Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Lída Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka, Vladimír Fürst

nostalgické -3* ani tomuto kultovnímu seriálu jsem nepřišel nikdy úplně na chuť. Plejáda slavných herců předvádí určitě kvalitní výkony, ale scenáristicky to je mimo mě. A asi jsem nikdy neviděl všechny díly, proto jsou možná mé 3 hvězdičky i trošku nadhodnocené. Ale kdo ví, třeba v důchodu mě to ještě chytne ;-))) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](24.7.2018)

Jeden z nejlepších československých komediálních seriálů a to nejen díky skvělým příhodám, ale zejména pak skrze hvězdné obsazení, kterému tentokrát vévodí Jiří Sovák s rolí Evžena Humla, jenž mu dokonale sedl, a Josef Kemr, kterému postava Bohouše Císaře taktéž padla jako přišitá. Oblíbil jsem si také Josefa Větrovce či Vladimíra Menšíka, který tu i v menším prostoru potvrzuje své herecké kvality. Za zmínku stojí také Josef Vinklář jakožto zeť Alois řečený Siola. :) Chalupáři mají tu úžasnou vlastnost, že jsou skvělou oddechovkou, mají kouzelné prostředí útulné vísky a vedle ostatních zmíněných kladů také nezapomenutelnou úvodní písničku s hlasem Waldemara Matušky.(12.1.2018)

Jiří Sovák předvádí v Chalupářích, stejně jako v Byli jednou dva písaři, spolehlivě Oscarové výkony! Zkuste si schválně prostudovat jenom jeho řeč těla! Buďme pyšní, že se v naší malý zemi narodili tak úžasný herci, že můžeme mít to potěšení prožívat jejich geniální variace v naší rodný řeči. A že občas někoho strhla hnusná totalita? A co je nám potom? Nehrajme si na hrdiny, zvlášť teď, když naše "hrdinství" nemáme šanci nikde ověřit. A vzdávejme těm hercům hold. Většině z nich už pouze "in memoriam". Ale ještě jsou tu s námi např. Lubomír Lipský, Jiřina Bohdalová nebo Josef Somr. Važme si toho, že tu můžeme být s nimi!(17.12.2007)

Tenhle seriál začali vysílat, když jsem byla puberťačka, kterou sejránkovalo skoro všechno na světě a nejvíc doma. Světe div se, Chalupáři se mi líbily už tehdy a líbí se mi i dnes. Jezdila jsem na prázdniny do stejné vísky jaká je zde popsána. Ano byly tam i výbory, ale prostě to tak bylo, všichni si viděli do talíře. Propaganda? To by asi snad vypadalo jinak, všude by byly vlaječky, opravovali by se zemědělské stroje a za každou druhou replikou by znělo soudruzi. Tady jde zcela o něco jiného, o vtipnou zábavu podpořenou skvělými hereckými hvězdami.(19.1.2013)

Tady je to opravdu složité s hodnocením. Na jednu stranu to bylo dílo opravdu ryze normalizační, prakticky o ničem. Filip tvrdí že byl o ,,člověčenství'' a proto se tak ujal. No už jen fat, že to bylo jedno z anestetik aby lid zapomněl jej řadí k dalším normalizačním výtvorům. Jenže. Tady se opravdu sešla hromada dobrých herců a já si myslím, že dát do kupy Sováka s Kemrem byl geniální tah. Takže ano, je to komunální satira. Ale kupodivu stále baví. Vesnice jsou totiž stále plné svérázných postaviček místních i Pražáků... To konec konců vysvětluje i ony až neuvěřitelné promítací úspěchy Babovřesek... Takže já dávám za čtyři, už jen za tu vzpomínku na mládí kdy jsem seroš sledoval v televizi a navíc na venkově u babičky. * * * *(1.7.2015)

• - Promoce Slávka (Jiří Schmitzer) se natáčela v Praze na Karlově Univerzitě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - V průběhu natáčení ve Višňové se nechal Vladimír Menšík vyhecovat a šel s místními na hon a i když nechtěl zastřelit kance a mířil schválně vedle, tak ho opravdu zastřelil a dodnes je jeho hlava v místním hostinci. (Redyx1)

• - Nápad vůbec nesundávat pokrývku hlavy byl nápad Jiřího Sováka. (Kulmon)