Bostonská střední (TV seriál)

Boston Public

Drama / Komedie

USA, 2000, 81x44 min

Danny Lux

Loretta Devine, Chi McBride, Anthony Heald, Jason Dohring, Nicky Katt, Fyvush Finkel, Sharon Leal, Jeri Ryan, Michael Rapaport, Kathy Baker, Rashida Jones, Andrea Bowen, Tom McCarthy, Joey Slotnick, China Jesusita Shavers, Jon Abrahams, Michelle Monaghan, Michael O'Neill, Lyndsy Fonseca, Mehcad Brooks, Gina Philips, Sean Murray, Milo Ventimiglia, Billy Zane, Brian Dietzen, Michael Adler, Haylie Duff, Jonathan Bennett, Shoshannah Stern, Jessalyn Gilsig, Garikayi Mutambirwa, Lindsay Hollister, Majandra Delfino, Bret Harrison, Verne Troyer, Keri Lynn Pratt, Teal Redmann, Mercedes McNab, Bonita Friedericy, Sarah Lancaster, Leighton Meester, Ashley Tisdale, Giuseppe Andrews, Johnny Lewis, Courtney Peldon, Bryan Greenberg, Joel David Moore, Ash Christian, Dean Norris, Larry Brandenburg, Christopher Cousins, Angela Paton, April Grace, Seymour Cassel, Method Man, Aasha Davis, Chris Hunter, Faran Tahir, Monique Coleman, Percy Daggs III, Neil Flynn, Sarah Shahi, Theo Rossi, Robert Ri'chard, Thomas Dekker, Sarah Thompson, Katie Orr, Jake Richardson, James Lafferty, Megalyn Echikunwoke, Toy Connor, Will Arnett, Beth Kennedy, Dennis Miller, Samm Levine, John Francis Daley, Indigo, Smith Cho, Kimberly Kevon Williams, Sean Faris, Laura Breckenridge, Elizabeth Peña, Sean Young, Yvette Freeman, Troy Evans, Anneliza Scott, Cara DeLizia, Cory Hardrict, Brent Sexton, Randy Oglesby, Dana Davis, Andy Umberger, Arjay Smith, Patrick John Flueger, Michael Manasseri, Scott Alan Smith, Billy Aaron Brown, Judith Hoag, Trevor Wright, Leslie Jordan, Joanna Garcia Swisher, Harry Shum Jr., Marshall Allman, Nicholas D'Agosto, Nicole Tubiola, Antwon Tanner, Kayla Ewell, Patrice Fisher, Aaron Himelstein, Derek Lee Nixon, Johnny Pacar, Elizabeth Rice, Josh Hammond, Mageina Tovah, Brandon Baker, Garrett M. Brown, Blake Bashoff, John Srednicki, Nicholas Downs, Ashley Bell, Tyler Francavilla, Sarah Jane Morris, Staci Cross, Amanda Fuller, Marieh Delfino, Allison Munn, Ariana Delawari, Shannon Woodward, Jennifer Tisdale, Aldis Hodge, Gareth Williams, Kate Norby, Elissa Sursara, Cody Kasch, Stephen Macht, Giovonnie Samuels, Sarah Hagan, Beth Littleford, Cleo King, David Conrad, Arlen Escarpeta, Kathleen M. Darcy, Jesse D. Goins, Erica Hubbard, Datari Turner, Rhett Wilkins, Michael Stipe, Jerry Trainor, Jamie Anne Allman, Kaj-Erik Eriksen, Taran Killam, Di Quon, Gary Carlos Cervantes, Robert Blanche, Gina Hiraizumi, Daniel Farber, Alexondra Lee, Max Greenfield, Isabel Cueva, Leonardo Millán, Ted Marcoux, Edwin Hodge, Christopher Neiman, Rosemary Forsyth, Ron Bottitta, Lauren Storm, Canyon Prince, Christina Desiere, Anthony Starke, Adam Mayfield, Dennis Arndt, Stuart Stone, La Monde Byrd, Sean Moran, Mark L. Taylor, Nate Barlow, Trent Cameron, Angela Goethals, Michael Fairman, Scott Vickaryous, Jolene Purdy, Ben Ziff, Angelo Tiffe, Gregory Alan Williams, Rolonda Watts, Natasha Melnick, Jorge Diaz, Tania Gunadi, Derek Ray, Maitland Ward, Jeanette Brox, Casey Sander, Chryssie Whitehead, C.J. Thomason, Erich Anderson, Gloria Calderon Kellett, Angela Oh, Marisa Brown, Jennifer Rhodes, Larry Cedar, Eric Ladin, Lauren Melendez, Nick Jameson, Gregg Daniel, Sean Gordon, Natalie Ramsey, Hayley Marie Norman, Sam Doumit, Kasan Butcher, Paul Willson, Michelle Ongkingco, Victor McCay, Miko Hughes, Lisa Kaminir, Brad Bufanda, Kevin Fabian, Peter Buck, David Zepeda, Ty Hodges, Chris Olivero, Amanda Aday, Tamyra Gray, Teddy Lane Jr., Wesley Jonathan, Michael Harney, Isabella Way, Kareem J. Grimes, Rick Zieff, David Grant Wright, Sam Sarpong, Bridgett Newton, Kate Miner, Joey McIntyre, Glenn Taranto, David Norona, Davetta Sherwood, Mary Mara, Joel Polis, Jamie Lauren, Benny Tjandra, Anne Marie Howard, Shani Pride, Bruce French, J Barton, Nipper Knapp, Dave Florek, Colin Fickes, Bradford English, Samantha Thomas, Kevin Sateri, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Tony Pasqualini, Ben Easter, Betty Garrett, Whitney Houston, Brian Skala, Tymeka L. Coney, Brendan Hill, D.J. Harner, James Martin Kelly, Barry Livingston, Chris M. Allport, Scott Klace, Leonora Pitts, Richard Holden, T.E. Russell, Blake Heron, Robert Clotworthy, Julie Berman, Dana Wheeler-Nicholson, Daniel Beer, Cathy Lind Hayes, Mike Pniewski, Kat Sawyer, Norma Maldonado, Michelle Wolff, Bo Barrett, Steve Stapenhorst, Sarah Benoit, Troy Ruptash, Robin Pearson Rose, Blue Deckert, Lukas Behnken, Lou Volpe, DeJuan Guy, Marcus Toji, Jeff Lam

