Reklama

Reklama

Policejní odznak

(seriál)
  • USA The Shield (více)
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvůrci:

Shawn Ryan

Kamera:

Rohn Schmidt

Hrají:

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan (více)
(další profese)

Série(7) / Epizody(88)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze uživatele Ouwen k tomuto seriálu (7)

Série 1 (2002) (S01) 

24 s více kriminálním nádechem. Oba seriály pojí hodně syrová a autentická atmosféra, ale Shield působí přeci jen trošku více šablovitě. Což, rozhodně nevadí. Ony ty šablony jsou tak promakaný fenomenálním scénářem, že se tomu nedá nic vytýkat. Rozdíl i mezi 24 a Shield, je taky méně akce a Jack Bauer byl více morálnější, než Vic. Ale to neznamená, že je to úplný zmrd. Nepopírám, že mu rozhodně dělá problém najít balanc mezi tím správným a špatným, ale to považuji za takovou malou daň A VŠAK i za solidní challenge. Máme tu perfektně napsanou postavu, která propadá tomu svému zlému já (něco na styl Waltera Whita z Breaking Bad) a doslova vidím, čeho je schopný. To co si dovolil na konci první epizody, mě nechalo v šoku. Jak mám potom fandit, nebo soucítit s někým takovým? Ale sakra, Chiklis tady hraje tak skvěle, že si vychutnávám každou scénu s ním. Takže se na to podíváme s trošku náročnější optikou: Nelze úplně soucítit konání hlavní postavy a nejednou krát nasere a přesto si divák k němu musí najít cestu. VYPRACOVAT SI TO. Vnímat to. Být v tom a studovat jeho činy. Stát se na chvíli členem Strike Team a pocítit veškeré akce i následky s nimi. Tak tohle beru. Ono totiž, nepamatuji si kdy jsem sledoval něco tak napumpovaného charakterní atmosférou. Ta atmosféra gangů, špíny, syrovosti a všech těch ingrediencí, které tomu patří, zde jsou a nenechávají vydechnout. Musím potom pochválit i vedlejší postavy, protože tak precizně nejen obsazené a zahrané charaktery, ale aj především sepsané, klobouk dolů. Nejsou jen do počtu. Každá z těch postav je ta hlavní a má silné dějové linky, které se každou scénou rozvětví. Takže Shield má i hodně vysokou replaybilitu. I vedlejším postavám (je jedno, zda záporákům, či klaďasům), to hodně pálí a veškeré dialogové přestřelky, maj skutečnou váhu. Dutch je můj oblíbený charakter. Režie prostě nemá chybu, je dynamická, kreativní, nekompromisní a vtáhne do děje, tou buldočí kamerou. Shield je show, pro náročnější diváky, kteří si nechtějí nechat nic usnadnit. Je informativní, pestrá, atmosférická, autentická, nekompromisní a díky všem těmto chuťovkám - ZÁBAVNÁ. Musel jsem posunout svoje nároky a připravit se na něco inovativního, něco co mi bude i trošku proti srsti, takže jsem se musel vzdát některých svých, zaběhnutých limitů, abych si to co nejlépe vychutnal a téhlé investice po první sérii nelituji. ()

Série 2 (2003) (S02) 

Tahle série se motá kolem heistu, na Arménský prachy a taky se ta dějová linka tak nějak rozlévá po zbytku seriálu. Alespoň si to myslím já, že to tak bude. Krom toho, že druhá série si udržuje opravdu konzistentní úroveň, vůbec nepůsobí zesláble o proti té první a sem tam je to říznuté skvělou akční scénou. Plno vedlejších charakterů se pečlivě vykresluje a jejich herci odvádí absolutní maximum. Shield má sice určitou šablonu, dle které jede (mikro případy pro dvojici detektivů + války gangů) ale má i tunu mikro-zápletek a prvků, jako pozadí kolem Strike týmu, anebo osobní problémy s čímkoliv, čím si vedlejší postavy prochází. Je to nadopované zábavným a opravdu dramatickým obsahem. ()

Série 3 (2004) (S03) 

Jak kolega geklon pode mnou perfektně strhnul, čím tahle třetí série disponuje, tak se mi hůř bude mluvit o něčem, aniž bych vyzradil spoilery. Ale to čím, si prochází hlavní postavy, sakra. Myslím si, že i Banshee mi o proti Shield přijde už lehce pohádkové, protože tady to všechno vypadá až...kurevsky autenticky, dokumentárně a nekompromisně syrově. Tady člověk cítí tu váhu toho materiálu a umím si představit, že by to takhle i v realitě mohlo vypadat. Shawn Ryan je absolutní génius a z Ronnieho se stává pomalu moje nejoblíbenější postava spolu s Dutchem. Perfektně vyhrocený závěr. ()

Série 4 (2005) (S04) 

