Cesta do nemožna

• angličtina

The Impossible Voyage

Animovaný / Historický / Drama

Slovensko / Česko, 2019, 90 min

Rozpočet $-miliónov║ Snaha na kolene zbúchať niečo čo tak rázne vyčnieva nad históriou Slovenska nedopadlo zrovna účelovo, nakoniec skôr sklamanie. /40%/(27.9.2020)

• Dzeyna

Otřesné zpracování.(30.7.2020)

Artová kompozícia obrazov, pestrá kombinácia s animáciou, úmyselne nedokonalé triky a farebný vizuálny opar - to sú len určité atribúty tohto zaujímavo poňatého filmu. V našich podmienkach ide o výnimočne spracované dielo, obohacované dobovými obrazmi a vynaliezavými prechodmi medzi scénami, ale treba podotknúť, že na Držiakov snímok sa treba naladiť. Bolo by naivné myslieť si, že Cesta do nemožna ( pekný odkaz na Méliésa ) je seriózny historický životopisný film, ale ako alternatívnu kinematografickú fantáziu treba oceniť tento počin.(10.8.2020)

Vopred si musíte ujasniť, že idete na vysoko štylizovaný film, kde sa nesmiete dívať na jeho efekty optikou nejakej technickej kvality. Triky sú husto nedokonalé, ťahajú možno až oči, ale v rámci celku, ktorý pripomína mix Karla Zemana, Wesa Andersona alebo Baza Luhrmana a ďalších, sú nakoniec funčké. Aspoň v rámci domácej kinematografie. Problém je v tom, že postava M.R.Š. by vydala materiálom na 10-dielny seriál, ktorý by bol aj tak dejom poriadne nahustený a táto hodinka a pol aj s titulkami je skutočne pohľad na naše dejiny letom-svetom.(2.11.2019)

• hygienik

Podľa mňa to bolo skôr o dejinách filmu, než o Štefánikovi. Taký True Štúr 2, ktorý v osobnej emotívnej rovine funguje, ale ako historickú drámu to nikto nemôže brať vážne. Tvorcovia si to uvedomili a urobili z toho aspoň vtipne milý mišmaš. Bolo to krátke, ale aj tak som sa nudil a dostal som chuť pozrieť si všetky filmy, z ktorých Cesta do nemožna ukradla nejaký záber, len nie dopozerať tento konkrétny kúsok.(1.1.2020)

• zette

Jakmile si oko divakovo zvykne na silene zpracovani, zjisti, ze je to svym zpusobem zajimave a urcite originalni. Ono je to vsak silene i pribehem a ten uz me tolik nebavil. Herecke vykony asi nejde objektivne hodnotit. Za me teda bida, u me ale podobne snimky moc sanci na uspech nemaji, no.(1.1.2020)

• Hamaradža

Zemanovskú animáciu by som asi aj prekúsol (napriek tomu že Zeman sa nespoliehal na chladné CGI), no v rozprávaní príbehu film zlyháva. Gýč.(21.7.2020)

Náhodou, ja som si to celkom išiel. Animácie spracované výborne, výpovedná hodnota vysoká, žiadny nudný dokument, obsadenie skvelé. Len pocitovo to malo dve hodiny. Inak ale nie je čo vytnúť. Samozrejme, keď sa s týmto formátom roztrhne vrece, budem si šklbať kotlety, ale ako prvá, skúšobná lastovička to malo až prekvapujúco vysokú úroveň. 3 z 5(4.9.2020)

O osobnosti M.R.Štefánika boli natočené už rôzne dokumenty, ale filmového materiálu je z toho obdobia veľmi málo a pokusy o hraný film nedopadli veľmi slávne a bolo ich minimum. Preto štylizovaný trikovo-animovaný vizuál je výborným riešením, kam sa zmestili aj archívne zábery alebo fotky a tiež fabulácie a fantázia tvorcov. Aj forma rozprávania cez príbehy známych a zápisky je to pravé na film o legende, kde je veľa nejasností a zahad. Tento film presne splnil moje očakávania a mojou zvlášť obľúbenou scénou je Štefánikov pobyt na Tahiti. –––– Čo nepochopím rozumom, to nepochopím ani vierou. –––– Prinajhoršom sa presunieme a kolonizujeme Tahiti. –––– Jsem filmař, ne historik. Někdy je fikce zajímavější než skutečnost. –––– Štefánik a Beneš. V živote som nevidela dvoch ľudí, ktorí bojovali za spoločnú vec, aby sa tak nenávideli.(1.1.2020)

• Arsenal83

Kde to bolo točené? V nejakom zahúlenom bare? Ten dymový opar za tri koruny má byť akože prejavom umenia alebo ide o rozpočet na úrovni večerníčka? Ako píše Dzeyna, toto je fakt otrasné spracovanie, amatérske, lacné a pre diváka hlavne neatraktívne. A nemalo by ísť predovšetkým práve o toho diváka? A že tam dávali groteskné scénky je nie len na škodu, ale ozajstnou trápnosťou, sám so pociťoval stud za tých hercov, ktorí to museli stvárniť.(31.7.2020)

Zvláštní, ale rozhodně originální forma. Film má samozřejmě mnoho nedostatků, ale právě ta originalita je to, čím diváka dokáže upoutat. I když tedy asi ne úplně každého.(12.8.2020)

Veľmi sa mi páčila vizuálna stránka filmu od začiatočného Star Wars textu až po absolútne úžasnej scenérii Štefánikovej tváre nad obzorom na konci. Neviem či to bol zámer tvorcov, aby všetky tie exteriéry vyzerali tak počítačovo-umelé alebo len animátori precenili svoje sily, každopádne aj tak sa mi tá neprirodzenosť prostredia páčila. Veľmi originálne a svojsky je spracovaný Štefánikov príbeh, čo sa mi tiež páčilo, i keď rozumiem, že nie každému tento štýl sadne (z kinosály odišli 20 minút po začiatku dve slečinky, ktoré sa už nevrátili). U mňa veľká spokojnosť.(2.11.2019)

Slovenský/ český životopisný film o Milanu Rastislavu Štefánikovi ve velmi stylizované formě - snad všechno točeno v ateliérech se zeleným pozadím - s nadsázkou, vtipem ( Slováci na Tahiti hit ) a hravostí, že to bylo i zábavné. Jako milý bonus se mi líbili malé odkazy na díla světové kinematografie od původní Cesty do nemožna po Titanic. Z tohohle by moji profesorku historie sice asi trefil šlak, ale já dám tři hvězdy ikdyž informativní hodnota je opravdu velmi základní. PS: Historii prvního československého aktu, který byl přisuzován právě Štefánikovi - nahá Tahiťanka u palmy ( první nahá role krásné Sáry Affašové aka Jany z Ulice ) demontovali sami tvůrci, když to přiznali slovem " málem " , protože skutečným autorem je francouzský fotograf Lucien Gauthier.(10.6.2020)

• Vanchovi

Očividne nie som cieľová skupina tohto artového spôsobu spracovania. Ak by som nečítal knižné spracovanie Štefánikovho života od Jozefa Banáša, v deji by som sa asi poriadne strácal.(10.7.2020)

• rivah

Diskutabilní výsledek, vztahy a okolnosti příliš zjednodušené. Bohužel Tomáš Mischura nemá nic z charismatického zjevu Štefánika, krom toho Štefánik byl malého vzrůstu, ale Beneš taky, což ve filmu nesedí.(28.7.2020)

To výtvarné meliésovsko-zemanovské pojetí je asi spíš z nouze ctnost (vzhledem k omezenému rozpočtu), každopádně to celkem funguje a po formální stránce je ten film zdařilý. Jen mi tam chybí víc humorných animovaných nápadů, které se leckde vyloženě nabízely. Hezká forma naštěstí zakrývá slabiny scénáře, který se pokouší poněkud neinvenčně a zkratkovitě odvyprávět Štefánikův životní příběh. Objevem je Tomáš Mischura, který září v hlavní roli, naopak výkon Petra Vaňka je o dost slabší.(8.1.2020)

Oceňujem netradičné spracovanie, na druhej strane tie rôzne animácie ma doviedli k zúfalstvu. Zmiešané pocity mám z toho všetkého.(10.8.2020)

Kopec originálnych nápadov, humor, výborná hudba…Pre mňa veľké prekvapenie. Títo páni majú talent.(2.1.2020)

Vytvořit takovýhle animovaný životopisný dokument v česko-slovenských podmínkách vyžaduje velkou dávku odvahy. Výtvarnou stylizaci hodnotím kladně, myslím že takový film tu zatím ještě nevznikl. Odkazy na velká filmová díla, ať už Starwars, Titanic nebo Meliés, byly osvěžující. Ale ve scénáři mi chybělo něco, co by navršené gagy drželo pohromadě. Postrádala jsem konflikt a napětí, ačkoli nepochybuji o tom, že Štefánikův život plný napětí opravdu byl. Taky mě mrzelo, že film automaticky předpokládá, že divák Štefánikův život podrobně zná. Mám pocit, že jsem se o něm z filmu dozvěděla hrozně málo - totiž že byl astronom, meteorolog, letec a sukničkář, že byl obětavý a Beneš ho neměl rád.(5.2.2020)

Celkom fajn film(26.10.2019)

<< předchozí 1 2