Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci“. Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů. (Falcon)

Nevka

Shoky a Morty sice chtějí, ale je hrozně znát, že Fehu nemá YouTube trendy moc dobře "nastudované", a nikdo jiný mu evidentně neporadil. Snaží se sice na plátno převést co možná nejvíce tradičních stereotypů (dva idioti, co si myslí, že jsou cool, beauty blogerka, humorný tatík), ale moc dobře nechápe jejich podstatu. To nemusí být nutně problém, když jako divák reálně netušíte, co se na této platformě děje. Pokud však YT sledujete na pravidelnější bázi, tak prostě tušíte, kolik utopeného potenciálu se v tom námětu skrývá. Několik scén je naprosto skvělých (Copperfield, Ráďa, autogramiáda), ale je to tak 50na50. Na to, že se tvůrci snaží být nekompromisní, například hroty s vyčleněním z komunity moc nezvládají – nepomáhá ani fakt, že si na tradiční „grilování“ pozvali reálné exoty z TVTwixx. Protože to, co film zřejmě považuje za parodii/kritiku současného stavu, je ještě slabým odvarem současného stavu české scény. V žádném případě se nechci tvářit jako expert na YT, ale té nepříjemné pachuti neúplnosti se prostě nezbavím. Podobně to mám i s celou pointou. Opravdu netuším, proč jsme potřebovali vidět hned několik zbytečných scén, které nás ochudily o to, aby byl konec epochální a šokující. Přitom člověka hned po projekci napadne hned několik variant, které mohly závěrečný zvrat nechat trochu lépe skrytý. Možná to vypadá, že jen kritizuji, ale jako celek to vůbec tak špatné to nebylo. Magnuskův fotřík je luxusní, Štáfek s Kozubem mají výbornou chemii a ostatní motivy fungují skvěle. Ve finále tak za to možná mohou větší očekávání, ale reálně mi přijde, že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Stačilo scénář trochu více probrat s lidmi, kteří se v tom českém cringe rybníčku trochu vyznají. ()

castor

Civí do obrazovky, afektovaně cosi ječí a pak na základě sázky pozřou třeba nějakou potravinu, kterou bytostně nenávidí. Youtubeři jdou opravdu mimo mě. Pánové Kozub a Štáfek, to je jiná káva. Jenže jejich kariéra se pomalu chýlí ke konci, navíc jedno z jejich prankových videí nedopadne úplně fajne. Zatímco jeden je dál ucho, druhý by rád zkusil něco serióznějšího. Téma se nabídne během cesty po naší rozkodrcané D1, kdy se stanou svědky zvláštní nehody poblíž Devíti křížů: pochmurného místa se symboly víry opředeného mnoha povídačkami. Výsledkem je buddy komedie s prvky hororu, kdy po desítkách minut hláškování přijde i nějaký ten příběh o snaze natočit důstojnější dokument a o rozpadajícím se kamarádském vztahu. Tvůrci slušně parodují všemožná žánrová klišé, navíc divák netuší, co přijde za chvíli. Jen to klidně mohlo trvat něco přes hodinku, protože to v druhé polovině poměrně drhne. Každopádně chemie mezi Štáfkem a Kozubem je skvělá, Radomil Tomáše Magnuska pak snad ještě lepší. V téhle herecké poloze á la jak podomácku vyrobit realisticky vypadající hovno je skvostný. ()

D.Moore

Jsem rád, že i u nás čas od času vznikne takhle krásně drzá žánrovka, ze které vyloženě čiší nadšení tvůrců a upřímné přesvědčení, že se diváci pobaví stejně jako oni. Shokymu & Morthymu o nic jiného ani nejde a je to fajn. Ano, mohli byste říct, že tři čtvrtiny filmu Andy Fehu natočil pravděpodobně jen proto, aby mohl natočit i to nevídané finále... A měli byste pravdu. Jenže ono je to zábavné vlastně celou dobu, Štěpán Kozub toho svého lempla hraje jako ďábel a Tomáš Magnusek je tak skvělý, že budete litovat každé minuty, kdy ve filmu není. Vážně. ()

Wacoslav1

Řečeno Slovy klasika : Na tohle už jsem moc starej... Ok tak dobře tak nejsem a myslím si, že to určitě není nějak dementní a občas si to umí i trefně udělat srandu ze všech těch zoufalců co si honí péro nad počtem lajků, ale na komoru mě to netrefilo. Každopádně Magnusek rulez! Za něj ty tři nakonec dám.50% ()

