Komentáře uživatelů k filmu (37)

 • Tosim
  ****

  Jako první a jediný režijní pokus Oldřicha Nového to IMHO dopadlo hodně zdařile a na detektivku je to hodně svižné a vtipné.(3.6.2003)

 • gudaulin
  ***

  Filmová detektivka, kde herecky vyčnívá Karel Höger a jako zajímavost lze uvést režii Oldřicha Nového. Z dnešního pohledu nejde o nic výjimečného. Celkový dojem: 50 %.(15.5.2009)

 • NinadeL
  ***

  Takový neživotný Raoul Schránil? No toto!(23.2.2009)

 • Snorlax
  ***

  Oldřich Nový byl bezpochyby lepší herec než režisér. Ty afektované dámy, které se v tomto filmu promenovaly před kamerou a zajíkavě se k tomu chichotaly, nedokázal zkrotit. Škoda.(23.2.2013)

 • Marthos
  ****

  V roce 1943 se Oldřich Nový neobjevil ani v jediném českém filmu, částečně také proto, že byl neustále sledován štvavým nacistickým tiskem. Proto se načas uchýlil do poklidného a přátelského prostředí hostivařských ateliérů, kde společně s Antonínem Zelenkou a kameramanem Ferdinandem Pečenkou natáčel detektivní komedii podle námětu někdejší star německého němého filmu Ossi Oswaldy (1897 - 1947). Roli, na kterou by si dříve brousil zuby on sám, svěřil bez zaváhání Karlu Högerovi. I když se to nezdá, ti dva měli leccos společného - brněnské začátky, ale i jemné gentlemanské vystupování a nepředstíranou úctu a galantnost k ženám. Přímo z konzervatoře si Nový do filmu vyžádal dvě mladé adeptky herectví, osmnáctiletou Dagmar Frýbortovou a devatenáctiletou Libuši Zemkovou, z plzeňského divadla k nim záhy přibyla ještě dvacetiletá Jiřina Petrovická. Film plný nových dívčích tváří a rafinovaných zápletek, během nichž se na scéně objevuje důmyslný zločin, neměl tedy čím zklamat. Oldřich Nový si v něm alespoň zazpíval legendární píseň o náměsíčníkovi, vtipný song o pošetilém přání jednoho blouznivce.(9.3.2009)

 • honajz
  *****

  I když se některé scény a detaily daly lépe vydojit (závěrečné odhalení, komorničení, odhalení zloděje), přece jen se stále pracuje s napětím, jak se věci ve skutečnosti mají, a více se přiklání k romantické než detektivní rovině tohoto odlehčeného snímku, jenž se bere s nadhledem. Režie Oldřicha Nového je lehká, netlačí na pilu, mnohé momenty připomenou pozdější Pytlákovu schovanku, kde se ona parodie povedla v sevřenějším útvaru. Zde je "jen" dobrá, ale veselý a lehkovážný mladý muž v podání Karla Högera a jeho protipartnerka v podání nedávno zesnulé Dagmar Frýbortové vše vyvažují.(23.2.2013)

 • snaked
  ****

  Pobavila jsem se.... FEX by to měl vydat. Tahle komedie funguje dobře i dnes.(30.9.2009)

 • Orlau32
  ***

  Dávno, již dávno tomu, co jsem to viděla naposled. Maturitní šaty mi teta ušila podle Dagmar Frýbortové. Karel Höger byl už tehdy osobnost, ale s léty rostla jeho filmová popularita a čím starší, tím byl úžasnější. Ostatní herci hráli jako amatéři.(21.9.2007)

 • Skip
  ***

  Docela průměrný film, ale jako nenáročná oddechovka se to docela dá.(10.9.2009)

 • Andre3000
  ***

  Jakože tyhle staré filmy moc nemusím, tak tento s vynikajícím Karlem Högerem byl docela v pohodě.(15.6.2009)

 • Rodriguez
  ***

  Třináct u stolu, to je nešťastné číslo do počtu. Proto zde nastupuje čtrnáctý, ano Pavel Čtrnáctý. 50%(31.12.2012)

 • zette
  ***

  Nevim, jak by dopadlo me hodnoceni nebyt zde vynikajiciho Karla Hogera ( v roli sluhy nemel chybu ). Namet dobry, zpracovani je ale ponekud nudne.(18.3.2010)

 • PKD
  *

  Totální zhovadilost,která opět dokazuje,že každý se má držeti,svého kopyta! Scénář napsalo zřejmě 5leté dítě po lobotomii a jediný důvod,proč to sledovati jest Karel Hoger. Za něj je ta 1 * Jinak,děs,běs a hrůza. Celý film jsme se s rodinou smáli,ale ne proto,že to jest ozn. jako krimikomedie,jestli mi rozumíte. Krimi? Kde? Komedie? Ano,ve smyslu,ubohé trapnosti a směšnosti. Třeba to byl záměr,nevím. O hereckých výkonech (až na 3 vyjímky) se nedá naprosto hovořiti a celý ten nesmyslný a debilní děj o ničem,mi silně připomínal nějakou tu ´´úchvatnou´´ operetu. Dokoukal jsem to jen proto,abych si ověřil,že pointa tu opravdu žádná není. Tedy ve smyslu,taková která by stála vůbec za zmínku. A opět,zdejší hodnocení,ponechám raději bez komentáře. P.s.tohle jsou případy,kdy se opravdu a upřímně stydím za tehdější kinematografii,která byla u mě vždy! na mnohonásobně vyšší úrovni,než ta dnešní,ubohá a poloamatérská,která dokáže vyploditi jen kriminálky,totálně dementní tv nekonečné ságy a rádoby filmy o komunismu či fašizmu,které se stejně motají jen v bludném kruhu a vlastně již nemají co nového a podstatného sděliti,co by se nevědělo.(16.6.2019)

 • dr.fish
  ****

  Poměrně veselá taškařice s kriminální zápletkou. Začátek zastihuje Karla Hogera coby nestárnoucího seladóna, vnikajícího do domácností, balícího každou sukni. Zdá se, že to bude operetka, ale nakonec je z toho krimi. A konec je překvapením. 75%(18.1.2015)

 • otík
  ***

  Poměrně hezký starý film těžící ze sympatického Högera a snahy o zajímavou detektivní zápletku, která se ke konci zvrhne spíše v komedii. Ale hezkou. Taková ta černobílá jednohubka pro deštivé odpoledne.(5.6.2016)

 • Stegman
  **

  Nemám problém s "indoorovými komediemi" (© uživatel pOne :)). Problém ale mám s komediemi, které svůj zdroj komiky vyčerpají hned v úvodu filmu a kromě závěrečné pointy už nemají co nabídnout. Divák se tak musí po většinu snímku spokojit s lišáckým úsměvem hlavního hrdiny, který dává tušit, že "to hlavní" ještě přijde. To je podle mě ale zatraceně málo. I když hlavního hrdinu hraje Karel Höger.(26.2.2013)

 • sator
  ***

  Milostná zápletka a detektivka v jednom...(30.11.2014)

 • tomtomtoma
  ****

  Film v Nového režii Čtrnáctý u stolu je příjemně neokoukanou zábavou. Tato detektivní veselohra vytasí nejúčinnější zbraň společně se svou charismatickou hlavní postavou. Jeho noblesní šarm je podmaňující, pečlivě si hlídá sebemenší detail a do svých rolí vkládá obřadní vznešenost a zcela přirozeně vybudí náklonost, sympatii a strach z možného nabourání zatuchlých maloměšťáckých stojatých vod zavedeného života. Zápletka dokáže nadchnout hravostí se záměnou, nedorozuměním, fabulací i uhrančivou předurčeností. Hlavní postavou vzletné zábavy je Pavel Čtrnáctý alias Hubert Malina (vynikající Karel Höger), nadšený knihovník a dokonalý sluha ze staré školy. Svou otevřenou myslí, kavalírskou galantností a vrozená nestrojenost si na svou stranu naklání téměř každého kolem sebe. V hrátkách je vždy krok před ostatními, užívá se každou vteřinu a sladké ženské rty se rozplývají pod přívalem tajemného pokušení. Hlavní ženskou postavou je Ema Bartošová (zajímavá Dagmar Frýbortová), pečlivě hlídaná starostova dcera. Rozpolcenost mezi rozumem a citem ji dává jedinečné zážitkové dobrodružství. Výraznější mužskou postavou je velkoprůmyslník Karel Bersecký (velmi zajímavý Karel Dostal), ustaraný z vdavekchtivé dcery a uspokojovaný Malinou a jeho dokonale všestranným servisem. Dále stylově podlézavý nápadník Berseckého dcery a přelétavý hrabě Quido Alexy (skvělý Raoul Schránil), spokojený obyvatel zámečku a generální ředitel Rudolf Linhart (velmi zajímavý Zvonimir Rogoz) a Emin vychloubačný strýc Kilián Vaverka (velmi dobrý František Filipovský). Výraznější ženskou rolí je Berseckého manželka (příjemná Růžena Šlemrová) s poživačnou přirozeností, její elitářským původem rozmazlená dcera Lydie Bersecká (půvabná Libuše Zemková), rozverná Emina babička Hedvika (dobrá Ella Nollová) a Linhartova manželka a chtivá drbna Eli (velmi zajímavá Jarmila Švabíková). Z dalších rolí: společensky zostuzený velkostatkář a starosta malého města Jan Bartoš (příjemný Ludvík Veverka), jemu podobná manželka Julie (Helena Friedlová), Pavlův kumpán a předseda spolku detektivních spisovatelů dr.Viktorin (příjemný Vladimír Majer), Alexyho bezstarostná přítelkyně Bibi (Jiřina Petrovická), zamilovaný Berseckého tajemník Kamenec (příjemný Jiří Vondrovič), natěšená komorná u Berseckých Monika (zajímavá Anna Gabrielová), či snaživý soukromý detektiv (sympatický Antonín Kandert). Čtrnáctý u stolu chce především bavit. Nepatří k nejznámějším, ani k nejvýraznějším filmům československé kinematografie protektorátní doby, přesto svou lehkostí, rozverností a charismatem očaruje a zpříjemní den. Karel Höger je zde na vrcholu svých hereckých sil, co více si přát?(1.8.2017)

 • pytlik...
  ***

  Poněkud slizký a nechutný Höger je naštěstí vyvažován mladou a pohlednou, byť trochu neobratně hrající Frýbortovou. Klobouk dolů před Schránilem, muselo to stát hodně úsilí a sebepřekonávání udělat ze sebe takové individuum!(29.12.2012)

 • klúčik
  ***

  Čo ma prekvapilo ? No to, že to režíroval O.Nový. Film je ale len priemerný , no výborný je hlavne K.Hoger. 65%.(30.11.2010)

<< předchozí 1 2
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace