Svědectví (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Horor / Fantasy

USA, 1994, 366 min

Klobouk dolů. Opravdu povedený seriál. První díl je asi nejlepší, protože vykresluje svět po apokalypse v podobě zamoření chřipky. Ale i další díly jsou dobré, ty ukazují hlavní hrdiny, jak na straně dobra, tak i na straně zla, jak se snaží postavit na vlastní nohy. Škoda, že není takových dobrých seriálových adaptací od Kinga více... ostatně si myslím, že by některým filmům slušela spíše seriálová verze.(21.1.2007)

Mám slabost pro katastrofické filmy a vůbec téma konce civilizace. Seriál jsem kdysi viděl předtím, než u nás vyšla kniha a připadal mi solidní. Začátek, kde tvůrci s malým TV rozpočtem kouzlí atmosféru hroutících se USA je celkem atmosférický, co ostatně může líp přiblížit divákovi dopad epidemie než umírání blízkých a chaos v ulicích. Postupně se ale snímek zvrhává v náboženský teror, kde některé postavy otrocky přijímají svůj celkem nesmyslný osud v nestoudné náboženské agitce a přestože jste se divali po částech, stejně si přejete, aby už to rychle skončilo. Předloha je (samozřejmě politicky korektně) předělána po etapách skoro otrocky včetně buranských dialogů předlohy a tradiční Kingově oblibě v debilních říkankách, opakovaných frázích a citacích textů z Bible nebo popkultury. Nevýrazný režisér Garris, prznitel více snímků a ironií osudu rádoby dvorní "adaptátor" Kinga nedokázal poznat, co působí na plátně pitomě a jakmile zmizí choroba, ztrácí se napětí a zájem o děj. Milovníci logiky a důvěryhodnosti se určitě pobaví nad trapasy typu vzorně posekané trávníky v opuštěných městech nebo inteligentně zapálené ohniště pár metrů od ležícího opuštěného člověka, který má čerstvou otevřenou zlomeninu nohy, eh. Příjemně mě ale pobavilo pár obsazených hororových režisérů, žánrových oblíbenců a známých herců v malých rolích v čele s inteligentním zombíkem Bubem v roli šéfa zdravotnického centra, který herecky ve své malé roli značně vyčnívá nad řadou zúčastněných. Naopak u většiny herců větších rolí u jejich výkonů (nebo spíš parodie na herectví) duševně trpíte, ani Sinise se do role burana moc nehodí a přežvykovat ty náboženské bludy s nějakou tou autentičností by zvládl málokdo. Filmů o zániku civilizace ale nikdy není dost, takže buďme shovívaví.(25.3.2012)

• kobejn

příliš rozvleklé, chtělo by to hodně zkrátit a hlavně zrychlit tempo.(13.4.2009)

Kvalita serie stoji na vybornych prvych dvoch dieloch, ktore neobjasnuju vela faktov a maju tak prijemnu hororovu, mysterioznu atmosferu a su posobivym obrazom postkatastrofickeho sveta. Dalsie dve casti naopak kvalitativne o dost horsie, dejovo nezaujimave a divak si tak aj zacina viac vsimat chyby, ktore pred tym prehliadal. A to hlavne niektore priserne napisane dialogy a otrasny herecky vykon jednej z hlavnych protagonistiek. Chvala bohu, zabavnost udrzuje niekolko osvedcenych hercov (Miguel Ferrer, Matt Frewer), fajnovy pesnickovy soundtrack, a dozvuky skvelej atmosfery z prvych dvoch dielov v podobe vsadepritomnych prehnitych mrtvol. Celkovo vsak zaujimavy serialovy pocin, ktory jednoznacne stoji za pozornost. (6.3/10)(10.9.2008)

Řekla jsem si, že mám ráda Kinga, tuhle knihu jsem nečetla, celkem mě baví postapokalyptická sci-fi a jako bonus je v hlavní roli Gary Sinise. První díl byl celkem slušnou nabídkou počínající katastrofy s neduhem velmi nízkého rozpočtu a tudíž zahanbující výpravy. Druhý díl by uspokojil kdekterého studenta religionistiky. Tedy hlavně studenta jednoduššího, který nesnáší náznaky a vše potřebuje servírovat velmi polopaticky. Druhá část je totální propadák a ještě v ní není ani moc na co koukat, protože na Sinise před kamerou nezbylo místo. Začala jsem být hodně ráda, že tohoto Kinga jsem nečetla. Zadala jsem si úkol ignorovat náboženské sentence. A od třetího dílu to šlo prakticky samo, protože děj začal být opět zajímavý, ba co dím, dokonce napínavý. Děj je mnohdy příliš natahovaný a druhý díl bych zrušila úplně, po sestříhání by mohl vzniknout jeden hodně dobrý celovečerní film, který by se mohl oprostit od několikanásobného doslovného výkladu. Ono by bylo totiž hodně fajn, kdyby autoři alespoň občas ponechali něco na divákově fantazii. Škoda, že Ed Harris měl jen zanedbatelnou roličku. Hodně se mi líbil Sheridan a pochopitelně Gary Sinise.(30.11.2014)

• - Scéna, ve které auto skoro přejede hlavu Nicka Androse, byla točena pozadu. (TomikZlesa)

• - ABC Network počítalo původně pro roli Larryho Underwooda s Robem Lowem. (TomikZlesa)

• - Postavu soudce Farrise měl původně hrát Moses Gunn, kvůli zdravotním problémům ho nahradil Ossie Davis. (TomikZlesa)