Davies182

Já vim, že jste si předem četli, abyste o tom nic nečetli, a rovnou na to vyrazili, tak se hlavně prosimvás nesnažte predikovat děj, a očekávat nečekaný, protože... na to prostě stejně nebudete připravení 😃. Smál sem se, bavil sem se, bál sem se. Českej bizárek do každý rodiny. [Cinestar Anděl] ()

Xmilden

Andy Fehu je obrovský talent a na svou úplnou pecku stále ještě čeká. Líbí se mi, že pracuje s českým prostředím trošku jinak než ostatní. Jeho postavy jsou velmi zajímavé a člověk s nimi rád tráví čas. Ještě více než ústřední duo mě ovšem bavil pro mě do té doby herecky neznámý Tomáš Magnusek. Jeho Radomil to vždy spolehlivě zabil. 70% ()

DJ_bart

"Budeš mi sekat ruce ty kurvo?!" ________ Sledovat tuhle šílenost je jako bych sledoval Edgara Wrighta po česku. 'Shoky a Morthy: Poslední velká akce' od ambiciózního režiséra Andyho Fehu je geniální meta-žánrovou parodií, která se vysmívá fenoménu youtuberství, a která specificky vyniká díky své nevšední žánrové různorodosti a proměnlivosti. Simultánně totiž kombinuje prvky buddy-movie, road movie, romantické komedie, mockumentu, detektivky, exploatačních filmů, či brakového horroru. K tomu Fehu zároveň perfektně využívá českou komediální náturu - tedy running jokes, sebeparodii, spontaneitu herců, trapnohumor, a jiné scénáristické perly - a v rovině metaforické se zamýšlí nad tím, čeho všeho jsou lidé schopni pro získání pozornosti a vidiny popularity. Samozřejmě, v jádru pudla jde o klasickou žánrovku s motivem důležitosti přátelství – jenže ta impulzivní chemie mezi komediálním kingem Štěpánem Kozubem který zde kulometnou palbou střílí jednu absurdní hlášku za druhou ["Vole vletěl nám dort do chladiče do piče!"] a sympaťákem Kubou Štáfkem, což je gró filmu, nemá sebemenší chybu. V čem ale snímek nejvíc exceluje, a co na něm diváci mají nečekaně zcela nejradši (mě samotnýho nevyjímaje), je pozér Tomáš Magnusek jako jednačtyřicetiletý youtuber Radomil Kovář proslavený díky své výrobě umělých hoven, kterej si celej film zcela právoplatně krade pro sebe...... Fehův film je shodou náhod vlastně taková výroba umělého exkrementu – je to sice hovno, ale hezky vypadající hovno. Už si ani osobně nedokážu vzpomenout, před jak dlouhou dobou jsem se u český komedie tak extrémně nasmál - ze splatterovsky stylizovanýho finále mi totiž málem explodovala bránice, jak moc jsem se řezal smíchy. Výhodou je i to, že jsem neměl sebemenšího tucha, do čeho vůbec jdu. A ani nevadí, že je snímek záměrně koncipován do laciný low-budget formy, kterou si užijou převážně fajnšmekři. 'Shoky a Morty: Poslední velká akce' je tak ve výsledku neskutečně zábavný žánrový experiment, který v našich luzích a hájích žalostně chybí - přeci jen, Mirka Spáčilová tomu dala 70%, což o jistý výjimečnosti přeci jen svědčí. A nebojím se ani pochybovat o tom, že s odstupem času se tenhle béčkový bizár stane opěvovanou kultovní klasikou, protože za mě jde o jeden z nejzábavnějších filmů co jsem kdy viděl. Tohle Jarda Kovář asi nerozdejchá. Těším se na návrat. ________ "Já tady ležim vole s rukou uříznutou a ty se mě zeptáš: 'Šimone, si v pohodě?' Tak ne asi." ()

