Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jon Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce

Seriál přináší místy autobiografický, pravdivý a mnohdy i velmi šokující obraz dnešní americké mládeže, která se potýká s úskalími života. Atakováni chybami, obavami, rozhodnutími, sexuálními zkušenostmi.. Vzpomínám, kdy to před lety vše začalo a naprosto všichni kolem to zbožňovali a dychtivě sledovali. Čas šel ale dál a provokující, dramatický a realistickými dialogy prošpikovaný seriál ubíral na síle a situace se opakovaly, hrdinové omrzeli. Vše začalo být až příliš uhlazené, čtyři hlavní představitelé řešili svoje situace stále hravěji, stále dokola a z intelektuálních dialogů, které ze sebe chrlili, šla hlava kolem. Nejen v USA se těšil obrovskému zájmu a mladí herci se dostali do podvědomí producentů. Zatímco ale pánové proplouvají spíše teenagerovskými a nepříliš zdařilými projekty, dívčí duo se prosazuje podstatně lépe – Michelle Williams se uplatňuje v nízkorozpočtové a nezávislé produkci a Katie Holmes dnes postupně dostává stále zajímavější a dospělejší role (Téměř dokonalý zločin, Batman začíná). Výsledek je s přihlédnutím na "všechny" série.(23.1.2006)

• Jara.Cimrman.jr

"Myslím si, že hormony nutně změní náš vztah a já chci omezit škody." To zní tak dospěle a přesto podobné skvosty tady hlásí uvědomělí středoškoláci. Se mnou je ten problém, že když jsem do Dawsonova světa zabloudil, tak už jsem měl drobné potíže vzpomenout si na problémy mladistvých, natož jim porozumět. Přesto jsem Joey ještě párkrát šmíroval, když Dawson musel něco důležitého řešit, ale brzy jsem přišel na to, že náš vztah nemá budoucnost.(25.10.2016)

Jo to byla doba.. Joey a Dawson byla hlavní dvojka celé jedné generace mladých lidí a diváků... I já jsme podlehl a hned několik dílů jsme viděl a ani se za to nestydím mělo to svoji úroveň a hlavně Katie Holmes byla krásná již v té době + k tomu přidejte Michelle Williams a sympaťáka Joshuu Jacksona a máte zajímavý kotejl pro mladí lidi a jak všem chutnal.. 3z5(2.7.2011)

• Spock

Jeden ze seriálů mého dospívání. Bohužel pro něj jsem ho nekvitoval tak jako Beverly Hills. Hlavní hrdina mi prostě přijde jako nesympatický adolescent, který se snaží svým přístupem všem zalíbit a pořád něco řeší tím svým postupně čím dál více zajídajícím se způsobem. Navíc mi přišel celý seriál od tvůrců více manipulující vzhledem k divákovi než jiné podobné „ságy“. Podle mě jsou rozhodně lepší „výchovně – společenské“ seriály, na tenhle jsme se díval stejně jen proto abych měl přehled a věděl o čem že si to kamarádka Lenka v lavici za mnou pořád povídá se Zuzkou. :-)(23.10.2007)

Tenkrát se mi pár prvních dílů dost líbilo a Katie Holmes samozřejmě taky. Přál jsem si, aby alespoň jednou i za mnou do mého pokojíčku vlezla oknem :-) ... No, postupně mě to přešlo (úměrně tomu, jak se z roztomilého kůzlátka stávala hrozná koza... jo, ale tím Tomem s jeho scientologickými úlety, to jsi ji Pane Bože snad trestat nemusel...) Body dávám rád, byť spíš hlavně z nostalgie.(15.1.2013)

• - O roli Jeniny babičky se ucházela i Rosemary Forsyth. (novoten)

• - Většina písní, které zazní ve dvoudílném finále, měla původně být už v pilotním díle. Tehdy ale byly licence pro jejich použití ještě příliš drahé. (novoten)

• - Seriál byl původně projekt pro stanici FOX, která ho ale zamítla. (novoten)