Babylon 5 (TV seriál)

Babylon 5

Babylon 5

Drama / Sci-Fi

USA, 1994 - 1998, 82 h 30 min (Minutáž: 110x45 min)

Fred V. Murphy

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik, Jeff Conaway, Patricia Tallman, Andrea Thompson, Robert Rusler, Julie Caitlin Brown, Tracy Scoggins, Marshall R. Teague, Ed Wasser, Walter Koenig, Guy Siner, Michael Bailey Smith, J. Michael Straczynski, Danica McKellar, Ken Foree, Dana Barron, Wanda De Jesus, Anthony De Longis, Shari Shattuck, Ken Jenkins, David Anthony Marshall, Clive Revill, Glenn Morshower, Carel Struycken, Merrin Dungey, Reggie Lee, Floyd Van Buskirk, Constance Zimmer, Stephen Lee, Paolo Seganti, Nathan Anderson, Thom Barry, Diane DiLascio, Anneliza Scott, Gregory McKinney, Robin Atkin Downes, Thomas Kopache, Vincent Duvall, Teller, Penn Jillette, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Douglas, Efrem Zimbalist Jr., Musetta Vander, Aki Aleong, Christopher Rich, Bart Johnson, Nancy Stafford, Julia Nickson, Fredric Lehne, John Saint Ryan, Mike Gunther, James Shigeta, Jessica Walter, Bernie Casey, Stephen Macht, Richard Gant, Vincent Riotta, Kim Zimmer, Trevor Goddard, Turhan Bey, Jim Cody Williams, David Anthony Smith, James Parks, Gary Carlos Cervantes, Roy Dotrice, Rance Howard, Peter Brown, Raye Birk, Kevin Page, Anne-Marie Johnson, John Schuck, Chard Hayward, Reiner Schöne, Vinnie Bilancio, James Black, Josh Coxx, Thomas Rosales Jr., Robin Sachs, Romy Rosemont, Mike Genovese, Erica Gimpel, Felicity Waterman, David McCallum, Kathryn Cressida, Alastair Duncan, Gerrit Graham, Richard Grove, Mauricio Mendoza, William Morgan Sheppard, Michael Ansara, Eric Steinberg, Carl Ciarfalio, Henry Darrow, Shelley Robertson, Francis X. McCarthy, Victor Lundin, James Warwick, Jana Robbins, Aubrey Morris, Jack Kehler, David Wells, Rick Johnson, Danny De La Paz, Roy Brocksmith, Time Winters, John Vickery, Nancy Lee Grahn, Jim Norton, Andrew Craig, Robert DiTillio, Doug Cox, Robert Silver, Carolyn Seymour, Nils Allen Stewart, Art Kimbro, David L. Crowley, Anne Betancourt, Caroline Ambrose, Kent Broadhurst, José Ramón Rosario, Ron Campbell, Jane Carr, Brian Cousins, Chip Heller, Lenore Kasdorf, Catherine Hader, John Snyder, Ricco Ross, Joe Banks, Robin Curtis, Malachi Throne, Akiko Morison, Dex Elliott Sanders, Tony Steedman, Greg Wrangler, Mel Winkler, Judson Scott, Charles Walker, Walter Williamson, Shirley Prestia, Daniel Beer, William Allen Young, Tucker Smallwood, Curt Lowens, Paul Hampton, Marjorie Monaghan, Cosie Costa, Héctor Mercado, Douglas Bennett, Ace Mask, Katherine Moffat, Leslie Wing, Apesanahkwat, Silvana Gallardo, Mark Bramhall, Gianin Loffler, Patricia Healy, Jeff Austin, Tony Abatemarco, Rod Perry, Paul Williams, Josh Clark, Sean Sullivan, Fabiana Udenio, Robert Phalen, Mike Norris, Laura Peterson, Mary Woronov, Calvin Jung, Tristan Rogers, Michael Paul Chan, Rodney Eastman, Richard Chaves, Christopher Neame, Jim Youngs, Tricia O'Neil, Mark Ginther, Katy Boyer, Whip Hubley, Soon-tek Oh, Don Stroud, Theodore Bikel, David Warner, William Sanderson, Jeffrey Combs, Ron Canada, June Lockhart, Kate McNeil, Mark Rolston, Philippe Bergeron, Robert Foxworth, Beth Toussaint, Russ Tamblyn, Miguel A. Núńez Jr., Dwight Schultz, Michael Beck, Adrienne Barbeau, Keith Szarabajka, Lois Nettleton, Paul Winfield, Ryan Cutrona, Jsu Garcia, Christopher Darga, Ian Abercrombie, Paul Ainsley, Richard Moll, Alex Hyde-White, Bill Mumy (a.z.), Carmen Argenziano, Rif Hutton, Patrick Kilpatrick, Brad Dourif, Steve Gonzales, David 'Shark' Fralick, Majel Barrett, Lewis Arquette, Kim Miyori, Phil Morris, Bruce McGill, Michael York, Fabiana Udenio (a.z.), Melissa Gilbert, William Morgan Sheppard (a.z.), John Vickery (a.z.), Jerry Doyle (a.z.), Robert Englund, Erick Avari, Jeff Corey, Rick Scarry, Bryan Cranston, Julian Barnes, Donovan Scott, Geoff Meed, Jeff Corey (a.z.), Bruce Gray, Julian Stone, Rick Cramer, Beata Poźniak Daniels, Eric Pierpoint, Kathleen Lloyd, Ross Kettle, Mongo Brownlee, James Lew, Ian Ogilvy, Leigh McCloskey, Richard Yniguez, Ed Wasser (a.z.), Paul Perri, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Dona Hardy, Tim Choate, Don Dowe, Ossie Mair, Gwen McGee, Kristopher Logan, Harlan Ellison, Gary McGurk, Louis Turenne

