Dawsonův svět

(seriál)
  • USA Dawson's Creek (více)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (více)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (více)

Série(6) / Epizody(128)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiální text distributora)

Pítrs85

Dawsona si vybavím hlavně díky vzpomínce, kdy jsem tohoto blonďáka sledoval poprvé, tedy na přelomu 'konec základky-první roky na střední', a tak se mi na tváři usadí onen připitomělý úsměv... Pamatuju se navíc, že jsem si neodpustil ani jeho reprízu na tévé Príma, když tam tento seriál o pár let dýl dávali taky. Seriál sám o sobě samozřejmě není žádná pecka, ale narozdíl třeba od BH 90210 netrpí takovou porcí trapnosti, ani není tak ukecaný a pseudointelektuálský jako Gilmorova děvčata. Co musím hlavně vyzdvihnout, je prostředí, kde Dawson a jeho parta žijí. Taky doprovodný soundtrack je pohodový (ať žijou devadesátky!). Skvělý je i nápad s tím, že je hlavní postava filmový fanatik, i když tady se z toho dalo vytěžit určitě víc, nadruhou stranu je jasné, že divákům, tedy spíše divačkám museli tvůrci namísto filmových encyklopedických pouček dát raději romantiku v množství větším než malém. Nejsympatičtější postavou pro mě vždycky byla (trošku mimózní) Andie, kterou skvěle hrála Meredith Monroe, následována Paceym. Největší výtka pak směřuje na zbytečně natahované poslední dvě řady, kdy středoškolské prostředí vystřídá to vysokoškolské. Nadruhou stranu šest sérií zase není tolik (BH 90210 jich má snad dva tisíce, ne? :-)). Zkrátka pohodový seriál, ke kterému se sem tam rád vrátím. ()

Luteka

Ó bože, jak já tento seriál hltala ... Objevila jsem ho dávno a už tehdy jsem se zamilovala do "badboye" Paceyho, obracela oči v sloup, když Dawson mluvil rádoby hrozně chytře, doufala, že jednou budu vypadat jako Joey a kvůli ní jsem nenáviděla Jenn. No prostě jsem to hrozně prožívala :) Není to seriál hýřící vtipem, originalitou, kvalitou či intelektem. Je to prostý seriál založený na dobře prodejném schématu lidských vztahů, kamarádství a problémů teenagerů. A to se mi v období dospívání zrovna hodilo. Takže kvůli mému pubertálnímu človíčkovi uvnitř, hodnotím, tak jak hodnotím :) ()

uiu

Vzpomínám na doby, kdy jsem přišla ze školy a v televizi byl Dawsonův svět. Tenkrát na té základce se na to ještě dalo dívat. Byla tam láska, přátelství, důvěra a zrada. Prostě emoce, které každý puberťák od dobrého seriálu chce. Jenže postupem času se tam začalo objevovat kromě základních 4 postav víc a víc lidí a už jsem se v tom začala ztrácet, když jsem se nedívala pravidelně na každý díl. Příběh začal být víc schyzoidní (přidání gaye a holky se sklony k sebevraždě) a snažil se zbytečně šokovat a ztratil tu svou prvotní krásu jednoduchosti o 4 kamarádech, kteří se navzájem tajně milují nebo spolu dokonce chodí. Mě osobně se nejvíc líbil jen jeden jediný díl, kdy jsou všichni po škole a vypráví si příběhy, proč jsou po škole. Někteří říkají pravdu, někteří lžou a následně se přijde na to, proč lžou a co skrývají. Škoda, že takhle promyšlený a zajímavý byl jen jeden díl + to tajemné bloumání po prázdné škole. ()

cross

Jeden díl tohoto seriálu obsahuje tolik emociálních záležitostí, kolik jich obyčejný smrtelník nezažije snad ani za rok! Každý si v něm však může najít "právě ten svůj" problém a kouknou se, jak se sním (dle scénáristů) poperou vrstevníci za mořem. Často jsou však problémy dotaženy ad absurdum a už mi připadne až příliš trapné, pozorovat nadržené pubescenty, kteří bez mrknutí oka odmítnou sex s nádhernou podnapilou slečinkou...Protože to rozhodně není reálné ani v naší malé zemičce! ()

choze

Co říct než že je to vymazlená telenovela pro mládež a dokonalý megakýč v tom nejlepším slova smyslu. Dobře napsané, přesně obsazené a perfektně zahrané postavy si okamžitě zamilujete, stejně jako ten jejich úžasný přímořský ráj a budete hltat jejich sebetriviálnější příhody a hlavně ty neskutečné knižní dialogy. Speciálně musím ocenit vedlejší motiv lásky k filmu a touhy stát se filmařem zosobněný Dawsonem - právě koukám na šestou řadu a doufám, že se klučina už konečně setká se Spielbergem :) Na druhé straně šest řad je šest řad, seriál často ztrácí tempo, opakují se motivy a tvůrci se nevyhnou nudě, schématičnosti a občas ještě přesladí už přeslazené. Kdo by ale kritizoval kult, který odchoval celou jednu generaci a objevil Katie Holmes a Joshuu Jacksona? ()

• Na zadní straně Dawsonových hodinek stojí nápis: "Když budeš chtít, nebude to jen sen." Je to citát Theodora Herzla, vůdčí osobnosti sionistického hnutí z konce 19. století. Herzl už ve své době předvídal vznik státu Izrael. (novoten)
  • Seriál byl původně projekt pro stanici FOX, která ho ale zamítla. (novoten)

Související novinky

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (více)