okusit v pěti dnech 'excuse me, damn good cup of coffee at place where cherry pies go when they die'. Je nadmíru jasné, co Twin Peaks dělá takovým seriálem, jakým vskutku je - kultovním, tajemným, absurdním, šíleným, nepředvídatelným, halucinoidním, kofeinovým - dělá ho takovým kvartet Lynch x MacLachlan x Frost x Badalamenti. Speciální agent FBI Dale Cooper se pro mě stal jednou z nejkultovnějších a nejlépe sehraných partií detektivního žánru všech dob, jeho afektovanost jde ruku v ruce s jeho vyzrálostí, nadhledem a sklonem k pití kávy a užívání si jídla. SPOILER Když na konci seriálu šíleně začne kvílet své 'How's Annie? How's Annie?', jen těžko se popadá dech a slza v oku dává tušit netušenému. 'the owls are not what they seem' 'Fellas, coincidence and fate figure largely in our lives.' 'Harry, I have no idea where this will lead us, but I have a definite feeling it will be a place both wonderful and strange.' 'Harry, I'm going to let you in on a little secret. Every day, once a day, give yourself a present. Don't plan it. Don't wait for it. Just let it happen. It could be a new shirt at the men's store, a catnap in your office chair, or two cups of good, hot black coffee.' Všechny tyto repliky vycházejí z jeho úst s úsměvem, ať už se jedná o oznamování obyčejné informace či jména vraha. Na to, že je seriál z počátku let devadesátých, objeví se v něm spousta nádherných dívek, Laurou (Maddy) počínaje - Audrey konče. Ze známějších tváří vás jistě překvapí postava majora Briggse (Don S. Davis ze Stargate) či Dennise (šílený David Duchovny). Ale hlavně, hlavně mi věřte, že sovy, bílí koně, semafory, tancující trpaslíci a prorokující obři, uktápzop (pozpátku) mluvící oběti? ve vigvamu, Bob či žena s polenem vám nedají spát, dokud neuvidíte díl poslední .. a ještě hodně dlouho potom.(5.1.2009)

• - Známá fotografie Laury Palmer, která seriál symbolizuje je vlastní fotografie Sheryl Lee. (don corleone)

• - Exteriéry byly natočeny v městech Snoqualmie a North Bend. Většina interiérů pak byla natočena v ateliérech v San Fernando Valley, jež se nachází v blízkosti Hollywoodu. (shimik77)

• - Herečky Sherilyn Fenn a Mädchen Amick a herec Dana Ashbrook se znovu sešli v seriálu Dawsonův svět (od r. 1998). (Mayandra)