Babylon 5 (TV seriál)

Babylon 5

Babylon 5

Drama / Sci-Fi

USA, 1994–1998, 82 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik, Jeff Conaway, Patricia Tallman, Andrea Thompson, Robert Rusler, Julie Caitlin Brown, Tracy Scoggins, Marshall R. Teague, Ed Wasser, Walter Koenig, Guy Siner, Michael Bailey Smith, J. Michael Straczynski, Danica McKellar, Ken Foree, Dana Barron, Wanda De Jesus, Anthony De Longis, Shari Shattuck, Ken Jenkins, David Anthony Marshall, Clive Revill, Glenn Morshower, Carel Struycken, Merrin Dungey, Reggie Lee, Floyd Van Buskirk, Constance Zimmer, Stephen Lee, Paolo Seganti, Nathan Anderson, Thom Barry, Diane DiLascio, Anneliza Scott, Gregory McKinney, Robin Atkin Downes, Thomas Kopache, Vincent Duvall, Teller, Penn Jillette, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Douglas, Efrem Zimbalist Jr., Musetta Vander, Aki Aleong, Christopher Rich, Bart Johnson, Nancy Stafford, Julia Nickson, Fredric Lehne, John Saint Ryan, Mike Gunther, James Shigeta, Jessica Walter, Bernie Casey, Stephen Macht, Richard Gant, Vincent Riotta, Kim Zimmer, Trevor Goddard, Turhan Bey, Jim Cody Williams, David Anthony Smith, James Parks, Gary Carlos Cervantes, Roy Dotrice, Rance Howard, Peter Brown, Raye Birk, Kevin Page, Anne-Marie Johnson, John Schuck, Chard Hayward, Reiner Schöne, Vinnie Bilancio, James Black, Josh Coxx, Thomas Rosales Jr., Robin Sachs, Romy Rosemont, Mike Genovese, Erica Gimpel, Felicity Waterman, David McCallum, Kathryn Cressida, Alastair Duncan, Gerrit Graham, Richard Grove, Mauricio Mendoza, William Morgan Sheppard, Michael Ansara, Eric Steinberg, Carl Ciarfalio, Henry Darrow, Shelley Robertson, Francis X. McCarthy, Victor Lundin, James Warwick, Jana Robbins, Aubrey Morris, Jack Kehler, David Wells, Rick Johnson, Danny De La Paz, Roy Brocksmith, Time Winters, John Vickery, Nancy Lee Grahn, Jim Norton, Andrew Craig, Robert DiTillio, Doug Cox, Robert Silver, Carolyn Seymour, Nils Allen Stewart, Art Kimbro, David L. Crowley, Anne Betancourt, Caroline Ambrose, Kent Broadhurst, José Ramón Rosario, Ron Campbell, Jane Carr, Brian Cousins, Chip Heller, Lenore Kasdorf, Catherine Hader, John Snyder, Ricco Ross, Joe Banks, Robin Curtis, Malachi Throne, Akiko Morison, Dex Elliott Sanders, Tony Steedman, Greg Wrangler, Mel Winkler, Judson Scott, Charles Walker, Walter Williamson, Shirley Prestia, Daniel Beer, William Allen Young, Tucker Smallwood, Curt Lowens, Paul Hampton, Marjorie Monaghan, Cosie Costa, Héctor Mercado, Douglas Bennett, Ace Mask, Katherine Moffat, Leslie Wing, Apesanahkwat, Silvana Gallardo, Mark Bramhall, Gianin Loffler, Patricia Healy, Jeff Austin, Tony Abatemarco, Rod Perry, Paul Williams, Josh Clark, Sean Sullivan, Fabiana Udenio, Robert Phalen, Mike Norris, Laura Peterson, Mary Woronov, Calvin Jung, Tristan Rogers, Michael Paul Chan, Rodney Eastman, Richard Chaves, Christopher Neame, Jim Youngs, Tricia O'Neil, Mark Ginther, Katy Boyer, Whip Hubley, Soon-tek Oh, Don Stroud, Theodore Bikel, David Warner, William Sanderson, Jeffrey Combs, Ron Canada, June Lockhart, Kate McNeil, Mark Rolston, Philippe Bergeron, Robert Foxworth, Beth Toussaint, Russ Tamblyn, Miguel A. Núńez Jr., Dwight Schultz, Michael Beck, Adrienne Barbeau, Keith Szarabajka, Lois Nettleton, Paul Winfield, Ryan Cutrona, Jsu Garcia, Christopher Darga, Ian Abercrombie, Paul Ainsley, Richard Moll, Alex Hyde-White, Bill Mumy (a.z.), Carmen Argenziano, Rif Hutton, Patrick Kilpatrick, Brad Dourif, Steve Gonzales, David 'Shark' Fralick, Majel Barrett, Lewis Arquette, Kim Miyori, Phil Morris, Bruce McGill, Michael York, Fabiana Udenio (a.z.), Melissa Gilbert, William Morgan Sheppard (a.z.), John Vickery (a.z.), Jerry Doyle (a.z.), Robert Englund, Erick Avari, Jeff Corey, Rick Scarry, Bryan Cranston, Donovan Scott, Geoff Meed, Jeff Corey (a.z.), Bruce Gray, Julian Stone, Rick Cramer, Beata Poźniak Daniels, Eric Pierpoint, Kathleen Lloyd, Ross Kettle, Mongo Brownlee, James Lew, Ian Ogilvy, Leigh McCloskey, Richard Yniguez, Ed Wasser (a.z.), Paul Perri, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Dona Hardy, Tim Choate, Don Dowe, Ossie Mair, Gwen McGee, Kristopher Logan, Harlan Ellison, Gary McGurk, Louis Turenne, Christopher Curry, Doug Tompos, James Jude Courtney, Bridget Flanery, Vaughn Armstrong, William Forward, Anthony Crivello, William Dennis Hunt, Paul Keith, Joan McMurtrey, Jim Ishida, Steven Lambert, Bennet Guillory, Christopher Michael, Tom Billett, Jeff Griggs, John C. Flinn III, Dawn Comer, Brian Carpenter, Eddie Mui, Glen Robinson, Carrie Dobro, Scott Adams, Kitty Swink

