Babylon 5

(TV seriál)
Drama / Sci-Fi
USA, (1994–1998), 82 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, (více)

Série(5) / Epizody(110)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski, který je zároveň i producentem a scénáristou většiny epizod. Seriál se odehrává na vesmírné stanici Babylon 5, založené deset let po válce mezi Pozemšťany a Minbari, jejíž misí je zachovat mír mezi rasami obývajícími naši galaxii. Jednotlivé epizody seriálu na sebe navazují a mají propracovanou dějovou linii. Zabývají se hlavně vývojem postav v průběhu událostí, ať už jsou to politické změny v Pozemské alianci, jež se propadá do diktatury, hrozící vnitropozemský konflikt mezi telepaty a "normály", opakující se konflikty mezi rasami Centauri a Narnů, a především nadcházející válka s tajemnou rasou známou jen jako Stíny, proti kterým se chystají do boje snad ještě tajemnější Vorloni. Seriál jako celek je jeden velký příběh, v kterém, podobně jako v životě, postavy postupně zjišťují, že nikdo není tím, kým se zdál zprvu být, a že je občas těžké rozlišit spojence od nepřátel. (Seven47)

Dan9K

Omlouvám se předem za dlouhý komentář; tento seriál byl pro mě opravdovou výzvou. Totiž jeho pilotu, The Gathering, jsem dal odpad!, za kterým si doteď stojím, ačkoliv po seriálové zkušenosti by se mi už asi líbil více. Vyvstávala otázka, zda dokážu dokoukat něco, co se mi vůbec nelíbí a třeba tomu přijít i na chuť? Nelíbilo se mi z počátku nic, zpracování, atmosféra, vůbec ten ze začátku zaprdněně seriózní styl prezentovaný třeba Sinclairem, musel jsem hodně dlouho překousávat vzhled mimozemšťanů a říkat si, že nejde o to, jak trapné je, že vypadají všichni jako lidi, že je důležité to vnímat jako alegorii současnosti a ony mimozemšťany pouze jako prostředek k vyprávění. První půlka první série byla opravdu tragická, téměř všechny díly byly v mých očích na odpad!. Všechna negativa z prvního filmu se opakovala a přidala se k nim i stereotypnost mnoha dílů první série, kdy se děj soustředil na velmi (minimálně v té době) nudnou lidskou posádku a nějakého nově příchozího hosta, který dělal na stanici problémy. Vytvořit si vztah k postavám bylo pro mě v tomto seriálu vůbec to nejtěžší a zvláště u těch lidských. Nevím, jestli je to tím, že herci postrádali charisma nebo jejich postavy byly tak ploché, asi obojí, ale z počátku mi byly úplně pro smích. Viděl jsem se nejdříve v mimozemšťanech a to mi vlastně zůstalo až do konce. Nejdříve Delenn, později zejména G'Kar a Londo, kteří se často zasluhovali o ty nejvypjatější momenty seriálu. Nejlepší postavy však, z mého pohledu, byly ty vedlejší záporné, možná více důležité, jak ty hlavní, ale prostoru jim bylo dáno mnohem méně a možná proto jsem si jich tolik vážil, když se objevily, zejména pan Morden a Alfred Bester, úžasně ztvárněný Walterem Koenigem. Zhruba od té půlky první série jsem si začal na všechno zvykat a nacházet v tom cosi, co se mi líbí. Po příchodu Sheridana mi vzrostly sympatie i k lidské části posádky, Garibaldi začal willisovatět a zejména se začalo dít i něco v ději. Epizodní díly první série začaly mít podle očekávání svůj (ve všech recenzích) proklamovaný význam a nebylo divné, když se téma nahozené v první sérii, rozebralo v té páté. Vrchol seriálu pak nastal během třetí a čtvrté řady, kdy má děj neskutečný tah na branku. Mezi první a druhou sérii došlo, aspoň z mého pohledu, k největšímu zlepšení vizuálního zpracování, pak už jsem si takového zlepšení nevšiml. Tato stránka je asi vůbec nejslabší věcí na celém seriálu a absence nějaké většího progresu je k zamyšlení (však jaký skok udělala například Hvězdná brána mezi první a pátou sérií). Scén natočených v reálném exteriéru je minimum (dají se spočítat na prstech jedné zaťaté pěsti) a je škoda, když se tvůrci snaží takovýto exteriér ztvárnit za pomoci velmi slabé animace. Za ty největší klady považuji především již zmíněné souvislosti mezi díly, sériemi, případně filmy. To, že tvůrci (resp. tvůrce) už od začátku věděli, co chtějí říct na konci, je v seriálech naprosto ojedinělé a až na pár chvil, tuším na konci čtvrté série, kdy jsem častokrát vůbec nepochopil důvod jednání některých postav, jsem tvůrcům věřil, jak pevně mají celý příběh v rukou. Další klad vidím ve faktu, že kromě první série, je většina pozdějších dílů vyprávěna kontinuálně, že jeden díl přímo navazuje na druhý. V době uvedení seriálu mi toto přijde velmi netypické, je to v módě dnes a musím říct, že to mám takto rád. Ještě bych chtěl na závěr reagovat na některé názory, že je toto nejlepší sci-fi seriál všech dob a že všichni, kteří se pokládají za sci-fi fanoušky, musejí Babylon 5 milovat. Nemyslím si, že by tento seriál nějak vyčníval v rozsahu těch velkých myšlenek žánru. Spousta dílů měla děsivě béčkové vyznění, témata se často opakovala, originálních sci-fi příběhů moc nebylo, seriál možná brzdilo i pevné zasazení do prostředí vesmírné stanice, od které se odpoutával jen občas. Později se všechny tyto věci jistě zlepšily. Mrazilo mě z Noční hlídky, z Vorlonů či z úžasného posledního dílu 4. série, který mi způsobil trochu depresi (víte o nějaké filmovém příběhu, který by se odehrával ve vzdálenější budoucnosti, než byl tenhle díl na konci?), ale sílu tohoto seriálu vidím v koncepci, v proniknutí do jeho tajů, což není věc jednoduchá (však ve všech rasách z Ligy jsem se začal trochu orientovat až v páté řadě). Seriál je to zvláštní, dosti nevyrovnaný, není úplně jednoduchý, ale když má divák dostatek tolerance, dokáže se mu Babylon 5 odvděčit velmi komplexním zážitkem. ()

