Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 11x60 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka

Podle mě je tohle jednoznačně nejlepší český seriál, který nejen, že prakticky neobsahuje jakoukoli propagandu, ale naopak svým skvělým, přesně mířeným, humorem zesměšňuje některé aspekty své doby. Snad ve všech rolích tu můžeme vidět ty nejlepší herce a herečky z několika generací. Zkrátka pohodový seriál nabitý klasickým českým humorem. 100 %(8.1.2008)

klasika-super seriál,i slušne bonusy na dvd. Akurát neviem prečo nekúpil tú chalupu Bohumil Císař - teda p.Kemr ?? prečo bol opakovane na montážach v cudzine, podľa dostupných zdrojov to neprepil,na alimenty nedával,tak kde dal tie peniaze ??? to nemal 10 000 ČsK na chalupu kde býval? No nič len taká nelogičnost-ale sreiál super.Dá sa vidieť opakovane. Ale predsa ešte prečo cigáň (hral pôvodom slovák Oto Lackovič) prečo hovoril po slovensky ?? Tak tú časť nemusím.Už v čase premiéry sa ani v mojom okolí tento fakt nestretol s pochopením.(25.4.2011)

Ženiální komediální seriál s velkou plejádou naší tehdejší herecké elity, kterou ani v současnosti nemá šanci nikdo a nic překonat! Je o krásném přátelství mezi Evženem a Bohušem, které jim závidí celá vesnice. Jeden druhého má rád a i když Evža občas vyletí, tak díky Bohušovi nemá šanci zůstat dlouho vážný. Každičká postava má svůj unikátní charakter, vše je o pohodě, humoru a ani přílišnou agitku, snad kromě "soudruhování", jsem nezaznamenala. Škoda, že se takové perly naší kinematografie pomalu dostávají do pozice filmů pro pamětníky a nic podobně hodnotného se netočí.(14.8.2014)

Na tenhle seriál jsem se zase po letech podíval s chutí a radostí. Motivoval mě k tomu jiný seriál - Byli jednou dva písaři. Ale je zřejmé, že jde o zcela rozdílné seriály, ačkoliv se může zdát, že ta podobnost tam je - dva postarší pánové, dům na venkově a jednotlivé díly založené na nějakém vědeckém pokusu (Písaři) / anekdotě (Chalupáři). Ale Filip nebí Roháč a Kemr není Horníček... což nemyslím nijak špatně!(7.4.2011)

Tady je to opravdu složité s hodnocením. Na jednu stranu to bylo dílo opravdu ryze normalizační, prakticky o ničem. Filip tvrdí že byl o ,,člověčenství'' a proto se tak ujal. No už jen fat, že to bylo jedno z anestetik aby lid zapomněl jej řadí k dalším normalizačním výtvorům. Jenže. Tady se opravdu sešla hromada dobrých herců a já si myslím, že dát do kupy Sováka s Kemrem byl geniální tah. Takže ano, je to komunální satira. Ale kupodivu stále baví. Vesnice jsou totiž stále plné svérázných postaviček místních i Pražáků... To konec konců vysvětluje i ony až neuvěřitelné promítací úspěchy Babovřesek... Takže já dávám za čtyři, už jen za tu vzpomínku na mládí kdy jsem seroš sledoval v televizi a navíc na venkově u babičky. * * * *(1.7.2015)

• - Hana Maciuchová byla v době natáčení životní partnerkou Jiřího Adamíry, který hrál v seriálu lékaře a partnera postavy Aleny Vránové, která jezdila do Třešňové na letní byt. (M.B)

• - Každý díl se točil 10 dní. (M.B)

• - Titulní píseň v podání Waldemara Matušky se pouštěla nějaký čas tzv. instrumentálně. Zpěv pana Matušky byl vynechán a mohli jsme tak slyšet jen hudební motiv - to vše jen kvůli tomu, že zpěvák emigroval do USA a jeho hlas byl tak nežádoucí. Po roce 1989 se vše vrátilo do původní podoby, jakou známe dnes. (Stocki)