Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)

Série(5) / Epizody(111)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Magneto

Tento seriál si ma naplno získal až po prvej sérii,keď komandéra Sinclaira vystriedal kapitán Sheridan a dej sa začal pomaly rozvíjať epickým smerom.Série ktoré nasledovaly boli úžasné hlavne skvelým scenárom.Ajkeď B5 nedosiahol taký úspech ako Star Trek,myslím,že ostane v mysliach pravých fanúšikov scifi ako niečo výnimočné... ()

Mr. Filuta

Pro mě navždy zůstane B5 srdcová záležitost. Jeho hodnocení tady nejvíc trpí na tom, že je potřeba vážně mít nakoukáno a nesvrhnout hodnocení nízko kvůli zastaralým trikům a někdy rozvleklému ději. Babylon 5 je, víc než jen obyčejný seriál, taková epická sága, která v částech sice nemá tu správnou šťávu, ale ve své celistvé podobě je NEJLEPŠÍ SCI-FI monstrozita ever. Duše mi pláče pokaždé, když zde uvidím zmíněn Star Trek nebo podobný slint, protože autoři těchto komentářů do Babylonu evidentně prostě nepronikli. Závěrem nezbývá, než řict, že B5 je "must-see" pro každého fanouška inteligentní science fiction, který to nevypne po dvou dílech s tím, že se nudí a že J. Michael Straczynski je scénáristický bůh, když má prostor. ()

AxelWers

Seriál začína trochu nudne a je naozaj ťažkou skúškou pri ňom zotrvať. Keď však toto prekonáte, tak už sa Babylonu nezbavíte. Postupne sa stotožníte prakticky so všetkými postavami v seriáli a budete udalosti prežívať s nimi. Babylon 5 sa často porovnáva so Star Trek. Podľa mňa Bab5 má ucelenejší príbeh, je treba sledovať všetky časti, pretože sú na seba viac previazané a keď vynecháte 3-4, tak niektoré súvislosti vám môžu utiecť a máte z toho guláš. Oproti Star Trek je tu viac akcie. Ak zbožňujete vesmírne strieľačky, tak si tu prídete na svoje. Koniec je jeden z najdojímavejších v histórii sci-fi. Bab5 by si zaslúžil ešte lepšie hodnotenie, bohužiaľ často sa porovnáva so Star Trek, ktorý si svoje pozície vydobyl dávno pred nakrútením prvej epizódy Babylonu. ()

Dan9K

Omlouvám se předem za dlouhý komentář; tento seriál byl pro mě opravdovou výzvou. Totiž jeho pilotu, The Gathering, jsem dal odpad!, za kterým si doteď stojím, ačkoliv po seriálové zkušenosti by se mi už asi líbil více. Vyvstávala otázka, zda dokážu dokoukat něco, co se mi vůbec nelíbí a třeba tomu přijít i na chuť? Nelíbilo se mi z počátku nic, zpracování, atmosféra, vůbec ten ze začátku zaprdněně seriózní styl prezentovaný třeba Sinclairem, musel jsem hodně dlouho překousávat vzhled mimozemšťanů a říkat si, že nejde o to, jak trapné je, že vypadají všichni jako lidi, že je důležité to vnímat jako alegorii současnosti a ony mimozemšťany pouze jako prostředek k vyprávění. První půlka první série byla opravdu tragická, téměř všechny díly byly v mých očích na odpad!. Všechna negativa z prvního filmu se opakovala a přidala se k nim i stereotypnost mnoha dílů první série, kdy se děj soustředil na velmi (minimálně v té době) nudnou lidskou posádku a nějakého nově příchozího hosta, který dělal na stanici problémy. Vytvořit si vztah k postavám bylo pro mě v tomto seriálu vůbec to nejtěžší a zvláště u těch lidských. Nevím, jestli je to tím, že herci postrádali charisma nebo jejich postavy byly tak ploché, asi obojí, ale z počátku mi byly úplně pro smích. Viděl jsem se nejdříve v mimozemšťanech a to mi vlastně zůstalo až do konce. Nejdříve Delenn, později zejména G'Kar a Londo, kteří se často zasluhovali o ty nejvypjatější momenty seriálu. Nejlepší postavy však, z mého pohledu, byly ty vedlejší záporné, možná více důležité, jak ty hlavní, ale prostoru jim bylo dáno mnohem méně a možná proto jsem si jich tolik vážil, když se objevily, zejména pan Morden a Alfred Bester, úžasně ztvárněný Walterem Koenigem. Zhruba od té půlky první série jsem si začal na všechno zvykat a nacházet v tom cosi, co se mi líbí. Po příchodu Sheridana mi vzrostly sympatie i k lidské části posádky, Garibaldi začal willisovatět a zejména se začalo dít i něco v ději. Epizodní díly první série začaly mít podle očekávání svůj (ve všech recenzích) proklamovaný význam a nebylo divné, když se téma nahozené v první sérii, rozebralo v té páté. Vrchol seriálu pak nastal během třetí a čtvrté řady, kdy má děj neskutečný tah na branku. Mezi první a druhou sérii došlo, aspoň z mého pohledu, k největšímu zlepšení vizuálního zpracování, pak už jsem si takového zlepšení nevšiml. Tato stránka je asi vůbec nejslabší věcí na celém seriálu a absence nějaké většího progresu je k zamyšlení (však jaký skok udělala například Hvězdná brána mezi první a pátou sérií). Scén natočených v reálném exteriéru je minimum (dají se spočítat na prstech jedné zaťaté pěsti) a je škoda, když se tvůrci snaží takovýto exteriér ztvárnit za pomoci velmi slabé animace. Za ty největší klady považuji především již zmíněné souvislosti mezi díly, sériemi, případně filmy. To, že tvůrci (resp. tvůrce) už od začátku věděli, co chtějí říct na konci, je v seriálech naprosto ojedinělé a až na pár chvil, tuším na konci čtvrté série, kdy jsem častokrát vůbec nepochopil důvod jednání některých postav, jsem tvůrcům věřil, jak pevně mají celý příběh v rukou. Další klad vidím ve faktu, že kromě první série, je většina pozdějších dílů vyprávěna kontinuálně, že jeden díl přímo navazuje na druhý. V době uvedení seriálu mi toto přijde velmi netypické, je to v módě dnes a musím říct, že to mám takto rád. Ještě bych chtěl na závěr reagovat na některé názory, že je toto nejlepší sci-fi seriál všech dob a že všichni, kteří se pokládají za sci-fi fanoušky, musejí Babylon 5 milovat. Nemyslím si, že by tento seriál nějak vyčníval v rozsahu těch velkých myšlenek žánru. Spousta dílů měla děsivě béčkové vyznění, témata se často opakovala, originálních sci-fi příběhů moc nebylo, seriál možná brzdilo i pevné zasazení do prostředí vesmírné stanice, od které se odpoutával jen občas. Později se všechny tyto věci jistě zlepšily. Mrazilo mě z Noční hlídky, z Vorlonů či z úžasného posledního dílu 4. série, který mi způsobil trochu depresi (víte o nějaké filmovém příběhu, který by se odehrával ve vzdálenější budoucnosti, než byl tenhle díl na konci?), ale sílu tohoto seriálu vidím v koncepci, v proniknutí do jeho tajů, což není věc jednoduchá (však ve všech rasách z Ligy jsem se začal trochu orientovat až v páté řadě). Seriál je to zvláštní, dosti nevyrovnaný, není úplně jednoduchý, ale když má divák dostatek tolerance, dokáže se mu Babylon 5 odvděčit velmi komplexním zážitkem. () (méně) (více)

Porp

Ako zarytý trekista som si za mlada zakazoval pozerať tento seriál, no vždy ma to premohlo. Nedosahuje ani zďaleka hĺbku Star Treku. Na triky je priam žalostný pohľad. Dokáže však upútať dejovou líniou, ktorá navzájom prepája všetky diely od začiatku do konca. Na rozdiel od Star Treku dôslednejšie rozvíja vzťahy medzi rasami a neprináša stále nové a nové rasy ľudí s pribudajúcimi epizódami. Posledné časti majú skutočne spád a sú výbornou kombináciou napätia, akcie a nečakaných dejových zvratov. ()

• Jedná se o jeden z prvních seriálů, kde byly vesmírné objekty (lodě, planety,atp) vytvořeny pouze počítačovými efekty (PanCitron)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?