Svědectví (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Horor / Fantasy

USA, 1994, 366 min

ÁÁÁ, zatímco všichni ostatní tohle viděli v šestidílné sérii, já to měl pučené na jeden den na dvd jako celek a těch šest hodin, toho sem si všimnul až doma, že to trvá takovou dobu. Čuměl sem na ten film s kámošem, bavilo mě to, ale po třech hodinách jsme se začali hypernudit, asi hodinu během toho hráli Dostihy a sázky a ty další dvě hodiny už jsme bohužel nedokoukali (nebo spíš bohudík).(19.9.2005)

Je tu vidno snahu poriadne zadaptovať Kingovu najrozsiahlejšiu knihu. A myslím si, že miestami to film zvláda, miestami zase moc nie. A keďže film je rozdelený na 4 časti, povieme si o každej niečo. V prvej časti sa zoznamujeme so superchrípkou Kapitánom Tripsom a jej útoku. Táto časť je podľa mňa celkom schopná. Je zaujímavé sledovať hrdinov a ich akcie, ako sa vyrovnávajú so skutočnosťami a je to celkom efektívne pozerať sa na umierajúcu Ameriku. Nemyslím si, že je to stopercentné, ale myslím, že sa s tým scenáristi celkom slušne popasovali. Gary Sinise je skvelý, Rob Lowe v role Nicka je absolútne fantastický a je to dostatočne zaujímavé na to, aby sme chceli vedieť čo bude ďalej. Pár scenáristických prídavkov si tu však niekto neodpustil. A niektoré sú fajn ako napríklad mŕtvola vo výťahu, a iné moc nie (doktor rozhodnutý zabiť Stua) Druhá časť zápasí s asi najviac problémami a je jednoznačne najhoršia. Molly Ringwald a Corin Nemec spolu absolútne nefungujú plus Corin herecky absolútne zlyháva. Je to nudné, najviac scenáristických zmien, ktoré absolútne nefungujú a je to maximálne rozvláčne, keďže jediné čo sa deje je spájanie hrdinov Všetko sa ale príjemne otáča v tretej časti, ktorá je spracovaná asi najvernejšie knižnej predlhoe. Aj tu sú vidno nejaké zásahy ale nie sú rušivé. A najmä sa konečne v príbehu posúvame ďalej a nestojíme hodinu a pol na jednom mieste. Podľa mňa spracovaná najlepšie a zaujímavo a verne originálu. Posledná časť sa tiež celkom drží, no kombinácia filmu s jeho náboženskou myšlienkou ho trošku zatláča. Najmä keď tu všetko zariadi Božia ruka. Je to podľa mňa dobré, ale sú tam tiež veci, ktoré mi úplne neladia. Celkovo si ale myslím, že ide o jedno z lepšie adaptovaných Kingových diel a ako celok si 4* zaslúži. Myslím si, že niektoré veci tu výrazne zjednodušili, ale nie je to najhoršie. Ako fanúšik Kinga si prídete na svoje.(18.6.2015)

Klasický King, ktorý si podľa svojej knihy napísal aj scénar. Veľmi dobre sfilmovaný, podobne ako vo svojich knihách sústreďujúci sa na jednotlivcov a ich zvládanie extrémnych situácií. Tak trochu aj road movie, mixnutá postapo a nadprirodzenom a večnom boji Dobra so Zlom. Zhliadnutá prvá, cca 90 minútová časť. EDIT: Regulérna závislosť po druhom diely, skvelá, až hypnotická, relaxačná hudba, 90s atmosféra v kocke a ďalej sa skvelo prelínajúci príbeh. Perfektné herecké výkony. Stále si nostalgicky pamätám tie VHSky s celým seriálom. Vtedy som to dal za deň, keď sme mali požičané video🙂EDIT: Dopozerané. Krásne scenérie opustenej Ameriky versus zastaralé efekty, ktorých tam našťastie nie je veľa. Ale aj to patrí k post 90s nostalgii, inak to ani nechceme🙂Každopádne potešili cameá samotného Kinga, aj napríklad Sama Raimiho, v nadčasovom príbehu o nádeji a viere, ako to vie zasa napísať len samotný Stephen.(25.3.2020)

Ty 4h jsou za první 2 díly. Druhá polovina je po těch 16 letech,téměř nekoukatelná. Radím důrazně,přečtěte si raději ten Kingův špalek. Už jen kvůli tomu geniálnímu úplnému závěru,který zabírá 2str. a který zde,zcela nesmyslně..chybí! A tím pádem,se z tohoto jinak nadprům.díla,stává jen z 50% šaškárna,kde hl.padouch nedosahuje výšin svého protějšku na papíře.(24.5.2017)

Celkem povedená adaptace románu Stephena Kinga, vzhledem k šestihodinové stopáži kopíruje skoro přesně devítisetstránkovou knihu (shlédnuto v kuse díky sezení ve volební komisi s nízkou účastí voličů). Potěšil mě Gary Sinise, stejně jako sám Mistr v malé roličce. Jenom ta boží ruka na konci už na mě byla trochu moc...(19.3.2011)

• Ruby Dee