Gemini

Pokuste se veškěré dění Star Treku vtěsnat do jedné vesmírné stanice tak, aby z toho nevznikla skvělá studie diplomaticko-kulturního modelu takto vzniklé společnosti (zdravíme Star Trek DS-9, resp. jeho první tři série), ale aby dílko obsahovalo i dostatek akce. Pokud uspějete, získáte cosi velmi blízkého Babylonu 5. Je to dobré, ale nějak si k hrdinům nedovedu vytvořit žádný vztah...nicméně podívaná je to velmi efektní a přesný plán pěti sezón, promyšlený předem od počátku války až do velkého finále, vrhá na Babylon 5 lepší světlo. Bohužel, i tak je mi to málo. Vyznavačům OST ve střihu Halo a Deus Ex by se mohla líbit hudba od Chrise Frankeho, který je podstatnou devizou seriálu i filmů o Babylonu 5. ()

T2

Ani neviem prečo ma tento seriál až tak chytil, novodobý Star Trek veru išiel úplne okolo mňa ale toto ma dostalo a rád som pozeral dianie na vesmírnej stanici Babylon 5 aj keď tam moc akcie nebolo ale zas boli dobré napísané úlohy a dialógy. A úplne chápem prečo sa to pre niektorých stál taký fenomén. ()

klerik

Prvý sci-fi seriál, ktorý ma chytil. Humanoidní mimozemštania sú občas prestriedaní aj tými hmyzoidnými, posádka má super uniformy (žiadne elasťáky :)) a postavy sú dobre psychologicky načrtnuté a občas zaznie aj nejaké to posolstvo. Jerry Doyle ako Garibaldi bol pre mňa vždycky taký menší Bruce Willis :) Kult, ktorý neohlodal ani čas... ()

Djkoma

Výborný seriál s výbornými filmy, které perfektně dotvářejí atmosféru seriálu a hluchá místa jsou jimi zaplněny. Těžko hodnotitelný, protože rozsah látky se dá srovnávat možná tak s legendou jakou je Star trek (mimochodem podobnost s Deep Space Nine náhodná?). Rozmach, myšlenky, postavy i konflikty působí velmi zajímavě a Babylon 5 s nimi má v rukávě schované kdejaké eso... Možná trochu škoda, že B5 zůstal za legendou ST jako by ve stínu a nikdy se nedokázal prokousat na světlo světa, aby byl všeobecně uznán a i obdivován. Ve výsledku jde spíše o seriál pro menší hrstku velkých fanoušků sci-fi, kterým nestačí reprízovat nekonečné objevování nekonečného vesmíru na cestách vesmírné lodi E.... ()

• Závěrečná epizoda seriálu Sleeping in Light (1998) byla původně natočena již během čtvrté série. Tvůrci se totiž obávali, že televize možná seriál na závěrečnou sérii neobnoví. Naštěstí k tomu nedošlo, a tak byla jako finále čtvrté řady dodatečně natočena epizoda The Deconstruction of Falling Stars (1997). (PanCitron)
  • Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)
  • Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, po ktorých sa mal seriál ukončiť. Preto je možno napríklad v prvej sérii sledovať zábery z tretej a podobne. Jedna séria predstavuje jeden rok. (surfound)