Shirley Valentinová

Shirley Valentine

Komedie

Velká Británie / USA, 1989, 108 min

"Absolutely bloody charming." Jsem ohromen. Ze začátku jsem o tomto filmu docela pochyboval. Ne zrovna atraktivní hlavní hrdinka si povídá se zdí a dívá se přímo do kamery! (To se snad dělá jen v pornu!) Při těchto scénách byly mé dojmy šedivé, asi jako dosavadní život Shirley Valentine. Následné rozhodování o zásadní změně SVÉHO života nehledě na cokoli a její přeměna v sebejistou, okouzlující dámu je ale podána natolik důvtipně, že mě tento film pomalu začal se vším všudy fascinovat. Velkou zásluhou za to může jak výborné přenesení děje do 'řecké' poloviny, tak doopravdy skvělá Pauline Collins. Monology do kamery najednou začaly fungovat a já jsem se přistihl, že nechci, aby tento film skončil. (Ne)skutečně jedinečný snímek, který si může dovolit říct vše, závěrečnou katarzi rozpoutat při záběru na západ Slunce, a NIKDY nebude působit ani trochu kýčovitě. "I used to be the mother, I used to be the wife, and now I am Shirley Valentine again."(27.1.2009)

Velmi vtipným a ironickým způsobem film pomalu a jistě graduje , od každodenní rutiny až po poznávání a uvědomění si, proč jsme vlastně na světě, když svůj život nežijeme. Ovšem na pět* to má u mě Simona Stašová v jejím podání na prknech co znamenají svět :-) dojděte si na ní, fakt to stojí za to.(13.10.2013)

Nejvzácnější, co člověk má je život. Je mu dán jen jednou a proto jej musí prožit tak ....a dál už klasik plácá uvědomělé nesmysly. Já myslím, že by ho měl každý prožít co nejradostněji. Neodkládat touhy a sny na dobu až zbohatne, postaví dům, pořídí auto, odrostou děti, protože ten čas uteče jako voda a přijde doba, kdy stereotypy, lenost a návyky převálcují sny. Člověk se uzavře do vězení svého státu a do cely svého domu. Tento film je taková Teorie rygra z ženského pohledu. Moc se mi líbila síla Shierley v podání skvělé Pauline Collins vzepřít se každodenní všednosti a změnit svůj život. Já už na to nemám. V cestě do Řecka mi brání pohodlnost, finance, jazyková bariéra a odvaha ke změně.(4.6.2017)

Shirley Valentinová je bezvadná ženská, střízlivě a vtipně komentuje svůj dosavadní život a je celkem jasné, že s ním není ale vůbec spokojená. Možná by vše zůstalo při starém, ale náhoda tomu chtěla, že dostala příležitost okusit jaké to je být na chvíli sama sebou…A to zjištění ji přivedlo k jasnému rozhodnutí. Oceňuju, že k sebepoznání ji nevedla cesta přes další mužskou náruč, a tedy do dalšího, jen jiného stereotypu, ale že se tak rozhodla sama za sebe. A to je geniální!(16.4.2019)

Nádherný film "Americká krása" je o kríze stredného veku, rozprávaného z pozície muža. Shirley Valentinová, naopak, rozpráva o tomto životnom období, zo svojej pozície. Z pozície matky dvoch odrastených, samostatných detí, z pozície manželky - robotky, ktorá žije svoj nalinkovaný život v hlbokých brázdach stereotypov. Keď tu však naraz príde šanca vycestovať do slnečného Grécka. Bez manžela. A tam sa naša hlavná predstaviteľka zamiluje. Do života. Začína si uvedomovať samu seba a začína si uvedomovať i to, že ešte zďaleka nie je koniec krásnych chvíľam.(5.6.2016)

• - Filmovalo se na řeckém ostrově Mykonos. Natáčelo se v hotelu Mamulos. (M.B)