Policejní odznak

(seriál)
Krimi / Drama / Thriller
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvůrci:

Shawn Ryan

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, (více)

Série(7) / Epizody(88)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiální text distributora)

DaViD´82

Conscience is a killer. Jsou policajti, kteří jedou striktně dle nastavených pravidel. Jsou policajti, kteří si taková pravidla ohýbají pro dobro věci. Jsou i policajti, kteří pravidla rovnou lámou přes koleno. A pak je tu Vic Mackey ("Good cop and bad cop left for the day. I'm a different kind of cop."), kterého nechávají veškerá pravidla krom jeho vlastních zcela chladným; on si je za pochodu vytváří, tak jak je zrovna potřeba bez ohledu na zákony, veřejné mínění, kolegy, politiky, morální zásady, gangy, mafie, rodinu... Prostě proti všem(u) s heslem účel světí prostředky a nesou-li ty prostředky i nějakou tu nezdaněnou škváru, tak tím lépe. Autoři se především v úvodních dvou sezónách nijak netají inspirací v událostech kolem skandálu protigangové jednotky LAPD. Vic je jedna z vůbec nejzajímavějších a nejkomplexnějších seriálových postav a jedno je jisté, bez ohledu na to zda ho budete milovat či nenávidět, tak ukradený vám rozhodně nebude. The Shield je nesporně amorální, drsný, pojetím navzdory určité scenáristické přepálenosti většinu času realistický, zároveň však i adrenalinem a akcí napumpovaný, strhující a nebývale nekompromisní. Veškeré akce tu mají bez výjimky odpovídající následky, byť to mnohdy několik epizod či sezón trvá. Celé to pohříchu začíná tuctově a nerozpoznatelně od mnoha jiných policejních dramat, ovšem velmi záhy se to začne stávat tím, co z toho dělá takový (žánrový) pojem. I ty zpočátku poněkud šablonovité postavy se podaří postupně rozehrát až do nečekaně propracovaných poloh a není to tedy pouze o Vicovi. Minimálně Aceveda, který naplňuje řčení "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly", oprávněně ambiciózní a tak trochu arogantní ňouma Dutch, „buranský xenofog“ Shane či Whitakerův Jon Kavanaugh jsou neméně nosnými postavami. Škoda jen, že tvůrci do páté série odsouvají na vedlejší kolej Lema a Gardockiho. První čtyři série jsou koncipovány jako "drsná denní rutina členů policejní stanice v nejhorším, válkou gangů zužovaném okresku LA, se zvláštním zaměřením na speciální zkorumpovanou jednotku pod vedením Vica Mackeyho" a od páté série je to koncipované jako uzavřená trilogie "ještě drsnější denní rutina, která tentokrát slouží již jen jako křoví úplnému zaměření na pád a holý boj o přežití členů Strike Teamu Vica Mackeyho.“ Formálně bezchybné, jedna z mála záležitostí, kde má do dění vtahující dokumentárně roztřesená kamera opodstatnění a je nedílnou součástí bez níž by to prostě nebylo ono. Vyústění, které by Shakespeara určitě nenechalo chladným (byť "karmicky" stylovější by bylo, kdyby Vic dojel na to jedno jediné co by nikdy neudělal; viz počátek šesté série), toho všeho je jasné od začátku, což však nic nemění na tom, že ne nadarmo jsou právě závěrečné epizody tak často zmiňovány mezi kandidáty na nejlepší seriálové finále vůbec. Nicotnou připomínku bych měl snad jen k závěrečné scéně úvodního dílu a činu, který následně rezonuje celým seriálem. Ta postava by to tak hloupě nikdy neudělala, pokud by to vůbec kdy udělala. Nic to ovšem nemění na tom, že The Shield je novodobá klasika a pokud o tom snad pochybujete, tak si raději dejte bacha, aby u vás nezazvonil holohlavý týpek a morseovkou do vašeho ksichtu vám nevyhláskoval důvody, proč tomu tak je. PS: Se zde často zmiňovaným The Wire to nemá společného zhola nic, za to s Waltem či Tonym by si Vic mohl potykat. ()

larelay

Ten parchant "hlavohrud" Vic je vam normalne po poslednom diely 1.serie sympaticky... No to su mi veci :D Skvele hlasky, vyborna akcia a konecne vidime aj policajnu pracu, tak ako to naozaj funguje. Ziadne ultra tutti popici moderne techniky, sci-fi budovy s medzigalaktickym vybavenim, len stara budova, vypocuvacia miestnost a pokazene zachody. Vynikajuce, tesim sa na dalsiu seriu. ()

T2

__The Shield: kompletná 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,171,617 //počet predaných kusov 79,231║ __The Shield: kompletná 6.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,712,659 //počet predaných kusov 95,536 ║ __The Shield: kompletná 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,167,392 //počet predaných kusov 58,594 ()

Jara.Cimrman.jr

"Můj otec je právník. - Můj je zedník. No a co?" Na Vica Mackeye zastrašování neplatí. Umí si spolehlivě pohlídat svá záda, kašle na práva podezřelých, neváhá pro dobro věci pravidelně překračovat zákon a jen proto může přežít ve světě ohraničeném na jedné straně gangy a na druhé politickými tlaky. Tento seriál evidentně postrádá výchovný element, ale realisticky zobrazené pestrobarevné charaktery v akčním prostředí ukazují, že policejní práce se dá dělat i jinak, než s vatičkou v ruce, citováním práv zatčeným a etickým kodexem v hlavě. Vic je zkrátka hrubá záplata na hrubý pytel a to je mi sympatické. ()

Isherwood

Vic Mackey je tak trochu Chuckem Norrisem kriminálního žánru, protože neuznává žádná pravidla, krom svých vlastních, která vytváří, překrucuje, ohýbá a vůbec všelijak upravuje k obrazu svému za pochodu, a to vše jenom proto, aby dostal za mříže co nejvíce špíny, uspokojil nadřízené, pro které jsou čtvrtletní statistiky modlou, a zároveň od toho všeho držel co nejdál svoji rodinu, což ne vždy úplně jde, takže z toho tvůrci ždímají adrenalin po litrech, aby jste si uvědomili, že kvalitativně tenhle seriál rostl až do úplného závěru, který je, co se katarzního účinku týče, jedním z nejvíce zdrcujících momentů, které jsem v těchhle televizních příbězích na pokračování zažil, a celou sérii tak vypálil na post jedné z nejlepších žánrových prací vůbec. ()

• Vic Mackey (Michael Chiklis), velitel zásahové jednotky, nosí hodinky Cartier SA Must 21 Chronograph a sluneční brýle Polo Sport 1048 H4A se stříbrnými obroučkami. (Narcis)
  • Samotná zásahovka je inspirována skutečnnou zkorumpovanou jednotkou policejního oddělení Los Angeles z okrsku Rampart. (Sonnik)
  • Mackeyho dcera Cassidy je i ve skutečnosti Chiklisova dcera Atumn. (Sonnik)

Související novinky

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

26.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů…

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

08.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že…