Takový Star trek, bez Star treku. Opera ve vesmíru, která jde ve stejné linii, jako Star trek. A to se vším dobrým a zároveň špatným, co slavná sága obsahuje. Kdyby Babylon 5 stál na svých nohách, nekopíroval jen již použité a vsadil by více n jiné karty, dal bych i více. Takto se jedná o solidní prfabrikovaný sci-fi seriál.(15.4.2011)

Hlavní devizou tohoto seriálu je do detailu promyšlený, monumentální příběh. Už v první sérii se začne pomalu skládat jeden střípek za druhým z oné mozajky a na konci zjistíte, že nic co se stalo , se nestalo jen tak náhodně, ale bylo to částí většího plánu. Obávám se, že ze zde přítomných hodnotících neviděli celý seriál jen ti, co hodnotí nízko. Znáte takové ty obrázky které jsou vytvořené z barevných bodů? Když se na tento obrázek díváte z blízka, tak vidíte jen shluky skvrn. Když jej však oddálíte, pak vidíte ceý obrázek, jak byl zamýšlen (pointilismus). Tak nějak bych zhodnotil jejich přístup k tomuto seriálu. Díky roku vzniku se dočkáme poněkud horších triků (na které se dá časem velmi pohodlně zvyknout). Co však vidím jako mírný zápor je skutečnost, že mnoho postav postrádá charisma. Nadávejte třeba na SG1, ale stejně všichni musíte uznat, že v SG1 je minimálně jedna postava, která utáhme klidně 20 sezon ( MacGyver - RDA). V Babylonu jsem si asi nejvíce oblíbil dvojici velvyslanců Molari - G´Kar. Pro sci-fi fandy je Babylon 5 jednoznačná volba (Babylon 5 by mohl sloužit jako rozřazovací test mezi sci-fi fandy a "sci-fi eeeeeealejotomůžu" diváky).(11.4.2010)