Čtvrtá série je plná změn - ale pro mě se jedná o absolutní vrchol seriálu, protože přirozeně se zde prolíná kontrast mezi třetí a čtvrtou řadou. Tam, kde předtím Vic šel klidně za hranu, se svým týmem, tak zde se dost krotí, protože toho má opravdu mnoho v sázce. A zatímco jeho kolega a nejlepší přítel s novým parťákem, se bortí samejma sračkama, je fajn vidět Vica trošku z jiného úhlu pohledu. Ale není pravdou, že úplně polevil. Jen jeho nejlepší kámoš dělá větší svinstva, takže v tom kontrastu se zdá, že Vic je andílek o proti němu. Některé epizody mě šokovali tím, jak to skončilo. Fenomenální akční scény, kterých je zde plno. A když se dá Strike team opět dohromady, tak není nouze ani o skvělej humor, hlášky a působí to jako nekompromisní adventura, napříč prohnilému LA. Byl jsem s klukama v tom autě, bavil se s nimi když měli super hlášky a kecalo se o ženských. Miluju tuhle partičku, vlastně je to dost možná moje nejoblíbenější seriálová parta, sakra. Novej záporák v podobě Mitchella, je dost možná nejlepší antagonista ZATÍM. Nová šéfová je super a též nepůsobí lineárně. Královsky jsem se bavil u každého momentu a slovo drama zde působí jako exemplární příklad toho, JAK se to má v praxi dělat. Shield je naprostá řezničina, chlapská a dospělá jízda bez sebemenší chybičky. Režie je víc, než fenomenální. Tady fakt nemám slov. ()

Série 5 (2006) (S05) 

Opět vrchol seriálu. Tentokrát díky charismatu Foresta Whitakera, kterej naprosto válí a působí autenticky. Chiklis vs. Whitaker je naprosté žrádlo a každá konfrontace nebezpečně napíná. Konec patří mezi nejvíce destruktivní co se týče emocí a totálně mě rozhodil. Je jedno, jak moc jsem to očekával, ta emocionální palice mi i tak způsobila újmu. Tam, kde pozvolna ledy tají v předchozích řadách, se to v páté řadě rozjede úplně nekompromisně. Shield prostě nemá žádnou slabinu, která by mi kazila zážitek. Unikátní zážitek, který ještě precizně rámuje špičková a realisticky-strategická akce. ()

Série 6 (2007) (S06) 

Mno a opět se budu opakovat - další vrchol seriálu. Vrchol, který přijde jak už zmínil geklon; v polovině řady. Místo Citróna, je zde Hezoun jako posila a musím uznat, že i Julian, jakožto nový člen do zásahové jednotky, působí skvěle a bavil mě. Jediné mínus vidím v tom, že můj oblíbenec Ronnie shodil porost, ale to protože ta jeho slečna o které se zmíní... haha. Brutalitou se též rozhodně nešetří a Whitaker i v těch pár epizodách se stihne opět precizně vyznamenat. Shane dělá čím dál větší sračky a jeho herec, Goggins ho hraje tak precizně, že se mi z něj zvedá žaludek. Chiklis předvádí herecký koncert a zejména jeho výbuchy emocí, kdy se sesype, vyvolávají husí kůži. Čeká mě teď finále a tak nějak si myslím, že seriál teprve vytasí to nejlepší, což je absolutně nepředstavitelné když si uvědomím, na jaké úrovni se už nachází. Jedinou výtku vidím v tom, že vedlejší charaktery a jejich konflikty - zejména mezi Dutchem a Billingsem, působí lehce dětinsky. ()

Série 7 (2008) (S07) 

Shield má jen těžko srovnatelného soupeře, protože dominuje v mnoha oblastech - přesto se nedokážu ubránit patrného zklamání z poslední epizody, ačkoliv se většina věcí tak nějak přirozeně uzavřela. Jestliže je však prvek, v čem Shield je králem všech králů, tak atmosféra - a já nemám na mysli prohnilé LA, syrovou režii a tak... nýbrž scény, kde se vůbec nemluví a nehraje žádná hudba - i prostá mimika všech zdejších postav, zanechá na divákovi znatelný impakt. Navíc; tenhle seriál má spousty vedlejších charakterů, kde každá má opravdu propracovaný rejstřík a dostane se vám pod kůži. Já si ani nepamatuju show, ve které bych přímo nefandil hlavním postavám a však těm vedlejším ano. Tím pádem - nějaké sympatie vůči Strike Back tam jsou, jenže vztah mezi Claudette a Dutchem ve mě třeba vyvolával větší komfort v tom smyslu, že mi byli víc sympatický a charismatický. Já si myslím, že postava Vica je hodně komplexní a i když nemohu pominout veškeré sračky, který udělal - dokázal přinést výsledky z praxe, protože... ono to na té ulici přeci jen funguje trošku jinak, než vám bude tvrdit kravaťák co sedí za stolem a počítačem. Vic i přes ty hovadiny co udělal, furt má určitý smysl morálky, kde mu skutečně záleží na rodině a na jeho týmu a jeho akty se zrcadlí dle toho, jaké jsou okolnosti. Bylo to fakt blbé, jak to dopadlo s mým oblíbencem Ronniem, ale na druhou stranu, chápal jsem obě strany. Takovou vyrovnanost jsem v žádném seriálu nezažil. Perfektní dynamika a úžasný kontrast. Přesto mi v posledním díle (zejména případ s Loydem) přišlo pár drobností nedotažených. A však opět, Shield na všechno jde přirozeně a zrcadlí dění a vývoj všeho kolem, dost racionálně a uvěřitelně. Byla to fakt pecka a jedná se o opravdu komplexní architekturu, napříč charakterama, scénářem, zápletkama, atmosférou a celkového světa, ve kterém se dění odehrává. ()

Související novinky

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

27.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů… (více)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

09.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že… (více)

Reklama

Reklama