Shoky & Morthy: Poslední velká akce

• Slovensko Shoky & Morthy: Posledná veľká akcia
Trailer 1

Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci“. Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů. (Falcon)

verbal

Nasraně jedné multivykrádačská, semiamatérská, neoriginální a kapku retardovaná dementérie pro mentálně zaostalé mileniály a patologické tytrubkáře, kteří nemají přehled, kam všude chodil Endy nakupovat, jíž tu slaboduší smíšci a experti na debilní a neomarxistické parodie z Prímy Hnooj dělají patrně placenou reklamu. Ale Cival s tím. Na straně druhé je ta partička beznadějných mladých neherců s přeqapivě skvostně posazeným Kovym Magnuskem, jemuž ten Buchenwald evidentně prospěl nejen tím, že už nemusí mít na podlaze hajzlu zrcadlo, mocně poháněna jako vždy sqěle namazaným kozubeným kolem. A každá šance pro Štěpu vymanit se ze současných zoufalých mírových ultratrapáren a posunout se do vyšších lig, kam bezesporu a zaslouženě patří, se počítá! Má to v té sice zjevně entuziastické, ovšem poměrně nevtipné plagiátorské šedi i tři, ano slovy tři, naprosto vytuněné, nahlas smějitelné frky a je to rozhodně o třídu až dvě výš, méně degenerativní a rakovinotvorné než libovolná soudobá kinopícnina pro hovada s Langmajerem, Hřebíčkovou, Krajčem a dalšími bulvárně žumpoidními zaprodanci kulturního armagedonu (Tudy taky ne, Štěpáne!). Tudíž přenádherná trojka a příště bych prosil do těch vyrachtaných tytrubkových dementizérů už tak dementních potratů dělnické třídy ještě mnohem ostřeji! ()

Cival

Špičková a poctivě česká komedie, kterou jsem se prosmál od začátku do konce. Chemie Kozuba se Štáfkem v topu (fakt jsem si u toho jejich špičkování vzpomněl na nej buddy-movies), hlášky, romantika i napětí krásně fungujou, scénář pečlivě opíše kruh a zvládne i prodat hororovou nebo youtuberskou rovinu. Dal bych si další nášup. A jestli to Akademie nenarve do top 5 nej cz filmů roku jen proto, že to pracuje s méně ambiciózními a pokleslými žánry, tak to bude ostuda ()

MrHlad

Shoky s Morthym jsou youtubeři, jejichž kariéra se chýlí ke konci, a tak se rozhodnou zkusit natočit dokument o prokleté nevěstě, kvůli které už celá staletí umírají lidé. A možná taky vyřešit, co mají dál dělat se svými životy a kamarádstvím. Andy Fehu natočil odvážnou a chytrou podívanou, která si hraje s žánry a vysmívá se diváckému očekávání. Dovede být třeskutě vtipná, chytrá i opravdová a nikdy si u ní nebudete jisti, co přijde dál. Štáfek s Kozubem jsou skvělí, Magnusek boží. A Fehu zase svůj. ()

JFL

Co Čech, to youtuber a co youtuber, to kokot. Nový projekt Andyho Fehu je sympatický mimo jiné tím, že se nepokouší vstoupit do totožných vod jako průlomové zjevení "Nenasytná Tiffany", byť to může u diváků nadšených jeho debutem vést k lehkému rozčarování a nenaplněným očekáváním. Z projektu sice na jednu stranu dýchá závan Štěpána Kopřivy a jeho meta-reflexivní tvorby pro znalce žánrů a popkultury. Ale naštěstí Andy Fehu nestaví svůj film pouze na citacích konkrétní vzorů. Pracuje s obecnější a také obecně platnější škálou formálních a stylových asociací, kterými obohacuje svou kousavou komedii ze světa mladých a sebezahleděných. Z ní pak nevyhnutelně jako nejsympatičtější postava vychází sice trapný, ale současně upřímný čtyřicátník Radomil. Nemalou zásluhu na tom má Tomáš Magnusek, jehož výkon vyráží dech. Ostatně zde se opět ukazuje odlišnost "Shoky & Morthy" oproti castingu Michala Davida či Dády Patrasové v Kopřivových dílech. Fehu se nespokojí s úsměšným pomrknutím a rolí pouze těžící ze statutu obsazené celebrity, ale dává Magnuskovi prostor, aby se partu zhostil s grácií a škálou, která přerůstá všechny ostatní zúčastněné. Pokud z toho nevyjde s nominací na Českého lva za vedlejší roli nebo Cenu české filmové kritiky za objev roku, bude to hanba obou institucí. ()

