Poručík Jeff Knight se po absolvování vojenské akademie ve West Pointu okamžitě dostává do Vietnamu. Příslušníci čety, které má velet, jsou už zkušení váleční harcovníci a jeho jako velitele berou s rezervou, protože mu chybí zkušenosti a je pro ně pouze velitelem podle příručky. Postupně se však nažehlený poručík mění v ostříleného bojového veterána, s nímž se jeho muži jen neradi loučí. Do té doby však musí Jeff projít krutou školou nelítostných bojů proti mnohonásobné přesile Vietkongu uprostřed vietnamské džungle

Film byl natočen podle autobiografického vyprávění Jamese McDonougha. (oficiální text distributora)

SOLOM.

Tak trošku slabší filmeček z Vietnamské války, ale pořád slušná podívaná. Michael Dudikoff tu předvedl jeden ze svých slušnějších výkonů, ale dost mu pomáhali i někteří jiní herci ve vedlejších rolích. Co se samotných postav, tak mě jich moc zrovna nenadchlo (jako tomu bylo třeba u Čety), ale dalo se to přežít. Byla jen škoda, že těch bojů tam nebylo ještě víc. Aaron Norris natočil průměrný ale určitě snesitelný a koukatelný film – navíc se tu našlo i pár velmi dobrých momentů (útok na základnu, útok na vesnici…). ()

MM_Ramone

Vojna vo Vietname trvala počas rokov 1964 až 1975. Bol to konflikt medzi armádou Vietnamskej demokratickej republiky a vojenským zväzom vedeným ozbrojenými silami USA. Natočilo sa o tom v Amerike mnoho filmov. Jedným z nich je aj snímok o mladom poručíkovi Jeffovi Knightovi, ktorý je vyslaný priamo na bojovú líniu, aby tam pôsobil ako "Veliteľ čaty". Hlavnú postavu stvárnil béčkový herec Michael Dudikoff a réžie sa chopil Aaron Norris, mladší brat Chucka Norrisa. ** ()

Wacoslav1

Dudikoff napochoduje do Vietnamu a mysli si ze vsechno pujde samo brzy je poucen ze to zadna prdel nebude a nezbejva mu nez se z hrstkou vojaku branit mnohonasobny presile je to dost realistickej sice pravda beckovej ale pusobivej film Dudak byl proste v 80 letech jeste v poho a reziser Aaron Norris nezvladl tenhle debut uplne spatne celkem depresivni a pak otevrenej konec kterej vlastne nic neresi to jenom podtrhuje takze spokojenost ()

cheyene

Filmy Dudikoffa do roku 1990 byly poměrně dobré, i když béčka. Toto je relativně slušný film, ale Avenging force a Amerického ninju 1 nepřekonal... ()

Big Bear

Na konci osmdestátek už uteklo trochu vodu od Vietnamu. Amíci si přesto z prohrané války dál lízali rány a bylo to i časté téma v tehdejší kinematografii. Musím uznat, že většinou to byla terapie přínosná, protože se o traumatech války většinou mluvilo bez příkras. Tenhle film asi neměl ambice Čety nebo Lovce jelenů, přesto do filmů z války ve Vietnamu patří i jako béčko. Béčka s touto tématikou jsou různých druhů kvality. Missing in action s nehrajícím Chuckem Norrisem (doufám, že si teď za to pro mne nepřijde) je třeba takovým klasickým představitelem této sorty filmů, nebo John Rambo...  Platoon leader je trochu jiný (paradoxně film točil Chuckův brácha). A jak tak nad tím přemýšlím, tak vlastně dokonale sám sebou vystihuje válku ve Vietnamu i Americké neslavné stažení za velkého zmatku se zmatkem co to dále  gepoliticky  vyvolalo... Amíci tam měli vše, technologicky i ekonomicky převyšovali nepřítele neskutečně... A přesto to nestačilo. Tenhle film je v tom stejný. Tvůrci si dali neskutečnou práci s tím aby vše vypadalo dobově a já fakt nemám co vytknout zbraním, mundůrům, základně střežící vesnici či dokonce vrtulníkům užitých ve filmu (uvidíme Hueye a Loach). Huey byl pravda jen jeden, ale zdatně u něj byla měněna kamufláž, takže jednou to byl stroj sanitní služby, jindy  1.cavalry division s klasickým žluto-černým erbíkem na čumáku. A ta evakuace z řeky, nebo noční obrana základny raketovým útokem byla fakt skoro áčková! Dudikova jsem nikdy nebral jako dobrého herce a tady bohužel opět neexceluje. Zato ostatní byli vybráni velmi dobře a chlapíci z jeho čety typově přesně sedli do svých postav utahaných upocených vojáků, ušmudlaných od bahna s věčně vlhkými ponožkami, kroutící si každým sám svůj operační turnus s přáním vrátit se ze zeleného pekla domů (kde na ně čekali hippies a dělali z nich vrahy...).  Zápletka byla divná a asi měla na té střežené vesnici ukázat ten zmar a zbytečnost nasazení Američanů i pro nejhloupějšího diváka. Aby z toho Amíci zřejmě nevyšli úplně zle, je do filmu vložen a to dokoce dvakrát moment záchrany dítětě. Hlavně ta první zápletka mne dostala. Vietcong v ostrém boji s četou Knigta v džungli a do té největší přestřelky sestupuje po cestě v bílém rouchu a slamněném klobouku Vietnamka s dítětem. Samosebou, že jednu koupila. Jeden ze statečných Amíků se vydal pro dítě, přičemž to také dostal. Z posledních sil však k němu dolezl a zakryl jej vlastním krvácejícím tělem. No nebylo to dojemné? Spíš pitomé dodal bych. Přestřelky většinou probíhají po kovbojsku, tedy ve stoje a se střelbou od boku ať už jde o M16, Ak47  nebo dokonce M60. Oceňuji, že film byl točen opravdu kdesi v Asii a ne v lesích Montany jak to občas u béček vídáme. Přestřelky v džungli přeci jen vypadají lépe než když se Vietcongové kryjí za statnými kmeny sekvojí. Takže jak říkám, jako celá ta válka. Nasazení, vybavení, úsilí i snaha na jedničku, ale výsledek plichta, zmatek, nemastné neslané chtějící cosi sdělit, ale tak trochu to pochytí jen ten co se o tuto dobu zajímá. Pro ostatní to bude klasická kapslíková střílečka z Vietnamu. A pokud jste to slyšeli česky dabované, musíte mít pocity ještě rozporuplnější, prože dabink byl hrozný i synťáková typicky béčková hudba. Takže když to shrnu, tak zapíchnu z té strany odkud by mohli rákosníci přijít svě claymore miny. * * () (méně) (více)

