Zrození

Zrodenie

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA / Německo, 2004, 100 min

• Terva

V úvodu sledujeme člověka, jak si jde zaběhat. Běží čtyři minuty a pak lehne. Následuje přesun o deset let vpřed. Protože jsem si přečetl obsah filmu, vím co bude následovat. O deset let později se u dveří Anny objevuje desetileté dítě a tvrdí, že je její mrtvej manžel. Vzhledem k jeho věku mu nikdo nevěří, krom Anny, která ačkoliv bez důkazů, trvajících skoro čtyřicet minut, mu záhadně věří. CITÁT - Chci tebe, jsi moje žena.......... Důkazy jsou podávány velmi kusovitě a nevěrohodně. CITÁT - Chutná panu znovuzrozenému ten dort?.......... Nejzajímavější scéna nastane až někdy kolem šedesáté minuty a to už jsem se řádně nudil. Celkem vlažný a ne moc zajímavý příběh.(3.1.2015)

Pomalý, hypnotický a ambientní film, jehož křehká emocionální rovina je ten nejzajímavěji natočený příběh za hodně dlouhou dobu. Škoda nevyvážené druhé poloviny, která je přece jen zkratkovitá oproti pomalu se odvíjející první části. Nic to však nemění na celkové kvalitě a pocitu, že po dlohé době sledujete zase něco naprosto nového a originálního, přitom těhle osobních příběhů o osudových láskách a znameních tady bylo nespočet s více či méně mysteriózním nádechem, nebo zajímavou pointou. Glazer ovšem dominuje i překvapuje v unikátnosti některých scén (např. 2 minutový shot na tvář Nicol Kidman), kdy cítíte vnitře rozervané a tápající hlavní hrdiny i beze slov. Finální záběr dává pocit, že jste něco přehlédli a dá se vyložit mnohovýznamově. Jeden z mála filmů kde jsou závěrečné titulky ve chvíli, kdy s nimi absolutně nepočítate.(25.4.2016)

Námět návratu zemřelého manžela jako desetiletého kluka by se dal zpracovat teda zajímavěji. Zrození mě docela zklamalo, i když zase úplná nuda to nebyla. Problém ale prostě je, že celý ten problém s malým klukem a na krátko ostříhanou zrzavou Nicole Kidman je příliš obyčejný a civilní a moc tomu nepomáhá i téměř žádná hudba nebo nějaké tajemné záběry nebo scény, jako kdyby prostě takováhle událost byla na denním pořádku každého správného člověka. Postavy předstírají nějaké vztahy, které ale prostě jsou takové málo uvěřitelné, protože všichni hrajou jak ospalí až se nakonec teda příběh rozuzlí, ale to rozuzlení je zas tak obyčejné, že to s podobným námětem zamrzí. Co to vytáhlo na trojku je hlavně to, že film tak úplně nenudí a člověk čeká, jak to teda bude a jak to teda s malým klukem dopadne a taky nový účes Nicole Kidman, co se mi líbil. :) Ale čekala jsem mnohem víc teda.(16.9.2010)

Opravdu zvláštní film, pomalý, někdy až malinko rozvleklý, rozjímavý, citlivý. Pro fanoušky Nicole Kidman není co řešit, ostatní si Glazerovo drama užijí, pokud mají rádi snímky neobvyklé, trošku experimentální a tajemné. Nicole je jako vždy skvělá, ale opravdovou hvězdou je malý Cameron Bright, který předvádí brilantní dospělý výkon a je ve své roli bezezbytku uvěřitelný. Z ostatních složek pak filmu jednoznačně dominuje překrásná hudba, bez níž by byl zážitek poloviční.(4.1.2006)

Pro mě téměř šokující překvapení (půlnoční program TV Prima). Silné drama s výtečnou hudbou (Alexandre Desplat), excelentním obsazením a komorní a velmi originální režié talentovaného Jonathana Glazera. Posledních 20 minut už není zdaleka tak intenzivních, ale pořád je tu vidět talent dobrého režiséra, který by měl točit mnohem víc. Soundtrack teď poslouchám hodně často.(26.12.2009)

• - Christina Applegate odmítla hlavní roli Anny s tím, že je moc sexuální. (Terva)

• - Natáčelo se v americkém státě New York v lokalitách Manhattan, Long Island, New York City a ve studiu Silvercup. (Terva)

• - Scenárista Milo Addica a režisér Jonathan Glazer často psali scénář den před natáčením, což bylo pro herce velmi náročné. (Terva)