xxmartinxx

U Shoky & Morthy musím asi hlavně brzdit velký nároky který jsem na ten film měl, protože jsem velký fanoušek Fehuových předchozích věcí. V tom filmu je teda hodně dobrýho hlavně na úrovni jednotlivých scének, který často prostě klapnou, i když na rovině nějaké koherence a kontinuity scénář prostě nefunguje. Čím dál jde člověk od scénáře k jednotlivostem a k nějaké síle momentu, tím je to lepší, proto jsem si to během sledování užil, jen se holt blbě vyjmenovávají klady a naopak snadno zápory. Jako že postavy působí ze scény na scénu jako jiný lidi, nebo že je to strašně uspěchaný a nic v tom filmu nemá čas dýchat (hrozně moc expozice, přitom Andy je nejlepší ve scénách. kdy se film zastaví) - i proto chybí nějaká křehkost a zranitelnost, kterou měla Tiffany. Plus ženský postavy jsou napsaný s tak zjevnou rezignací, že by asi bylo lepší, kdyby tam nebyly a film se soustředil na vztah ústředního dua. Co se týče Magnuska, byl jsem připravený ho velkoryse přehlédnout, ale pravda je, že v tom filmu prostě funguje. I když je fakt problém, když se herec rozhodne ztvárnit charakter jako mentálně narušeného, nejspíš nějak autistického člověka, a pak o něm na konferenci mluví jako o "debilovi". Rozhodně nepovažuju za dobré dávat mu platformu, ve které ho rámuju veskrze pozitivně, protože ten člověk s tím nic dobrého neudělá. Ale to je jen můj názor, který nepromítám do hodnocení. Jak říkám, přes to všechno je ten film během sledování dobrý zážitek, i když při tom, co vím, že Fehu umí, si představuju, čím vším víc mohl být. Ale asi to má hodně co dělat s tím, když se někdo tak mimo kontext český kinematografie pokouší natočit něco, co by prošlo jako "normální divácký film". Pořád to doporučuju a předně chci, aby to mělo dost velký úspěch na to, aby mohl Fehu natočit co nejdřív něco dalšího. 3 a 1/2 ()

D.Moore

Jsem rád, že i u nás čas od času vznikne takhle krásně drzá žánrovka, ze které vyloženě čiší nadšení tvůrců a upřímné přesvědčení, že se diváci pobaví stejně jako oni. Shokymu & Morthymu o nic jiného ani nejde a je to fajn. Ano, mohli byste říct, že tři čtvrtiny filmu Andy Fehu natočil pravděpodobně jen proto, aby mohl natočit i to nevídané finále... A měli byste pravdu. Jenže ono je to zábavné vlastně celou dobu, Štěpán Kozub toho svého lempla hraje jako ďábel a Tomáš Magnusek je tak skvělý, že budete litovat každé minuty, kdy ve filmu není. Vážně. ()

Davies182

Já vim, že jste si předem četli, abyste o tom nic nečetli, a rovnou na to vyrazili, tak se hlavně prosimvás nesnažte predikovat děj, a očekávat nečekaný, protože... na to prostě stejně nebudete připravení 😃. Smál sem se, bavil sem se, bál sem se. Českej bizárek do každý rodiny. [Cinestar Anděl] ()

Nevka

Shoky a Morty sice chtějí, ale je hrozně znát, že Fehu nemá YouTube trendy moc dobře "nastudované", a nikdo jiný mu evidentně neporadil. Snaží se sice na plátno převést co možná nejvíce tradičních stereotypů (dva idioti, co si myslí, že jsou cool, beauty blogerka, humorný tatík), ale moc dobře nechápe jejich podstatu. To nemusí být nutně problém, když jako divák reálně netušíte, co se na této platformě děje. Pokud však YT sledujete na pravidelnější bázi, tak prostě tušíte, kolik utopeného potenciálu se v tom námětu skrývá. Několik scén je naprosto skvělých (Copperfield, Ráďa, autogramiáda), ale je to tak 50na50. Na to, že se tvůrci snaží být nekompromisní, například hroty s vyčleněním z komunity moc nezvládají – nepomáhá ani fakt, že si na tradiční „grilování“ pozvali reálné exoty z TVTwixx. Protože to, co film zřejmě považuje za parodii/kritiku současného stavu, je ještě slabým odvarem současného stavu české scény. V žádném případě se nechci tvářit jako expert na YT, ale té nepříjemné pachuti neúplnosti se prostě nezbavím. Podobně to mám i s celou pointou. Opravdu netuším, proč jsme potřebovali vidět hned několik zbytečných scén, které nás ochudily o to, aby byl konec epochální a šokující. Přitom člověka hned po projekci napadne hned několik variant, které mohly závěrečný zvrat nechat trochu lépe skrytý. Možná to vypadá, že jen kritizuji, ale jako celek to vůbec tak špatné to nebylo. Magnuskův fotřík je luxusní, Štáfek s Kozubem mají výbornou chemii a ostatní motivy fungují skvěle. Ve finále tak za to možná mohou větší očekávání, ale reálně mi přijde, že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Stačilo scénář trochu více probrat s lidmi, kteří se v tom českém cringe rybníčku trochu vyznají. ()

