Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jonathan Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce

Dawsona znají asi všichni teenageři minulosti a i nastupující generace se díky reprízám může pustit do tohoto kolosu, ve kterém o city není nouze. Občas to závánělo telenovelami, nakonec se z toho vždy nějak vybruslí a pokračuje se dál. Ve výsledku příjemná záležitost zobrazující životní osudy party kamarádů v čele s Dasonem , kterému filmové ambice rozhodně nechybějí.(22.6.2007)

• decouble

Seriál, který se tváří, že má vyšší úroveň než Beverly Hills 90210, ale ve skutečnosti je na tom jen o chloupek lépe. Stále tam o něčem mluví a Dawson řeší svoje problémy s Katie Holmes - každý díl ta samá otázka: "Máme se spolu vyspat nebo ne?" Navíc Dawson je ta nejvíc antisympatická hlavní postava seriálu všech dob - do kalhot by ho strčil i Jar Jar Binks.(20.12.2007)

Ó bože, jak já tento seriál hltala ... Objevila jsem ho dávno a už tehdy jsem se zamilovala do "badboye" Paceyho, obracela oči v sloup, když Dawson mluvil rádoby hrozně chytře, doufala, že jednou budu vypadat jako Joey a kvůli ní jsem nenáviděla Jenn. No prostě jsem to hrozně prožívala :) Není to seriál hýřící vtipem, originalitou, kvalitou či intelektem. Je to prostý seriál založený na dobře prodejném schématu lidských vztahů, kamarádství a problémů teenagerů. A to se mi v období dospívání zrovna hodilo. Takže kvůli mému pubertálnímu človíčkovi uvnitř, hodnotím, tak jak hodnotím :)(1.8.2010)

• Death

Dawsonuv svet je typickym prikladem serialu pro teenagery. Ne vse je spatne, to rozhodne ne. Misty probleskne nejaka opravdu dobra scena a nektere momenty zabyvajici se vztahy mezi lidmi, skolou atd. jsou i podnetne. Ovsem serial je typicky americky a tak az prilis casto sklouzava ke znacnym klise. Napriklad vsudypritomne objimani, strasne krkolomne a prechytrale repliky, ktere jsou postavam nasilne vkladany do ust, coz pusobi znacne umele (realita je asi jinde, zvlast pokud ma byt postavam ze zacatku dokonce 15 !). No a pak je tu jeste dalsi velky serialovy nesvar, ktery se bohuzel nevyhnul ani Dawsonovu svetu a to je delka. Do treti serie je to jeste dobre koukatelne, ale pak uz jde kvalita dolu. Zkratka tvurci chteji vydojit maximum, ale prilis tlaci na pilu. Takze za vic nez 2* to opravdu nebude.(13.10.2003)

Jak hodnotit seriál, kde jednu postavu milujete (bipolární Andie), dvě snášíte (Pacey, Jen) a z ostatních je vám blivno (ano správně Joey vede!)?? Jeden z mála seriálů, který má svou nevyrovnaností stejně blízko k plné palbě jako odpadu. Vzhledem k tomu, že dnes už bych si maximálně pustil pár dílů s Andie tak volím střízlivější trojhvězdičkovou variantu.(24.7.2012)

• - Natočit jeden díl zabralo sedm dní. (novoten)

• - Video, které pouští v posledním díle Pacey v nemocnici, a které údajně natočil Dawson v roce 1998, je původní znělka první série. (novoten)

• - !!! SPOILER !!! Postava Abby Morgan byla ze seriálu odepsána na přání její představitelky. Monica Keena chtěla být blíže svému příteli, který žil tu dobu v New Yorku, a tak Abby stihnul její osud. (Tom Riddle)