Byl jednou jeden dům
Režie:
František FilipKamera:
Rudolf Stahl ml.Hudba:
Jan F. FischerHrají:
Jana Hlaváčová, Zdeněk Řehoř, Josef Vinklář, Jaromír Hanzlík, Josef Somr, Jiří Sovák, Josef Abrhám, Jaroslava Obermaierová, Libuše Švormová, Josef Bláha, Alena Vránová, Vladimír Ráž, Jiří Vala (více)Obsahy(1)
Žižkovský činžák žije dál v denních starostech, ale všechno v něm je zahaleno smutným tajemstvím a napjatou atmosférou. V bytě správcové domu Anděly Hrachové se najednou po letech objeví Ludvík. Její Martin v něm poznává otce a my nejstatečnějšího člověka ze všech. V každé hodině, v každé minutě podstupuje krajně náročnou zkoušku svého charakteru a takové zkoušce jsou tu vystaveni i další lidé. Zavírat oči před skutečností nebo se zatím někam schovat a v zátiší přežít prostě nelze, člověk musí osvědčit své pravé kvality. Paris Nerudný si bere Růženu Soumarovou. Martin Hrach se zamiloval do Pipiny Ulčové a s pomocí kakaa si pořídil umělou tuberkulozu, aby se vyhnul nasazení do Říše. Martinův otec Ludvík, pronásledovaný gestapem, našel úkryt v domovnickém bytě Anděly Hrachové. A Martin se nakonec kvůli Pipině přihlásil do Říše dobrovolně. Konec fašismu se blíží... (oficiální text distributora)
(více)Recenze (6)
Symbolický úvod – na tabuľke označujúcej Bagounovu ulicu pribudol nemecký nápis. Dňa 27. mája 1942 bol v Prahe spáchaný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Heydricha. A od toho sa odvíjajú udalosti v žižkovskom dome. ()
Asi nejzajímavější díl. Hodnocení: 85 % ()
Kvalitní scénář, skoro všichni dobří herci té doby, co víc si mohl režisér (a co si může divák) přát. ()
Zrovna tenhle díl je pořádnej rudej hnůj. ()
Tak si malujte nahatý ženský, ty jsou víc na odbyt a nebudou po ránu řvát...🤣🤣🤣 Manželé Ulčovi (Dana Medřická a Josef Větrovec ) mají v ložnici rozhlasový přijímač Empo Poem, vyráběný v letech 1940/41 Českou továrnou EMPO..... Přístroj je v souvislosti s nařízením zapečetěn a označen cedulkou „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí“.... Růžena (Jaroslava Obermaierová) se vdává v kostele sv. Prokopa na Žižkově. Od místa jejího bydliště je to cca tři kilometry..... Když obyvatele domu probudí mohutná střelba, nevědí ještě že je to z okolí kostela svatých Cyrila a Metoděje, kde se ukrývají parašutisté kteří popravili Heydricha. Střelbu by mohli slyše velmi dobře protože kostel je od nich vzdálen necelý kilometr. Mimochodem Josef Vinklář (Arnošt) si zahrál i ve filmu Atentát (1964) zrádce Čurdu. ()
Galerie (20)
Zajímavosti (7)
- Když obyvatele domu probudí mohutná střelba, nevědí ještě, že je to z okolí kostela svatých Cyrila a Metoděje, kde se ukrývají parašutisté, kteří popravili Heydricha. Střelbu by mohli slyšet velmi dobře, protože kostel je od nich vzdálen necelý kilometr. Mimochodem Josef Vinklář (Arnošt) si zahrál i ve filmu Atentát (1964), a to zrádce Čurdu. (sator)
- Manželé Ulčovi (Dana Medřická a Josef Větrovec) mají v ložnici rozhlasový přijímač Empo Poem, vyráběný v letech 1940–1941 českou továrnou EMPO. Přístroj je v souvislosti s nařízením zapečetěn a označen cedulkou: „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí.“ (sator)
- Natáčeno v Opatovické ulici na Starém Městě (filmový dům v Bagounově ulici), Karlově náměstí, kostele Svatého Prokopa na Sladkovském náměstí v Praze na Žižkově, náměstí Jana Palacha, Novotného lávka, Letenských sadech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
Reklama