Škoda, že se válečné snímky v poslední době omezují téměř výhradně na přestřelky pěchoty či stíhačů. Přitom druhá světová válka byla válkou totální a všechny složky ozbrojených sil si sáhly až na dno svých sil. Jednou z nejzásadnějších akcí (přinejmenším na atlantském válčišti) byl hon, jež uspořádala Royal Navy na německou superloď Bismarck. Režisérovi se skvěle daří udržet film na hraně dokumentu a klasického hraného filmu, k čemuž přispívají i autentické záběry Bismarcku pořízené britských leteckým průzkumem.(6.2.2012)

Téměř dokumentární snímek o jedné z významných epizod ze začátku II. sv. války. Hitler se pyšnil tím, že má nejmocnější loď na světě, Bismarck. A skutečně Bismarck a jeho sesterská loď Tirpitz byly ve své době největší bitevní lodě na světě. Nicméně právě Hitler byl tím, kdo přispěl k jejich zániku. Říkalo se, že neměčtí admirálové se báli Hitlera víc, než nepřátelských válečných lodí. Bylo tomu tak i v tomto případě. Po souboji Bismarcka s britskými válečnými lodi bitevním křižníkem Hood, který byl potopen a bitevní lodi Price of Wales, která byla v souboji vážně poškozena, chtěl kapitán Bismarcka Lindeman pokračovat v boji a britskou bitevní loď dorazit a vrátit se do Německa, protože Bismarck byl v souboji také poškozen, byť nešlo o poškození velké. Velitel neměcké eskadry admirál Lütjens však nařídil zastavit boj a odpoutat se od nepřítele, protože Hitler před vyplutím německé eskadry nařídil, že se mají vyhýbat setkání s něpřátelskýma válečnýma lodi. Po rozdělení německé eskadry se skutečně Bismarckovi podařilo Britům zmizet, i když ne nadlouho. Jeho dopadení a potopení pak poskytlo Britům velké zadostučinění za potopení Hooda.(2.4.2012)

Jednoduchý príbeh o hľadaní a útoku na najväčšiu pýchu nacistického námorníctva - ťažkotožnážneho krížnika Bismarck. Polka filmu je o strategických postupoch na britskom operačnom veliteľstve, druhá o medziľudských vzťahoch a osobných cieľoch dôstojníkov. Film pôsobí dosť zastaralo, herci nijako nevynikajú, pretože téma im to ani nedovoľuje. Ak sa ale niekomu film pozdáva natoľko, že by chcel vidieť aj niečo obdobné, tak odporúčam film Bitva u La Plata. V Bismarckovi sú však akčné vojnové scény na mori o triedu lepšie. Hodnotenie: 60%(31.5.2014)

"Je mi jedno ako to urobíte, ale túto bitvu si už nemôžeme dovoliť prehrať. Bismarck musíte potopiť!" Čakal som viac konverzačný film, čím v podstate aj je, ale ide o strategické a taktické zmýšľanie, tak anglického velenia ako aj velenia nemeckej posádky Bismarcku, preto dialógy vôbec nenudia. Bismarck podobne ako Titanic asi najviac zabila vlastná pýcha a snaha dokázať, že toto je tá najlepšia loď, akú svet videl. Angličania dosť zariskovali, sústredili všetku silu, ktorú mali a postupne zásah po zásahu poslali výstavný kus nemeckého námorníctva ku dnu. Triky nie sú najsilnejšou zbraňou filmu, ale zasa nie sú vyslovene zlé a film ani akčné scény ma nesklamali. Vybuchovať torpéda po dopade na vodnú hladinu som vo filme ešte nevidel a minimálne v tomto je originálny. Ak by prišlo to Hitlerom sľubované Luftwafe, tak dnes možno Bismarck nehrdzavie na dne oceánu. Ale to je len, možno...80%.(11.9.2012)