filmfanouch

Nenasytná Tiffany či seriál Pěstírna. Projekty českého režiséra, scenáristy a střihače Andyho Fehu, které dokázali, že je Fehu jedním z nejzajímavějších českých režisérů nové generace. Právě v Tiffany či Pěstírně Fehu dokázal, že dokáže velmi dobře vystavět hororovou/thrillerovou atmosféru, ale zároveň těžit z lokálních sociálních poměrů či si tak trochu satiricky rýpnout do jistých skupinek lidí. V Nenasytné Tiffany to v podstatě byli pokleslé existence žijící na okraji společnosti, v Pěstírně zase hrálo prim prostředí vietnamských pěstíren marihuany. V režijní novince ovšem Fehu ovšem cílí na něco zase tak trochu jiného: Youtubery.   Nový Andy Fehu je v Shokym a Morthym poznat. Jeho novinka se tentokrát točí kolem youtuberů, což je ve finále stavidlem k fenomenálnímu metahumoru. Už trailery dokázali dost jasně naznačit, že se tu pojede směrem, který si bude z youtuberů tak trochu utahovat a lépe to prostě dopadnout nemohlo. Shoky a Morthy: Poslední velká akce je ten typ filmu, který je správným způsobem nad věcí, působí autorsky opravdu osobitě a je přesně tím svěžím větrem, který je v současné lokální tvorbě více než vítaný.   Shoky a Morthy jsou svěžím lokálním unikátem, který se u nás jen tak nevidí. Právě i kvůli humoru, který skutečně funguje a nenutí diváka cítit se za tvůrce trapně. Krátce po Ubal a zmiz dorazil další snímek, který se alespoň částečně dokáže přiblížit kvalitě zahraničních projektů a dokázal by oproti nim minimálně obstát. Vše zde totiž jednoduše funguje naprosto ideálně. I díky velmi dobrému castingu. A to ani člověk zrovna nemusí mluvit o skvěle fungující dvojici Štěpán Kozub/Jakub Štáfek. Za největší hvězdu totiž ve finále překvapivě není nikdo jiný než Tomáš Magnusek. Ten předvádí dost možná dosavadní herecký životní výkon, kdy je poznat, že si ze sebe umí udělat srandu a přesto v té roli působí neskutečně přirozeně a zábavně. Ne Tomáš Majer, ale až Radomil je životní Magnuskova role.   Scénář dvojice Fehu/Ondřej Kopřiva funguje a to především v momentě, kdy je poznat onen autorský nadhled. Z youtuberů si film skutečně dělá srandu (a dobře jim tak!), přesto ovšem nesází pouze vyloženě na to. A ve finále se opravdu podaří prodat, že jsou Shoky a Morthy kamarádi až za hrob, postupný vývoj zápletky a spousta momentů, které fungují právě i díky tomu, že si divák uvědomí, že je úmyslně nemá brát příliš vážně. Jenomže onen metahumor funguje opravdu skvěle a Kozub ani Štáfek skutečně nezklamou.   Vyložený horror nečekejte. Je to pořád především komediální dobrodružství, které ovšem své děsivé momenty má a zápletka samotná na hororovém zázemí staví. V průběhu je ovšem překvapivé, že se skutečně v pár momentech daří najednou úplně změnit styl a v momentech, kdy to má být celé najednou vážně dojemné to vážně dojemné je. To co na papíře mohlo působit jako tak trochu nevyvážená divočina ve finále na plátně funguje opravdu velmi dobře a možná by to mohlo diváka o poznání překvapit ještě více, kdyby neviděl právě Nenasytnou Tiffany. K té ovšem ve finále nemají Shoky a Morthy tak blízko a tentokrát jde o něco tak trochu jiného. Jde ovšem o film, který je nejen ve zdejších vodách zcela očividně originální, ale zároveň dokáže těžit z aktuálního trendu, vtipně si z něj utahovat a vystavět na tom solidní komediální dobrodružství s hororovým nádechem. Přesně takové svěží projekty jsou u nás více než potřeba.   Film, který samotní tvůrci díkybohu berou s nadhledem, umí si vyhrát s různými klišé a působí jednoduše hravě. Jasně, že to není úplně dokonalé, takový vizuál by mohl být možná ještě o ždibec půvabnější a bez pár momentů by se dost možná divák přeci jen obešel. Jenomže pořád se bavíme o velmi dobrém filmu, který si diváckou pozornost rozhodně zaslouží. Už kvůli tomu, že působí po tvůrčí stránce osobitě, je skutečně chytrý a jde přesně o ten typ filmu, kterých u nás moc nevzniká. I druhý celovečerní Andy Fehu tedy stojí za to a rozhodně bude zajímavé sledovat, co dodá jeden z nejvýraznějších českých tvůrců současnosti příště...... Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

