Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998, 128x45 min

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jon Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake

Podle mě jeden z nejlepších teenagerských amerických seriálů. Hlavní postavy jsou sympatické a celé je to vůbec slušně natočené a rozhodně jsem se u toho nikdy nenudil. Narozdíl od třeba od Gilmorek který jsou víceméně o tom samém ale pro mě trochu možná ukecané a rozhodně bez menší dávky citu jako u Dawsonova světu.(17.3.2007)

Asi nejvíc nedoceněný seriál, co znám a svého času i jeden mých nejmilejších. První čtyři série zážitků party z Capeside mě budou provázet pravděpodobně už celý život. Často se setkávám s názorem, že "to dobře začalo, ale pak už to nebylo ono". Já to vidím tak, že každá série má jiný náboj. Zatímco první série je spíš jen takovým jemným oťukáváním a zkoumáním terénu, druhá a třetí už je pak jasným vrcholem celého vývoje, kde jsou emoce hlubší a vztahy složitější a obzvláště ve třetí sérii jde o nejlepší zápletku konfliktu dvou nejlepších přátel v tom nejtěžším souboji. Řada čtvrtá pak v naprosté uvěřitelnosti dovádí všechny k maturitě a hlavně i k duševní dospělosti. A tady právě nastává problém. Zde, ve chvíli, kdy Joey s Dawsonem znovu stojí u otevřeného okna a život mimo mateřské maloměsto právě zavolal, tam měl přijít konec a právě tam se třeba měla udělat ta chvíle, kdy napsat "o pět let později" a přijít s finálovým dvojdílem. Bohužel tvůrci nechali hrdiny řešit svým nenapodobitelným způsobem vztahy i v Bostonu a tím Dawson's Creek do jisté míry zničili. Plno nevýrazných vedlejších postav (které mají tendenci nenadále a nenávratně mizet), matné opakování předchozích zápletek a nechutně časté střídání partnerů v podání hlavních hrdinů - to je stručná charakteristika páté a šesté série. Je jen zoufale málo momentů, které tyto dvě sezony dokážou vytrhnout z letargie (pohřeb a řada smutných vzpomínek v páté a úžasný díl s Paceym a Joey přes noc v marketu v šesté) a chybělo málo a tenhle skvost by skončil v hodně kalných vodách. Naštěstí přišel spásný nápad přivést pro finále seriálu otce, polozapomenutého Kevina Williamsona. Ten stvořil dvojdíl, na který se nezapomíná, dvojdíl, který navázal na ty nejlepší díly, který propojil všechny osudy a geniálně je završil. Dawson, Joey, Pacey, Jen, Jack a Andie - nezapomenu.(19.6.2005)

Tenkrát se mi pár prvních dílů dost líbilo a Katie Holmes samozřejmě taky. Přál jsem si, aby alespoň jednou i za mnou do mého pokojíčku vlezla oknem :-) ... No, postupně mě to přešlo (úměrně tomu, jak se z roztomilého kůzlátka stávala hrozná koza... jo, ale tím Tomem s jeho scientologickými úlety, to jsi ji Pane Bože snad trestat nemusel...) Body dávám rád, byť spíš hlavně z nostalgie.(15.1.2013)

"Už u tebe nemohu přespávat Dawsone, stárneme, rostou nám chlupy tam kde nám dřív nic nerostlo. " Jojo, tak tahle věta Katie Holmes je pro mě legendární stejně jako celý seriál. Nejslavnější highschool seriál z éry seriálů, kde patnáctiletý hráli pětadvacetiletí. Na tenhle jediný jsem ale pořádně koukal. Určitě jsem se z toho naučil spoustu mouder z kategorie "dospívání", takže jasný 3 hvězdy. (60%)(6.2.2012)

Seriálu dávám 3 hvězdičky asi jenom proto, že to je seriál mého dětství. Výrobní kvalita je ale nižší :) ... Je to typické puberťácké prostředí, kde 20 ti letí herci hrají začínající středoškoláky. Nad často velmi složitými a vyukonstruovanými dialogy si prostě nejde položit otázku: Takhle vážně někdo mluví ??? Se stejným problémem se potýkám i u seriálu Gilmorova děvčata, ale to je zase o něčem jiném.(8.11.2008)

• - Na zadní straně Dawsonových hodinek stojí nápis: "Když budeš chtít, nebude to jen sen." Je to citát Theodora Herzla, vůdčí osobnosti sionistického hnutí z konce 19. století. Herzl už ve své době předvídal vznik státu Izrael. (novoten)

• - Postava Joey je inspirovaná Fannie Norwoodovou, dlouholetou přítelkyní Kevina Williamsona. Jak řekl sám Williamson: "Jestli se Fannie bude dívat, bude určitě vědět, odkud mám některé situace. Hezké je na tom hlavně to, že je pozná jenom ona." (novoten)

• - Roli Bodieho hraje v pilotním díle George Gaffney, ale ve zbytku seriálu pak Obi Ndefo. (novoten)