poster

Shirley Valentinová

 • Velká Británie

  Shirley Valentine

Komedie

Velká Británie / USA, 1989, 108 min

 • rt12
  ****

  Velmi vtipným a ironickým způsobem film pomalu a jistě graduje , od každodenní rutiny až po poznávání a uvědomění si, proč jsme vlastně na světě, když svůj život nežijeme. Ovšem na pět* to má u mě Simona Stašová v jejím podání na prknech co znamenají svět :-) dojděte si na ní, fakt to stojí za to.(13.10.2013)

 • Marci
  *****

  Jak se z kdysi vitální, veselé a energické holky stane životem unavená čtyřicátnice, která je své rodině dobrá opravdu už jen k tomu, aby jim dělala služku? Shirley by mohla vyprávět... A taky vypráví - s nadhledem a humorem. Jednoho dne, kdy pohár trpělivosti přeteče, udělá elegantní vzpouru a začne nový život - po svém a tentokrát určuje pravidla jen a jen ona. Návod pro mnoho českých žen, jak se stát samy sebou.(8.8.2007)

 • nascendi
  ***

  Pretože som mal príležitosť sa čiastočne oboznámiť s osudmi žien vo vekovej kategórii 40+, dobre rozumiem spokojnosti tunajších užívateliek, ktoré tento film oslovil. Dokonca aj spokojnosti, ktorá v niekoľkých prípadoch prechádza do nekritického nadšenia. Rozumiem bez toho, aby som sa s nimi stotožnil. Nerozumiem však totožným komentárom tých, ktorí gramaticky (pravdepodobne i rodovo) patria k mužom. Pre nich je predsa určená Americká krása. Shirley Valentinovú považujem za dobre nakrútený film čerpajúci zo zaujímavého námetu a postavený na dobre stvárnenej hlavnej postave príbehu. Keďže je film komédiou, netreba očakávať hlboké filozofovanie, ani dramatické zvraty. Stačí sa iba nechať unášať sympaticky vystavaným príbehom, z času na čas pokyvkávať hlavou na znak súhlasu s tým, že takto nejako sa to zvykne diať, a na konci filmu mať dobrý pocit, že 108 minút nebolo premárneným časom. Z Americkej krásy i zo Shirley Valentinovej mi vychádza, že pokusy o únik zo životného stereotypu sa sami o sebe stávajú stereotypom. Očakávam, že moje obľúbené užívateľky vo vekovej kategórii 40+ ma za tento komentár nezatratia, iba sa pousmejú nad tým, že muž vo vekovej kategórii 70- nedokáže byť primerane empatický k ich túžbam, očakávaniam a nádejám.(6.6.2016)

 • emma53
  *****

  Kleopatra vystihla dokonale podstatu celého filmu, nemám potřebu psát víc, jen to, že Paulina Collins zahrála Shirley skvostně a teď mě omluvte, jdu vyhledat zájezd do Řecka, ovšem pouze pro jednu osobu a žádná spolužačka se konat nebude. P.S. Divadelní představení se Simonou Stašovou musí být opravdu velmi silný zážitek, je to jedna z našich nej hereček !......apropó, dabing byl také vynikající.(21.12.2014)

 • Skuby47
  ****

  Nejvzácnější, co člověk má je život. Je mu dán jen jednou a proto jej musí prožit tak ....a dál už klasik plácá uvědomělé nesmysly. Já myslím, že by ho měl každý prožít co nejradostněji. Neodkládat touhy a sny na dobu až zbohatne, postaví dům, pořídí auto, odrostou děti, protože ten čas uteče jako voda a přijde doba, kdy stereotypy, lenost a návyky převálcují sny. Člověk se uzavře do vězení svého státu a do cely svého domu. Tento film je taková Teorie rygra z ženského pohledu. Moc se mi líbila síla Shierley v podání skvělé Pauline Collins vzepřít se každodenní všednosti a změnit svůj život. Já už na to nemám. V cestě do Řecka mi brání pohodlnost, finance, jazyková bariéra a odvaha ke změně.(4.6.2017)

 • - Filmovalo se na řeckém ostrově Mykonos. Natáčelo se v hotelu Mamulos. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace