Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Sherilyn Fenn, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, David Chadwick, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren, Sara Sohn

Tenhle seriál není tím, čím se zdá být...Stejně jako sovy. Všichni oceňují Lynche (a já se k nim hlasitě připojuji), ale prosím nezapomínejte na scénáristu Marka Frosta! Tohle se musí vidět, jiná možnost není!!! Osobně dodávám, že Dale Cooper je tou vůbec nejpozoruhodnější a nejdokonalejší postavou televizní historie...Tak šup, udělejte si šálek černé kávy, vezměte si meruňkový koláč a koukat se! P.S. : Potkat někoho kdo vypadá jako Bob, poseru se strachy.(23.1.2003)

Na poli seriálu unikát, kterému se jen tak něco nevyrovná... Z každé možné odpovědi vyvěrá dalších tisíc otázek a divák si po závěru může říct snad jen ona magická slůvka what the fuck? 1x01 - Traces to Nowhere (režie: Duwayne Dunham; scénář: Mark Frost & David Lynch) - Z pilotního filmu byl divák částečně seznámen se vztahy mezi obyvateli tohoto nevšedního městečka, které se v této epizodě dále rozvíjejí. Vyšetřování vraždy Laury Palmerové pokračuje druhým dnem, agent Dale Cooper objevuje nové skutečnosti a postupně sumarizuje prozatimní výsledky, opět nechybí děsivé představy Lauřiny matky, jež díl uzavírají. 1x02 - Zen, or the Skill to Catch a Killer (režie: David Lynch; scénář: Mark Frost & David Lynch) - Agent Cooper přichází s neobvyklou vyšetřovací/deduktivní metodou, u které zůstává nejen sklenice stát. Nechybí tradiční Lynchovy trademarky, především tančící trpaslík a temné noční vize (agenta Coopera), plus lahůdka v podobě agenta FBI Alberta Rosenfielda. 1x03 - Rest in Pain (režie: Tina Rathborne; scénář: Harley Peyton) - Cooper si snaží vyložit svůj podivný sen, přichází na spoustu vodítek, jméno vraha ale nadále zůstává zahaleno tajemstvím. Vesměs celý čtvrtý díl se točí okolo posledního rozloučení s Laurou Palmerovou. 1x04 - The One-Armed Man (režie: Tim Hunter; scénář: Robert Engels) - Sofistikovaná telenovela po americku ala David Lynch. Více postav, více vztahů, více intrik, více Twin Peaks! 1x05 - Cooper's Dreams (režie: Lesli Linka Glatter; scénář: Mark Frost) - Mozaika vztahů se stále více zamotává a komplikuje, charaktery některých postav se začínají zajímavě vybarvovat, v Twin Peaks totiž nikdo není bez viny. Vyšetřování vraždy Laury Palmerové se posunulo o notný kus vpřed. 1x06 - Realization Time (režie: Caleb Deschanel; scénář: Harley Peyton) - Jednotlivé dějové linie se dále rozvíjejí, na scéně se objevuje důležitý svědek, který by mohl do případu vnést nové světlo... 1x07 - The Last Evening (režie: Mark Frost; scénář: Mark Frost) - Diano, tímto dílem se uzavírají dvířka první série, seriál má skvěle nakročeno do druhé řady... spousta otázek zůstává nezodpovězena, přesto si myslím, že velmi všímavý divák může již v tomto díle odhalit potenciálního vraha... 2x01 - May the Giant Be with You (režie: David Lynch; scénář: Mark Frost & David Lynch) - "Ve smějícím se pytli je muž" + "sovy nejsou tím, čím se zdají být" + "bez chemikálií určí směr" ... 2x02 - Coma (režie: David Lynch; scénář: Harley Peyton) - Lynchův rukopis je velmi dobře rozpoznatelný, díl má sice pomalejší rozjezd, ale počkejte si na ten závěr, skvostné!!! 2x03 - The Man Behind Glass (režie: Lesli Linka Glatter; scénář: Robert Engels) - Některé postavy mizí v dáli, na obzoru se objevují nové propletené s minulostí Twin Peaks, např. Lucynin nápadník je doslova pekelník, větší hovado jsem už dlouho neviděl :o). 2x04 - Laura's Secret Diary (režie: Todd Holland; scénář: Jerry Stahl, Mark Frost, Harley Peyton & Robert Engels) - Hlavní příběh okolo vyšetřování vraždy Laury Palmerové ustupuje poněkud do pozadí, přednost dostávají vedlejší dějové linie, celkově trochu slabší díl. 2x05 - The Orchid's Curse (režie: Graeme Cliford; scénář: Barry Pullman) - Díl plný akce, napětí, dramatických událostí, šerif Truman a agent Cooper se pouštějí do záchranné akce, Donna a Madeleine se snaží zmocnit Lauřina deníku a Shelly a Bobby plánují svou budoucnost...aneb ve dvou se to lépe táhne. 2x06 - Demons (režie: Lesli Linka Glatter; scénář: Harley Peyton & Robert Engels) - Na scénu se dostává nadřízený agenta Coopera, Gordon Cole (v podání samotného Davida Lynche), všechno ostatní jde stranou, nahluchlého místního šéfa FBI je totiž všude plno :o)... I když Bob si také zaslouží trochu pozornosti. 2x07 - Lonely Souls (režie: David Lynch; scénář: Mark Frost) - Bob! Bob! Bob!! Bob!! Bob!!! Bob!!! Bob!!!! Bob!!!! Bob!!!!! Bob!!!!! 2x08 - Drive with a Dead Girl (režie: Caleb Deschanel; scénář: Scott Frost) - Hlavní příběhová linie se začíná vyjasňovat, přibývají určité dějové odbočky, které rozvíjejí další vztahy mezi obyvateli městečka. 2x09 - Arbitrary Law (režie: Tim Hunter; scénář: Mark Frost, Harley Peyton & Robert Engels) - Situace ve městě se pro část obyvatel stává již neúnosnou. Agent Cooper ovšem drží vše pevně ve svých rukou, opětovné vidiny (sny) mu pomohou při odhalení "vraha". 2x10 - Dispute Between Brothers (režie: Tina Rathborne; scénář: Tricia Brock) - Obvinění agenta Coopera příběh opět pořádně zamotává, Renaultova vendetta tak dostává konkrétnější kontury.(21.10.2007)

Chvíli trvalo než jsem dostal tento klenot do svých rukou a již jsem ho nepustil. Během 2-4 dnů jsem shlédl nejen celou první, druhou sérii, ale také závěrečný (spíše rekapitulační) film Fire walk with me. Twin Peaks trpí několika chybičkami, který kazí dokonalý celkový dojem. Hlavní linie o smrti Laury Palmerové je vyřešena uprostřed druhé série a navazuje na ni linie o minulosti speciálního agenta Coopera. Tato druhá linie je kvalitní, avšak není dostatečně dovyprávěná, kvůli nucenému ukončení seriálu po druhé sezóně. Je to velká škoda, protože závěrečné 2 díly jsou neskutečně a zadní vrátka (spíše velká vrata) do třetí sezóny jsou otevřena velmi zajímavě. Seriál má mnoho působivých okamžiků, při kterých vás začne mrazit v zádech a mezi hlavní okamžiky patří všechny sny, vidiny a "nečekané okamžiky". Všechny postavy ze začátku působí velmi zajímavě, ale postupem času dostávají některé větší a větší prostor (postava Garglanda Briggse) a jiné zase odcházejí do pozadí (Lee, Bobby a hlavně James). Na jednu stranu je to dobře, ale na druhou je škoda, představit divákovi tolik postav a hrát si s nimi tak dlouho, až se přestanou hodit a prostě na ně "zapomenout". Obrovský trumf celého seriálu je postava speciálního agenta Dalea Coopera, v které je Kyle MacLachlan naprosto božský, úchvatný a okouzlující. Lehkost této postavy, její pohledy, mimika a naprostá nadvláda těla nad myslí, jsou nezaměnitelné a pro fanoušky seriálu navždy milované znaky Dalea Coopera. Škoda velké nevyrovnanosti v obsahu a kvalitě dílů, kterým se nevyvaruje prakticky žádný seriál, ale Twin peaks jich má zbytečně mnoho. Úžasná hudba, která působí tak pozitivně i přes všechno co se děje na plátně je poslední kapka do číše s asi nejlepším mystickým seriálem v historii televize, který však není rozhodně dokonalý a neosloví všechny natolik jak budou očekávat.(4.2.2005)