Peter Burrell

Kaja Fehr

Scénografie:

Paul Eads

Tento seriál bohužel "odsral" demenci komerčních televizí. Koncem srpna se rozjede masivní reklama na tento seriál, lidé jsou natěšení, čekají vysílací čas kolem páte odpoledne, nebo později. Přichází zaří a s ním i šok, vysílací čas 14:05 !? Co? To je vtip? Zajímavý seriál musí ustoupit stereotipním detektivkám? Asi jo. Co se dá dělat, existuje přece DVD nebo video. Seriál začíná běžet, až na určité stupidity, kterých se nevyvaruje žádné televizní dílo, je to skvělý seriál, který by si v lepším vysílacím čase našel pevnou základnu diváků, ale co se dá dělat, hlavně že se vysílá. Ke konci září se TV Prima ani neobtěžuje uvědomit diváky a seriál stahuje, trapně, potichu a nahrazuje je ho tuctovou píčovinou 10 987. Důchodce pravděpodobně nebavilo po ranních výprodejích čumět na seriál pro teenagery, ale s tím snad počítal i duševní mrzák. Když chci, aby seriál měl sledovanost, nebudu ho vysílat ve všední den ve dvě odpoledne. Bravo PRIMO! Alespoň, že Ošklivka Katka běží od 20:00... 80%(1.9.2008)

Ani skvělé ani špatné, jenom takové jalové, leč návykové. Musím se přiznat že mi všechny podivné charaktery svým způsobem přirostly k srdci. Každý podvečer jsem usedl před telku a vypnul mozek. Ono to u takového typu seriálu ani jinak nejde. Některé linie neuvěřitelně přestřelené, jiné výstižně naturalisticky pravdivé. Klasický seriál hodící se do pozdní odpolední relace na našich televizích. A já jsem za to velice rád.(20.9.2011)

Moc dílů jsem neviděla, ale ty které ano, ty mě zaujaly - vždy se točily okolo střetu bílých/černých studentů/učitelů, okolo rasismu a xenofobie. Líbil se mi dialog mezi vyučujícími a studenty, lidsky pochybující rešení (někdy silná, někdy slabší) daných situací a hlavně vyznění, že dělit svět (situace, konflikty, názory) na černý/bílý sice není to pravé, ale pořád tomu tak je, že na obou stranách se najdou radikálové, že kontroverzní názory vždy rozčeří falešně se zrcadlící hladinu dočasného smíření.65%(24.10.2009)

