F. L. Věk (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1970 - 1971, 11 h 35 min (Minutáž: 13 x 53 min)

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Srnka

Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová, Gabriela Vránová, Jiřina Bohdalová, Martin Růžek, Karel Höger, Zdeněk Řehoř, Eduard Cupák, Josef Kemr, Květa Fialová, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Pavel Landovský, Jiří Adamíra, Vladimír Menšík, Ota Sklenčka, Bedřich Prokoš, Josef Hlinomaz, Roman Skamene, Soběslav Sejk, Josef Beyvl, Petr Haničinec, Stella Zázvorková, Vladimír Krška, Bohuš Záhorský, Ilja Prachař, Vítězslav Vejražka, Vladimír Hlavatý, Josef Somr, Otakar Brousek st., Miloš Nedbal, Nina Popelíková, Vladimír Ráž, Jaroslav Moučka, Jan Skopeček, Jiří Vala, Jaroslava Pokorná, Jaroslav Satoranský, František Kovářík, Štěpán Bulejko, Jiří Zahajský, František Hanus, Pavla Maršálková, Alena Kreuzmannová, Jan Libíček, Mirko Musil, Gustav Nezval, Antonín Sedlák, Jindřich Hrdý, Otto Zelenka, Zdeněk Hodr, František Holar, Ludmila Roubíková, Josef Haukvic st., Václav Švec, Jiří Valenta, Karel Netolický, Pavel Kolínský, Jiří Pleskot, Jaroslav Maršálek, Josef Burda, Jan Bajer, Otto Šimánek, Karel Hábl, Viktor Preiss, Jaroslav Cmíral, Ladislav Trojan, Karel Vavřík, Magda Maděrová, Jiří Kodet, Aleš Morávek, Karel Meister ml., Otto Kinský, Hana Houbová, Jarmila Beránková, Vít Pešina, Ilona Jirotková, Otto Lackovič, Hynek Němec, Karel Pavlík, Ferdinand Krůta, Josef Koza, Pavel Spálený, Jiřina Bílá, Lena Birková, František Vicena, Bohuslav Kupšovský, Jaroslav Raušer, Jindřich Narenta, Jaroslav Čejka, Miloslav Šindler, Eduard Haken, Karel Berman, Jaroslav Horáček, Ivo Žídek, Dalibor Jedlička, Marta Boháčová, Eva Zikmundová, Jadwiga Wysoczanská, Pavel Ždichynec, Vlastimil Harapes, Bohumil Reisner, Michaela Vítková, Marie Fischerová-Wolffová, Milena Kleinerová, Zdeněk Kryzánek, Vladimír Šmeral, Emil Rohan, Radovan Lukavský, Jan Tříska, Svatopluk Skládal, Vladimír Hrabánek, Ota Motyčka, Bohumil Švarc st., Antonín Jedlička, Ivo Niederle, Jiří Blažek, Jan Bösser, Jaromír Hanzlík (vyp.), Karel Meister st., Alena Vránová

Karel Kohout

Scénografie:

Jan Zázvorka

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Ach jo, moc rád bych dal vyšší hodnocení, ale zrovna tahle doba není pro mně vůbec lákavá, a zrovna tahle kulisa, ve které se seriál odehrává, vůbec není zajímavá. Všechno, co v seriálu je, už dobře znám a opravdu jsem se nepotřeboval v těchto věcech hrabat. Teď bych řek, že to byl zbytečně zabitý čas. "Staříci" zde hrájí omladinu, češi jak blázni vzdávají holt císaři a pak hrají hry s mnoha skrytými narážkami. Aspon že se tam sešlo tolik zajimavých českých herců, to je jediné plus. A pak začátek byl trochu zajimavý. Výprava a všechno kolem hodně dobrá, ale to nepomáhá, když vše ostatní je velká nuda. Temno by mně určitě bavilo mnohem víc (stejně jako husitská trilogie)(20.10.2010)

Viděno z dnešního pohledu vůbec nechápu, jak se české televizi podařilo natočit něco takového a to ještě ve velmi pohnuté době, kdy vlastenectví nebylo bráno jako přednost. Při televizní premiéře jsem nevěřícně zírala na tento koncert naší herecké špičky, který doplňovala skvostná výprava a skvělá hudba. I teď po 40 letech od natočení tohoto seriálu na mne stejně jako kdysi z jeho klidu a harmonie dýchlo kouzlo starých časů. Tak si tu sedím a nechávám kolem sebe zvolna plynout příběh, v němž skupinka českých vlastenců kdysi dávno bojovala za národní cíle. Můj upřímný obdiv patří Františku Filipovi, který tak bravurním způsobem dokázal dostat na filmový pás obsáhlý román Aloise Jiráska. Myslím, že v naší seriálové produkci nemá konkurenci i když musím dodat, že pan Kramerius, pan Thám i pan Věk by se divili, jak dneska dáváme tomu „češtinovi“ zabrat.(26.7.2011)

