Epizoda 7 (E07) (epizoda)

Drama / Historický

Československo, 1971, 52 min

 • topi80
  *****

  Setkání s Thámem a Butteauovými je sice dost velká náhoda, ale celkově jde o jeden z nejsilnějších dílů. František jako dobře situovaný venkovský kupec a dříve měšťácká rodina dře bídu s kočovným divadlem. Síla přátelství se znovu projevuje naplno. Ještě více než ve Věkově materiální výpomoci však rezonuje v Thámově promluvě, která by se dala shrnout do nadčasově moudré věty "buď rád, že máš dobré a důstojné živobytí, a muziku si nech jako koníčka".(22.3.2019)

 • honajz
  *****

  Možná můj nejoblíbenější díl tohoto seriálu. Nejenom, že František projde dost podrazáckou zkoušku svého otce, ale navíc je zde určitá myšlenka, se kterou se ztotožňuju - tedy to, že všichni chtějí do Prahe, jakožto toho velkého a hlavního města, aby pak zjistili, jaké šméčko tohle město je, a že je často ve spoustě věcí daleko horší než jakákoliv vesnice nebo menší město. A že tohle město bere iluze, naděje, sny, čistotu a (tu dobrou) naivitu.(16.2.2020)

 • sator
  ****

  Paula promluvila :-)(27.2.2018)

 • choze
  *****

  Silný - dramatický a dojemný - díl. Výborná scéna otcovy zkoušky Františkova charakteru i scéna opětovného setkání s Thámem a Paulou končící působivým Thámovým deziluzivním varováním. Sledovat společné dialogy Brzobohatého s Lukavským je díky charizma, talentu a umu obou panů herců čirá radost.(11.4.2018)

 • mchnk
  *****

  Předchozí strastiplná cesta domů, dlouhé měsíce odříkání, dobrovolné pokory a smíření se s otcovou nadvládou, ještě pevněji utuží Františkův ničím a nikým nezlomený charakter. Což se projeví hned několikrát a pokaždé ve zcela jiné atmosféře, nicméně všechny tyto nastalé situace má náš student plně pod kontrolou, aniž by při tom utrpěl jeho morální kredit, svědomí či dokonce úcta k otci, matce i přátelům, kterým ze srdce rád pomůže, protože to tak svobodně cítí a dle toho jedná, stejně jako v otázce své budoucnosti, kterou chce naplnit i proti vůli zmíněných lidí. Pro československého diváka je tento díl naprostá slast, to, co zde předvádí trojice Pivec - Brzobohatý - Hegerlíková je skutečně nádhera, do naprosté dokonalosti dovádí tuto epizodu i krátký rozhovor s Žalmanem a osud Tháma se zchudlou rodinou Butteauových.(16.2.2020)