Bismarck bola nemecká bojová loď pomenovaná bola podľa nemeckého kancelára Otta von Bismarck. Bola sesterskou loďou Tirpitzu o výtlaku 50 000 ton.Bola najkrajšou ,najvačšou a najsilnejšou bojovou loďou sveta.Kýl lode bol postavený v známej lodenici Blohm&Voss v Hamburgu a spustený na vodu 1 júla 1936 za účasti Hitlera , a loď pokrstila vnučka Bismarcka Dorothea von Löwenfeld.Kapitánom lode sa stal Ernst Lindemann pod velením admirála Günthera Lütjensa.Loď mala kvôli Washingtonskej dohody ( nemecko – britská dohoda z 28 júla 1935 ) oficiálny výtlak iba 35 000 ton, ale v skutočnosti 41 700 ton a s plnou výbavou 50 900 ton.Pancierovanie malo hrúbku iba 320 – 355 mm , ale bolo robené zo špeciálnej chrómniklovej ocele Wotan ( starogermánsky boh vojny) vyrobenej vo firme Krupp.Jej 60 mm zodpovedalo 100 mm najkvalitnejšej ocele spojeneckých lodí.Pancierovanie britských lodí malo na trupe 355 mm, na ných menej dôležitých miestach 100 – 144 – 200 až 355 mm.Výzbroj – 4 dvojhlavňové delové veže ráže 380 mm / 52 cal dĺžky 19,76 m , 6 dvojhlavňové veže ráže 150 mm , 16 protilietadlových kanónov ráže 105 mm a 16 kanónov ráže 37 mm , 2 štvorhlavňové torpédomety ráže 640 mm , 6 katapultovateľných hydroplánov Arado Ar 196. Dokončili a zaradili ju oficiálne do Kriegsmarine ( voj.námorníctva ) 28 apríľa 1940.Posádku tvorilo 2 000 námorníkov.Loď opustila prístav v Gdyni s ťažkým krížnikom Prinz Eugen 18 mája 1941 a zamierila okolo nórskych brehov do Atlantiku.Ich úlohou malo byť potápanie zásobovacích lodí a spojeneckých konvojov.Na ich smolu boli zahliadnutý prieskumným lietadlom RAF pri tankovaní v Bergenskom fjorde.Britské velenie zahájilo veľkú pátraciu akciu.Ťažké krížniky HMS Norfolk a HMS Suffolk ktoré patrolovali na východ od Britských ostrovov. 23 mája našli obe nemecké lode.Proti nim vyplávala až do postavenia Bismarcka pýcha loďstva Spojeného kráľovstva , najvačšia loď sveta - bojový krížnik Hood s najnovšou bojovou loďou Prince of Wales.K stretu a boju došlo 24 mája 1941 o 18,40.Nemci strieľali z vačšej vzdialenosti pod lepším uhlom a Bismarck zasiahol Hooda jednou plnou bočnou salvou na palubu cez ktorú došlo k explózii muničného skladu v útrobách lode.Loď sa potopila a prežili iba traja z posádky.Bismarck bol tiež poškodený a uniklo z neho 1000 ton paliva.Rýchlosť sa znížila z 29 na 25 uzlov a preto sa pod dymovou clonou oddelilo od Princa Eugena a zamierilo do francúzskeho prístavu St.Nazaire.Loď sa Britom stratila na 31 hodín, no kontakt obnovilo prieskumné lietadlo Catalina 26 mája o 10,30 asi 700 míľ od francúzskych brehov , kde ešte nemali dolet lietadla Luftwaffe.Z letadlovej lode HMS Ark Royal vyslali torpédové lietadlá Swordfish , z ktorých jedno zasiahlo kormidlo ktoré sa následne zaklinilo.Rýchlosť sa tým znížila na 6-8 uzlov a loď stratila možnosť manévrovania a dostať sa na úroveň doletu Luftwaffe a stala sa v podstate statickým cieľom.27 mája zaujali bojové lode HMS King George V. , HMS Rodney, krížniky HMS Norfolk a HMS Dorsetshire a niekoľko torpédoborcov výhodné postavenia a ako na cvičení potopili loď torpédami.Názory kto potopil Bismarcka sú rôzne.Niektoré zdroje tvrdia že ju potopili torpéda z lodí Norfolk a Dorsetshire , posledné výskumy vraku pripúšťajú aj potopenie lode posádkou otvorením dnových ventylov a odpálením náloží vo vnútri lode aby nedošlo k jej zajatiu. HMS Dorsetshire a torpédoborec HMS Maori zachránili 110 námorníkov , ale z obáv útoku nemeckývh ponoriek sa stiahli.Vo vode vtedy ešte zostalo asi 500 námorníkov , z ktorých ponorka U-74 zachránila 3 námorníkov z plte a loď Sachsenwald dvoch.Z celkovej posádky 2 092 mužov prežilo len 115 a lodný kocúr.(22.5.2007)

• Dana Wynter

• - Ve filmu jsou použity autentické záběry pořízené během bitvy. (sigf07)

• - Role kapitána Sheparda pomohla Kennethu Morovi získat roli v jiném válečném snímku Děla z Navarone (1961). (sigf07)

• - Potopte Bismarck není jediný válečný film Kennetha Mora, zahrál si také V bitvě o Británii. (Džejkop)