Původně jsem chtěl počkat s hodnocením a okomentováním až po zhlédnutí celé první řady seriálu. Bohužel TV Prima seriál vyřadila z programu předčasně po 19 odvysílaných dílech první řady, takže jsem se rozhodl okomentovat a hodnotit po 19 zhlédnutých dílech. Jsem absolutně nadšený. Už dlouho se mi nestalo, že bych narazil na seriál, který by mne takto chytil a nepustil. Žádný díl jsem nesměl vynechat, těšil jsem se vždy na další díl, byl jsem zvědavý, co nového se na Winslowské střední odehraje a seriál se pro mne stal doslova drogou. Prostě jakmile jsem viděl první díl, chtěl jsem vidět další a další a další. A také jsem všechny Primou odvysílané díly viděl, ani jeden mi neutekl (bohužel jich bylo jen 19). A teď najednou cítím absťák. Prostě jako bych se probral ze sladkého opojení do kruté reality. A je mi smutno. Velmi smutno. Tohle Primě nikdy neodpustím, protože mne připravila o seriál, který jsem si zamiloval. Naposledy jsem tohle nadšení cítil u seriálu Everwood v lednu 2004, kdy jsem sledoval první epizodu na ČT. A až teď, po necelých pěti letech, jsem objevil další seriál, ke kterému chovám úplně stejné sympatie. Chi McBride jako úžasně autoritativní ředitel Steven Harper. Anthony Heald jako přísný, ale spravedlivý zástupce ředitele Scott Guber, kterého jsem měl chvíli rád a chvíli jsem ho nenáviděl. Loretta Devine jako mírně psychicky narušená, avšak sympatická dějepisářka Marla Hendricksová. Fyvush Finkel jako výstřední postarší ovdovělý židovský dějepisář Harvey Lipschultz. Jessalyn Gilsig jako příjemná sympatická blonďatá učitelka Lauren Davisová. Nicky Katt jako kamarádský přímý a sympatický učitel Harry Senate. To jsou herci, kteří prostřednictvím svých úžasných hereckých výkonů táhnou seriál dopředu a díky kterým jsem si právě tento seriál stihl zamilovat. Samozřejmě poklona patří i tvůrcům, v tomto případě autorovi celého seriálu Davidu E. Kelleymu, ale i všem ostatním. Tenhle seriál úžasně vykresluje a ukazuje středoškolské prostředí ve Spojených státech a ať už to má reálné základy, či je to jen nereálná fikce, mne každý díl dokázal zaujmout a nepustit. Prostě je to úžasný seriál, který budu mít vždy rád. A proto asi nikoho nepřekvapí, že seriálu uděluji maximální hodnocení. Pozor. Toto je hodnocení pouze po 19 dílech první řady!(29.9.2008)

"Nejdřív to byli negři. Pak barevní. Pak černoši. Teď jsou to afričtí Američané. Proč se nevyhnout všem kontroverzím a nenazývat je prostě africko-američtí černí barevní negři?" Je fajn vidět, že někdo ještě dokáže natočit poměrně inteligentní film o jedné americké střední škole. Ano, situace jsou sice někdy opravdu vyhrocenější než v reálném životě (pochybuju, že by za jeden školní rok na půdě jedné školy byly spáchány asi dvě vraždy, jedna studentka by zemřela na selhání srdce a jeden kluk spáchal sebevraždu), ale seriál, který by tak dokonale dokázal skloubit školní prostředí se zajímavými postavičkami, aby člověk pohledal. A čeho si cením snad ještě víc než těch několika charakterů, kterým prostě nedokážu nefandit, je ta atmosféra, kterou je tento seriál protkaný. Chvíli je to drama, chvíli komedie, přesně jako v reálném životě. Kvůli tomu, že Prima nakonec seriál ukončila mnohem dřív, než bych čekala, nemůžu soudit, nakolik je moje hodnocení objektivní pro všechny řady. Ale minimálně za tu první jsou ty čtyři hvězdičky zasloužené. Dodatek 14. února 2010 Nějakým zázrakem se mi za ten rok podařilo dojet až do čtvrté řady tohoto seriálu a byť musím přiznat, že mi některé postavy lezou na nervy natolik, že jim věnované části přeskakuju, pořád je tu těch pár, kterým fandím a kvůli kterým by mi nevadilo, kdyby existovala i pátá série. Moc se mi líbí, že tento seriál - ačkoliv se zaměřuje především na vztahy - dokáže přestát sto dílů i bez toho, aby se všichni se všemi vyspali, líbí se mi, že má každá postava svoji osobnost, líbí se mi, že vše zaznamenává jistý vývoj. Možná jsem jen negativně ovlivněná českou produkcí posledních let, kde postava se postava A charakterově nedá odlišit od postavy B, ale je zatraceně poznat, že ten seriál psal David E. Kelley (mimo jiným autor Ally McBeal a Chicago Hope). A neodpustím si hlášku Scotta Gubera z posledního dílu: "Ta žena má život. Několikrát se vdala, i po těch měsísích jí stále chlapi nechávají vzkazy na záznamníku, spala se stovkami mužů jen na stříbrným plátně a kolik jich bylo od té doby, je jen mezi ní a Guinnesovou knihou rekordů. Nemůžu jí říct, že krom ní nemám žádný společenské kontakty. Bude si myslet, že jsem John Hinckley Jr."(17.9.2008)

• - Jako budova Winslow High School pro natáčení exteriérů byla využita jiná školní budova v Bostonu – East Boston High School. (freddy)

• - Příjmení Marilyn – Sudor – znamená ve španělštině „sladká“. (freddy)

• - Příjmení profesora Scotta Gubera je odvozeno od latinského výrazu „gubernare“, což znamená „řídit, vládnout, krotit, spravovat“. (freddy)