Bostonská střední (TV seriál)

Boston Public

Drama / Komedie

USA, 2000, 81x44 min

Tvůrci:

David E. Kelley

Danny Lux

Loretta Devine, Chi McBride, Anthony Heald, Jason Dohring, Nicky Katt, Fyvush Finkel, Sharon Leal, Jeri Ryan, Michael Rapaport, Kathy Baker, Rashida Jones, Andrea Bowen, Tom McCarthy, Joey Slotnick, China Jesusita Shavers, Jon Abrahams, Michelle Monaghan, Michael O'Neill, Lyndsy Fonseca, Mehcad Brooks, Gina Philips, Sean Murray, Milo Ventimiglia, Billy Zane, Brian Dietzen, Michael Adler, Haylie Duff, Jonathan Bennett, Shoshannah Stern, Jessalyn Gilsig, Garikayi Mutambirwa, Lindsay Hollister, Majandra Delfino, Bret Harrison, Verne Troyer, Keri Lynn Pratt, Teal Redmann, Mercedes McNab, Bonita Friedericy, Sarah Lancaster, Leighton Meester, Ashley Tisdale, Giuseppe Andrews, Johnny Lewis, Courtney Peldon, Bryan Greenberg, Joel David Moore, Ash Christian, Dean Norris, Larry Brandenburg, Christopher Cousins, Angela Paton, April Grace, Seymour Cassel, Method Man, Aasha Davis, Chris Hunter, Faran Tahir, Monique Coleman, Percy Daggs III, Neil Flynn, Sarah Shahi, Theo Rossi, Robert Ri'chard, Thomas Dekker, Sarah Thompson, Katie Orr, Jake Richardson, James Lafferty, Megalyn Echikunwoke, Toy Connor, Will Arnett, Beth Kennedy, Dennis Miller, Samm Levine, John Francis Daley, Indigo, Smith Cho, Kimberly Kevon Williams, Sean Faris, Laura Breckenridge, Elizabeth Peña, Sean Young, Yvette Freeman, Troy Evans, Anneliza Scott, Cara DeLizia, Cory Hardrict, Brent Sexton, Randy Oglesby, Dana Davis, Andy Umberger, Arjay Smith, Patrick John Flueger, Michael Manasseri, Scott Alan Smith, Billy Aaron Brown, Judith Hoag, Trevor Wright, Leslie Jordan, Joanna Garcia Swisher, Harry Shum Jr., Marshall Allman, Nicholas D'Agosto, Nicole Tubiola, Antwon Tanner, Kayla Ewell, Patrice Fisher, Aaron Himelstein, Derek Lee Nixon, Johnny Pacar, Elizabeth Rice, Josh Hammond, Mageina Tovah, Brandon Baker, Garrett M. Brown, Blake Bashoff, John Srednicki, Nicholas Downs, Ashley Bell, Tyler Francavilla, Sarah Jane Morris, Staci Cross, Amanda Fuller, Marieh Delfino, Allison Munn, Ariana Delawari, Shannon Woodward, Jennifer Tisdale, Aldis Hodge, Gareth Williams, Kate Norby, Elissa Sursara, Cody Kasch, Stephen Macht, Giovonnie Samuels, Sarah Hagan, Beth Littleford, Cleo King, David Conrad, Arlen Escarpeta, Kathleen M. Darcy, Jesse D. Goins, Erica Hubbard, Datari Turner, Rhett Wilkins, Michael Stipe, Jerry Trainor, Jamie Anne Allman, Kaj-Erik Eriksen, Taran Killam, Di Quon, Gary Carlos Cervantes, Robert Blanche, Gina Hiraizumi, Daniel Farber, Alexondra Lee, Max Greenfield, Isabel Cueva, Leonardo