Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jonathan Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce, Terrence Currier, Terry Loughlin

Někdo vyrostl na BHáčkách, někdo na (nedejbože) Melrose Place... Já mám Dawsona... Lépe řečeno Paceyho... Škoda jen, že s každou další sérií (od 3.) to šlo se seriálem z kopce až do závěrečného dvojdílu, ke kterému se díky bohu (a penězům a taky kvůli tomu, že už se na to nemohl dívat) vrátil otec celé série Kevin Williamson...(5.1.2009)

Nejlepsi teen serial vubec....ano dialogy jsou pro prumerneho americana pravdepodobne nepochopitelne, byt jsou vedeny v jeho reci...ano vsichni vypadaji jak modelove z katalogu Quelle...ano je to nerealne...a ANO ulitavam na tom, dialogy mne bavi svoji naivitou a "spravnosti"...zadne drogy, skoro zadny sex...musi to byt nuda? Pro mne neni. Serial navic velice rad cituje filmove klasiky, ma inteligentni narazky a casto parodizuje svuj zanr a vse to velice dobre funguje. Prvni dve serie bych klidne vystavil do sve serialove TOP 10. Sezona 1 - ***** Sezona 2 - ***** Sezona 3 - **** Sezona 4 - ***** Sezona 5 - ***** Sezona 6 - **** Posledni sezona je pomerne solidni teckou za celym timto dilem, rozhodne si myslim, ze tento serial pro mou generaci, ktera ho mohla zacit sledovat jako teenageri je vetsim prinosem nez soucasna tvorba v cele s napriklad povrchnim O.C.(20.9.2006)

• Death

Dawsonuv svet je typickym prikladem serialu pro teenagery. Ne vse je spatne, to rozhodne ne. Misty probleskne nejaka opravdu dobra scena a nektere momenty zabyvajici se vztahy mezi lidmi, skolou atd. jsou i podnetne. Ovsem serial je typicky americky a tak az prilis casto sklouzava ke znacnym klise. Napriklad vsudypritomne objimani, strasne krkolomne a prechytrale repliky, ktere jsou postavam nasilne vkladany do ust, coz pusobi znacne umele (realita je asi jinde, zvlast pokud ma byt postavam ze zacatku dokonce 15 !). No a pak je tu jeste dalsi velky serialovy nesvar, ktery se bohuzel nevyhnul ani Dawsonovu svetu a to je delka. Do treti serie je to jeste dobre koukatelne, ale pak uz jde kvalita dolu. Zkratka tvurci chteji vydojit maximum, ale prilis tlaci na pilu. Takze za vic nez 2* to opravdu nebude.(13.10.2003)

Tento seriál jsem zbožňoval, a to jak kvůli sympatickému "mysliteli" Dawsonovi, tak především kvůli překrásné a přesympatické Joey - Katie Holmes. Kam se na ni hrabeJen! S ice se nakonec ukázal sympatičtější než Dawson Pacey a s ubíhajícím časem a přenesením děje na vysokou školu ztrácel seriál na kouzlu, postavy byly čím dál tím chytřejší, stále je u mě ale milou vzpomínkou na věk mládežnický. Každopádně "Dawson" po 10ti letech v HIMYM je boží :-)(12.8.2015)

Vzpomínám na doby, kdy jsem přišla ze školy a v televizi byl Dawsonův svět. Tenkrát na té základce se na to ještě dalo dívat. Byla tam láska, přátelství, důvěra a zrada. Prostě emoce, které každý puberťák od dobrého seriálu chce. Jenže postupem času se tam začalo objevovat kromě základních 4 postav víc a víc lidí a už jsem se v tom začala ztrácet, když jsem se nedívala pravidelně na každý díl. Příběh začal být víc schyzoidní (přidání gaye a holky se sklony k sebevraždě) a snažil se zbytečně šokovat a ztratil tu svou prvotní krásu jednoduchosti o 4 kamarádech, kteří se navzájem tajně milují nebo spolu dokonce chodí. Mě osobně se nejvíc líbil jen jeden jediný díl, kdy jsou všichni po škole a vypráví si příběhy, proč jsou po škole. Někteří říkají pravdu, někteří lžou a následně se přijde na to, proč lžou a co skrývají. Škoda, že takhle promyšlený a zajímavý byl jen jeden díl + to tajemné bloumání po prázdné škole.(18.8.2010)

• - Natočit jeden díl zabralo sedm dní. (novoten)

• - Děj se odehrává v Massachusetts, ale přesto byla většina epizod prvních čtyř sérií (tedy předtím než postavy opustily Capeside), natáčena ve Wilmingtonu v Severní Carolině. (novoten)

• - O roli Dawsona se ucházelo téměř 500 zájemců. (novoten)