mzss1

Mě se film líbil. Tento film patří mezi ty lepší filmy s Michaelem Dudikoffem. Film má příběh, sice jednoduchej, ale to vůbec nevadí. Je zde dost akce, především střílení. Herecké obsazení je na tom dobře, dost herců mě ve filmu baví. Dudikoffova role velitele čety mu opravdu sedla. I hudba je ucházející. To, že se film povedl je zcela zjevné v režii Aarona Norrise, který natočil celkem solidní filmy. Takže film hodnotím na slušných 80% = **** ()

SeBig

Dudikoff v jungli, celkem dost nudná záležitost, která nic zábavnýho či originálního do světa akčních či valečných filmů nepřineslo. A i když mám Dudikoffa rád, tak i tak mě to nebavilo. ()

Dale

Tento film jasne dokazuje, že aj o vojne vo Vietname sa dá natočiť zlý film. Veď čo by ste chceli, keď režisérom nie je ani Stone, ani Kubrick, ani Coppola, ale tvorca brakových béčok Aaron Norris. Horšie by to mohlo byť jedine, keby do hlavnej úlohy obsadil svojho brata. Dudikoff síce nie je bohvieaký herec, ale stále lepší ako Chuck. Zvyšné obsadenie je úbohé, scenár hrozný, viac ako jednu hviezdičku tomu proste dať nemôžem. ()

corpsy

Aj spoločnosť Cannon, kedysi uznávaná na poli béčkovej zábavy, pridala trošku do piesočku menom ČATA. Dielo je však na míle vzdialené vyššie spomenutému snímku a to nielen kvalitatívne, ale hlavne tým, že je to len obyčajná oddychová zábava, ktorou ale z počiatku možno ani nechcel tento film byť. Tak či tak, pripomeňme si na akých jednoduchučkých snímkach sme poniektorý vyrastali, pre nás vtedy dokonalá filmárčina. ()

Courtemanche

Dudikoff připravený k velení i bez charizma, četa k nicnedělání, ale víc by asi stejně neuhráli. Děj poslaný na dovolenku.1,5/5 ()

Mol

Béčková megastar Michael Dudikoff ve skvělé formě. Ačkoliv se jedná o béčko, tak rozpočet vypadá dost velký, protože se za film vystřílí tak 200.000 nábojnic. Je to tedy poměrně akční snímek, který se bohužel nedokázal zbavit béčkových klišé a tak ho shazují ne jen špatné herecké výkony, ale také hudební doprovod, který se skládá z asi jen dvou melodií, které se opravdu do akčních pasáží nehodí. Závěrečný masakr ve vesnici, kde lítají náboje, střepiny, děti a slepice vzduchem je k opravdovému zamyšlení, jak musela být tato válka hrozná. Lidé kteří neměli nic kromě svého přístřeší z listů palem a nějaké to políčko, přišli i o toto nic spolu se svými životy. ()

noriaki

Velitel Čety přišel v té fázi Dudikoffovy kariéry, kdy se ještě Cannon Films nevzdali myšlenky, že by z něho mohl být etablovaná hollywoodská hvězda. Scénář tudíž obsahuje postavy projevující emoce a téma přináší určitou myšlenkovou nadstavbu. Hrdina v hlavní roli ovšem nabízené berličky s díky odmítnul a všechny šance promrhal. Protože ani volba režiséra nebyla z nejšťastnějších, tak se z původně slibného námětu stalo tupé béčko křičící nevyužitými ambicemi, a napříště si Dudikoff na nájem vydělával účinkováním v tupých akčňácích. ()

JohnSmith

Až mě samotného překvapilo,že to nebylo tak strašný. Režijní debut Aarona Norrise asi navždy zůstane jeho nejlepším filmem. Snaha Michaela Dudikoffa stát se charakterním hercem zrovna moc nevyšla,ale nebylo to tak zlý, jako když se snažili jiní borci z béček. Katastrofou je samozřejmě český dabing. Takže když se to vezme kolem a kolem,dá se na to dívat. ()

Jello Biafra

O vietnamskej vojne toho bolo v priebehu 80tých rokov natočeného dosť. Vedľa klasík ako Platoon od Olivera Stonea či Full Metal Jacket od Kubricka tu vznikali aj pestré béčkové akčňáky ako napríklad Útek z Vietnamu s Davidom Carradinom či titulný film Veliteľ Čaty. Jedná sa pochopiteľne o film absolútne vzdialený od reality vietnamského bojiska a navyše tu je veľký problém nájsť aspoň jednu sympatickú postavu. ()