Ruut

Zas a znova skvělý casting u filmu od Andyho. Těším se co po Tiffany a 9 křížích přijde příště. ()

InJo

Není to tak vypravěčsky "čisté" jako Nenasytná Tiffany nebo Pěstírna, ale nepochybně je to zábavné, vtipné, nápadité, řemeslně zručné a skvěle zahrané (Magnusek!!!) propojení nízkorozpočtového hororu a komediálního buddy movie, které si mě naprosto získalo především propracovanou reflexí a chytrým zesměšňováním největších zločinců současnosti - youtuberů. Z Andyho Fehua roste autor sebevědomých a osobitých žánrovek, které nemají zapotřebí být jen ucházejícími kopiemi slavnějších a úspěšnějších vzorů. Už teď se moc těším na jeho další projekt. 75 % ()

MikeCool

Výstřední, netypické, vtipné. Konečně český film, který se nebojí zajít za hranu. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Slarque

Už Nenasytná Tiffany mě přinutila zapamatovat si jméno Andy Fehu, a přestože mi komedie o youtuberech přišla jako něco nepříliš lákavého, vyrazil jsem na ni. A dobře jsem udělal. Tenhle film je totiž dost nepředvídatelný, přestože už úvodní scéna s prankem ukazuje, že režisér má horory rád. Zábavná černá komedie se spoustou humoru přes čáru, zvratků a krve. Bavit se budete, i když také nesledujete ani jednoho youtubera. Jakub Štáfek a Štěpán Kozub jsou výborní, ale nejzábavnější vedlejší postavou je jednoznačně Tomáš Magnusek, jehož obsazení byl od autora vyloženě geniální tah. ()