Nin

Sympatický film. Líbí se mi, o co se tvůrci snažili, i když ne vše jim vyšlo. Rozjezd je skvělý - nakoukneme do života českých internetových influencerů a představí se postavy, což jsou všichni tak trochu blbečci, ale přesně takoví blbečci na dobrou komedii. A téma youtuberů je pro komedii jako stvořené. K mému překvapení - ale milému - se pak film postupně promění v horor, nebo spíše horovovou komedii. Nemohl jsem si nevzpomenout na Choking Hazard. Tady ale začne docela solidní námět scenáristicky váznout. Příběh se začne odvíjet jako v nějakém amatérském céčkovém filmu (přitom amatérsky nevypadá) a postavy přestávají být zábavné i sympatické. Například Kozubův Shoky jakožto hajzlík, co nejde pro sprosté slovo daleko, má velký potenciál, jenže je tu jaksi málokdy vtipný. Zachraňuje to pak nakonec jediná solidní postava a to přihlouplý Magnusek. Naprostá trefa do černého je pak zapojení hudby bratří Nedvědů, to je tu opravdu objevené filmařské zlato. Úplné vyvrcholení filmu nakonec není vůbec špatné, ale bohužel, v té době už se film dávno topí ve vodách průměru. Ale stále vcelku sympatického. (6/10) ()

salahadin

Jednu výhodu film měl - nehrál tu Kotek! Ale teď k věci - Kozub mě baví, chemie se Štáfkem jsem si teda nevšiml oproti ostatním komentérům, youtubery neznám, čili celá tato popkultura mě míjí a neumím docenit první část filmu, hledání Nevěsty u Nedvědice nebylo moc vtipné a vlastně jsem se mockrát nezasmál, občas jsem možná zvedl koutky, ale jinak vcelku o ničem. Smysl postav obou holek mi unikl skoro úplně, byť alespoň Lucie se na konci málem stala oním "předmětem pátrání"... ()

Ruut

Zas a znova skvělý casting u filmu od Andyho. Těším se co po Tiffany a 9 křížích přijde příště. ()

HAL

Záverečná čtrvthodinka je fajn, ale všechno předtím tahá hlavně Magnusek, což je absurdně bizarní. Ale fair enough, on je tam opravdu vtipný, víc než ti dva youtubeři kteří si dělají srandu z toho jak jsou youtubeři debilní tím, že oni jsou debilními youtubery. Sice můžu říct že na český poměry asi dobrý, ale tohle je mantra kterou se zaklínat fakt nechci, zvlášť když vidím že i u nás může vznikat kvalitní kinematografie jako třeba teď Devaesátky. 6/10 ()

pornogrind

Moc jsem si od toho nesliboval ale nakonec to byl celkem pohodovej film. Čekal jsem, že to po komediální stránce potáne Štáfek, protože seriál Vyšehrad mu vyloženě sedl. Kupodivu to ale spíš táhl vnikající Kozub a dobře sekundující Magnusek. Bavil jsem se a to je hlavní takže nevidím důvod proč nedát 4 hvězdy. Tenhle film jsem určitě neviděl naposled a za časem se k němu rád vrátím. Což o moc českých filmů z posledních let říct nemůžu. ()

