Willy Kufalt

Poté, co jsem zůstal fascinován z mnoha dílů původní The Twilight Zone (1959–1964), jsem se rozhodl okusit (zatím) alespoň 1 díl z mladšího bratříčka jménem „Krajní meze“... a musím říct, že toto rozšíření obzorů mě pouze ještě více přesvědčilo o nadčasové genialitě Zóny soumraku. Nejen ve srovnání s ní pak působí pilotní epizoda Krajních mezí jako totálně vyčpělý a ryze průměrný pokus o středometrážní žánrový film v dobách pravěku televizního vysílání. Asi nejvíc mě zaujalo úvodní promluvení k divákům, pak jsem zůstal nějakou dobou napjatý a zápletka odehrávající se přímo v prostředí rozhlasového studia mě zaujala. Jenomže tempo se i navzdory nedlouhé stopáži únvaně vleklo, po většinu času tomu scházela napínavá atmosféra a pokud se děj v druhé polovině přesunul k akci s počítačovým monstrem, byla menší filmová tragedie na světě. Triky v rámci dobových možností ujdou, ale jinak tento primitivní příběh v stejně tak naivním zpracování dneska zachraňuje především dokumentární historická hodnota a s ní jedinečná možnost nahlédnout do mediálního světa roku 1963 hned ve dvou vrstvách – sledováním této TV inscenace a současně v rámci děje z rozhlasového studia. ()