filmfanouch

Nenasytná Tiffany či seriál Pěstírna. Projekty českého režiséra, scenáristy a střihače Andyho Fehu, které dokázali, že je Fehu jedním z nejzajímavějších českých režisérů nové generace. Právě v Tiffany či Pěstírně Fehu dokázal, že dokáže velmi dobře vystavět hororovou/thrillerovou atmosféru, ale zároveň těžit z lokálních sociálních poměrů či si tak trochu satiricky rýpnout do jistých skupinek lidí. V Nenasytné Tiffany to v podstatě byli pokleslé existence žijící na okraji společnosti, v Pěstírně zase hrálo prim prostředí vietnamských pěstíren marihuany. V režijní novince ovšem Fehu ovšem cílí na něco zase tak trochu jiného: Youtubery.   Nový Andy Fehu je v Shokym a Morthym poznat. Jeho novinka se tentokrát točí kolem youtuberů, což je ve finále stavidlem k fenomenálnímu metahumoru. Už trailery dokázali dost jasně naznačit, že se tu pojede směrem, který si bude z youtuberů tak trochu utahovat a lépe to prostě dopadnout nemohlo. Shoky a Morthy: Poslední velká akce je ten typ filmu, který je správným způsobem nad věcí, působí autorsky opravdu osobitě a je přesně tím svěžím větrem, který je v současné lokální tvorbě více než vítaný.   Shoky a Morthy jsou svěžím lokálním unikátem, který se u nás jen tak nevidí. Právě i kvůli humoru, který skutečně funguje a nenutí diváka cítit se za tvůrce trapně. Krátce po Ubal a zmiz dorazil další snímek, který se alespoň částečně dokáže přiblížit kvalitě zahraničních projektů a dokázal by oproti nim minimálně obstát. Vše zde totiž jednoduše funguje naprosto ideálně. I díky velmi dobrému castingu. A to ani člověk zrovna nemusí mluvit o skvěle fungující dvojici Štěpán Kozub/Jakub Štáfek. Za největší hvězdu totiž ve finále překvapivě není nikdo jiný než Tomáš Magnusek. Ten předvádí dost možná dosavadní herecký životní výkon, kdy je poznat, že si ze sebe umí udělat srandu a přesto v té roli působí neskutečně přirozeně a zábavně. Ne Tomáš Majer, ale až Radomil je životní Magnuskova role.   Scénář dvojice Fehu/Ondřej Kopřiva funguje a to především v momentě, kdy je poznat onen autorský nadhled. Z youtuberů si film skutečně dělá srandu (a dobře jim tak!), přesto ovšem nesází pouze vyloženě na to. A ve finále se opravdu podaří prodat, že jsou Shoky a Morthy kamarádi až za hrob, postupný vývoj zápletky a spousta momentů, které fungují právě i díky tomu, že si divák uvědomí, že je úmyslně nemá brát příliš vážně. Jenomže onen metahumor funguje opravdu skvěle a Kozub ani Štáfek skutečně nezklamou.   Vyložený horror nečekejte. Je to pořád především komediální dobrodružství, které ovšem své děsivé momenty má a zápletka samotná na hororovém zázemí staví. V průběhu je ovšem překvapivé, že se skutečně v pár momentech daří najednou úplně změnit styl a v momentech, kdy to má být celé najednou vážně dojemné to vážně dojemné je. To co na papíře mohlo působit jako tak trochu nevyvážená divočina ve finále na plátně funguje opravdu velmi dobře a možná by to mohlo diváka o poznání překvapit ještě více, kdyby neviděl právě Nenasytnou Tiffany. K té ovšem ve finále nemají Shoky a Morthy tak blízko a tentokrát jde o něco tak trochu jiného. Jde ovšem o film, který je nejen ve zdejších vodách zcela očividně originální, ale zároveň dokáže těžit z aktuálního trendu, vtipně si z něj utahovat a vystavět na tom solidní komediální dobrodružství s hororovým nádechem. Přesně takové svěží projekty jsou u nás více než potřeba.   Film, který samotní tvůrci díkybohu berou s nadhledem, umí si vyhrát s různými klišé a působí jednoduše hravě. Jasně, že to není úplně dokonalé, takový vizuál by mohl být možná ještě o ždibec půvabnější a bez pár momentů by se dost možná divák přeci jen obešel. Jenomže pořád se bavíme o velmi dobrém filmu, který si diváckou pozornost rozhodně zaslouží. Už kvůli tomu, že působí po tvůrčí stránce osobitě, je skutečně chytrý a jde přesně o ten typ filmu, kterých u nás moc nevzniká. I druhý celovečerní Andy Fehu tedy stojí za to a rozhodně bude zajímavé sledovat, co dodá jeden z nejvýraznějších českých tvůrců současnosti příště...... Viděno v kině: 2x ()

6thSun

Opět značný potenciál a jedinečné okamžiky, ale také neucelené dramaturgické fáze, nevyužité komediální pointy a částečně nefunkční propojení žánrů komedie a horor. Magnusek super, ale zrovna jeho trumbelínovská kreace asi neměla bejt to, co si divák z kina odnese jako nejlepší moment díla. Pořád trvám na tom, že Fehu jednou natočí pamětihodnou pecku, zatím se tak ale nestalo. ()

luka4615

Vy, kdož mou osobu máte v oblíbených uživatelích delší dobu, víte, že tuzemskou tvorbu nevyhledávám a až na čestné výjimky ji nemám nikterak v lásce. Avšak v aktuální “covid době” toho v kině není tolik co dříve, takže jsem na snímek Shoky & Morthy šel s nulovým očekáváním a možná právě také díky tomu jsem byl ve finále vlastně tak moc nadšený. Chemie hlavních představitelů v podání Jakuba Štáfka a Štěpána Kozuba totiž funguje na výbornou, pročež všechny hlášky vyznívají přirozeně a neskutečným způsobem potrápí Vaši bránici. A v kombinaci se scénářem, který hercům nechává patřičný prostor a zároveň pevně vede postavy i děj  vpřed, je rázem  z tohoto snímku najednou výbušný komediální koktejl, který Vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Ve finále tedy dostaneme neskutečný komediální zářez, který až na lehce utahaný závěr funguje zcela bez problému, přičemž  se už teď moc těším až si na duo šílených “Beer Bear Brothers” zajdu znovu. PS: Nesmím zde samozřejmě opomenout Tomáše Magnuska, jehož podání postavy postaršího a naivního youtubera patří ke zlatému hřebu celého snímku. Tohle prostě musíte vidět! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) ()