Ke knihám Aloise Jiráska jsem si nikdy nevytvořila vztah, který by si asi zasloužily, ale pro tento seriál mám opravdovou slabost a vždycky, když je v televizi, tak prostě nemůžu odolat. F. L. Věka považuji za snad vůbec nejpovedenější seriál, který byl u nás natočen. Seriál je zasazený do doby dosti vzdálené, takže zkrátka nemohl být toliko ovlivněn soudružskými tendencemi, tak jako to bylo v seriálech zobrazující tehdejší současnost, nebo minulost teprve nedávnou. Tvůrci měli tudíž v ledasčem daleko volnější ruku, než kdyby si vybrali ke zpracování soudobé téma. Režisér Filip si s materiálem skutečně pohrál a zobrazení událostí vyznívá zcela autenticky. Scénář, hudba, kamera jsou naprosto perfektní, ale snad úplně všemu dominují herecké výkony. V seriálu se objevila tehdejší skutečná špička, a že to byli paní herečky a páni herci. Ve srovnání s nimi řada dnešních představitelů seriálových rolí působí dojmem nevýrazných celebritek, než skutečných umělců. Radoslav Brzobohatý v hlavní roli byl naprosto famózní a zdaleka nejenom on – pan Lukavský, pan Höger, paní Medřická nebo pan Pivec s paní Hegerlíkovou. To byl prostě koncert. A i když duch seriálu byl spíše na vážnou notu, byly tam i humorné momenty, o které se myslím hodně postarala role paní Medřické. Můžu se vždycky potrhat smíchy u scény, když madame Butteau promlouvá ke své dceři - panně Lotty, že posledně v představení přinesla akorát svícen, ačkoliv ta si o sobě myslí, že je velká, jenom nedoceněná herečka, které brání v rozletu divadelní intriky. :-)(1.3.2014)

Podle mě nejlepší český seriál. Ač to mnohým zošklivuje školní povinnost, je to kus naší národní historie. Právě díky těmto lidem můžeme myslet, smát se, mluvit tak jak to děláme. Vynikající herecké výkony (těžko jmenovat jednotlivé herce, přesto bych vyzdvihl Záhorského a jeho proslovy o kráse české řeči), výprava, scénář, který vybírá z Jiráska přesně to důležité, navíc paralela s tehdejší (opravdu jen tehdejší?) přítomností. Všechny díly mám nahrané na vhs a rád se znovu a znovu podívám.(15.11.2005)

Naozaj vynikajúci seriál - ale rozhodne ho neodporúčam pozerať ako zvukovú kulisu pri inej činnosti. Toto je totižto "pán seriál" - a vyžaduje si navodenie správnej atmosféry, elimináciu rušivých vplyvov - a potom už len sledovať osudy Františka L. Věka a jeho národnobuditeľské snaženie. Naozaj skvelé dielo - vynikajúci herci, primerané tempo deja, poctivo filmársky zvládnutá práca. Pre mňa jednoznačne zlatý fond! Je mi len trocha ľúto, že sa to nenatočilo vo farbe, čo v roku vzniku seriálu nebolo až tak technicky nemožné. Naozaj škoda, že všetky tie krásne zábery si nemôžeme vychutnať vo farbe. Na druhej strane - čiernobiele videnie má tiež niečo do seba a dáva seriálu zvláštny nádych nostalgie... Rozhodne stojí za to vidieť!(24.6.2010)

• - V roce 1972 byl zrenovován rodný dům F. L. Věka - Heka. (M.B)

• - Úvodní znělkou je duchovní českobratrská píseň z Kancionálu sestaveného Janem Amosem Komenským, který vyšel roku 1659 v exilu v Amsterodamu. Jedná se o "Modlitbu za pokoru – Soudce všeho světa, Bože". (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - Natáčení poznamenala smrt Jaroslava Vojty. Roli starého Žalmana tak nakonec hrál Zdeněk Kryzánek. (jenik71)