Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon, Joanna Kerns, Steven Robman, Michael Toshiyuki Uno, Allan Arkush, Scott Paulin, Lev L. Spiro, Krishna Rao, David Petrarca, Marita Grabiak, Jan Eliasberg, Arvin Brown, Jesús Salvador Treviño, Gregory Prange, Nick Marck, Kerr Smith, Steve Miner, Robert Duncan McNeill, Michael Lange, Morgan J. Freeman, Rodman Flender, Melanie Mayron, David Straiton, Michael Katleman, Sanford Bookstaver, Patrick R. Norris, Michael Fields, Perry Lang, Sandy Smolan, Arlene Sanford, Bruce Seth Green, Janice Cooke-Leonard, Joe Napolitano, James Whitmore Jr., Jason Moore, Keith Samples, John Behring, Jim Charleston, Kenneth Fink, Nancy Malone, Harry Winer, David Grossman, Mel Damski, Julia Rask, Peter B. Kowalski, Philip Charles Mackenzie

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jonathan Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce, Terrence Currier, Terry Loughlin, Helen Baldwin, Robert C. Trevelier, J. Michael Hunter, Nina Jones, Jon Stafford, Acey Slade

Někdo vyrostl na BHáčkách, někdo na (nedejbože) Melrose Place... Já mám Dawsona... Lépe řečeno Paceyho... Škoda jen, že s každou další sérií (od 3.) to šlo se seriálem z kopce až do závěrečného dvojdílu, ke kterému se díky bohu (a penězům a taky kvůli tomu, že už se na to nemohl dívat) vrátil otec celé série Kevin Williamson...(5.1.2009)

Není to taková bomba, jak se mi snažila vsugerovat Annaud ;), ale mimoděk se tak alespoň k některým mladším divákům dostala poprvé minimálním způsobem stará americká kinematografie. Protože od čeho jsou vzory jako je seriálový Dawson? Od napodobování. A speciální díl Spiderweds s No Doubt jsem si hodně užila. Turné k Rock Steady je lahoda.(13.11.2009)

• Death

Dawsonuv svet je typickym prikladem serialu pro teenagery. Ne vse je spatne, to rozhodne ne. Misty probleskne nejaka opravdu dobra scena a nektere momenty zabyvajici se vztahy mezi lidmi, skolou atd. jsou i podnetne. Ovsem serial je typicky americky a tak az prilis casto sklouzava ke znacnym klise. Napriklad vsudypritomne objimani, strasne krkolomne a prechytrale repliky, ktere jsou postavam nasilne vkladany do ust, coz pusobi znacne umele (realita je asi jinde, zvlast pokud ma byt postavam ze zacatku dokonce 15 !). No a pak je tu jeste dalsi velky serialovy nesvar, ktery se bohuzel nevyhnul ani Dawsonovu svetu a to je delka. Do treti serie je to jeste dobre koukatelne, ale pak uz jde kvalita dolu. Zkratka tvurci chteji vydojit maximum, ale prilis tlaci na pilu. Takze za vic nez 2* to opravdu nebude.(13.10.2003)

Nehanbim sa a ani sa nikdy nebudem za to, ze pribeh lasky Joey a Paceyho povazujem za jeden z najvydarenejsich v serialovej tvorbe pre nastrocnych. Videla som kazducky jeden diel a musim povedat, ze sice by som bez Dawsona prezila (aky paradox, kedze serial je pomenovany prave po nom), ale vsetky ostatne postavy, ktore vtedy stvarnili este neznami herci, ale dnes uz vyzreti 30-tnici, mi prirastli k srdcu a rada som s nimi prezivala sice naivne, ale velmi, velmi stravitelne a pozeratelne zivotne osudy. A posledny diel serialu? Krochtala som blahom :)(2.9.2009)

Tento seriál jsem zbožňoval, a to jak kvůli sympatickému "mysliteli" Dawsonovi, tak především kvůli překrásné a přesympatické Joey - Katie Holmes. Kam se na ni hrabeJen! S ice se nakonec ukázal sympatičtější než Dawson Pacey a s ubíhajícím časem a přenesením děje na vysokou školu ztrácel seriál na kouzlu, postavy byly čím dál tím chytřejší, stále je u mě ale milou vzpomínkou na věk mládežnický. Každopádně "Dawson" po 10ti letech v HIMYM je boží :-)(12.8.2015)

• - Dawsonův svět je jedním ze tří seriálů stanice WB, kde zaznělo slovo "shit". Těmi dalšími jsou Everwood (kde byl ale zvuk ztlumen) a One Tree Hill. (novoten)

• - !!! SPOILER !!! Postava Abby Morgan byla ze seriálu odepsána na přání její představitelky. Monica Keena chtěla být blíže svému příteli, který žil tu dobu v New Yorku, a tak Abby stihnul její osud. (Tom Riddle)

• - O roli Dawsona se ucházelo téměř 500 zájemců. (novoten)