Pierre

Konečně se zase nějakému českému filmu podařilo prolomit hrani  ci: ,,tak blbý, až dobrý,´´ a nezůstalo to jenom u toho blbý. Je to prostě pro mladý a dobrý. Možná proto se vrstevníci  v sále smáli skoro všemu. Pro mě tam přišly i slabší místa, omezil bych i to nadužívání sprostých slov. Ale chápu, že mladí  yotubeři nebudou mluvit jazykem vybrané společnosti a jako celek i mě dostal Shoky do správné ulítlé nálady, ve které jsem se u té kraviny dobře bavil, i zavzpomínal  na časy, kdy mě ještě nějaký Yotube doopravdy zajímal. V rámci současné české filmové komedie jde  určitě o jisté zjevení. Neotřelé, mladistvé, zapalené, invenční, vtipné. A to by se mohlo zdát, že se tvůrci ani nemuseli až tak moc snažit. Oni jsou všichni ti poklesní yotubeři zakladující sva videa na potřebě šokovat za každou cenu a děsit falešnými skutečnostmi, smešní sami o sobě a není to nic až tak nového. Jenomže (alespoň co jsem tak viděl) zatím si většina domacích filmů toto téma na paškál nevzavala a když už, tak ne zrovna šťastně.  Ale tento film na to šel naprosto přesně a s přehledem. Režisér a scénárista v jedné osobě Andy Fehu musí mít českou YT tvorbu opravdu alespoň minimálně nastudanou. Vypiplané jsou tady i detaily jako typické komentáře pod videem nebo  reakce od ostatních (yotuberů.). Ale Shoky si sám o sobě nevystačil jen s parodováním Yotuberů,. Obohatil ho i vlastními filmařskými nápady, výraznou stylizaci a klipovitým moderním střihem, který často právě ten rychlý Yotube styl připomíná. A ve druhé polovině dokázal spojit satiru s povedeným skloubením komedie a lehkého napínavéhoo  horroru, kdy jsem z filmu opravdu cítil nenásilný pocit zajímavého tajemství a celkem mě zajímalo, jak to dopadne. No, bez toho závěrečného krváku bych se asi obešel, protože podobný humor postavený na násilí a morbidnostech  zrovna dvakrát nemusím. Navíc byla v závěru dost drsně použita má nejoblíbenější písnička od Nedvědů. Ale nakonec musím uznat, že i to vypointování bylo celkem povedené a přirozeně vystupňované vzhledem k hlavnímu tématu. Co se týče herců, tak ačkoliv jsem si myslel, že Štěpán Kozub mě po početných skečích ze Třemi tygry už nemá čím překvapit, tak mě opět svým komediálním talentem (echm, zahrát toho největšího nesympouše) dostal. Líbilo se mi, že jeho kolega Štafek byl zase úplně jiný. Jen  v nějaké rovině opravdového zájmu o postavy (nad rámec humoru) to na  mě tak nefungovalo. Snad až na Tomáše Magnuska. Kdybych zvládl dokoukat jeho autorské  Bastardy, mohli  by asi kandidovat na krále odpadů. Ale  zhubl, zjemnil a v tomto filmu (nevím jak jinde)  se prostě ukázal jako velký sympaťák, co si ze sebe umí udělat legradi.  Dle svých vlastních slov nikdy nemůže hrát prince, ale jeho snem bylo si zahrát přesně nějakého šmrksu, co chodí okolo a háže pořád nějaké hlášky. Pokud bychom spolu měli něco společného, tak právě tento herecký sen, který se tady Magnuskovi podařilo velmi povedenně splnit. Jeho Ráďa je fakt správná figurka. A i když si uvědomuji, že má jít o postavu na kterou je nahlíženo s výsměchecm jako na směšného přestárlého yotubera, co natáči videa (doslova) o hovně a jde o kombinaci nechvalně proslulého Jardy Kováře a samotného Magnuska, tak já si v této postavě dokázal najít i něco jiného. Mezi těmi yotubery honicími se jen za slávou to byla taková moc milá čistá duše, fajn prosťáček, kterého bych klidně chtěl někdy potkat i v realitě nebo si ho minimálně sám zahrát (:D). A Magnusek si tohle teda užil a minimálně kvůli těm jeho roztomilým pohledům a strejcovskému projevu stojí za to Shokyho vidět. ()

Brennos

Hravé, nápadité, svižné, svěží závan v (často umělé) artové náloži na karlovarském festivalu. Je radost vidět film, z kterého je cítit radost z filmařiny a naprostá tvůrčí svoboda, ať už na straně tvůrců, tak i na straně hereckého obsazení. [KVIFF 2021] ()