Opravdu nenapodobitelný seriál a postavy. První série je dokonalá. Skvěle vyvážené žánry a inteligentní scénář. Nic ale netrvá věčně a s druhou polovinou 2. řady už seriál jde pomalu ke dnu. Přesto ve finále do sebe všechno zapadne a konec je pak vážně něco. Dalea Coopera a sovy už z hlavy asi nedostanu.(24.7.2009)

No tak k tomuhle legendarnimu serialu jsem se dokopaval nekolik let a ted uz jsem ho konecne skouk. A popravde receno, mam z toho drobet rozporuplny pocity. Serial navazuje tam, kde pilot skoncil, coz se ostatne dalo cekat a nakejch 16 dilu to je sice lehce mysteriozni, lehce cernohumorna a lehce hororova, ale prevazne detektivka. MacLachlan spolu s mistnim serifem vysetrujou vrazdu, postupne skladaj stopy a vize dohromady a blizi se k odhaleni vraha. Do toho par vedlejsich postav a jejich mensi, pro hlavni dej nijak zasadni, ale atmosferu dobre dokreslujici pribehy. Postav je tu sice zbytecne moc, ze zacatku jsem se v nich ztracel, ale nakonec se clovek zorientuje, spoustu si jich oblibi a tesi se na dalsi dil. Jelikoz jsem pred skouknutim serialu nikde nestudoval zadny recenze a tudiz jsem cekal, ze se bude vrazda (respektive vrazdy) vysetrovat az do konce a ani jsem si nebyl jistej, jestli se vlastne vysetri, docela me prekvapilo, ze vrah je po 16 dilech chycenej. No a pak jsem si rikal, co vlastne chtej v tech dalsich 13 dilech jeste resit. Dva nasledujici dily me zacli presvedcovat, ze resit neni moc co, tvurci tak trochu vari z vody a do serialu cpou dalsi a dalsi postavy, ktery tu predtim vubec nebyly nebo o nich byla jen minimalni zminka, zacinaj rozvijet spoustu tu vice, tu mene zajimavejch vedlejsich pribehu a jednoduse to natahujou. Jenze pak se to rozjelo, serial ziskal jeste temnejsi atmosferu, ale zaroven daleko vic cernohumornou, zaclo se resit nadprirozeno, ufo, zlo v lesich a podobne, dalsi vrazdy a serial uz zase chyt dech, jel ve velkym a ja byl natesenej na kazdej dalsi dil. Pak bohuzel prisel konec, kterej nejen, ze me solidne nasral, ale z ty spousty linii jich zakoncil jen par a na zbytek se vysral a nechal je jednoduse otevreny, jak kdyby byla puvodne v planu treti serie. No a tech par zakoncenejch pribehu zakoncili tvurci bud zmatene, kde neni vlastne jasny, co se stalo a nebo naopak z myho pohledu spatne, protoze jsem si spoustu postav oblibil a jak dopadli me jednoduse nasralo. Ale celkove to proste je pravem kultovka za jasnejch 5* se sympatickejma a dobre hrajicima hercema a paradni atmosferou.(16.2.2011)

• - David Lynch a Mark Frost chtěli co nejdéle ponechat vraždu Laury nevyřešenou. Pod nátlakem televize ale byli nuceni vraha odhalit. Seriál tedy měl být původně mnohem delší. (ZOLTAN)

• - Stejně tak ve filmu nakonec nejsou scény zobrazující vztah mezi Jamesem Hurley a jeho matkou. (don corleone)

• - Hank Jenning měl stejné vězeňské číslo 24601 jako Jean Valjean v Bídnících. (don corleone)