Dawsonův svět (TV seriál)

Dawson's Creek

Dawsonov svet

USA, 1998 - 2003, 93 h 9 min (Minutáž: 128x42–45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon, Joanna Kerns, Steven Robman, Michael Toshiyuki Uno, Allan Arkush, Scott Paulin, Lev L. Spiro, Krishna Rao, David Petrarca, Marita Grabiak, Jan Eliasberg, Arvin Brown, Jesús Salvador Treviño, Gregory Prange, Nick Marck, Kerr Smith, Steve Miner, Robert Duncan McNeill, Michael Lange, Morgan J. Freeman, Rodman Flender, Melanie Mayron, David Straiton, Michael Katleman, Sanford Bookstaver, Patrick R. Norris, Michael Fields, Perry Lang, Sandy Smolan, Arlene Sanford, Bruce Seth Green, Janice Cooke-Leonard, Joe Napolitano, James Whitmore Jr., Jason Moore, Keith Samples, John Behring, Jim Charleston, Kenneth Fink, Nancy Malone, Harry Winer, David Grossman, Mel Damski, Julia Rask, Peter B. Kowalski, Philip Charles Mackenzie

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena, Mary-Margaret Humes, John Wesley Shipp, Carly Schroeder, Jensen Ackles, Nina Repeta, Dylan Neal, Obi Ndefo, Obba Babatundé, Gareth Williams, Brittany Daniel, Ken Marino, Michael Pitt, Leann Hunley, Mark Matkevich, Harve Presnell, Carolyn Hennesy, Chad Michael Murray, Taylor Handley, Rob Nagle, Pauley Perrette, Tamara Taylor, Torrey DeVitto, Mädchen Amick, Ali Larter, Seth Rogen, Jennifer Morrison, Alexandra Breckenridge, Erik Smith, Garikayi Mutambirwa, Jason Behr, Jennifer Ferrin, Robert Pralgo, Brenda Strong, Michael Harding, Mercedes McNab, Sarah Lancaster, Oliver Hudson, John Finn, Melissa Claire Egan, Alicia Coppola, Matthew Stanton, Megahn Perry, Rhoda Griffis, Nikki Griffin, Ashley Williams, Mercedes Renard, Christian Kane, Hilarie Burton, Traci Dinwiddie, Andrea Powell, Rachel True, Sabine Singh, Nicole Steinwedell, Corri English, Joanna Garcia Swisher, Ted King, Adam Carolla, Gwen Stefani, Alaina Huffman, Andy Griffith, Joey Jordison, Adam Kaufman, Josh Hammond, Drew Seeley, Jaime Bergman, Wayne Pére, Cullen Moss, Eddie Mills, Dana Ashbrook, David Dukes, Vanessa Dorman, Jane Lynch, Mimi Rogers, Bianca Lawson, Brianne Davis, Jeremy Sisto, Sasha Alexander, Lee Norris, Jud Tylor, Melissa McBride, Shanda Lee Munson, Brandon O'Dell, Ian Bohen, Jonathan Frappier, Mark Joy, Don McManus, Ric Reitz, R. Keith Harris, Nathan Moore, Richard Dorton, Jason Moore, Hal Ozsan, Jack Plotnick, Jodi Thelen, Noah Segan, Jonathan Kasdan, Brett Claywell, Burgess Jenkins, Michael Hagerty, Jonah Blechman, Tara Killian, Nick Stabile, Robin Dunne, Tony Hale, Tom Nowicki, Elizabeth Roberts, Nick Gomez, Lourdes Benedicto, Irene Ziegler, Sean Dennison, Joshua Moore, Marcus Hester, Melissa Ponzio, Ronn Carroll, Esteban Powell, Steve Coulter, David Thomas Jenkins, Jonathan Lipnicki, Sherilyn Fenn, Bianca Kajlich, Sarah Shahi, Mika Boorem, Johnny Alonso, Stephen Moore, Shane Callahan, Julie Bowen, Nancy Saunders, Sam Doumit, Janie Brookshire, Alan Fudge, Dikran Tulaine, Christopher Berry, Todd Thompson, Zach Hanner, Shaun O'Donnell, Roger Howarth, Bridgett Newton, Estes Tarver, Adam Nee, Colin Fickes, Amy Parrish, J.C. Quinn, Chris Demetral, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Harold Bergman, Keith Flippen, Marla Gibbs, Ian Kahn, James Martin Kelly, Chris M. Allport, Michael J. Young, Afemo Omilami, Tripp Green, Mike Pniewski, Michele Scarabelli, Stephen Michael Ayers, Mitchell Laurance, Lukas Behnken, Rebecca Koon, Jenna Cavelle, Niklaus Lange, Rob Bouton, Megan Blake, John Shearin, Jeffrey Pillars, Jim Grimshaw, Ed Grady, Scott Foley, Mike White, Eion Bailey, Eric Balfour, Joe Flanigan, Caroline Kava, Sean Cw Johnson, Brighton Hertford, Rachael Leigh Cook, Matt Lutz, Monica Keena (a.z.), Aubrey Dollar, Keri Russell (a.z.), Scott Speedman (a.z.), K Callan, Dan Martin, Liz Vassey, Mel Harris, Jason Davis, Greg Provance, Jessica Collins, Lawrence Pressman, Harry Shearer, David Andrews, Peter Jurasik, Pat Hingle, David Marshall Grant, Adam Fields, Steve Boles, Jason Horgan, Robert Longstreet, Jordan Bridges, Ryan Bittle, Kate Vernon, Bryce Johnson, Nick Cornish, Meredith Salenger, Sebastian Spence, Eddie Cahill, Paul Gleason, Ray Wise, Geoffrey Lewis, Greg Thompson, Virginia Madsen, Michael Hartson, Ann Pierce, Terrence Currier, Terry Loughlin, Helen Baldwin, Robert C. Trevelier, J. Michael Hunter, Nina Jones, Jon Stafford