Millán, Ted Marcoux, Edwin Hodge, Christopher Neiman, Rosemary Forsyth, Ron Bottitta, Lauren Storm, Canyon Prince, Christina Desiere, Anthony Starke, Adam Mayfield, Dennis Arndt, Stuart Stone, La Monde Byrd, Sean Moran, Mark L. Taylor, Nate Barlow, Trent Cameron, Angela Goethals, Michael Fairman, Scott Vickaryous, Jolene Purdy, Ben Ziff, Angelo Tiffe, Gregory Alan Williams, Rolonda Watts, Natasha Melnick, Jorge Diaz, Tania Gunadi, Derek Ray, Maitland Ward, Jeanette Brox, Casey Sander, Chryssie Whitehead, C.J. Thomason, Erich Anderson, Gloria Calderon Kellett, Angela Oh, Marisa Brown, Jennifer Rhodes, Larry Cedar, Eric Ladin, Lauren Melendez, Nick Jameson, Gregg Daniel, Sean Gordon, Natalie Ramsey, Hayley Marie Norman, Sam Doumit, Kasan Butcher, Paul Willson, Michelle Ongkingco, Victor McCay, Miko Hughes, Lisa Kaminir, Brad Bufanda, Kevin Fabian, Peter Buck, David Zepeda, Ty Hodges, Chris Olivero, Amanda Aday, Tamyra Gray, Teddy Lane Jr., Wesley Jonathan, Michael Harney, Isabella Way, Kareem J. Grimes, Rick Zieff, David Grant Wright, Sam Sarpong, Bridgett Newton, Kate Miner, Joey McIntyre, Glenn Taranto, David Norona, Davetta Sherwood, Mary Mara, Joel Polis, Jamie Lauren, Benny Tjandra, Anne Marie Howard, Shani Pride, Bruce French, J Barton, Nipper Knapp, Dave Florek, Colin Fickes, Bradford English, Samantha Thomas, Kevin Sateri, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Tony Pasqualini, Ben Easter, Betty Garrett, Whitney Houston, Brian Skala, Tymeka L. Coney, Brendan Hill, D.J. Harner, James Martin Kelly, Barry Livingston, Chris M. Allport, Scott Klace, Leonora Pitts, Richard Holden, T.E. Russell, Cyd Strittmatter, Blake Heron, Robert Clotworthy, Julie Berman, Dana Wheeler-Nicholson, Daniel Beer, Cathy Lind Hayes, Mike Pniewski, Kat Sawyer, Norma Maldonado, Michelle Wolff, Bo Barrett, Steve Stapenhorst, Sarah Benoit, Troy Ruptash, Robin Pearson Rose, Blue Deckert, Lukas Behnken, Lou Volpe, DeJuan Guy, Marcus Toji, Jeff Lam, Jill Remez, Adam Hendershott, Russell Richardson, Pat Skipper, John Paul Pitoc, Christopher John Fields, Ahmad Stoner, Jim Ortlieb, Matt Doherty, Jordan Murphy, Shannon Wilcox, Rheagan Wallace, Stacy Arnell, Mary Joy, Craig Gellis, Jerry O'Donnell, Kyle Downes, Harris Laskawy, Frank Novak, Joe Howard, Sal Viscuso, Jason Strickland, Stacey Hinnen, Missy Yager, Richard Keith, Julie Claire, Jake Dinwiddie, Onahoua Rodriguez, Brooke Baumer, Kevin Sheridan, Willam, Marissa Jaret Winokur, Fuschia!, Kevontay Jackson, Jeris Poindexter, Jim Lau, Graham Sibley, Laurie O'Brien, Andrew Eiden, Rhyon Nicole Brown, Michael Monks, Toby Smith, Cheyenne Haynes

