Městečko Twin Peaks (TV seriál)

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks

Drama / Mysteriózní

USA, 1990 - 2017, 41 h 19 min (Minutáž: 47 min)

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Piper Laurie, Everett McGill, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay, Peter Michael Goetz, Gavan O'Herlihy, Ritch Brinkley, Eve Brent, Joshua Harris, Robert Bauer, Galyn Görg, Jonny Coyne, Shane Lynch, Brian T. Finney, Scott Coffey, Judith Drake, Brent Briscoe, Trent Reznor, Don Murray, Zoe McLane, Chrysta Bell, Amy Shiels, Sabrina S. Sutherland, Max Perlich, Laura Kenny, John Ennis, Hailey Gates, Eddie Vedder, Ronnie Gene Blevins, James Morrison, George Griffith, Jodi Thelen, Nae, Mark Lowenthal, Geraldine Keams, Charles Hoyes, Mary Stavin, Mark Frost, Jill Pierce, Joan Chen, Julee Cruise, James Booth, Michael J. Anderson (a.z.), Nicholas Love, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Sherilyn Fenn, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Royce D. Applegate, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, David L. Lander, David Chadwick, Gérald L'Ecuyer, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Will Seltzer, Clive Rosengren

Uvařte si silnou černou kávu, připravte si spoustu višňových koláčů, hoďte se do gala (pánové tmavé obleky s vázankou a béžové baloňáky), půjčte si všech třicet dílů seriálu a na víkend si nedělejte žádné plány. Vydáte se do tichého, poklidného světa, kde nádherně voní vznešené Douglasovi jedle, kde žijí poslední muži se srdcem na pravém místě a krásné, osobité dívky, kde každý skrývá své vlastní tajemství a kam spolu s vámi míří speciální agent Dale Cooper, aby přišel na kloub záhadě tak temné a děsivé, že z toho ještě dlouho budete mít těžké spaní. Thriller se potkává s bláznivou komedií, zamilovaná scéna je následována tajuplnou mystickou vizí. Twin Peaks je průsečík žánrů a forem, je to komplexní velký příběh kroutící se jako neposlušná nit, na nějž jsou citlivě napojeny příběhy menší, aby se tu víc, tu méně přidali k vytváření hlavní detektivní linie, hlavně ale aby sami o sobě pobavili, dojmuli... Celý dojem hluboce podkreslují Badalementiho originální mysticky-jazzové hudební motivy a opakující se symboly, které se vám velice brzo dostanou pod kůži a i vy budete vědět, že "sovy, nejsou čím se zdají být"... Nejsilnější stránkou seriálu jsou samotné postavy, charizmatické ve své jedinečnosti a nepochybuji, že si stejně jako já zamilujete šerifa Harryho, tajemného Hawka, přitroublého Andyho a jeho malou, pomalou Peggy , krásné servírky Shelly a Normu, živočišnou Audrey, rozervanou dvojici Donnu a Jamese, podrazáckého Bena Horna, tajemnou Annie a samozřejmě Dalea Coopera, nejcharizmatičtějšího agenta v dějinách pohyblivých obrázků. A jakkoliv je zakončení posledního dílu geniální, David by za něj zasloužil kopanec do řitě. To je ode mě vše. Za celý personál hotelu Great Northern přeji příjemnou zábavu! 100%(18.6.2006)

