Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 11x60 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka

Když máš v chalupě orchestrion....To je jedna z nejkrásnějších českých melodií,které znám.Býval to nejoblíbenější seriál mého dědy a mě nikdy nějákým způsobem nevadil.Zrovna nedávno jsem viděla díl jak Bohuš Císař do jezera vhodil na vlasci připevněném na klacek kapra,kterého si přinesl s sebou v kabeli a dělal ,že ho chytil a začal křičet PANE DOMÁCÍ,PANE DOMÁCÍ :-D.Nebo díl kde se Bohdalce oba pánové dvoří a pan Sovák přitom spadne do vody ve vaně,která byla pod oknem...Kam se na takovou klasu hrabe Helena a Ordinace apod...(3.7.2012)

nostalgické -3* ani tomuto kultovnímu seriálu jsem nepřišel nikdy úplně na chuť. Plejáda slavných herců předvádí určitě kvalitní výkony, ale scenáristicky to je mimo mě. A asi jsem nikdy neviděl všechny díly, proto jsou možná mé 3 hvězdičky i trošku nadhodnocené. Ale kdo ví, třeba v důchodu mě to ještě chytne ;-))) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](24.7.2018)

Zásluhou populárních herců a řady situací, ve kterých se mnozí snadno najdou (výlet do Prahy za kulturou a nákupy, vesnická zábava, promoce na Karlovce), lze u Chalupářů jistě na pár horkých nedělních večerů vypnout, ale jejich hlavní přínos dnes, v konkurenci bezpočtu zdařilejších komediálních seriálů, s lepší dramaturgií, vtipnějšími replikami a alespoň náznakem morálního ponaučení, vidím osobně především v tom, že ukazují preferované hodnoty a ideální (schválenou) verzi bytí v pozdně socialistickém Československu, tedy bytí vcelku poklidného (touha po klidu na život a práci je ostatně hlavním důvodem, proč je Evžen exkomunikován na venkov), ale také naprosto otupělého, povrchního a prázdného. Více v mém zhodnocení Chalupářů bez (n)ostalgie.(24.7.2018)

Co k takovým seriálům psát více? I tento využil všeho hereckého potenciálu, co zde tehdy byl, navíc brilantní ve složce humoru - Jiří Sovák, jehož postava mě chytla už po deseti minutách dílu prvního (což se mi při seriálech často nestává, vždy mi určitou dobu trvá, než se sžiji), je zárukou toho, že se v pravidelných intervalech bavím. Ostatní známé tváře taktéž nezaostávájí, ač si myslím, že pan Kemr vytvořil lepší role. *** Doplněk (31.8.2009): Původních pět hvězd platilo po dvou epizodách, po shlédnutí všech 11 dílů opatrně přiznávám, že ne všechny části se z hlediska zábavnosti povedly (Kapřín, Smírčí soudce). Oblíbené díly: Romeo z autobusu, Kapr.(23.6.2009)

Výborná seriálová klasika. Na svoji tobu bylo unikum natočit seriál s anbsencí jakékoli propagandy a ideologie. A povedlo se. V seriálu jsou také výborné hlášky hlavně od pánů Jiřího Sováka, Josefa Kemra a Josefa Hlinomaze. Všechny díly jsou výborné, ale mě se nejvíce líbil díl Romeo z autobusu.(19.8.2005)

• - Děti se bály Jiřího Sováka (Evžen Huml), protože je stále napomínal. (M.B)

• - : V díle „Romeo z autobusu“ vybízí před odjezdem do Prahy řidič autobusu Tonda Čihák (Vladimír Menšík) všechny cestující, ať si nastoupí, přičemž nastupuje jako poslední. Autobus však nastartuje ještě předtím, než je řidič uvnitř. (Willy Kufalt)

• - Scéna v prvním díle, kde se Evžen Huml (Jiří Sovák) postříká prasklou hadicí Bohouše Císaře (Josef Kemr), se točila pouze jednou. (M.B)