Machři a šprti (TV seriál)

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 1999–2000, 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen, Sarah Hagan, Lizzy Caplan, Alexander Gould, Joanna Garcia Swisher, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Jason Segel, Brianna Lynn Brown, Percy Daggs III, Samantha Shelton, Ben Stiller, Chauncey Leopardi, Paul Feig, Kayla Ewell, David Bowe, Jessica Campbell, Kevin Tighe, Lauren Hodges, Omri Katz, Michael Andrews, Kristy Wu, Thomas F. Wilson, Dave Allen, Ben Livingston, Ann Dowd, Becky Ann Baker, Lyle Kanouse, Jonathan Kasdan, Amy Aquino, Ben Ziff, Joanna Canton, Natasha Melnick, Herbert Russell, Jane Morris, Tava Smiley, Susan Krebs, Sam McMurray, John Apicella, Teddy Lane Jr., Tom Virtue, Andy Mackenzie, Steve Higgins, Judith Drake, Stephanie Erb, Jarrett Lennon, Shane Johnson, Ron Lester, Alison Martin, Bruce Holman, Peggy Miley, Amy Wheaton, Douglas Bennett, Bruce Bohne, Ben Foster, Steve Bannos, Allen Covert, Shaun Weiss, Stephen Lea Sheppard, Rashida Jones, Mike White, Kevin Corrigan, Jason Schwartzman, Trace Beaulieu, Riley Smith, Shia LaBeouf, Leslie Mann, Claudia Christian, Meagen Fay, David Krumholtz, Bianca Kajlich, Doug Spinuzza, Pamela Gordon, Denalda Williams, Kenn Michael, Blake Shields, Steve Nguyen, Joel Hodgson

Komentáře uživatele Mr.Apache k tomuto TV seriálu

Nostalgické ohlédnutí za dětstvím a dospíváním na začátku 80. let. Sice se to odehrává v USA, ale protože jsem konec dětství a začátek dospívání prožil v úplně stejné době (i když samozřejmě v jiném systému), mohu porovnávat. Mé vzpomínky + pocity, které přináší seriál, jsou vzájemně ve velmi dobrém souznění. Normální mládež měla tenkrát zhruba stejné starosti - tady i tam - a rock 'n' roll vládl našemu světu. Výborným tahem je zaměření na dvě skupiny školáků, jejichž osudy se navzájem prolínají: starších, už téměř dospělých Machrů, a mladších, ještě skoro dětských Šprtů. Velice příjemné, úsměvné pokoukání, sympatické, výrazné postavy, a v každém díle jeden dva skvělé songy z americké rockové klasiky 70. a 80. let (Styx, Lynyrd Skynyrd, Van Halen, Alice Cooper a další). ... Vzhledem k mé slabosti pro daná témata i dobu, mi nakonec ani mírná kvalitativní nevyrovnanost jednotlivých epizod nezabrání v udělení maxima. A co teprv když to člověk konfrontuje s jinými teenagerskými seriály... Možná to byla právě doba, v níž se Freaks & Geeks odehrávají, která tvůrcům dovolila dát prostor spíš lidskosti a dobrému vkusu, než zrůdně blábolivé politické korektnosti.(18.3.2007)

Bez diskuze nejlepší díl. Je v něm úplně všechno, co dělá Freaks & Geeks tak dobrými a výjimečnými. Spousta scén je kultovních - např. rodinná večeře a nesmrtelná hláška otce Weira ("A víš co dělá teď...? Je mrtvý!") nebo plesový závěr s "ploužákem" Come Sail Away od Styx. Pilot krásně obstojí i samostatně, rozhodně však navnadí na další pokračování. Tak jako kdysi navnadil mě, když ho (tuším někdy počátkem roku 2000) uváděla ČT každý všední den. Nevynechal jsem tehdy jediný díl, a když jsem se jednoho dne nedočkal další epizody, dost mě to rozhodilo. Marně jsem pak ještě asi dva týdny vyhlížel další. Samozřejmě jsem tenkrát netušil, že žádná další už nebude. V každém případě, skvělé vzpomínky zůstaly, a hned jak byla možnost, ověřil jsem si, že ten seriál je skutečně tak kvalitní, jak na mě tehdy působil. Na herce z Freaks & Geeks nedám dopustit, ať už se později profilovali jakkoliv. Např. Seth Rogen je zde nezapomenutelný. V podstatě tu snad není nikdo, koho bych si nezamiloval. A vidět takového Biffa z Návratu do budoucnosti v roli tělocvikáře, určitě taky stojí za to. Ono, vidět jakoukoliv epizodu stojí za to (i když se tu a tam najdou některé trošičku slabší, lapený divák se bude stejně na každý následující díl třást jako na další dávku oblíbené drogy). Ovšem tenhle pilot, to je naprostý základ. Jestli vás nechytí, je zbytečné pokračovat. Jestli ano, jsou z vás zaručeně fanoušci. Jiné než pětihvězdičkové hodnocení v případě úvodní epizody nechápu.(18.11.2017)

Po ultimátním prvním dílu přece jen malinko slabší pokračování. Od mejdanové epizody jsem napoprvé čekal trochu víc. Ale při druhém zhlédnutí (po více než deseti letech) už jsem se dobře bavil. Opilý Martin Starr, sledující Dallas, byl za všechny prachy, a scéna, v níž Jason Segel a Sarah Hagan (nedoceněná herečka, která krom zdejší postavy Millie ztvárnila neméně skvěle i jednu z "Potenciálních" v sedmé sérii Buffy) zpívají Jesus Is Just Alright od The Byrds, to málem vyzvedla na další pětihvězdu. Možná že po dalším zhlédnutí už ji tam nasolím.(19.11.2017)

Halloweenský díl je bezesporu jedním z nejvtipnějších. Mimo hlavní dějovou linku zabodovali Seth Rogen (zmínkou o zmeškaném koncertu Teda Nugenta) a Lindsay návrhem zajít do kina "na ten nový horror Pátek třináctého". Zdaleka to není tak tématicky všeobjímající jako dokonalý pilot, do kterého se vlezlo snad úplně všechno, co si lze kolem teenagerů z roku 1980 představít (aniž by to jen na vteřinku působilo nuceně), ale potěšující je to stále mimořádně. Už jen tím, jak se to (na rozdíl od takových Stranger Things) nedopouští žádných historicko-popkulturních lapsů.(19.11.2017)

Tato epizoda tuším nebyla při premiéře na NBC vůbec odvysílána. Důvodem snad měla být přílišná kontroverznost ohledně neutěšených rodinných poměrů v domácnosti Kellyových. Při prvním zhlédnutí mě tenhle díl bůhvijak nenadchl (přestože Kim považuju za nejvíc sexy osobu celého seriálu). Po letech jsem ale ocenil zjevnou snahu zabývat se do hloubky i méně hlavními postavami (a méně populárními tématy). Tady je jasně znát, že tvůrci už začínají rozehrávat větší hru a že budou mít s Machry a šprty velké plány do budoucnosti. Bohužel, dnes je známo, že právě po zhlédnutí tohoto dílu bylo šéfy NBC definitivně rozhodnuto seriál zastavit.(19.11.2017)