kingik

Jakub Štáfek a Štěpán Kozub excelují v sympatické a levné hororové komedii, kdy to dlouhou dobu vypadá, že o nějaké hororové pojetí ani nezavadí. Shoky a Morthy jsou dva nerozluční youtubeři, co jsou postupem času otráveni ze svých výtvorů/pranků, jejich slibně našlápnuté kariéry začínají povážlivě stagnovat a hlavně sklízet kritické ohlasy. A prastará legenda, která koluje kolem tajuplného místa Devět křížů, je pro ně velkou výzvou. Balí vše potřebné a spolu s influencerkou Sárou, dobrosrdečným a neúspěšným youtuberem Radomilem a lovkyní duchů vyrážejí vstříc prokletému 168 kilometru po dálnici D1, kde vydatně bourají řidiči a zjevuje se zde Krvavá nevěsta, natočit převratný dokument, jehož předkupní práva nabídnou Netflixu. Před časem jsem se přesvědčil, že Andy Fehu má talent i potřebný cit v českých končinách natočit ryze český horor. Dobrá, i ta slovenská stopa je tentokrát jakoby nezanedbatelná, byť slovenština Sáry není nikterak přesvědčivá. A není mu cizí ani vyvážený komický tón. A za levný peníz umí pořídit dostatečně tvůrčím způsobem vybroušenou podívanou. Tentokrát dal dohromady Štáfka s Kozubem, dostatečně komediálně kvalitně vybavené duo, které hláškuje a jede na plný plyn. A když se posléze nenásilně z praštěné komedie přeřadí do hororem nasáklého motorestu u Devíti křížů, je radost pohledět, jak mu to šlape. Vlastně je výhodou nejít do tohoto filmu s tím, že v něm prostor dostane horor. O to víc bude divák překvapen. Film dovedně staví na tom, že se drží určitých známých faktů a poznatků, které panují ohledně prokletého místa. Třeskuté finále je hodně povedené a nemálo bláznivé. Na řadu přijde i malá porce gore, schopně vyvedená. Andrea Daňková je pro pánské očičko žhavý objekt, výrazně pohublý Tomáš Magnusek stále razí to své neherectví, které místy dotahuje až ad absurdum. A když se filmem rozezní hudební klasika od Nedvědů, nemůže si být divák už jist vůbec ničím. V pohodě jsem přijal co tvůrci naservírovali. Herce, prostředí, komiku i hororové proudění. A vyhlížím slíbené pokračování. 9/10 ()

dr.horrible

Polroka čakám na novú komédiu s Kozubom a vo výsledku sú na nej najvtipnejšie slovenčina a Tomáš Magnusek. Fehu-ovi som kedysi fandil, ale evidentne sa za tú dobu filmársky neposunul nikam. Lacné, na silu, bezradne sa snažiace mať obsah aspoň na hodinu a pol. Youtuberi sú rakovina a to ich v podstate ani neparoduje. Toto sú len zase oni. A toto je kino. A my tu v domnení undergroundu oslavujeme ich amatérskosť. ()

InJo

Není to tak vypravěčsky "čisté" jako Nenasytná Tiffany nebo Pěstírna, ale nepochybně je to zábavné, vtipné, nápadité, řemeslně zručné a skvěle zahrané (Magnusek!!!) propojení nízkorozpočtového hororu a komediálního buddy movie, které si mě naprosto získalo především propracovanou reflexí a chytrým zesměšňováním největších zločinců současnosti - youtuberů. Z Andyho Fehua roste autor sebevědomých a osobitých žánrovek, které nemají zapotřebí být jen ucházejícími kopiemi slavnějších a úspěšnějších vzorů. Už teď se moc těším na jeho další projekt. 75 % ()

Frajer42

Nevěřil jsem, že někdy uvidím Tomáše Magnuska hrát zcela přirozeně a velmi dobře. Zde totiž hraje sám sebe a jde mu to náramně dobře. Štáfka mám hodně rád a Kozubovi jsem přišel na chuť nedávno. Jejich kombinace míchá vskutku ďábelský koktejl, který osciluje někde na samé hraně trapno humoru, ale málokdy sklouzne k trapnosti. V tomto případě Magnusek strčil oba dva do kapsy, protože jeho role je kouzelná. Scénář je maximálně ujetý a je to správná píčovina se vším všudy. Pokud vás někdy popadne chuť vypnout mozek a nechat se unášet na vlně maximální ujetosti a velmi pokleslé zábavy, tak tento film je správná volba. [75 %] ()

MikeCool

Výstřední, netypické, vtipné. Konečně český film, který se nebojí zajít za hranu. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Český pokus o horor, proč ne? Zpočátku jsem měl z filmu jisté obavy, ale nakonec to stálo za to. Obsazení není nijak závratné, ale je hezké vidět Štěpána Kozuba v celovečerním filmu. Jakub Štáfek na něj sice herecky nemá, ale tahle role mu sedla. Ti dva hrají youtubery, kteří už neví, co vymyslet, aby zaujali své fanoušky. Svůj poslední kousek dost přepísknou a jejich popularita klesá. Napadne je tedy natočit dokument o pověsti o krvavé nevěstě u Devíti křížů. Spolu s dalšími lidmi dojedou na místo a začnou pátrat. Věci se ale nevyvíjí tak, jak by chtěli a začíná to vypadat na neúspěch. Nakonec se ale všechno změní a díky nečekaným okolnostem to skončí úplně jinak. Konec je dost ujetý, ale mě to pobavilo. "Tvoje máma mě měla v hubě minulou středu." :D ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD