Babylon 5 (TV seriál)

Babylon 5

Drama / Sci-Fi

USA, 1994, 110x45 min

Fred V. Murphy

Michael O'Hare, Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andrea Thompson, Jason Carter, Tracy Scoggins, Robert Rusler, Jeff Conaway, Patricia Tallman, Andreas Katsulas, Peter Jurasik, Marshall R. Teague, Ed Wasser, Walter Koenig, Guy Siner, Michael Bailey Smith, J. Michael Straczynski, Danica McKellar, Ken Foree, Dana Barron, Wanda De Jesus, Anthony De Longis, Shari Shattuck, Ken Jenkins, David Anthony Marshall, Clive Revill, Glenn Morshower, Carel Struycken, Merrin Dungey, Reggie Lee, Floyd Van Buskirk, Constance Zimmer, Stephen Lee, Paolo Seganti, Nathan Anderson, Thom Barry, Diane DiLascio, Anneliza Scott, Gregory McKinney, Robin Atkin Downes, Thomas Kopache, Vincent Duvall, Teller, Penn Jillette, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Douglas, Efrem Zimbalist Jr., Musetta Vander, Aki Aleong, Christopher Rich, Bart Johnson, Nancy Stafford, Julia Nickson, Fredric Lehne, John Saint Ryan, Mike Gunther, James Shigeta, Jessica Walter, Bernie Casey, Stephen Macht, Richard Gant, Vincent Riotta, Kim Zimmer, Trevor Goddard, Turhan Bey, Jim Cody Williams, David Anthony Smith, James Parks, Gary Carlos Cervantes, Roy Dotrice, Rance Howard, Peter Brown, Raye Birk, Kevin Page, Anne-Marie Johnson, John Schuck, Chard Hayward, Reiner Schöne, Vinnie Bilancio, James Black, Josh Coxx, Thomas Rosales Jr., Robin Sachs, Romy Rosemont, Mike Genovese, Erica Gimpel, Felicity Waterman, David McCallum, Kathryn Cressida, Alastair Duncan, Gerrit Graham, Richard Grove, Mauricio Mendoza, William Morgan Sheppard, Michael Ansara, Eric Steinberg, Carl Ciarfalio, Henry Darrow, Shelley Robertson, Francis X. McCarthy, Victor Lundin, James Warwick, Jana Robbins, Aubrey Morris, Jack Kehler, David Wells, Rick Johnson, Danny De La Paz, Roy Brocksmith, Time Winters, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Nancy Lee Grahn, Jim Norton, Andrew Craig, Robert DiTillio, Doug Cox, Robert Silver, Carolyn Seymour, Nils Allen Stewart, Art Kimbro, David L. Crowley, Anne Betancourt, Caroline Ambrose, Kent Broadhurst, José Ramón Rosario, Ron Campbell, Jane Carr, Brian Cousins, Chip Heller, Lenore Kasdorf, Catherine Hader, John Snyder, Ricco Ross, Joe Banks, Robin Curtis, Malachi Throne, Akiko Morison, Dex Elliott Sanders, Tony Steedman, Greg Wrangler, Mel Winkler, Judson Scott, Charles Walker, Walter Williamson, Shirley Prestia, Daniel Beer, William Allen Young, Tucker Smallwood, Curt Lowens

Robert Latham Brown

Ani neviem prečo ma tento seriál až tak chytil, novodobý Star Trek veru išiel úplne okolo mňa ale toto ma dostalo a rád som pozeral dianie na vesmírnej stanici Babylon 5 aj keď tam moc akcie nebolo ale zas boli dobré napísané úlohy a dialógy. A úplne chápem prečo sa to pre niektorých stál taký fenomén.(21.1.2008)

Mam velkej problem tehle serial hodnotit jako celek. Jednotlive sezony (celkem je jich 5) maji totiz dost nevyrovnanou kvalitu. Prvni sezona se tvari dost epizodne, a az teprve po shlednuti dalsich si uvedomite, ze obsahuje spoustu naznaku a kusu skladacky hlavniho pribehu a zdaleka nejde o tak samostatne epizody (z hlediska hlavni dejove linie) jak se na prvni pohled zda. POZOR SPOILER!!! : Sezony 2 a 3 jsou urcite vrcholem serialu. Zejmena posledni epizody 2 sezony, kdy se nad osudem galaxie stahuji mracna a vse nezadrzitelne smeruje k valce jsou strhujici. Konflikt zajmu mezi moralkou a povinnosti, prichod Stinu, nepochopitelne pohnutky Vorlonu a do toho jeste nevyzpytatelni telepati - proste dokonaly chaos (v dobrem slova smyslu). A ve trojce to propukne naplno. O to nevyrovnanejsi se mi zda 4 sezona - hlavne u prvnich dilu. Na jednu stranu se nektere dily neuveritelne vlecou a na druhou jsou naprosto zasadni otazky polozene v celem predchazejicim deji zodpovezeny strasne zkratkovite. Pozdeji se to ale zlepsi. Az seberu sily zkouknout 5 sezonu, tak dam hodnoceni. doplnuji: Ok pata sezona to zachranuje, na 2 a 3 IMHO nedosahne, ale urcite stoji za to. Celkove davam ctyri hvezdy a doporucuju vsem pravovernym sci-fi fanum. ps: tohle je jeden z tech serialu kde je zasadni znat souvislosti, tedy sledovat postupne dil za dilem.(14.4.2005)