☕️🍩S01: TWIN PEAKS má ultimátně kultovní status a zrovna se vrací, tak ten rest konečně doháním. V podstatě od začátku zaujme jiná atmosféra a těžko popsatelná střelenost, která z toho dělá unikát. Co jsem zatím viděl od Lynche, měl jsem trochu obavu o přepálený DIVNO, ale držel se tady na uzdě a vychytal to akorát. Detektivní zápletka je zajímavá a táhne se v solidním tempu, osudy postav se chytře protínají, zásadový požitkář Dale Cooper BAVÍ, miluju tu obsesi černou kávou (i moje!) s koláči a donuty, komickou policajtskou bandičku, nějaký ten element tajemna a nadpřirozena v pozadí je příjemný, hudba... na tu jsem si -uznávám- nějakou chvíli zvykal, přispívá k zážitku... plus aura zapadákova někde uprostřed lesů, jo joo, slupnul jsem to během dvou dní, naštěští se nejedná o nijak náročnou látku a stáří nehraje roli. Teď jsem hlavně zvědavý, proč má druhá sezóna 22 dílů... hodnocení včetně pilotu: 85% S02: Přesto, že Lynch dvojku tvrdě odsuzuje a neměl s ní prý po odhalení vraha už moc společnýho, já to tak bledě neviděl a těžko říct, zda lepší když to zrovna sklouzlo do brilantní komedie, nebo temnýho tajemna. To momentum je trošku problém, nějaký zápletky podle mě zbytečný (emo James, p*ča Donna, Nadine a do jistý míry s Josie). Skvělých chvil ale převážilo, některý z postav byla možnost pořádně si zamilovat a jsem velmi zvědav, co přijde teď 25 let poté... Moji oblíbenci: Cooper, Major Briggs (miluju scénu "Vision of light"), Audrey. Benova občanská válka a STOP GHOSTWOOD show byla sranda k nezaplacení. 80% FWWM: 50% TMP: 70% S03: Pro vlastní dobro se odprostěte od starých Twin Peaks a připravte na bezkonkurenční Lynch-show, která je autorsky svobodná, osobitá, nekonvenční, schválně matoucí, podnětná, nabitá, kouzelná v provedení a mozek-obracející, jako fakt máloco. Respektive jako nic. Naprosto nevíte, co vás čeká v další hodince a je tu tolik čeho se chytat a o čem rozmýšlet. Prvních sedm dílů taková skvěle nejistá předehra, osmý mě pak přímo srovnal se zemí a od té chvíle totál. 5x jsem dal pět hvězd a v součtu s přehledem vítězná série, kterou mám už hned slinu si zopáknout. Po řadě analýz a možnosti ten závěr pár dní strávit definitivně říkám, těch 25 let poté byl vyšší level. Každopádně nic pro netrpělivý zabedněnce. "Regardless of what you believe in..." 95% (po roce) / Toť moje léto 2017, strávené napůl v Twin Peaks...(4.9.2017)

Jeden z najprepieranejších Lynchových projektov, seriálové Mestečko Twin Peaks, je unikátnou kolážou kontrastných impresií. David Lynch zrežíroval len zlomok epizód, preto treba akceptovať výrazný rozdiel v tempe i vyznení jednotlivých častí. Vrcholné okamihy projektu hladko prelínajú scény kryštalického desu s komickými a následne dramatickými sekvenciami, pričom atmosféru scénu už vopred naznačuje hudobný doprovod legendárneho Angela Badalamentiho. Seriálový úvod, pozostávajúci z pilotu a siedmych epizód prvej série, som vnímal ako akési oboznámenie sa s pravidla hry, ponor do malebného mestečka obkoleseného hustým lesným porastom, ktorý ukýva ťaživé, latentné zlo. Príchod druhej série už od prvej epizódy naplno rozplieta bizarné klbko vesmíru Davida Lyncha, ktorého bezhraničnosť sa naplno ukáže až v ukážkovo dokonalej poslednej epizóde. Rozmanitú hereckú zostavu skvostne ovláda jedna z najdokonalejších postáv v dejinách televíznej zábavy, Dale Cooper v podaní Kyla MacLachlana, ktorému vynikajúcim spôsobom sekunduje oblastný šerif Michaela Ontkeana. Pre seriál je príznačná jednoduchá typológia postáv – menej inteligentný zástupca šerifa dostávajúci sa do neustálych komických eskapád (Harry Goaz), excentrický podnikateľ (Richard Beymer), bezcharakterná mrcha (Piper Laurie) či moja druhá najobľúbenejšia postava po agentovi Cooperovi, James Hurley (James Marshall), rebelujúci melancholický mladík s rozorvanou, nestálou dušou. V seriály sú ich postavy vygradované do maximálnych emočných či komicko – absurdných rozmerov, aj napriek tomu, že vždy sledujeme len jednu konkrétnu oblasť ich životov, pracovnú alebo osobnú, výraznou premenou prechádza len minimum aktérov (pre príklad postava otca v podaní luxusného Raya Wisa), čo však v tomto prípade zázračne nevadí. Samozrejme, že Twin Peaks je primárne určený hlavne priaznivcom „inej“ zábavy, treba však rátať s faktom, že sa rozhodne nejedná o bezchybný produkt, niekoľko elementov v seriáli je nadbytočných, no najintenzívnejšie časti ponúkajú kvalitu, na ktorej si v rámci televíznych vôd vyláme naostrené tesáky takmer každý potenciálny konkurent.(11.10.2010)