"Víš Dawsone, musím nejdřív najít sama sebe, až potom spolu můžeme chrápat a vůbec.." Tak tenhle seriál jsem kolem mého 19.roku sledoval hodně pravidelně, o překot jsem se na něj jezdil vždy ze školy dívat domů - myslím,že jeden z těch lepších seriálů určených pro teenagery....a taky jsem jako všichni byl zamilovanej do Džouí.................moje hodnocení = 6,5 z 10.(15.12.2014)

• Spock

Jeden ze seriálů mého dospívání. Bohužel pro něj jsem ho nekvitoval tak jako Beverly Hills. Hlavní hrdina mi prostě přijde jako nesympatický adolescent, který se snaží svým přístupem všem zalíbit a pořád něco řeší tím svým postupně čím dál více zajídajícím se způsobem. Navíc mi přišel celý seriál od tvůrců více manipulující vzhledem k divákovi než jiné podobné „ságy“. Podle mě jsou rozhodně lepší „výchovně – společenské“ seriály, na tenhle jsme se díval stejně jen proto abych měl přehled a věděl o čem že si to kamarádka Lenka v lavici za mnou pořád povídá se Zuzkou. :-)(23.10.2007)

Nejlepsi teen serial vubec....ano dialogy jsou pro prumerneho americana pravdepodobne nepochopitelne, byt jsou vedeny v jeho reci...ano vsichni vypadaji jak modelove z katalogu Quelle...ano je to nerealne...a ANO ulitavam na tom, dialogy mne bavi svoji naivitou a "spravnosti"...zadne drogy, skoro zadny sex...musi to byt nuda? Pro mne neni. Serial navic velice rad cituje filmove klasiky, ma inteligentni narazky a casto parodizuje svuj zanr a vse to velice dobre funguje. Prvni dve serie bych klidne vystavil do sve serialove TOP 10. Sezona 1 - ***** Sezona 2 - ***** Sezona 3 - **** Sezona 4 - ***** Sezona 5 - ***** Sezona 6 - **** Posledni sezona je pomerne solidni teckou za celym timto dilem, rozhodne si myslim, ze tento serial pro mou generaci, ktera ho mohla zacit sledovat jako teenageri je vetsim prinosem nez soucasna tvorba v cele s napriklad povrchnim O.C.(20.9.2006)

Nehanbim sa a ani sa nikdy nebudem za to, ze pribeh lasky Joey a Paceyho povazujem za jeden z najvydarenejsich v serialovej tvorbe pre nastrocnych. Videla som kazducky jeden diel a musim povedat, ze sice by som bez Dawsona prezila (aky paradox, kedze serial je pomenovany prave po nom), ale vsetky ostatne postavy, ktore vtedy stvarnili este neznami herci, ale dnes uz vyzreti 30-tnici, mi prirastli k srdcu a rada som s nimi prezivala sice naivne, ale velmi, velmi stravitelne a pozeratelne zivotne osudy. A posledny diel serialu? Krochtala som blahom :)(2.9.2009)

První série je vtipná i tragikomická zároveň a jakžtakž balancuje na hranici divácké snesitelnosti, kdy už se stává seriál o teenagerských láskách jen idiotskou telenovelou s americkou mládeží místo argentinských dřev. Bohužel, jak bývá u seriálů pravidlem, kvalita klesala s přibývajícími díly níž a níž...hranice padaly a seriál s nimi. S nástupem druhé a hlavně třetí série se stával Dawsonův svět beznadějně hloupým, nudným a tupým. Pak jsem se na to vykašlal a přestal to sledovat :) První série za tři hvězdičky... A ty další? 2*, 1* a Odpad! Sbohem, Dawsone.(16.6.2003)

• - Dawsonův svět je jedním ze tří seriálů stanice WB, kde zaznělo slovo "shit". Těmi dalšími jsou Everwood (kde byl ale zvuk ztlumen) a One Tree Hill. (novoten)

• - Na zadní straně Dawsonových hodinek stojí nápis: "Když budeš chtít, nebude to jen sen." Je to citát Theodora Herzla, vůdčí osobnosti sionistického hnutí z konce 19. století. Herzl už ve své době předvídal vznik státu Izrael. (novoten)

• - Děj se odehrává v Massachusetts, ale přesto byla většina epizod prvních čtyř sérií (tedy předtím než postavy opustily Capeside), natáčena ve Wilmingtonu v Severní Carolině. (novoten)