Vražedné pobřeží

• Kanada Tropical Heat (více)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvůrci:

Sam Egan

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (více)

Série(3) / Epizody(66)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiální text distributora)

dewil21

Rozhalená hawaiská košile odhalující chlupatej hrudník, bouchačka zastrčená za gumou od kraťas a sandály, v kterých dohnal všechny mizery a lumpy... To byl Nick, svého času neodolatelný a nedostižný seriálový idol... Kecala bych, kdybych psala, že jsem to pravidelně nehltala, ale dnes mi to přijde úsměvný... ()

Gimp

No, inu co k tomuto seriálu napsat. Snad jen ze ty buchty nejsou zase tak nic extra, v Baywatch jsou lepsi. Hlavne Sylvie mohla byt hezci... Diry v zapletkach jsou snad jeste vetsi nez ta mezi zubama postavy Spidera... No to mozna ne ale prislo mi to jako dobrej for... Minimalne tak dobrej jako vetsina co je krz zuby (uz zase) procedi drsnak s culikem (ted nemam na mysli Rob Roye ()

Legas

Když tento seriál dávali poprvé, nevynechal jsem jediný díl. Teď bych se na něj nepodíval ani z nostalgie. Nesnáším ty písčité pláže, bary s koktejly a podobná cukrátka pro oko. Teď mám raději špinavé temné uličky. Tam se mají odehrávat zločiny a má je řešit drsnej dsňák s doutníkem, a ne tarzan s copánkem a rozepnutou křiklavě pestrobarevnou košilí. ()

Figu

Opět seriál, kterej mě bude vždy připomínat školní léta. Nevím jestli by mě to dnes bralo jako tenkrát, ale slibuju, že si v nejbližším budoucnu stáhnu nějakej dílek a zavzpomínám. Jinak musím podotknout, že v době slávy seriálu, kdy nám ho denně servírovala televize Nova, neexistoval větší seriálovej frajer, než byl Nick Slaughter! Byl natolik velkej boreček, že jsem si musel nechat narůst dlouhý vlasy, stáhnout je do culíku, začal nosit košile a kraťasy a drží mě to dodnes. Jen ten revolverek musím ještě dopilovat kurva... 95% ()

Teron

Ksáákru...na tomhle jsem vyrůstal a ještě si pamatuju ty chvíle, kdy jsem po škole běžel na první tramvaj, protože jsem měl jen hodinu do začátku týhle věcičky. Znělka se záběrem papouška a na jejím konci Nick vylézající z bedny se škodolibým úsměvem na tváři..sranda, akce a skvělej způsob, jak si tyhle dva lezli na nervy. Ostatně detektivové lezoucí si na nervy jsou základem dobrýho seriálu ()

• Ve scéně v baru Marissa (Gwynyth Walsh) vysvětluje Nickovi (Rob Stewart) svůj problém a hladí ho prstem po tváři. V záběru z jejího pohledu však používá jiný prst, než v záběru z jeho pohledu. (fifas2)
  • Seriál se pokusili v roce 2001 vzkřísit filmem Criss Cross (2001), který byl filmovou verzí dílu 10 a 11 ze druhé série, ale neměl úspěch a dál se nepokračovalo. (monolog)