První série 75 %: Kdybych hledal "prvotřídní lynchovinu", asi bych byl zklamaný. Ale coby zajímavý televizní kus bezpochyby Twin Peaks funguje takřka na jedničku. Body navíc připočítávám za to, že Lynch a jeho tým donutili diváky zpozornět více než dekádu před seriálovou renesancí. Přesto se ale ani oni nedokázali vymanit z televizních omezení, především nutného natahování dávkování informací, jež se vždy (zde skoro úspěšně) maskuje za tvoření psychologické hloubky. /// Druhá série 85 %. Jedničce něco chybělo, ale nevěděl jsem co. Teď už to vím. Je to humor, který nastoupil nečekaně rychle a nečekaně plynule. I v jedničce pár vtipů bylo, ve dvojce jsou ale zásadně častější a zásadně úspěšnější. Druhé polovině trochu škodí ztráta konceptu - je vidět, že Lynch Lauřina vraha nechtěl odhalit tak brzo a vymýšlel náhradu za běhu. Nicméně je to jen malá vada. Hlavně samotný závěr za čekání rozhodně stojí, i když druhá řada nemusela mít tolik epizod.(26.12.2012)

Vítejte v Twin Peaks, kde tisíckrát víc než jinde platí, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Vítejte v noční můře, z které se vám nebude chtít probudit. Vítejte v příběhu, po kterém douglasky, polena, sovy a černé kafe s třešňovým koláčem už nikdy nebudou tím, čím se zdály být. Ale hlavně a především vítejte v úžasné fantasmagorii podobné něčemu, co by možná napsal Stephen King, kdyby nepřestal brát drogy, a v městečku, jehož obyvatelé mají tolik másla na hlavě, že by to zamázlo Velkou příkopovou propadlinu. Soudce Lynch soudí nemilosrdně, kostlivci vypadávají ze skříní v takové frekvenci, že městečko posléze připomíná ústav anatomie, ale pohraniční obec si přesto dokáže zachovat některá ze svých tajemství, díky kterým z ní nikdy nebudete chtít odejít a pokud na chvíli utečete do některých těch modernějších sídel jménem Dexter, Lost nebo Heroes, stejně se nakonec vždycky vrátíte, abyste se mohli bát, smát, slzet a sedět jako přikovaní. Můj muž se už nediví, že se na něj vždycky divně podívám, když mi pochvalně sdělí, že jsem jeho pravá ruka... inu ukažte mi ženu, která aspoň někdy nemá pocit, že místo manžela hovoří s polenem. Kolem a kolem vzato, jediná věc, která mi na seriálu vadila, byla flanelová košile. Tedy ne košile jako taková, vadí mi pouze na agentu Cooperovi. Zlé jazyky sice tvrdí, že mně vadí jakékoli oblečení na agentu Cooperovi, ale to je sprostá lež. Proti ponožkám nic nenamítám. Pokud vám to přijde divné, namítám mnoho věcí proti studeným nohám.(25.9.2011)

• - Pilotní díl byl poprvé vysílán 8. dubna 1990 na televizní stanici ABC, později bylo natočeno dalších sedm dílů a druhá série, která se dostala do vysílání 10. června 1991. (Dragoni)

• - V anketě "25 nej kultovních pořadů" vyhlášené v roce 2004 časopisem TV Guide, se umístil tento seriál na 20. místě. (don corleone)

• - Nikdy není řečeno, kdo napadl Jacobyho v sedmém díle, ale Mark Frost odhalil později, že jde o stejnou postavu, která zabila Lauru Palmer. (don corleone)