Peter Burrell

Scénografie:

Paul Eads

Tento seriál mě vcelku zaujal, jak řeší některé z důležitých otázek. Např. otázka práva, kdy byl ředitel obviněn z vraždy, ale nepřijal dohodu a radši si zachoval svoji čest (ve výsledku ho stejně osvobodili), otázka problému gangů, otázka střetů bílích s černými. Taky mě poměrně zaujalo poklidné plynutí života na "běžné" střední americké škole. Vcelku kvalitní seriál pro ukrácení dlouhé chvíle. Že bych ho ale potřeboval vidět od prvního do posledního dílu říci rozhodně nemůžu.(12.1.2011)

Zase AŽ TAK hrozné to není. Navíc mrkněte na IMDb, pravděpodobně v tom bude ukryto víc z reality života běžného amerického studenta a učitele, než by se kdokoli z nás odvažoval hádat... i když je to poněkud děsivé. Co mi na Bostonské střední asi vadí nejvíc, je totální slizoun- pan ředitel, což je zajímavé, protože v "Řekni, kdo tě zabil" mi vůbec nevadí. Na zaplnění chvíle nudy to ujde, jen by už měli amíci přestat do všeho rvát tuny nostalgie a sentimentu.(10.12.2010)

"Nejdřív to byli negři. Pak barevní. Pak černoši. Teď jsou to afričtí Američané. Proč se nevyhnout všem kontroverzím a nenazývat je prostě africko-američtí černí barevní negři?" Je fajn vidět, že někdo ještě dokáže natočit poměrně inteligentní film o jedné americké střední škole. Ano, situace jsou sice někdy opravdu vyhrocenější než v reálném životě (pochybuju, že by za jeden školní rok na půdě jedné školy byly spáchány asi dvě vraždy, jedna studentka by zemřela na selhání srdce a jeden kluk spáchal sebevraždu), ale seriál, který by tak dokonale dokázal skloubit školní prostředí se zajímavými postavičkami, aby člověk pohledal. A čeho si cením snad ještě víc než těch několika charakterů, kterým prostě nedokážu nefandit, je ta atmosféra, kterou je tento seriál protkaný. Chvíli je to drama, chvíli komedie, přesně jako v reálném životě. Kvůli tomu, že Prima nakonec seriál ukončila mnohem dřív, než bych čekala, nemůžu soudit, nakolik je moje hodnocení objektivní pro všechny řady. Ale minimálně za tu první jsou ty čtyři hvězdičky zasloužené. Dodatek 14. února 2010 Nějakým zázrakem se mi za ten rok podařilo dojet až do čtvrté řady tohoto seriálu a byť musím přiznat, že mi některé postavy lezou na nervy natolik, že jim věnované části přeskakuju, pořád je tu těch pár, kterým fandím a kvůli kterým by mi nevadilo, kdyby existovala i pátá série. Moc se mi líbí, že tento seriál - ačkoliv se zaměřuje především na vztahy - dokáže přestát sto dílů i bez toho, aby se všichni se všemi vyspali, líbí se mi, že má každá postava svoji osobnost, líbí se mi, že vše zaznamenává jistý vývoj. Možná jsem jen negativně ovlivněná českou produkcí posledních let, kde postava se postava A charakterově nedá odlišit od postavy B, ale je zatraceně poznat, že ten seriál psal David E. Kelley (mimo jiným autor Ally McBeal a Chicago Hope). A neodpustím si hlášku Scotta Gubera z posledního dílu: "Ta žena má život. Několikrát se vdala, i po těch měsísích jí stále chlapi nechávají vzkazy na záznamníku, spala se stovkami mužů jen na stříbrným plátně a kolik jich bylo od té doby, je jen mezi ní a Guinnesovou knihou rekordů. Nemůžu jí říct, že krom ní nemám žádný společenské kontakty. Bude si myslet, že jsem John Hinckley Jr."(17.9.2008)

Tento seriál bohužel "odsral" demenci komerčních televizí. Koncem srpna se rozjede masivní reklama na tento seriál, lidé jsou natěšení, čekají vysílací čas kolem páte odpoledne, nebo později. Přichází zaří a s ním i šok, vysílací čas 14:05 !? Co? To je vtip? Zajímavý seriál musí ustoupit stereotipním detektivkám? Asi jo. Co se dá dělat, existuje přece DVD nebo video. Seriál začíná běžet, až na určité stupidity, kterých se nevyvaruje žádné televizní dílo, je to skvělý seriál, který by si v lepším vysílacím čase našel pevnou základnu diváků, ale co se dá dělat, hlavně že se vysílá. Ke konci září se TV Prima ani neobtěžuje uvědomit diváky a seriál stahuje, trapně, potichu a nahrazuje je ho tuctovou píčovinou 10 987. Důchodce pravděpodobně nebavilo po ranních výprodejích čumět na seriál pro teenagery, ale s tím snad počítal i duševní mrzák. Když chci, aby seriál měl sledovanost, nebudu ho vysílat ve všední den ve dvě odpoledne. Bravo PRIMO! Alespoň, že Ošklivka Katka běží od 20:00... 80%(1.9.2008)

Moc dílů jsem neviděla, ale ty které ano, ty mě zaujaly - vždy se točily okolo střetu bílých/černých studentů/učitelů, okolo rasismu a xenofobie. Líbil se mi dialog mezi vyučujícími a studenty, lidsky pochybující rešení (někdy silná, někdy slabší) daných situací a hlavně vyznění, že dělit svět (situace, konflikty, názory) na černý/bílý sice není to pravé, ale pořád tomu tak je, že na obou stranách se najdou radikálové, že kontroverzní názory vždy rozčeří falešně se zrcadlící hladinu dočasného smíření.65%(24.10.2009)

• - Jako budova Winslow High School pro natáčení exteriérů byla využita jiná školní budova v Bostonu – East Boston High School. (freddy)

• - Ačkoli se Chi McBride, Anthony Heald a Loretta Devineová objevují v každé z epizod, McBride, který hraje ředitele Harpera, se ve své roli objevil i v jiném seriálu. V r. 2005 si zopakoval roli Harpera v jedné z epizod seriálu Boston Legal. (freddy)

• - Příjmení profesora Scotta Gubera je odvozeno od latinského výrazu „gubernare“, což znamená „řídit, vládnout, krotit, spravovat“. (freddy)