Dawsonův svět

• USA Dawson's Creek (více)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Režie:

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (více)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (více)

Série(6) / Epizody(128)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiální text distributora)

Douglas

První série je vtipná i tragikomická zároveň a jakžtakž balancuje na hranici divácké snesitelnosti, kdy už se stává seriál o teenagerských láskách jen idiotskou telenovelou s americkou mládeží místo argentinských dřev. Bohužel, jak bývá u seriálů pravidlem, kvalita klesala s přibývajícími díly níž a níž...hranice padaly a seriál s nimi. S nástupem druhé a hlavně třetí série se stával Dawsonův svět beznadějně hloupým, nudným a tupým. Pak jsem se na to vykašlal a přestal to sledovat :) První série za tři hvězdičky... A ty další? 2*, 1* a Odpad! Sbohem, Dawsone. ()

Gemini

Jak jsou všichni rozumní a "dospělí"...takhle spletité vztahy nebyly ani v Králi Oidipovi:) Navíc herci začali na svůj seriálový věk vypadat v posledních dvou sériích, které už nebyly nic moc, ale byla tam Paceyho blond kráska Audrey;) Ale ani to mě nedonutí zachovat odstup, protože když někdo v patnácti letech blije o zdravým zodpovědným vztahu a pak ho dalších pár let hledá u těch samých, u kterých ho předtím nenašel, je to hrůza...a hláška: "Když je sex tak důležitej, proč nemá Spielberg ve svých filmech ani jednu milostnou scénu?" svědčí o tom, že by někdo potřeboval proplesknout, aby se vrátil do reality. 40% ()

Djkoma

Výborný seriál. Ale já bohužel doplatil na svou nechuť vstávat brzy ráno (už vůbec ne o víkendu), takže jsem neviděl každý díl, jak by bylo nejlepší. Přesto jsou cítit sympatie z celého seriálu i postav, které se pomalu, ale jistě vyvíjejí a mění, ale na konci v nich stejně furt vidíte ty nevinné mladé tváře z prvních dílů. ()

RedAK odpad!

Downův svět, aneb trampoty anorektického čelisty. Zrovna jsem si na tento skvost vzpomněl, anžto jsem si honil péro a obzor vějířovitého cákance obsahoval ročník ábíčka ze století páry, které jsem si uschoval pro případ nečekané menstruace náhodných fenek hostujících můj byt. Na obálce se pyšnil tento čelovitý blondýn s úchvatným titulkem "Ženy musím odmítat, je jich moc". Teď nevím, kdo je větší Down, jestli Dawson, Down, Downův Dawson, Dawsonův Down, nebo kurva já! ()

larelay

Nehanbim sa a ani sa nikdy nebudem za to, ze pribeh lasky Joey a Paceyho povazujem za jeden z najvydarenejsich v serialovej tvorbe pre nastrocnych. Videla som kazducky jeden diel a musim povedat, ze sice by som bez Dawsona prezila (aky paradox, kedze serial je pomenovany prave po nom), ale vsetky ostatne postavy, ktore vtedy stvarnili este neznami herci, ale dnes uz vyzreti 30-tnici, mi prirastli k srdcu a rada som s nimi prezivala sice naivne, ale velmi, velmi stravitelne a pozeratelne zivotne osudy. A posledny diel serialu? Krochtala som blahom :) ()

Tom Riddle

Joey miluje Dawsona, Dawson miluje Jen, Pacey miluje Andie, Dawson miluje Joey, Andie si vzala jedno éčko, Joey miluje Jacka, Jack miluje kluky, Joey miluje Paceyho, Jack McFarland miluje Jamese Van Der Beeka, a já na Dawsonovi miluju hlavně přátelství Jacka a Jen, to ostatní osciluje od lepšího průměru (všechno ostatní kolem Jen, všechno kolem Paceyho mimo Joey) až do odpadu (všechno kolem Joey). Rozhodně nepatří mezi topku, k mizérii českých a jihoamerických seriálů to má ale stejně daleko. ()

hirnlego

Už na základní škole, když jsem ve třídě nebyla schopná zapojit se do diskuse o žhavém posledním dílu Dawsonova světa, jsem věděla, že něco není v pořádku - jestli se mnou, toť otázka... ()

novoten

Asi nejvíc nedoceněný seriál, co znám a svého času i jeden mých nejmilejších. První čtyři série zážitků party z Capeside mě budou provázet pravděpodobně už celý život. Často se setkávám s názorem, že "to dobře začalo, ale pak už to nebylo ono". Já to vidím tak, že každá série má jiný náboj. Zatímco první série je spíš jen takovým jemným oťukáváním a zkoumáním terénu, druhá a třetí už je pak jasným vrcholem celého vývoje, kde jsou emoce hlubší a vztahy složitější a obzvláště ve třetí sérii jde o nejlepší zápletku konfliktu dvou nejlepších přátel v tom nejtěžším souboji. Řada čtvrtá pak v naprosté uvěřitelnosti dovádí všechny k maturitě a hlavně i k duševní dospělosti. A tady právě nastává problém. Zde, ve chvíli, kdy Joey s Dawsonem znovu stojí u otevřeného okna a život mimo mateřské maloměsto právě zavolal, tam měl přijít konec a právě tam se třeba měla udělat ta chvíle, kdy napsat "o pět let později" a přijít s finálovým dvojdílem. Bohužel tvůrci nechali hrdiny řešit svým nenapodobitelným způsobem vztahy i v Bostonu a tím Dawson's Creek do jisté míry zničili. Plno nevýrazných vedlejších postav (které mají tendenci nenadále a nenávratně mizet), matné opakování předchozích zápletek a nechutně časté střídání partnerů v podání hlavních hrdinů - to je stručná charakteristika páté a šesté série. Je jen zoufale málo momentů, které tyto dvě sezony dokážou vytrhnout z letargie (pohřeb a řada smutných vzpomínek v páté a úžasný díl s Paceym a Joey přes noc v marketu v šesté) a chybělo málo a tenhle skvost by skončil v hodně kalných vodách. Naštěstí přišel spásný nápad přivést pro finále seriálu otce, polozapomenutého Kevina Williamsona. Ten stvořil dvojdíl, na který se nezapomíná, dvojdíl, který navázal na ty nejlepší díly, který propojil všechny osudy a geniálně je završil. Dawson, Joey, Pacey, Jen, Jack a Andie - nezapomenu. ()

tron

„Sny nie sú zadarmo, Dawson.“ Prvá séria nebola udalosť, ale Udalosť. Vznikla v tzv. Novej ére slasheru, odštartovanej v roku 1996 trhákom Vreskot, ku ktorému následne pribudla dvojka s trojkou, Fakulta, vynikajúci Halloween: H20, Temná legenda alebo solídna jednohubka Viem, čo ste robili minulé leto. Z Kevina Williamsona sa dočasne stal jeden z najlepšie platených, najvyhľadávanejších a najvyťaženejších scenáristov Hollywoodu, Wes Craven zažil comeback, rovnako tak Steve Miner (H20). Takže keď sa Williamson a Miner vrhli na Dawsonov svet, bola to pre fanúšikov slasheru skutočne Udalosť a to napriek tomu, že šlo o vzťahový seriál o dospievajúcej americkej mládeži a nie primárne o horor. Ten bol v seriáli každopádne zastúpený, pretože ústredný hrdina, filmový maniak Dawson Leery, bol síce zapálený amatérsky režisér a obrovský fanúšik Spielberga, ale tiež hororov. A navyše, ako Quentin Tarantino, pracoval vo videopožičovni. Viete, čo boli videopožičovne? No nič, ďalej. Ďalším príjemným oživením oproti produkciám typu Beverly Hills 902 10, či Melrose Place, bolo to, že tentokrát tínedžeri nepochádzali z noblesného veľkomesta, ale z amerického vidieka. Ryby, polia, stodoly, rodinné domy, rozľahlé pozemky, lesy a námestie veľké ako tri zápalkové škatuľky. Milujem takéto prostredie, je mi blízke. Bol mi blízky i tento seriál. Pomohlo mu tiež sympatické, svieže a prirodzené herecké obsadenie, z ktorého to najďalej dotiahla Michelle Williams, ostatní sa stratili. Kastingu pomohlo aj kvalitné obsadenie dospelých rolí, ktoré boli podobne dôležité, ako samotní štyria tínedžeri a to predovšetkým Jenina extrémne ustarostená babička, Joeyina tehotná staršia ségra s manželom v base, Paceyho starší brat policajt alebo Dawsonovi rodičia, s ktorým Paceyho všetci ustavične porovnávali. Zaujímavý bol tiež typický williamsonovský rukopis, ktorý išiel proti zaužívaným stereotypom. Čiže tu síce bola manželská nevera, ale neverná bola manželka, nie manžel. Alebo tínedžer Pacey mal komplikovaný vzťah, ale nie so spolužiačkou, ale s učiteľkou a navyše šlo skôr o sexuálny, než „iný“ vzťah. Samostatnou kapitolou potom bola báječne smutno-veselá znelka. Proste bomba. Úspech sa dostavil prakticky okamžite. Prvé série sa Williamsonovi a spol. darilo udržať vysokú úroveň. Plno reálnych osobných problémov, pútavé postavy, pekné Capeside a, pravdaže, asi milión dojímavých a prehnane gýčových songov o tom, že život bolí, ale napriek tomu je krásny a podobne, veď to poznáte. Bohužiaľ, seriál mal sérií šesť a postupne kvality scenárov klesali a klesali... a klesali. Stala sa z toho rovnaká telenovela, z akej si to na začiatku robilo srandu. Zrazu každý randil s každým (čo je trocha blbé, ak máte k dispozícii len štyri postavy). Miestami to pripomínalo paródiu. Bolo to dané vyčerpanosťou tvorcov a ich vyhorenosťou. Ale i nedostatkom času. Williamsona v tej dobe chceli všade, mal rozpracovaných množstvo projektov naraz a na žiadny z nich nemal dostatok čas a podľa toho to aj vyzeralo (scenár k jeho milovanej sérii, konkrétne k Vreskotu 3, nakoniec napísal niekto úplne iný a on sa uspokojil iba s párstránkovým námetom). Problémy začali byť čoraz absurdnejšie a vykonštruovanejšie. Do deja, aby vyložene nestagnoval, tvorcovia nasilu zakomponovali nové postavy. Tam sa síce vystriedala nová hollywoodska generácia (Chad Michael Murphy, Kerr Smith, Ali Larter, Michael Pitt... väčšina z nich časom zapadla prachom), ale už to nebolo ono. Pôvodná štvorica sa opakovala a Katie Holmes už to s tou svojou megapôvabnosťou predsa len jemne preháňala a začínala skôr iritovať, než dojímať. Nakoniec bola rada, keď si ju vzal Tom Cruise. Ku koncu už to bolo vyložene scenáristické a vzťahové peklo. Našťastie to vylepšil záver. Vtedy už tvorcovia vedeli, že končia a ďalšia séria nebude. Často si prajem, aby toto vedeli tvorcovia seriálov čo najčastejšie, aby sa potom nestávalo, že na konci série nechajú brutálny cliffhanger a medzičasom sa dozvedia, že na ďalšiu sezónu nedostanú prachy. Výsledkom sú nedokončené, neuspokojivo uzavreté, či skôr neuzavreté seriály. Dawsonov svet nie. Dawsonov svet je plnohodnotne, dôstojne a na úrovni uzavretý a ponúka plus mínus presne to, čo sme si na ňom zamilovali. Dúfam, že raz vznikne limitovaná nová séria s pár dielmi, stačili by štyri, možno päť. Počuješ, Netflix? () (méně) (více)

movie

Kdybych měl hodnotit jen první sérii, tak udělým jasných 5*, ale jako celek je to jen za tři. Nejvíc na všem miluju to, jak se dvě postavy brutálně pohádají a na konci onoho dílu si za zvuku romantické písničky na břehu jezera a při západu slunce kamarádsky odpustí :) ()

Boss321

Nemůžu si pomoc, ale mě se tenhle seriálek velmi líbil. Obvzláště první série je na pět hvězdiček. Celý seriál je pro mě tak na tři a půl, ale z nostalgie musím dát čtyři hvězdičky. ()

Kulmon

"Ale Dawsone, už spolu nemůžeme spát v jedný posteli, dospíváme, rostou nám chlupy, tam kde dřív nebyly" :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Myslím si, že hormony nutně změní náš vztah a já chci omezit škody." To zní tak dospěle a přesto podobné skvosty tady hlásí uvědomělí středoškoláci. Se mnou je ten problém, že když jsem do Dawsonova světa zabloudil, tak už jsem měl drobné potíže vzpomenout si na problémy mladistvých, natož jim porozumět. Přesto jsem Joey ještě párkrát šmíroval, když Dawson musel něco důležitého řešit, ale brzy jsem přišel na to, že náš vztah nemá budoucnost. ()

H34D

Děláme si z něj legraci, ale v tehdejší době pro dospívající mládež nebyl Dawsonův svět vůbec špatný. Naopak, podobně jako Beverly Hills, to byl seriál, který i přes mírnější trapnosti dokázal příjemně zachytit určitou epizodu dospívání a své čerstvě náctileté publikum sem tam i poučit. Nutno však podotknout, že divákům musí být o pár let méně než hrdinům v seriálu, jinak to nefunguje... 6/10 ()

Arx

Podle mě jeden z nejlepších teenagerských amerických seriálů. Hlavní postavy jsou sympatické a celé je to vůbec slušně natočené a rozhodně jsem se u toho nikdy nenudil. Narozdíl od třeba od Gilmorek který jsou víceméně o tom samém ale pro mě trochu možná ukecané a rozhodně bez menší dávky citu jako u Dawsonova světu. ()

Djoker

Nízké hodnocení je pochopitelné a úsměvné zároveň. Většina ho neviděla celý, hodnotí na základě matných vzpomínek, nebo jen chce jít s davem. Vtipné je, že si ani nevšimli, kdo za seriálem stojí. Williamson a Kapinos se totiž v pozdějších letech staly pro mnohé hodnotící modlami. Nevadí, Dawsonův svět je ikonická záležitost. Rozjel kariéru nejkrásnějším herečkám své generace Katie Holmes a Michelle Williams. Objevil sympaťáka a třídního šaška Jacksona a pohřbil herecké ambice svatouška van der Beeka. Nebývá totiž zvykem, aby hlavní postava byla největší slabinou seriálu. Bohužel je napsaná jako věčný snílek a dobrá duše, takže mnoho diváků má zřejmě problém s tak charakterově čistou osobou. První čtyři série na střední v poklidném městečku Capeside jsou skutečně jako z jiného světa. Nové postavy lehce zapadají do příběhu. Jack, Andie, Audrey, ale i další se stali plnohodnotnými členy. Když už jsem myslel, že lepší ženské obsazení to mít nemůže, tak ještě dorazila bohyně Sasha Alexander. Kritizované série na vysoké škole mi také nepřišly zase tak špatné a především šestá má několik komediálních klenotů. Možná je to až moc naivní pohled na vztahy, ale ta pozitivní aura, kterou kolem sebe všichni šíří, je prostě odzbrojující. Nestává se často, aby fanoušci byli spokojeni se závěrem seriálu, ale tady se to podařilo, což jen potvrzuje schopnost tvůrců. S1 - S4: 85% S5 - S6: 80% ()

choze

Co říct než že je to vymazlená telenovela pro mládež a dokonalý megakýč v tom nejlepším slova smyslu. Dobře napsané, přesně obsazené a perfektně zahrané postavy si okamžitě zamilujete, stejně jako ten jejich úžasný přímořský ráj a budete hltat jejich sebetriviálnější příhody a hlavně ty neskutečné knižní dialogy. Speciálně musím ocenit vedlejší motiv lásky k filmu a touhy stát se filmařem zosobněný Dawsonem - právě koukám na šestou řadu a doufám, že se klučina už konečně setká se Spielbergem :) Na druhé straně šest řad je šest řad, seriál často ztrácí tempo, opakují se motivy a tvůrci se nevyhnou nudě, schématičnosti a občas ještě přesladí už přeslazené. Kdo by ale kritizoval kult, který odchoval celou jednu generaci a objevil Katie Holmes a Joshuu Jacksona? ()

Sarkastic

Tak v tomhle případě musím souhlasit s uživatelkou KevSpa, pro mě je to také nejlepší teenagerovský seriál. Ač mi dříve také nic neříkal, časem jsem tam našel docela zajímavé témata a ne tak okatou umělost (ostatně už v samotném případě Dawsona vidíme, že v filmovém průmyslu není tak snadné prorazit a začíná od nuly). Navíc krásná píseň od Pauly Cole - I Don't Want To Wait. ()

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (více)