Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon, Joanna Kerns, Steven Robman, Michael Toshiyuki Uno, Allan Arkush, Scott Paulin, Lev L. Spiro, Krishna Rao, David Petrarca, Marita Grabiak, Jan Eliasberg, Arvin Brown, Jesús Salvador Treviño, Gregory Prange, Nick Marck, Kerr Smith, Steve Miner, Robert Duncan McNeill, Michael Lange, Morgan J. Freeman, Rodman Flender, Melanie Mayron, David Straiton, Michael Katleman, Sanford Bookstaver, Patrick R. Norris, Michael Fields, Perry Lang, Sandy Smolan, Arlene Sanford, Bruce Seth Green, Janice Cooke-Leonard, Joe Napolitano, James Whitmore Jr., Jason Moore, Keith Samples, John Behring, Jim Charleston, Kenneth Fink, Nancy Malone, Harry Winer, David Grossman, Mel Damski, Julia Rask, Peter B. Kowalski, Philip Charles Mackenzie

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jonathan Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce, Terrence Currier, Terry Loughlin, Helen Baldwin, Robert C. Trevelier, J. Michael Hunter, Nina Jones, Jon Stafford, Acey Slade
  • RedAK

Downův svět, aneb trampoty anorektického čelisty. Zrovna jsem si na tento skvost vzpomněl, anžto jsem si honil péro a obzor vějířovitého cákance obsahoval ročník ábíčka ze století páry, které jsem si uschoval pro případ nečekané menstruace náhodných fenek hostujících můj byt. Na obálce se pyšnil tento čelovitý blondýn s úchvatným titulkem "Ženy musím odmítat, je jich moc". Teď nevím, kdo je větší Down, jestli Dawson, Down, Downův Dawson, Dawsonův Down, nebo kurva já!(31.3.2014)

Výborný seriál. Ale já bohužel doplatil na svou nechuť vstávat brzy ráno (už vůbec ne o víkendu), takže jsem neviděl každý díl, jak by bylo nejlepší. Přesto jsou cítit sympatie z celého seriálu i postav, které se pomalu, ale jistě vyvíjejí a mění, ale na konci v nich stejně furt vidíte ty nevinné mladé tváře z prvních dílů.(1.7.2004)

Když to běželo poprvé, tak se mně to líbilo. Asi proto, že Dawson taky miluje filmy, tak jako já (ale jaké to ten týpek má rád filmy, to se ani nestačím divit). A teď jsem to už po pár dílech vzdal, protože zaprvé je to pořád dokola a za druhé to není pro normální lidi. Takový vztah jako Dawson a Joeye normální lidi nemůžou mít a nebudou ho rozhodně řešit v desítkách dílů. Další postavy jsou taky šílené, šprtka z psychiny, gay ve fotbalovém mužstvu, stroskotanec Paysee, který je z nich v podstatě nejchytřejí a nejnormálnější. Oproti tomu nejnenormálnější postavou je Joey, která je úplně blbá, nevyrovnaná, nudná a nechápu, jak se někdo z nich mohl do ní zamilovat. A ještě miluju morální poučení vkládané do amerických teenagerovských seriálů. Prostě, kdo pije ten v lepším případě blije, v horším spadne do řeky a utopí se. (A nezáleží na tom, jestli si dáte jednoho panáka, nebo jedno pivko, dáte-li si pak ve dvojko sedmičku šampusu, čeká vas smrt utopením).(5.4.2005)

Není to taková bomba, jak se mi snažila vsugerovat Annaud ;), ale mimoděk se tak alespoň k některým mladším divákům dostala poprvé minimálním způsobem stará americká kinematografie. Protože od čeho jsou vzory jako je seriálový Dawson? Od napodobování. A speciální díl Spiderweds s No Doubt jsem si hodně užila. Turné k Rock Steady je lahoda.(13.11.2009)

Jo, je to celé naivní, některé epizody jsou příšerně trapné a některé cukrkandlové až nadmíru. Ale na druhou stranu, jsme možná my až příliš pesimističtí a potřebujeme trochu toho pocitu čisté (až na kost) emoce. Takový je Dawsonův svět, seriál, který v polovině druhé série našel svou tvář, aby ji zase v páté (až na některé výjimky) ztratil. Ale podle všech zahraničních ohlasů, se zas šesté období vrátilo v plné síle (to zatím posoudit nemůžu).(19.6.2005)

• - Postava Andie McPhee v podání Meredith Monroe opustila seriál v listopadu roku 2000, prakticky v polovině čtvrté řady. Její jméno zůstalo v titulcích až do konce série, přestože se objevila už pouze v jediném díle. (novoten)

• - Děj se odehrává v Massachusetts, ale přesto byla většina epizod prvních čtyř sérií (tedy předtím než postavy opustily Capeside), natáčena ve Wilmingtonu v Severní Carolině. (novoten)

• - !!! SPOILER !!! Postava Abby Morgan byla ze seriálu odepsána na přání její představitelky. Monica Keena chtěla být blíže svému příteli, který žil tu dobu v New Yorku, a tak Abby stihnul její osud. (Tom Riddle)