Babylon 5 (TV seriál)

Babylon 5

Babylon 5

Drama / Sci-Fi

USA, 1994 - 1998, 82 h 30 min (Minutáž: 110x45 min)

Fred V. Murphy

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik, Jeff Conaway, Patricia Tallman, Andrea Thompson, Robert Rusler, Julie Caitlin Brown, Tracy Scoggins, Marshall R. Teague, Ed Wasser, Walter Koenig, Guy Siner, Michael Bailey Smith, J. Michael Straczynski, Danica McKellar, Ken Foree, Dana Barron, Wanda De Jesus, Anthony De Longis, Shari Shattuck, Ken Jenkins, David Anthony Marshall, Clive Revill, Glenn Morshower, Carel Struycken, Merrin Dungey, Reggie Lee, Floyd Van Buskirk, Constance Zimmer, Stephen Lee, Paolo Seganti, Nathan Anderson, Thom Barry, Diane DiLascio, Anneliza Scott, Gregory McKinney, Robin Atkin Downes, Thomas Kopache, Vincent Duvall, Teller, Penn Jillette, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Douglas, Efrem Zimbalist Jr., Musetta Vander, Aki Aleong, Christopher Rich, Bart Johnson, Nancy Stafford, Julia Nickson, Fredric Lehne, John Saint Ryan, Mike Gunther, James Shigeta, Jessica Walter, Bernie Casey, Stephen Macht, Richard Gant, Vincent Riotta, Kim Zimmer, Trevor Goddard, Turhan Bey, Jim Cody Williams, David Anthony Smith, James Parks, Gary Carlos Cervantes, Roy Dotrice, Rance Howard, Peter Brown, Raye Birk, Kevin Page, Anne-Marie Johnson, John Schuck, Chard Hayward, Reiner Schöne, Vinnie Bilancio, James Black, Josh Coxx, Thomas Rosales Jr., Robin Sachs, Romy Rosemont, Mike Genovese, Erica Gimpel, Felicity Waterman, David McCallum, Kathryn Cressida, Alastair Duncan, Gerrit Graham, Richard Grove, Mauricio Mendoza, William Morgan Sheppard, Michael Ansara, Eric Steinberg, Carl Ciarfalio, Henry Darrow, Shelley Robertson, Francis X. McCarthy, Victor Lundin, James Warwick, Jana Robbins, Aubrey Morris, Jack Kehler, David Wells, Rick Johnson, Danny De La Paz, Roy Brocksmith, Time Winters, John Vickery, Nancy Lee Grahn, Jim Norton, Andrew Craig, Robert DiTillio, Doug Cox, Robert Silver, Carolyn Seymour, Nils Allen Stewart, Art Kimbro, David L. Crowley, Anne Betancourt, Caroline Ambrose, Kent Broadhurst, José Ramón Rosario, Ron Campbell, Jane Carr, Brian Cousins, Chip Heller, Lenore Kasdorf, Catherine Hader, John Snyder, Ricco Ross, Joe Banks, Robin Curtis, Malachi Throne, Akiko Morison, Dex Elliott Sanders, Tony Steedman, Greg Wrangler, Mel Winkler, Judson Scott, Charles Walker, Walter Williamson, Shirley Prestia, Daniel Beer, William Allen Young, Tucker Smallwood, Curt Lowens, Paul Hampton, Marjorie Monaghan, Cosie Costa, Héctor Mercado, Douglas Bennett, Ace Mask, Katherine Moffat, Leslie Wing, Apesanahkwat, Silvana Gallardo, Mark Bramhall, Gianin Loffler, Patricia Healy, Jeff Austin, Tony Abatemarco, Rod Perry, Paul Williams, Josh Clark, Sean Sullivan, Fabiana Udenio, Robert Phalen, Mike Norris, Laura Peterson, Mary Woronov, Calvin Jung, Tristan Rogers, Michael Paul Chan, Rodney Eastman, Richard Chaves, Christopher Neame, Jim Youngs, Tricia O'Neil, Mark Ginther, Katy Boyer, Whip Hubley, Soon-tek Oh, Don Stroud, Theodore Bikel, David Warner, William Sanderson, Jeffrey Combs, Ron Canada, June Lockhart, Kate McNeil, Mark Rolston, Philippe Bergeron, Robert Foxworth, Beth Toussaint, Russ Tamblyn, Miguel A. Núńez Jr., Dwight Schultz, Michael Beck, Adrienne Barbeau, Keith Szarabajka, Lois Nettleton, Paul Winfield, Ryan Cutrona, Jsu Garcia, Christopher Darga, Ian Abercrombie, Paul Ainsley, Richard Moll, Alex Hyde-White, Bill Mumy (a.z.), Carmen Argenziano, Rif Hutton, Patrick Kilpatrick, Brad Dourif, Steve Gonzales, David 'Shark' Fralick, Majel Barrett, Lewis Arquette, Kim Miyori, Phil Morris, Bruce McGill, Michael York, Fabiana Udenio (a.z.), Melissa Gilbert, William Morgan Sheppard (a.z.), John Vickery (a.z.), Jerry Doyle (a.z.), Robert Englund, Erick Avari, Jeff Corey, Rick Scarry, Bryan Cranston, Julian Barnes, Donovan Scott, Geoff Meed, Jeff Corey (a.z.), Bruce Gray, Julian Stone, Rick Cramer, Beata Poźniak Daniels, Eric Pierpoint, Kathleen Lloyd, Ross Kettle, Mongo Brownlee, James Lew, Ian Ogilvy, Leigh McCloskey, Richard Yniguez, Ed Wasser (a.z.), Paul Perri, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Dona Hardy, Tim Choate, Don Dowe, Ossie Mair, Gwen McGee, Kristopher Logan, Harlan Ellison, Gary McGurk, Louis Turenne, Christopher Curry, Doug Tompos, James Jude Courtney, Bridget Flanery, Vaughn Armstrong, William Forward, Anthony Crivello

Robert Latham Brown

Tento seriál si ma naplno získal až po prvej sérii,keď komandéra Sinclaira vystriedal kapitán Sheridan a dej sa začal pomaly rozvíjať epickým smerom.Série ktoré nasledovaly boli úžasné hlavne skvelým scenárom.Ajkeď B5 nedosiahol taký úspech ako Star Trek,myslím,že ostane v mysliach pravých fanúšikov scifi ako niečo výnimočné...(24.9.2004)

Jeden z nejlepších sci-fi seriálů všech dob. Někoho možná odradí první rozjížděcí řada ( i mě na půl roku odradila), ale po jejím překousnutí seriál nabere opravdu vysoké obrátky, co se týče příběhu(který je zde opravdu promyšlený napříč celým seriálem), akce, emocí i napětí. Výborně vymyšlené postavy, u nichž má každá svoji minulost, což se opět promítá do celého příběhu. Palec nahoru pro tvůrce i zato, že se nebáli zbavovat, zabíjet či jinak znesnadňovat osud hlavním postavám. Důraz na politiku, vztahy mezi postavami, rasismus, korupci, touhu po moci, to vše zde najdete a co víc, opět to skvělě zapadá do hlavní příběhové linie. A pokud má seriál takovýto základ - co je potom komu po trošku slabších vizuálních efektech? :)(6.11.2011)

Mistrovsky propracovaná sága o pěti kapitolách. Postavy,atmosféra,příběhové linie+6 filmů,od dobrých až po témeř geniální,viz.Třetí Prostor. Jediné čeho je mi trochu líto,je fakt,že tento seriál dodnes nikomu nestál za to,aby dostal suprový cgi facelift,jako třeba STTOS. Protože B5 by opravdu zasloužil vesmírné záběry na lodě atd.vylepšít jako sůl. Když se podíváte na Lost Tales a nějaký díl seriálu,ten rozdíl bije do očí. I v interiérech. Netvrdím,že to takto scénaristicky propracovaná záležitost potřebuje nutně. Jen mám za to,že pak už by byl absolutně dokonalý. :) ,,Když půjdete na Z´ha´dum,tak zemřete´´. Tuto větu považuji za vůbec nejmrazivější z celého seriálu. Též považuji vůči trekistům,za geniální provokaci fakt,že jedna z nejlepších vedlejších postav celého s.,pan Bester (ano,je opravdu pojmenován dle známého SF autora Alfreda Bestera) ze sboru Psi (což jsou jen tak mimochodem snad ty the best díly vůbec!),jest obsazena hercem,který hraje v Kirkově posádce roztomilého a hl.kladného rusa,Pavla Chekova. Zatímco zde hraje takovou manipulativní bezpáteřní a amorální bestii,že byste mu nejraději provedli ty nejhorší brutality,které si snad vůbec dokážete představit. A pamatujte- ´Sbor je Matka,Sbor je Otec.´ Tak jest.(17.4.2018)

Prvá séria ma nijako neohromila, pripadalo mi to ako taká lacnejšia verzia seriálu Star Trek: Nová generácia ktorý som videl predtým. Pri druhej sérii, s novým velitelom to začalo byť zaujímavé. Špinavá vesmírna politika, vojny, genocída a machinácie tajomných spolkov v pozadí. Keď sa začalo schyľovať k vojne s "tieňmi" o osud vesmíru, bol som na to už tak namotaný, že som si na dáky Star Trek ani nespomenul. Efekty sa stále zlepšovali a zápletka hustla. Vorloni a ich "planétový zabijak" či šialený Centaurský cisár Caligulovského formátu - to boli vrcholné momenty seriálu. Séria odohrávajúca sa po vojne s tieňmi ( ktoré stále strašili zo záhrobia a ovplyvňovali dej ) bola stále kvalitná, napínavá a dobre premyslená, plná rôznych spiknutí so skvelo vygradovaným finále. Posledná séria sa potom už len tak nejak viezla na bývalých úspechoch s cieľom ukončiť seriál a uzavrieť osudy hrdinov. P.S. ani jeden z vedľajších doplnkových filmov sa mi nepáčil.(21.8.2011)

Takový Star trek, bez Star treku. Opera ve vesmíru, která jde ve stejné linii, jako Star trek. A to se vším dobrým a zároveň špatným, co slavná sága obsahuje. Kdyby Babylon 5 stál na svých nohách, nekopíroval jen již použité a vsadil by více n jiné karty, dal bych i více. Takto se jedná o solidní prfabrikovaný sci-fi seriál.(15.4.2011)

• - Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)

• - Závěrečná epizoda seriálu Sleeping in Light (1998) byla původně natočena již během čtvrté série. Tvůrci se totiž obávali, že televize možná seriál na závěrečnou sérii neobnoví. Naštěstí k tomu nedošlo, a tak byla jako finále čtvrté řady dodatečně natočena epizoda The Deconstruction of Falling Stars (1997). (PanCitron)

• - Hoci sa po stanici pohybuje v ochrannom obleku voľne, nikdy nevidno veľvyslanca Kosha prechádzať cez dvere. Priblíži sa k nim, ale potom sa zrazu objaví na druhej strane. Dôvod je prostý, kostým Kosha je príliš veľký a do žiadnych dverí na scéne sa nevojde. (surfound)