Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 11x60 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka

Nejlepší český seriál , plný hereckých osobností , kterým vévodí nezapomenutelní Jiří Sovák a Josef Kemr , dva nerozluční sokové snad ve všem možném , nuceni trochu proti své vůli spolu ze začátku žít v jedné chalupě. A jak to tak bývá , stanou se z nich nakonec přátelé. Seriál je plný vtipných a komických situací a semeniště hlášek všeho druhu. Nemám co bych ještě více dodal k této seriálové perle! Seriál: 90%(16.3.2006)

Dobova klasika se Sovakem a Kemrem v hlavnich rolich. Tento serial ma znamenity dej - kazdy dil byl originalni a vykony skvelych hercu z nejlepsiho umeleckeho "vrhu" byly nezapomenutelne. Je to jeden z nejlepsich ceskych serialu, a tak mu davam s klidnym svedomim 5 hvezd. "Když máš v chalupě orchestrión, nevnímáš jak ten čas letí....(14.7.2006)

Kecy o stranických výborech jsou jasně trapné, Sovákova kreace cholerického dědka se neomrzí, i když jí chybí jakýkoli další rozměr, jak tomu je např. v Písařích. Normalizační seriál, který se odehrává na tak typickém místě pro socialistické Československo a dá se sledovat s docela viditelnou chutí, už třeba jen kvůli něžné hudbě Luboše Fišera :-)(25.3.2008)

"Zas má tu hlavu, jak když kopne do drnu !!" ;) Kdysi velký režisér František Filip, kterému se do natáčení Chalupářů vlastně příliš nechtělo a který sám po letech přiznal, že v jejich neoddiskutovatelný divácký úspěch nevěřil, který jak už jsem kdysi psal, si zejména uměl vybrat skvělé herce, které dokázal i v nebezpečně velkém množství ukočírovat, jen namátkou Vladimír Menšík, František Filipovský, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař či Josef Hlinomaz, a podobně jako v případě bezchybného Cirkusu Humberto bravurně zvládl uchopit nepříliš poutavou látku a přeměnit ji ve zlato.. Ty zřejmé normalizační prvky, vzorový model JZD, dobovou kolegialitu moderního socialistického člověka či český socialistický fenomén chatařů, totiž najdete prakticky v každé scénce, přičemž však seriálu jako celku prakticky vůbec neubližují, byť především díky hereckému koncertu pánů Jiřího Sováka a Josefa Kemra, právě oba jmenovaní činí ze záležitosti o jedenácti epizodách s neuvěřitelně naivním a jednoduchoučkým dějem dokonalý fenomén.. Ze seriálu čiší naprostá pohoda, k níž měrou nemalou přispívá i tradičně výborná hudební složka Luboše Fišera, byť tedy slovo tradiční ji poměrně slušně vystihuje, on si totiž Fišer celou kariéru vystačil s několika motivy, které prostě jen neustále cpal všude možně až do zblbnutí, těžko soudit, zda šlo o lenost, a tak ve výsledku jeden ani nepozná rozdíl mezi Arabelou, Chalupáři či třeba libovolným animákem, k němuž tvořil hudbu, včetně Matuškova skvostného ústředního hitu Když máš v chlapě orchestrión, kterou soudruzi po Waldemarově emigraci samozřejmě na čas poupravili, já osobně si však nejvíc užívám ten naprosto dokonalý herecký výkon Jiřího Sováka, který coby bývalý kontrolor navenek cholerik, rapl a moralista, ve skutečnosti však velmi empatický člověk, vlastně hraje sám sebe, i podle slov jeho manželky, když předvádí ve své životní roli své mistrovství, sledovat jeho řeč těla, mimiku, každičké gesto, to je opravdu zážitek, nemluvě o těch hláškách, z nichž velká spousta zcela jasně pochází přímo ze Sovákovy hlavy jako důkaz parádní improvizace, některé repliky, u nichž znovu a znovu čůrám smíchy, v tuzemské tvorbě snad nemají obdoby !! Minimálně v té seriálové.. Často mi navíc ty Sovákovy kreace silně asociují žlučovitého mistra Louise de Funèse..Jen namátkou: "Nemoh by sis pouštět ty detonace až po jídle ?? Vždyť jsme tady jak na frontě.." ;) Neskutečně baví i to vzájemné špičkování a soutěžení mezi Sovákem a Kemrem, které v rámci jejich seriálového vztahu přechází ve skutečné přátelství, právě tento vztahový vývoj vyznívá neskutečně věrohodně, pravděpodobně i díky tomu, že oba herci typově i povahově velmi rozdílní si k sobě také cestu hledali velmi těžko.. Často si říkám, jak by to celé dopadlo, kdyby bohužel jiný velikán naší kinematografie Jaroslav Marvan, jemuž byla původně role Evžena Humla určena, přičemž Sovák byl až třetím vybraným v pořadí, spolu jim to s Kemrem slušelo opravdu náramně, neskonal tak brzy.. II Viděno kompletně celé !!(25.9.2013)

Nejgeniálnější seriál, co u nás kdy vzniknul! Za tim si od puberty pevně STOJIM, přestože/právěže jsem pak poznal třeba už i ty nejgeniálnější americký seroše, se kterejma si chytrostí a zábavností "D Kottydžrs" fakt nezadaj;) Opravdu těžko si představit léto bez tohodle legendárního kultu! Osvědčená idea "Sovák na venkovskym odpočinku" zafungovala neomylně, kor když z něj udělali takovýho ukrutnýho rapla:) Horníčka nahradil neméně fenomenální Kemr a hlavně prostředí se přetransformovalo z jedný chalupy ve francouzskym zapadákově na českou, malebně-socialistickou vesnici s hvězdně obsazeným buranstvem. Všech jedenáct dílů plnejch naprosto vyrovnaný zábavy a scénáristický kvality... a těch hlášek, tomu se žádnej jinej náš televizní počin nikdy nedokázal a nedokáže zákonitě přiblížit, páč takový herci se už nerodí, natož tvůrci jsou dneska tak vyčpělí až HANBA!(12.6.2011)

• - Promoce Slávka (Jiří Schmitzer) se natáčela v Praze na Karlově Univerzitě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Vladimír Menšík obdržel za natáčení 108 000 Kč, jeho kolegové Josef Kemr a Jiří Sovák 70 000 Kč. Gabriela Vránová si přišla na 12 000 Kč. Celkový rozpočet činil přes 12 000 000 Kč. (M.B)

• - Jiří Sovák a Jiří Schmitzer v seriálu představují dědečka a vnuka. Ve skutečnosti byl jejich vztah otec a syn. (MTHRFCKR)