Remembrance (E01) (epizoda)

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2020, 46 min

Hned na úvod jsem zažil nefalšovaný nerdgasm a neskutečně se těším na další díly. Ne, tohle není klasický Star Trek, spíše postklasický příběh stařičkého admirála, který opustil Flotilu pro to, že již nebyla tím, na co byl zvyklý. A tento muž hledající klid na své vinici, si s příchodem záhadné Dahj uvědomí, že už nežije, jen čeká na smrt. A rozhodne se s tím něco udělat...(24.1.2020)

K mému překvapení se to vážně povedlo. Stejně jako u Discovery CBS stále skvěle pracuje s touto značkou. Děj se posouvá o 18 let dopředu, kdy už je Picard v důchodu a ztratil veškerou víru ve flotilu. Vše se změní, když ho na jeho vinohradu ve Francii navštíví mladá dívka. Postupně se dozvídáme více o jejím původu. To nastartuje celý řetězec událostí, který admirála donutí opět sednout do kapitánského křesla. Zda jsou nová hrozba Romulani, nebo Borgové stále nevíme. Budu se těšit na další díly a nechám se překvapit. Můžeme počítat i s návratem dalších hvězd. "Aktivuj se!"(24.1.2020)

Piloty nikdy nebyly ve Star treku silnou stránkou, Ochránce z Voyageru asi je tím nejlepším, naopak Střetnutí u Farpointu z TNG patří asi právem tím nejhorším pilotem. Každý ten pilot je trochu odraz doby a Star trek se vyznačoval tím, že každému seriálu tak nějak trvalo pár řad než scénaristi našli tu správnou notu. Pilotní nebo úvodní díl Star trek: Picard není samostatný díl jako u předchozích pilotů (dokonce i STD měl pilot svoje zakončení), ale je to jeden díl z celkem desetidílné skládanky. Je z něj cítit zase odraz svoje doby se všemi silnými i slabými stránkami. Období není takové jak bývalo, pro některé fandy TNG éry se to může zdát až depresivní podívaná. Já ale mám zasebou BSG, The Expans, Firefly a jiné podobné dílka z ne zcela zářivou budoucností, takže mě nepřekvapilo, že Picard je jiný. To by nevadilo, vadí trochu zase ta sentimentalita na každém rohu. Je to trochu neduh současné éry, kdy tvůrci se příliš snaží zdůraznit že se jedná o Star trek a místo toho aby budovali svůj vlastní příběh, svůj vlastní odkaz, odkazují na minulou úspěšnou éru Star treku. To sice není ve své podstatě špatné a lze to udělat parádně jak to předvedli v DS9 v "Trials and Tribble-ations" a v ENT "In a Mirror, Darkly", ale každá ta série nevyhnutelně musela najít svou identitu. Přeji si hodně do dalších epizod, že to nebude jen přehlídka sentimentality, ale že posunou Star trek zase trochu dopředu. Za úvodní díl 3*.(23.1.2020)

Naprostá bomba, nejlepší seriál od Star Treku - Nové generace, kvěle to doplŇuje a navazuje jak na seriál, tak na knížku Picard Nejposlednější z nadějí. Triky a počítače boží, trochu jsem se bál, že to dopadne jako Star Trek Discovery, ale je to svěžejší, cool, hi-tech, prostě naprosto skvělé...100% (hodnoceno po čtyřech dílech)(21.2.2020)

Bál jsem se, že z toho bude další vzpomínková trapnost, kdy se řeší jen to co bylo a a kupí se odkazy na odkazy. To tu ale není. Máme tu zajímavý příběh, který se postupně odkrývá a celé je to strašně živé a reálné, což v posledních letech ST chybělo. Navíc se tu nejede po povrchu, ale řeší se morálka a další věci a to je to v čem je ST silný. Jen tak dál. 80%(8.2.2020)

• - Epizóda začína piesňou "Blue Skies", ktorou končí film Star Trek X: Nemesis (2002). (koba)

• - Epizóda začína scénou hrania pokru medzi Jeanom-Lucom Picardom (Patrick Stewart) a komandérom Data (Brent Spiner), ktorá dialógom a dejom nadväzuje na záverečnú scénu poslednej epizódy Všechno dobré... (1993) seriálu Star Trek: Nová generácia. (koba)