Boxleitner so svojím chlípnym formalistickým úškrnom zabil celý Babylon 5. Keby bola od druhej série v hlavnej role žehlička bolo by to znesitelné. Keby pána Boxleitera bol Hitler nasadil namiesto Himmlera spojenci by páchali na sebe navzájom eutanázie. Vďakabohu aspoň za to, že sa to vďaka neovládnutiu časového pradoxu nacistami nemohlo stať!(2.5.2016)

Tak jsem se rozhodl, že ozkusím seriál jménem Babylon 5. Všichni ho opěvovali a zajímalo mě, co na tom kluci z TBBT viděli... No a teď to vím. J. Michael Straczynski je fakt génius. No a po první sérii jsem nadšen. Příběh se sice teprve velmi pozvolna rozjíždí, ale je tu spousta bezvadných příběhů. Seznamuje nás to s postavami a základním příběhem. Je to originální, je tu spoustu úžasně napsaných postav a ras, seriál se věnuje jejich historii a psychologii, má to super znělku, dobré triky a obsazení a z hlediska sci-fi je to naprosto dokonale vybroušený diamant, který se vám zaryje hluboko do kůže a jen tak nevyleze. Prostě je to dokonalost sama. Už teď vím, že chci vidět všechny epizody. Postavy G'Kara a Londa Mollariho jsou mé nejoblíbeněnjší a po pár epizodách rozhodně pochopíte proč. 1. série: začátek je malinko slabší, ale když se to rozjede, nebudete to chtít vypnout. Rozpracování postav a příběhu. Ke konci sezony to vše graduje a skončí naprosto dechberoucím způsobem. Takže 100%. Dodatek: Dechberoucí, mrazivá, atmosférická nejvíc na světě sci-fi, plná zvratů, promyšleného příběhu, super triků a povedl se slovenský dabing. Ten vývoj postav je masakrozní, stejně tak děj. 2.a 3. řada je totální nářez, který nevyženete z hlavy!!! A Walter Koenig jako Bester zahrabává pana Chekova hluboko do země, tohle je jeho nejlepší role! Čtvrtá řada byla maličko slabší, ale posledních deset dílů byl zase totální mega nářez. Druhý nejlepší seriál (sci-fi) ve vesmíru. Další skvělý vývoj postav a epická Dekonstrukce padajících hvězd. Pátá série je už slabší - mám na mysli první část s telepaty. Ovšem i tam jsou zajímavá místa - založení Aliance, Bester a nová, zajímavá postava kapitána Lochleyoové. Druhá půla je zase excelentní - jedno velké akční drama, kde hrozí další válka. A poslední tři díly jsou emočně naprosto prvotřídní. A navíc má tahle série nejúžasnější hudbu ze všech pěti sérií. Ale ten závěr (osm posledních dílů), to bylo fakt hustý... Tolik emocí, jako jsem prožil za poslední čtyři díly B5 (a hlavně u toho posledního) jsem dlouho neprojevil... Celkem seriál za 95%.(22.1.2013)

Tento seriál si ma naplno získal až po prvej sérii,keď komandéra Sinclaira vystriedal kapitán Sheridan a dej sa začal pomaly rozvíjať epickým smerom.Série ktoré nasledovaly boli úžasné hlavne skvelým scenárom.Ajkeď B5 nedosiahol taký úspech ako Star Trek,myslím,že ostane v mysliach pravých fanúšikov scifi ako niečo výnimočné...(24.9.2004)

• - Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)

• - Jedná se o jeden z prvních seriálů, kde byly vesmírné objekty (lodě, planety,atp) vytvořeny pouze počítačovými efekty (PanCitron)

• - Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, po ktorých sa mal seriál ukončiť. Preto je možno napríklad v prvej sérii sledovať zábery z tretej a podobne. Jedna séria predstavuje jeden rok. (surfound)