Aj mnohými fanúšikmi sci-fi Space Opier prehliadaný seriál. Pritom podľa mňa rozhodne neprávom. Minimálne fanúšikovia Star Treku DS9 by si ho mali doplniť, pretože sa tieto seriály temnejším prístupom a aj nejakými dejovými líniami podobajú a tak budú určite nadšení. Jediné čo zastaralo, sú trikové scény z vesmíru. Jedná sa o ranné CGI, ktoré pôsobí jak zo starej videohry. Ale gro seriálu tvoria prepracované charaktery, ktoré nie sú čiernobiele, ale majú svoje chyby a absolvujú aj solídny a miestami až šokujúci vývoj. A potom je tu strhujúci dej. Ešte prvá séria je v TNG epizódnom štýle v ktorom sa rieši záhada týždňa. Ale od druhej série sa naplno rozbehnú špinavé intrigy rôznych rás a rozpúta sa vojna. Dokonca sa ukáže, že väčšina tých epizódnych zápletiek z prvej série mala svoj význam a v ďalších sériach sa na nich stavia. 2-4. séria je vzrušujúca a napínavá jazda, ktorý vás chytí a nepustí. Štvrtou sériou mal seriál pôvodne končiť, čo na jej urýchlenom uzatvorení väčšiny zápletiek vidno, ale potom seriál nečakane predĺžili ešte o jednu sériu a tá piata pôsobí ako taký dodatok v ktorom sa snažili narýchlo vymyslieť nejaké zaujímavé zápletky. Ale to bola misia nemožná. Plus sa už nevrátila Susan Ivanova. Paradoxne v piatej sérii nestihli uzavrieť príbeh megaslizkého zloducha Bestera a vyzerá to jak keby autori počítali aj s ďalšou sériou, ale po slabej sledovanosti to museli nejak narýchlo ukončiť. Záver seriálu je pre mňa preto vlažný a na koniec štvrtej série sa nechytá. Potom sme sa dočkali ešte zopár samostatných filmov dejovo umiestnených do rôznych časových období a rozpačitého spin-offu Crusade. Filmy sa dajú v pohode vidieť, aj keď nič zásadné neprinášajú. Crusade je podľa mňa nudný nepodarok, ktorý právom zrušili po jednej sérii a samozrejme bez poriadneho uzatvorenia deja. Na nete sú rôzne poradia jak dejovo chronologicky sledovať tie filmy, ale najlepším spôsobom je sledovať ich podľa roku vzniku. Aj tak ich dej úplne dokonale nezapadá do jednotlivých sérií. Vyvarujte sa iba jednej zásadnej chyby. Rozhodne, opakujem rozhodne si film Babylon 5: In the Beginning pustite až po dopozeraní komplet seriálu. Pretože inak si vyspoilerujete obrovské množstvo udalostí, ktoré sa odhaľujú postupne počas celého seriálu. A ešte sa vrátim k postavám na ktorých seriál stojí. Kapitán John Sheridan je taký ten typický hrdina, ktorý všetkých zachráni. Sadol mi oveľa viac ako prvý veliteľ stanice Jeffrey Sinclair, ktorý na žiadosť herca odišiel po prvej sérii a jeho odchod zakomponovali do deja tak geniálne, že jeho odchod pôsobí ako vec, ktorú plánovali od začiatku. Skvelá je dvojica veľvyslancov svojich rás Londo Mollari a G'Kar. Ich vzájomné hašterenie pôsobí zo začiatku neskutočne komicky, ale postupne nadobudne tragický rozmer. A ťažko povedať pre koho trpkejší. Vir Cotto je taký sympatický poskok Londa. Michael Garibaldi mal skvelý vzťah so Sinclairom So Sheridanom to bolo o trochu slabšie. Naviac v neskorších sériách absolvoval až príliš traumatický vývoj, ktorý ho nadobro zmenil a už nikdy to nebol ten pôvodný Garibaldi. Doktor Stephen Franklin bol jednou z tých stálic, ktorá si uchovala svoj charakter celý seriál. Z Delenn sa doslova vyliahla nová a pôvabná bytosť. Lennier bol na podobnom poste ako Vir Cotto. Susan Ivanova bola niečo ako Kira v DS9. Drsniačka so smutnou minulosťou. Kapitánka Elizabeth Lochley bola dôstojnou náhradou za Potom tu boli pekné telepatky Lyta Alexander a Talia Winters. Telepatky proste musia byť furt krásky, ale tu neboli len do počtu, ale ich línia bola tiež riadne napínavá. Čo dokladá najslizkejší záporák seriálu. Telepat Bester v podaní Star Trekovského sympaťáka Waltera Koeniga, ktorého budete s nadšením nenávidieť. Plus kopa vedľajších postáv a rozmanitých rás. Hodnotenie sérii: 1.- 7/10, 2.- 10/10, 3.- 10/10, 4.- 8/10, 5.- 6/10. Seriál som videl jak v originále, tak aj v skvelom Markizáckom SK dabingu.(27.6.2020)

Babylon 5 je taká milá vesmírna telenovelka. Počas seriálu sledujeme každodenné dianie na "jednej obyčajnej vesmírnej stanici". Škoda, že tomu chýbajú lepšie príbehy, réžia a trochu dramatickejšie herecké výkony, ale zase na druhú stranu, keď nie je čo robiť aj toto pobaví. Keďže som kedysi seriál pravidelne sledovával na TV Markíza dávam z nostalgie 3*(23.7.2004)

Tento seriál si ma naplno získal až po prvej sérii,keď komandéra Sinclaira vystriedal kapitán Sheridan a dej sa začal pomaly rozvíjať epickým smerom.Série ktoré nasledovaly boli úžasné hlavne skvelým scenárom.Ajkeď B5 nedosiahol taký úspech ako Star Trek,myslím,že ostane v mysliach pravých fanúšikov scifi ako niečo výnimočné...(24.9.2004)

• - Jedná se o jeden z prvních seriálů, kde byly vesmírné objekty (lodě, planety,atp) vytvořeny pouze počítačovými efekty (PanCitron)

• - Rozpočet na jednu epizodu byl zhruba 800 000 amerických dolarů. Pro představu ve stejné době vysílaný Star Trek: Deep Space Nine (1993) měl rozpočet na díl 1,6 milionů. (PanCitron)

• - Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, po ktorých sa mal seriál ukončiť. Preto je možno napríklad v prvej sérii sledovať zábery z tretej a podobne. Jedna séria predstavuje jeden rok. (surfound)