Cesta do nemožna

Animovaný / Historický / Drama

Slovensko / Česko, 2019, 90 min

Nevedel som co mam cakat. Star wars intro ma nasmerovalo, ale aj tak mi trvalo kym som prijal tuto hru. Potom sa to vsak zlomilo a fungovalo to vratane chyb, ktore som povazoval za zamerny odkaz na filmy kde sa tie chyby opakovali a odvtedy som sa smial. Nemoze to mat ine hodnotenia ako vysoke alebo odpad, nic medzitym, iba o takych filmoch mam chut niekomu rozpravat.(3.11.2019)

Vopred si musíte ujasniť, že idete na vysoko štylizovaný film, kde sa nesmiete dívať na jeho efekty optikou nejakej technickej kvality. Triky sú husto nedokonalé, ťahajú možno až oči, ale v rámci celku, ktorý pripomína mix Karla Zemana, Wesa Andersona alebo Baza Luhrmana a ďalších, sú nakoniec funčké. Aspoň v rámci domácej kinematografie. Problém je v tom, že postava M.R.Š. by vydala materiálom na 10-dielny seriál, ktorý by bol aj tak dejom poriadne nahustený a táto hodinka a pol aj s titulkami je skutočne pohľad na naše dejiny letom-svetom.(2.11.2019)

Veľmi sa mi páčila vizuálna stránka filmu od začiatočného Star Wars textu až po absolútne úžasnej scenérii Štefánikovej tváre nad obzorom na konci. Neviem či to bol zámer tvorcov, aby všetky tie exteriéry vyzerali tak počítačovo-umelé alebo len animátori precenili svoje sily, každopádne aj tak sa mi tá neprirodzenosť prostredia páčila. Veľmi originálne a svojsky je spracovaný Štefánikov príbeh, čo sa mi tiež páčilo, i keď rozumiem, že nie každému tento štýl sadne (z kinosály odišli 20 minút po začiatku dve slečinky, ktoré sa už nevrátili). U mňa veľká spokojnosť.(2.11.2019)

Celkom fajn film(26.10.2019)