Robert Latham Brown

Tak už přesně vím, jak to ostatní hodnotící mysleli, když jich nemálo tvrdí, že je třeba přežít těch prvních pár dílů. Ano, z dnešního pohledu jsou vizuální efekty otřesné, ale pokud si na toto zvyknete (a jste-li sci-fi fanoušek), pak už vás seriál nepustí. Připomíná mi to situaci s původním Star Trek seriálem, kde jsem také musel překousnout dobovou vizáž (i když ten mě na rozdíl od Babylonu nedokázal udržet déle než na jednu sezónu). Také mi nezbývá než potvrdit i další hromadně se opakující pochvalu, a sice na adresu diplomatů G'Kara a Londa.Jedním z největších rozdílů oproti jiným sci-fi pak je to, že seriál má dlouho dopředu naplánovanou dějovou strukturu, takže věci, které jsou zmíněny v prvních dílech, jsou klidně uzavírány v poslední sérii.(29.9.2012)

Pokuste se veškěré dění Star Treku vtěsnat do jedné vesmírné stanice tak, aby z toho nevznikla skvělá studie diplomaticko-kulturního modelu takto vzniklé společnosti (zdravíme Star Trek DS-9, resp. jeho první tři série), ale aby dílko obsahovalo i dostatek akce. Pokud uspějete, získáte cosi velmi blízkého Babylonu 5. Je to dobré, ale nějak si k hrdinům nedovedu vytvořit žádný vztah...nicméně podívaná je to velmi efektní a přesný plán pěti sezón, promyšlený předem od počátku války až do velkého finále, vrhá na Babylon 5 lepší světlo. Bohužel, i tak je mi to málo. Vyznavačům OST ve střihu Halo a Deus Ex by se mohla líbit hudba od Chrise Frankeho, který je podstatnou devizou seriálu i filmů o Babylonu 5.(29.5.2003)

Takový Star trek, bez Star treku. Opera ve vesmíru, která jde ve stejné linii, jako Star trek. A to se vším dobrým a zároveň špatným, co slavná sága obsahuje. Kdyby Babylon 5 stál na svých nohách, nekopíroval jen již použité a vsadil by více n jiné karty, dal bych i více. Takto se jedná o solidní prfabrikovaný sci-fi seriál.(15.4.2011)

Jakozto zaprisahly Star Trekovec jsem se dlouho zdrahal shlednout tento serial a kdyz uz jsem se k tomu dostal nic zvlastniho jsem od toho necekal. Srovnavanim se ST se vyhnu, snad jen to ze bych o B5 asi uz nikdy nerekl ze je to vykradacka ST. B5 je vskutku jeden z nejzajimvejsich sci-fi serialu jaky jsem videl. Snad nejvice me uchvatila skladba epizod a veskereho pozadi serialu. Epizody na sebe sice navazuji ale to nic neznamena protoze na otazku kterou prinese prvni serie da odpoved klidne az ta posledni serie. Takove propleteni pribehu jsem osobne v zadnem serialu nevidel a kdyby slo jenom o epizody ona je zde skvela propletenost i s filmy. Co je ovsem znacne zvlastni presto se tento serial chova logicky a v pribehu neni zmatek. Jedine co me mrzi je to, ze byl serial ukoncen prestoze bylo polozeno spoustu otazek na ktere sice clovek dostal odpovedi ve forme informaci co se asi stane ale presnou odpoved nikdy nedostal. CO se designu tyce tak ta se postupem serii stale zlepsovala a pusobi pusobive i kdyz je jeji levnost patrna. Hudba je kapitola sama o sobe ta je vskutku vyborna. Tohle a mnoho dalsich dela z B5 jeden z nejlepsich sci-fi co jsem kdy videl.(26.10.2008)

Seriál by se měl hodnotit jako celek a ten je více než součet jeho částí. V případě Babylonu 5 to platí dvojnásob. Všechny epizody samy o sobě nemusí být nijak zázračné, ale později v kontextu celého seriálu mají i na první pohled vatové díly své místo a stávají se rovnocenným dílem obrovské skládanky komplexního světa budoucnosti, který vznikl v hlavě J. J. Abramse.(10.5.2011)

• - Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)

• - Hoci sa po stanici pohybuje v ochrannom obleku voľne, nikdy nevidno veľvyslanca Kosha prechádzať cez dvere. Priblíži sa k nim, ale potom sa zrazu objaví na druhej strane. Dôvod je prostý, kostým Kosha je príliš veľký a do žiadnych dverí na scéne sa nevojde. (surfound)

• - Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, po ktorých sa mal seriál ukončiť. Preto je možno napríklad v prvej sérii sledovať zábery z tretej a podobne. Jedna séria predstavuje jeden rok. (surfound)